Ana sayfa Amerika Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir

43
7

Peru Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Peru Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir yazımızda, Machu Picchu Antik Kenti’ne ulaşım ve Machu Picchu Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz.
Machu Picchu’ya ulaşmak için Cusco’dan – Aquas Calientes’e kadar trene binmek veya yürümek gerekiyor. Otobüsle ve özel araçla ulaşım için karayolu bulunmuyor.

İnka Trekking Yolu – İnka Trail

Machu Picchu’ya gitmek için sınırlı sayıda insan tarafından tercih edilebilen ve özel izin gerektiren bir yürüyüş (trekking) yoludur. Yüzyıllar öncesinde, Machu Picchu’da ve Sacred Valley’de yaşayan insanlar birbirleriyle bu yolla iletişim kuruyorlardı. Bu yolu tercih etmek isterseniz, 2 veya 4 gün boyunca deneyimli rehberler eşliğinde dağların arasından yürümeniz gerekiyor.
İnka Trail için kişi sayısı devlet tarafından sınırlandırılmıştır. Lisanslı şirketler tarafından yapılabilir. Bağımsız ve kişisel olarak yapılmasına izin verilmez. Aylar öncesinden rezervasyon yapılması tavsiye edilir.
Machu Picchu Resmi web sitesinden lisanslı İnca Trekking şirketlerini aramak için:

 1. Web sitesine giriniz.
 2. Üstten ingilizceyi seçin.
 3. Üstten Queries bölümünü seçin.
 4. Yukarıdan gitmek istediğiniz tarihleri seçin.
 5. Aşağıdan Travel Agency bölümünü seçin.
  Peru Machu Picchu

  Peru Machu Picchu

İnka Yolu’nda  yapılan yürüyüş Güneş Kapısı’ndaki girişte sona eriyor.
İnka Yolu’nu yürüyerek ve kamp yaparak geçmek isterseniz, yolculuk öncesindeki birkaç günü Cusco’da geçirerek yüksek irtifaya alışılması tavsiye ediliyor.
Nisan – Ekim arası kuru sezon, Kasım- Mart arası yağışlı sezondur.
Şubat ayında trekking yapılmaz.

Yağışlı sezonda İnka Yürüyüş Yolu tavsiye edilmiyor.

İnka Yürüyüş Yolu’nu yapmak isterseniz. Acentanın dikkatli seçilmesi gerekir.

Ne taşıyacaksınız, çadırda kaç kişi kalacak, eşyaları taşımak için kaç kişi (hamal) var gibi bir çok soru sormanız tavsiye edilir.

Yürüyüş ve kamp yerleri yüksek olduğundan, soğuk havaya karşı uygun kıyafetler almanız tavsiye edilir.

Zemin kaygan olabileceğinden uygun ayakkabı  seçilmelidir.

İlk yardım malzemeleri ve varsa kullandığınız ilaçları yanınızda götürün.

Machu Picchu Peru

Machu Picchu Peru

İnka Trail / İnka Yürüyüş Yolu – 4 Gün Klasik İnka Yolu:

Cusco’dan, Aquas Calientes’e doğru yapılan Klasik İnka Yürüyüş Yolunda, 3 gün boyunca yürüyüş ve 3 gece kamp şeklinde konaklama yapıyorsunuz. 4. günün sabahında Machu Picchu’ya varıyorsunuz. Dönüş Ollantaytambo veya Cusco’ya tren ile yapılıyor. Orijinal İnka yürüyüş rotalarında yapılan bu yürüyüşünüzde az bilinen İnka yerleşim yerlerini de görebilirsiniz.
Yürüyüş Cusco’dan – Aquas Calientes’e doğru giden demiryolunun 82 km veya 88 km ilerisinde başlıyor. Muhteşem Alp Dağları ve Tropik Orman manzaraları eşliğinde  devam ediyor. 4200 m irtifaya kadar çıkılan yürüyüş yolu için tecrübe gerekiyor. Ayrıca Yüksek İrtifa Hastalığına karşı yürüyüş öncesi  birkaç gün Cusco’da geçirilmesi tavsiye ediliyor.

