Ana sayfa Seyahat Rehberi Yargı Mutlu – Gezginlerle Röportajlar

Yargı Mutlu – Gezginlerle Röportajlar

7
0

Yazarlarımızdan ve gezginlerimizden “Yargı Mutlu” ile yaptığımız keyifli röportajımız

“Daha önce hiç gitmediğiniz, belki dilini bile bilmediğiniz başka bir coğrafyaya tek başınıza gitme fikrinin kendisi bile insana heyecan veriyor”

Nasıl bir hayatınız var, neler yapıyorsunuz, biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, mesleğim makine mühendisliği, şu an Gebze’de otomotiv yan sanayii sektöründe iş yapan bir Alman firmasında Ar-Ge bölümünde çalışmaktayım. Aslen Edirneliyim, yani yarı Avrupalı yarı çingene sayılırım. Üniversiteyi İzmir’de okudum fakat birçok beyaz yakalı gibi iş dolayısıyla İstanbul’a sürüklendim. Birçok yönden sosyal bir yaşantım var iş dışında. İzinlerde fırsat buldukça yurtdışı, yurtiçi seyahat ederim. Motosiklete binerim, dans ederim, spor yaparım kısacası hayatı dolu dolu yaşamaya gayret ederim.

İlk yurtdışı gezinizi nereye yaptınız, nasıl geçti?

Üniversiteye başladığım zaman dansa merak saldım ve fakültenin halk oyunu ekibine dahil oldum. Hocamız Türkiye’de tanınan işinin ehli biriydi. Yaz aylarında genellikle yurt dışı festivallerine gidiliyordu. Ben de birinci yılımda bu fırsattan istifade etmiş oldum. Hala hayatımdaki en keyifli, eğlenceli zamanları bu festivalde geçirdim desem yalan olmaz. Otobüs ile çıktığımız yol Fransa’daki festivale gidene kadar Avrupa’nın birçok büyük güzel şehrini kısa aralıklarla da olsa görme şansını verdi. İlk durak Selanik daha sonrasında gemi ile İtalya, burada Roma, Venedik ve nihayet Paris, son olarak da festival varış noktası Fransa’nın güneyinde yer alan Rodez. İlk yurt dışı deneyimimde bu muhteşem şehirleri görmenin yanında bir otobüs dolusu dans ekibiyle bu yol macerasını yaşamak çok ayrı bir heyecandı. Otobüs evimiz gibi olmuştu 3 günlük yolculuğumuzda, çok güzel paylaşımlar yaşadık, evden veya marketten getirdiğimiz yiyecekleri hep beraber tükettik, şarkı söyledik, sohbet ettik, birbirimizi ve kendimizi daha iyi tanıma fırsatı yakaladık. Unutulmaz anları paylaştık, çok güzel yollardan geçerken birbirimizi uyandırdık; hala o İtalya, İsviçre, Fransa sınırından geçerken gördüğüm Alp dağları manzarası aklımdan çıkmaz. Festival ise başlı başına muhteşem bir deneyim oldu. Dünya’nın her yerinden gelen çoğu yarı profesyonel dansçılarla aynı binada konakladık. Gündüz farklı bölgelerdeki kasabalara gidip oralarda gösteriler yapıyorduk, gece de tüm ekiplerle birlikte kaldığımız yerin bahçesinde müzik yapıp dans ediyorduk. Çok güzel arkadaşlıklar kurduk.

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yeni yerler keşfetme isteğiniz nasıl başladı?

Yeni yerler keşfetme isteği biraz insandaki merak ve macera duygusunun çıktıları gibi geliyor bana ama tabi ki onu harekete geçirecek bazı dönüm noktaları mutlaka oluyor hayatta. Benim için yukarıda anlattığım ilk yurt dışı deneyimim Fransa’daki folk dans festivali yeni insanlar ve yerler keşfetme isteğimi büyük oranda tetikledi diyebilirim.

Seyahat etmek hayatınıza birçok şey katmıştır, bunlardan bahseder misiniz?