İnka Trail – İnka Yürüyüşü ile Görülebilecek Bazı Yerler:

Patallaqta (Llaqtapata): İnka tarihi şehri.
Willkaraqay:  İnka tarihi şehri.
Wayllapampa (Wayllabamba) : Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı küçük bir köy (3000 m)
Intipata (aka Yunkapata) : İnkalar tarafından sebze ve meyve yetiştirmek için kullanılan teraslar.
Phuyupatamarka : İnka tarihi şehri, İnka Yolu’nun sonuna doğru, yaklaşık 3600 m yükseklikte tarihi bir kasabaya ulaşırsınız. Phuyupatamarka adındaki bu tarihi şehir “Bulutların Üzerindeki Şehir” olarak biliniyor. Machu Picchu’nun girişindeki Güneş Kapısı’na buradan saat 03:00 gibi ayrılarak ulaşılır.
Warmi Wanusqa ( Dead Woman’s Pass) : 4215 m de bulunan geçit
Runkuraqay (Runkurakay) : İnka tarihi harabeleri (3750 m)
Quchapata (Cochapata) : Küçük bir göl, kamp alanı olarak kullanılıyor (3950 m).
Qunchamarka – Sayaqmarka (Sayacmarca) : Urubamba ve Aobamba vadilerinin manzarası görülebiliyor.
Phuyupatamarka (Phuyupatamarca) : Kamp alanı olan bölgede, İnka tarihi harabeleri bulunuyor (3650 m).
Winay Wayna (win-yay-way-na: forever young: daima genç) : Hostel, restaurant, kamp alanı da olan bölgede,  İnka tarihi şehri bulunuyor.

İnka Trail / İnka Yürüyüş Yolu – 2 Gün İnka Yolu:

Eğer Klasik İnka Yürüyüş Yolu’nu yapmak için enerji veya zamanınız yoksa “Kısa İnka Yürüyüş Yolu”nu yapabilirsiniz. Bu program diğer klasik programa göre kısadır ama yine de zor bir rotadır.
2 günlük yürüyüşü kapsayan programda, konaklamayı otelde yapabilirsiniz.
Cusco ve Ollantaytambo’ya dönüş tren ile yapılır.
İlk gününüzde,  İnka tarihi alanlarını görürsünüz.
İkinci gününüz, Rehberli tur ve serbest zamanı kapsar.
Salkantay Yürüyüş Yolu:

Salkantay Dağı geçilerek yapılan bu yürüyüşte, irtifadan kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir. Muhteşem manzaralar eşliğinde yürüyebileceğiniz bu rotayı yapmak için önceden tecrübeniz olması gerekiyor.

Machu Picchu Alternatif Yürüyüş Rotaları:

Mollepata-Machu Picchu:

Eğer klasik İnka Yürüyüş Yolu için rezervasyon yapmakta geç kaldıysanız. Alternatif bir rota tercih edebilirsiniz. 5 gün sürecek yürüyüşte Mollepata-Salkantay-Santa Teresa – Machu Picchu güzergahını takip ederek yürüyorsunuz. En zor ve uzun yürüyüş rotasıdır. 4200 m yüksekliğe kadar çıkılan rotada, Yüksek İrtifadan kaynaklanan rahatsızlıklar yaşanabilir. Yol boyunca bir çok tarihi İnka kalıntıları görülebilir.

Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Santa Maria ve Santa Teresa:

Cusco “Terminal Santiago” otobüs garından Santa Maria veya Santa Teresa’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Santa Maria; Aquas Calientes’e daha uzaktır. Buradan dağların ve küçük köylerin arasından yürüyerek, Santa Teresa’ya ulaşabilirsiniz. Buradan yine yürüyüş rotasıyla Aquas Calientes’e ulaşılır.

Lares-Machu Picchu:

4 gün sürecek bu yürüyüş rotasında çok güzel manzaralar eşliğinde yürüyerek küçük İnka Köylerinin ve tarihi yerleşimlerin arasından geçiyorsunuz.

Machu Picchu’ya Trenle Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya ulaşımda treni kullanmak en çok tercih edilen yöntemdir. Tren ile Aquas Calientes kasabasına ulaştıktan sonra 8 km uzaklıktaki Machu Picchu’ya otobüs ile gidiliyor.
Camino Inca “İnka Yolu” denilen bu yol yürüyerek de geçilebiliyor.
İki trenyolu şirketi bulunuyor. Perurail ve Incarail:
Üç tren istasyonundan Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz. Cusco (Poroy-Cusco’dan 20dk uzaklıkta), Ollantaytambo ( Cusco’dan 1,5 saat uzaklıkta) ve Urubamba (buradan çok az sayıda tren seferi var).
Perurail ile Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarının ikisinden de Machu Picchu’ya tren seferi yapılıyor.
Incarail ile sadece Ollantaytambo Tren istasyonundan Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz.

Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir

İki şirketinden de farklı fiyatlı hizmetleri bulunuyor.

Cusco’dan Machu Picchu’ya giden trenlere binmek için; şehrin biraz dışında kalan (20 dk.) Tren İstasyonuna ulaşılması gerekiyor. Perurail kullanarak Cusco-Machu Picchu arasında tren yolculuğu yapacaksanız,

“Otobüs (Cusco Şehir Merkezi – Tren İstasyonu) + Tren” birlikte satınalabilirsiniz.

Ollantaytambo ( Ollanta) tren istasyonu kullanmak da Machu Picchu’ya ulaşım için çok tercih edilen bir yöntem. Burası Sacret Valley (Kutsal Vadi) deki son köy ve hem Perurail  hem de Incarail buradan Machu Picchu’ya (Aquas Calientes istasyonu) tren seferleri düzenliyor.

Eğer Machu Picchu’da daha fazla vakit geçirmek ve Ay Tapınağı’na çıkmak isterseniz, Aquas Calientes’te konaklayarak 1 gece geçirmeniz gerekebilir. Tapınağa çıkış sabah saatlerinde yapılabiliyor ve kişi sayısı sınırlıdır. Cusco’dan , Machu Picchu’ya tren ile yaklaşık 4,5 saatte ulaşıldığından, buraya öğlen saatlerinde varılabiliyor ve ancak yarım günlük bir süreniz olabiliyor.

Perurail Tren Sınıfları

Perurail web sitesi için

Expedition Train:

Machu Picchu’ya giden en ekonomik sınıf trendir. Vagonları oldukça moderndir. Çok geniş ve panoramik camları olan trende, küçük ikramlar eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur. Vagonlarda ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarından bu trene binebilirsiniz.

Vistadome Train:

Çok rahat ve konforlu , orta sınıf bir trendir. Geniş, panoramik yan camlarının yanı sıra üst kısmında bulunan camlar ile Alp Dağlarının manzarasını da seyretmeye olanak tanır. Yolculuk sırasında yiyecek ve içecek ikramlar vardır. Vagonlarda ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur. Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarından bu trene binebilirsiniz.

Hiram Bingham Luxury Train:

Machu Picchu’ya giden en lüks ve konforlu (en pahalı) trendir. Aynı zamanda, G. Amerika Kıtası’nın en ünlü trenidir. 84 yolcu kapasiteli, 4 vagonlu trende her türlü konfor mevcuttur. Cusco-Machu Picchu arasında brunch, Machu Picchu- Cusco dönüş yolunda ise akşam yemeği servisi yapılır. Ayrıca, Aquas Calientes tren istasyonundan Machu Picchu’ya otobüs ulaşımı, Machu Pichu’da rehberli tur, Sanctuary Lodge’da çay ikramı da hizmetlerin arasındadır.

Andean Explorer Train:

Hiram Bingham Luxury tren ile aynı konfordadır. Cusco – Puno arasında, Titicaca Gölü manzaraları eşliğinde 10 saat süren keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Tren ücreti “Hiram Bingham Luxury Train” yarısı kadardır. Lüks bir tren yolculuğu yapıp, çok para vermek istemeyen yolcular tarafında da tercih edilir. Bütün yemek ve ikram servisleri ücrete dahildir.

Incarail Tren Sınıfları

İncarail web sitesi için:

Tourist Class Train:

Incarail’in Ollantaytambo ( Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden en ekonomik sınıf trenidir. Vagonları oldukça moderndir. Panoramik camları olan trende, küçük ikramlar eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur.

Executive Train:

Incarail’in Ollantaytambo ( Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden orta sınıf trenidir. Oldukça konforlu vagonları ve panoramik camları olan trende, yolculuk sırasında yiyecek ve içecek ikramları da yapılır. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur.