Ben bir motorcu olarak, bu soruyu seyahat etmek yerine “yolda olmak “ diyerek cevaplamak isterim izninle. Nedenini de açıklıyım; seyahat etmek deyince bir yere varmak amaca dönüşüyor anlam itibariyle oysa gezgin ruhlu bir motorcu olarak yolda geçirdiğim zaman zarfında (tabi ki buna gittiğim yerdeki keşifler de dahil) yaşadığım zorluklar, tanıştığım insanlar, gördüğüm farklı yapılar, doğal güzellikler kısacası yaşamın ta kendisi daha bir ön plana çıkıyor sanki. Soruya gelince; durumu biraz uçlaştırırsak, daha önce hiç gitmediğiniz, belki dilini bile bilmediğiniz başka bir coğrafyaya tek başınıza gitme fikrinin kendisi bile insana heyecan veriyor. Bunu başarıp geri dönmek ise insanın özgüvenini başlı başına arttıran bir olgu. Her yeni gittiğiniz yer, orası hakkında öncesinde ve sonrasında araştırma yapmanıza neden olup, merakınızı körüklüyor. Gezdiğiniz sokaklar, tanıştığınız insanlar, farklı kültürler, yani orada süregiden yaşamın kendisi hayatı farklı açılardan sorgulamanıza ve kendi yaşadığınız ortam ile gittiğiniz yerleri kıyaslamanıza sebep oluyor. Bir şeylerin değişebileceğine olan inancım artıyor bazen ve bu duyguya o kadar ihtiyacım olduğunu hissediyorum ki kendi rutin hayatımda, hele de böyle zorluklarla dolu bir ülkede yaşamaya çabalarken birçok insan gibi. Bu öyle bir etkileşim ki hala yazıştığım bazen görüştüğüm dostluklar var yolculuklarımdan kalan. Özellikle bu son zamanlarda geçirdiğimiz bombalama gibi felaketlerden sonra hemen benle iletişime geçip iyi olup olmadığımı soran ve de işin oraya yansıtılmayan taraflarını benden öğrenmeye çalışan birçok yabancı arkadaşım var.

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Seyahat ederken birçok maceranız olmuştur. Unutamadığınız birini anlatır mısınız?

Gerçekten çok var hangisini anlatsam bilemedim. Ama benim için en güncel ve heyecan dolu olan sanırım senin de süpergezginlerde paylaştığın yazımdaki kaz dağları motor maceram. Dağ yolundan tek başıma motorla inerken rastladığım ayı yavruları ve sonrasında büyük bir ayının arkamdan koşması heralde en öğretici olmasa da en adrenalin dolu olandı.

Kalacağınız yerleri nasıl seçersiniz?

Couchsurfing’i biliyorsunuz. Çoğu gezimde kullanırım, hem maliyet olarak çok hesaplı oluyor hem de genellikle yalnız seyahat ettiğim için buradan tanıştığım insanlarla çok güzel arkadaşlıklar kuruyorum. Aynı zamanda bir yeri az bilinen taraflarıyla keşfetmenin en güzel yolu, size orada yaşayan birinin eşlik etmesi. Onun dışında, Hostelworld, Booking, Airbnb gibi siteleri de kullandığım oluyor.

Couchsurfing yapmak tehlikeli değil mi? Birlikte kalacağınız kişiyi nasıl seçiyorsunuz?

Motora binmek de tehlikeli, böyle bir ülkede ve dünyada yaşıyor olmak da. Couchsurfing ise tek başınıza otostopla seyahat etmekten çok daha az tehlikeli. Bunun nedeni site üyelerinin kendilerini anlattıkları profilleri, fotoğrafları olması ve de en önemlisi evlerinde ağırladıkları veya kaldıkları diğer insanların bıraktıkları referanslar. Bunları okuyup doğru süzerseniz hiçbir sorun yaşamıyorsunuz.

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Couchsurfing yapmanın size kazandırdığı şeyler neler oldu? Ne gibi deneyimler elde ettiniz?

Seyahat etmenin bana kazandırdığı şeyler ile paralel aslında. Tabi Couchsurfing’in bana kattığı en önemli özellik herhalde empati duygumun çok daha fazla gelişmesi. İnsanların farklı kültürlerle ve kendi gelenekleri ile yoğrulmuş yaşantıları var ve bu, dünyanın farklı coğrafyalarında o kadar değişken ki. Yardımlaşma, hoşgörü, insanları karşılıksız sevmenin önemi; bunlar bana kazandırdığı katkılardan bazıları. Tabi bir de özgüven var, artık Antartika’ya gitsem sırtım yere gelmez gibi bir his var içimde. Deneyimler dediğim gibi aslında, benim bu yolla etkileşime geçtiğim çoğu insanın siteyi kullanma amacı faydacılık üzerinden değil ve benim gibi düşünen kişiler. Birkaç anımdan bahsetmek gerekirse; Belgrad seyahatimde kaldığım Vasko ile neredeyse tüm şehri yürümüştük. Türkçe öğrenen çok yardımsever bir gezgindi. Daha sonra İstanbul’a geldiğinde ben de onu ağırladım. Aynı şekilde Kiev’de kaldığım Roman da bana o kadar çok yardımcı oldu ki; tren ile Lviv’den Kiev istasyonuna geldiğimde İngilizce bilen kimseyi bulamadığım için dönüş bileti bile alamamıştım. Roman beni kaldığım kısa zaman diliminde arabasıyla o kadar güzel gezdirdi ki; istasyona gidip bilet almama yardım etti, görmek istediğim Çernobil müzesine götürdü, şehrin çok güzel bir restoranına götürüp yemek dahi ısmarladı.

Siz de bu şekilde evinize yurtdışından gelen misafirleri kabul ediyor musunuz?

Tabi ki de, olayın özü bu olmalı zaten. Bu karşılık verme veya referans toplama meselesi değil. Bir süre sonra bundan kopamıyorsunuz, sürekli farklı insanlarla tanışıp, onlarla etkileşime geçip hayatınıza yeni bir şeyler katmak istiyorsunuz.

Seyahatleriniz pahalı oluyor mu? Seyahate çıkmadan önce bütçenizi planlıyor musunuz?

Seyahatlerde bütçeyi en fazla zorlayan kalemler ulaşım ve kalacak yer bildiğiniz gibi. Ben sürekli ucuz, indirimli uçak bileti kovaladığımdan ve de kalacak yeri çoğunlukla Couchsurfing üzerinden yaptığımdan pek pahalı olmuyor. Ama yine de kabaca da olsa mutlaka bir bütçe planı yapmak gerekiyor, yaşayabileceğiniz olası aksilikleri de göz önünde bulundurarak.

Yurtdışı seyahatlerini ekonomik yapmak için önerileriniz olur mu?

Yukarıda bahsettiğim kalemleri azaltmak için benim ve birçok gezginin uyguladığı şeyler aslında. Bir de gideceğiniz yerdeki ulaşım konusunda (toplu taşıma vs.) gitmeden önce kısa da olsa bir araştırma yapmak da fayda var. Aynı zamanda gezmeyi planladığınız müzelerin giriş ücretleri de önemli bir kalem.

Yurtdışına çıkarken çantanızın olmazsa olmazları nelerdir?

Diş fırçası, şampuan ve diğer ıvır zıvır şeyler işte. Olmazsa olmaz diye bir şeyim yok sanırım.

Yurtdışına çıktığınızda yerel lezzetleri dener misiniz? Denemem diyeceğiniz şeyler var mı?

Hayattan en fazla keyif aldığım şeylerden birisi yolculuk ise diğeri de yemek yemektir herhalde. O yüzden bir ülkeye gitmişken oranın yerel lezzetlerini denememek olmaz. Bu konuda dini hassasiyetlerim de olmadığından kendime çok sınır da koymam. Tabi uzak doğuya gitme fırsatım henüz olmadığından bu yemek meselesi belli sınırlara dayanabilir. Mesela; köpek eti, akrep gibi şeyler yiyebileceğimi pek sanmıyorum.

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yargı Mutlu Gezginlerle Röportajlar

Yurtdışına çıkarken kullandığınız web sitesi ya da uygulamalar var mı?

Seyahat hazırlıkları aşamasında daha önce gidenlerin paylaşımlarını öğrenmek ve tüyolar almak için süpergezginler, gezimanya gibi sitelere mutlaka girerim. Ucuz bilet aramak için skyscanner ve kalacak yer için de Couchsurfing tabi ki. Artık telefon uygulamaları da çok gelişti ve çeşitlendi. Eğer çok araştırma fırsatı bulamamışsam, bu her türlü bilginin yer aldığı şehirlere özel uygulamaları kullandığım oluyor. Ama benim tercihim her zaman ilkel olan yöntem; elime harita alıp keyfime göre keşfedip kaybolmak sokaklarda.

Seyahatlerinizde yaptığınız en çılgınca şey nedir?