First Class Train:

Incarail’in Ollantaytambo (Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden lüks ve konforlu sınıf trenidir. 4 kez yemek ve şarap ikramı yapılır.

Presidential Service Train:

Incarail’in en konforlu ve üst sınıf trenidir. Vagonlar 8 kişiliktir. Peru’nun en iyi şeflerinin hazırladığı özel yemekler eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gidilir?

Nisan – Ekim arası kuru sezon, Kasım- Mart arası yağışlı sezondur.

Hava Sıcaklığı Ortalaması

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Maximum Sıcaklık °C

26

28

27

25

21

20

19

20

21

22

24

26

Minimum Sıcaklık °C

17

18

16

15

13

11

10

12

12

12

13

16

Yağmurlu Gün Sayısı

21

17

11

8

3

2

2

2

7

8

15

18

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir yazımızı beğendiyesiniz bunlar da ilginizi çekebilir.

Beğendiniz mi?

Bizi takip etmek ister misiniz?

Instagram’da Takip Edin

Lima

Gezi Yazısı

 

Machu Picchu

Bölümleri

 

Machu Picchu

Giriş

 

Machu Picchu

Gezi Rehberi

 

Aguas Calientes

Peru

 

Machu Picchu

Yeme İçme

 

Cusco

Peru

 

Machu Picchu

Nasıl Gidilir?

 

Buenos Aires

 

Anadolu Hisarı

 

Anadolu Kavağı

 

Bakırköy

 

Bebek

 

Beşiktaş

Gezilecek Yerler ve Mekanlar

 

Beykoz-Yuşa Tepesi

Beykoz Korusu- Hz.Yuşa Türbesi

 

Beylerbeyi

 

Beyoğlu

İstiklal Caddesi

 

Burgazada Kalpazankaya

Adalar

 

Büyükada

 

Çengelköy

 

Cihangir-Çukurcuma

 

Edirnekapı-Kariye Müzesi

Mihrimah Sultan Camii-Fethiye Camii

 

Eminönü – Sirkeci

 

Emirgan

 

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Gezilecek Yerler

 

Fatih

Gezilecek Yerler

 

Fener Balat Cibali

 

Galata ve Çevresi

 

Kadıköy

 

Kandilli

 

Kanlıca

 

Kapalıçarşı

 

Karaköy

 

Kuzguncuk

 

Mahmutpaşa ve Hanlar

 

Nişantaşı

 

Ortaköy

 

Pierre Loti Tepesi

İstiklal Caddesi

 

Sultanahmet

 

Süleymaniye

 

Tophane- İstanbul Modern

Tophane-i Amire – Kılıç Ali Paşa Camii

 

Üsküdar

Türkiye Gezileri

Bolu Göynük

Gezilecek Yerler

 

Dalyan

Gezilecek Yerler

 

Dalyan’da Konaklama Önerileri

Villa Tatili

 

Kapadokya

Gezilecek Yerler

 

Kapadokya’da Konaklama

Cappadocia Cave Suites

 

Mersin

Gezilecek Yerler

 

Mersin’de Nerede Ne Yenir?

 

Safranbolu

Gezilecek Yerler

 

Safranbolu

Gezisi

 

Silifke Mersin

Kızkalesi

 

Tarsus – Mersin

8000 yıllık tarihi kent

 

Nice – Fransa

 

İstanbul Gezilecek Yerler

 

İstanbul’da Lale Zamanı

 

Brugge

 

Mykonos Yunan Adaları

Yunanistan

 

Lizbon Portekiz

 

Reykjavik İzlanda

 

Belgrad-Sırbistan

 

Barselona

 

Batum Gürcistan Yemekleri

Yeme-İçme

 

Portofino

İtalya

 

Paris Fransa

 

Barselona

İspanya

 

Edinburgh

 

St Tropez

 

Londra İngiltere

 

Venedik İtalya

 

Madrid İspanya

 

Santorini Yunan Adaları

Yunanistan
Buenos Aires Gezilecek Yerler
Rio de Janeiro Gezilecek Yerler
İguazu Şelaleler Vadisi
Rio de Janeiro Yemekleri
Arjantin Yemekleri
Rio'da Güvenlik
Empana'da Börek Tarifi
Peru Machu Picchu
Peru'da Yeme İçme
Peru Cusco Gezilecek Yerler
Uruguay Gezilecek Yerler
Peru Lima Hakkında Bilgi
Machu Picchu'ya Nasıl Girilir
Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir
Peru Aquas Calientes
Peru Lima Gezisi

 

Rio de Janeiro

 

Karaköy

Son Yazılar

Çin Seddi

 

Bebek

Sayfalar

İstanbul Gezilecek Yerler İstanbul Anadolu Yakası İstanbul Avrupa Yakası

Tallinn Estonya

Baltıklar

 

Riga Jurmala

Baltıklar

 

Riga Letonya

Baltıklar

 

Litvanya Trakai

Baltıklar

 

St Petersburg

Rusya

 

Tallinn Rocca Al Mare – Estonya

Baltıklar

Avrupa Gezileri

Barselona Gezilecek Yerler
Madrid Gezilecek Yerler
Endülüs Ronda Gezisi
Palma de Mallorca Gezilecek Yerler
Palma Alışveriş Rehberi
Palma Ejderha Mağaraları
Paris Gezilecek Yerler
Villefranche Gezilecek Yerler
St Tropez Gezilecek Yerler
Annecy Gezilecek Yerler
Nice Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler
Portofino Gezilecek Yerler
Burano Gezilecek Yerler

Latin Amerika

Buenos Aires Gezilecek Yerler
Rio de Janeiro Gezilecek Yerler
İguazu Şelaleler Vadisi
Rio de Janeiro Yemekleri
Arjantin Yemekleri
Rio'da Güvenlik
Empana'da Börek Tarifi
Peru Machu Picchu
Peru'da Yeme İçme
Peru Cusco Gezilecek Yerler
Uruguay Gezilecek Yerler
Peru Lima Hakkında Bilgi
Machu Picchu'ya Nasıl Girilir
Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir
Peru Aquas Calientes
Peru Lima Gezisi

Baltıklar

Tallinn Estonya Gezilecek Yerler
St Petersburg Rusya Gezilecek Yerler
St Petersburg Rusya Gezilecek Yerler
Riga Gezilecek Yerler
Vilnius Gezilecek Yerler
Jurmala Riga Gezilecek Yerler
Trakai Gölü Vilnius Gezilecek Yerler
Rocca Al Mare - Tallinn Gezilecek Yerler
Paris Gezilecek Yerler
Villefranche Gezilecek Yerler
St Tropez Gezilecek Yerler
Annecy Gezilecek Yerler
Nice Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler
Portofino Gezilecek Yerler
Burano Gezilecek Yerler

Asya-Çin-Kırgızistan

Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi'ne Nasıl Gidilir
Pekin Cennet Tapınağı
Pekin Gezilecek Yerler
Pekin Yasak Şehir
Pekin Yazlık Saray
Guilin Gezilecek Yerler
Şangay TV Kulesi
Şangay Yuyuan Bahçeleri
Terracotta Askerleri
Kırgızistan'da Trekking

Bu yazıyı paylaşın

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bizi Takip Edin

Facebooktwittergoogle_plusyoutubeinstagramfoursquare

Son Yazılar

7 YORUMLAR

 1. cok güzel bir yazı hazırlamışınız teşekkür ederim 4 mart 2015 günü biten gemi turuyla şili de olcaz peru yada gecmek istiyoruz aileyiz fakat yabancı dilimiz zayıf telofonuz yazabilirseniz bir şey ler sormak istiyorum selamlar

  • Haluk Bey merhaba, yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa seve seve yardımcı oluruz.
   Selamlar, sevgiler

 2. Merhaba benim sormak istediğim cusco’dan machu picchu’ya ulaşımda hangi tren yolunu tavsiye edersiniz ,maliyeti gidiş dönüş nedir ve machu picchu’ya kaç gün ayırmamı tavsiye edersiniz…teşekkürler

  • Merhaba, Trenden indikten sonra Machu Picchu’ya gitmek için otobüsü kullanabilirsiniz. Yürümek zor olabilir.

 3. sevgili gezginler peruya gitmeyi düşünüyorum sitenizi incelemek bu gayeyle girdim.
  hiç bir şeyle ilgili bir fiyat belirmemişsiniz bence bu eksiklik bunu sağlarsanız şimdiden teşekkür

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here