Motorla yaşadığım ayılı macera dışında, herhalde Amsterdam’da yaşadığım bazı deneyimlerdir. 

Seyahatlerinizde güvenlik amaçlı önlemler alır mısınız?

Pek sayılmaz, sadece başıma gelebilecek her hangi bir kaza ihtimaline karşı gittiğim yerdeki konsolosluk numaralarını ve bazı yakın arkadaşlarımın iletişimlerini yanımda taşıdığım not defterine yazarım.

Bundan sonraki rotanızda nereler var?

Rusya’ya gitmeyi planlıyordum bu yaz fakat malum kötüleşen ilişkiler yüzünden olmadı. Avrupa’da İspanya ve Güney Amerika’daki tüm ülkeler gezi planımda ilk sıradalar.

Gezginlere veya gezmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Hali hazırda gezgin olanlara pek bir önerim yok, kendimi henüz tam bir gezgin olarak görmediğim için. Gezmek isteyenlere de tavsiyem; dünya algılarını ve hayata bakış açılarını yaşadıkları çevreyle sınırlı tutmamaları, yeniliklere daima açık olup cesur davranmaları. Bunun sadece bir zaman ve para meselesi olmadığının farkında olmaları ve tabi ki bir yerden başlayıp kabuklarını kırmaları. Keşfetme duygusunun ne kadar da büyük bir tutku olduğunu anladıklarında zaten yerlerinde duramayacaklar.

Beğendiniz mi?

Bizi takip etmek ister misiniz?

Instagram’da Takip Edin

Yargı Mutlu Gezi Yazıları

Kaz Dağları

Gezi Yazısı

 

Mykonos Yunan Adaları

Yunanistan

 

Lviv – Ukrayna

Gezi Yazısı

 

Santorini Yunan Adaları

Türkiye Gezileri

Ordu Merkez

 

Ordu Yaylaları

 

Mersin’de Yeme İçme

 

Tarsus

 

Safranbolu

Gezilecek Yerler

 

Dalyan

 

Cappadocia Cave Suites Otel

Kapadokya Otelleri

 

İstanbul Gezilecek Yerler

 

Bolu Göynük

 

Dalyan’da Konaklama

 

Kapadokya

 

Silifke Mersin

Kızkalesi

İstanbul Gezileri

Anadolu Hisarı

 

Anadolu Kavağı

 

Bakırköy

 

Bebek

 

Beşiktaş

 

Beykoz-Yuşa Tepesi

 

Beylerbeyi

 

Beyoğlu

İstiklal Caddesi

 

Burgazada ve Kalpazankaya

İstiklal Caddesi

 

Çengelköy

 

İstanbul’da Lale Zamanı

 

Cihangir Çukurcuma

 

Edirnekapı Kariye Müzesi

Mihrimah Sultan ve Fethiye Camii

 

Eminönü ve Sirkeci

 

Fatih-Hırka-i Şerif

Kadınlar Pazarı-At Pazarı

 

Fener Balat Cibali

 

Galata Kulesi ve Çevresi

 

Kadıköy

 

Kanlıca

 

Kapalıçarşı

 

Karaköy

 

Kuzguncuk

 

Mahmutpaşa ve Hanlar

 

Nişantaşı

 

Ortaköy

 

Pierre Loti

 

Sarıyer

 

Süleymaniye ve Çevresi

 

Sultanahmet Ayasofya

Yerebatan Sarnıcı Ayairini

 

Tophane – İstanbul Modern

Tophane-i Amire – Kılıç Ali Paşa Camii

 

Üsküdar ve Salacak

Kız Kulesi

Avrupa Gezileri

Lizbon Portekiz

 

Barselona İspanya

 

Batum Gürcistan

 

Belgrad Sırbistan

 

St Tropez

Cote d’Azur

 

Venedik

 

Londra İngiltere

 

Edinburgh İskoçya

 

Reykjavik İzlanda

 

Paris Fransa

 

Edinburgh İskoçya

 

Belgrad Sırbistan

 

Madrid İspanya

 

Mykonos Yunan Adaları

Yunanistan

 

İzlanda Reykjavik

 

Nice – Fransa

Kuzey Avrupa – Baltıklar

Tallinn Estonya

Baltıklar

 

Riga Jurmala

Baltıklar

 

Riga Letonya

Baltıklar

 

Litvanya Trakai

Baltıklar

 

St Petersburg

Rusya

 

Tallinn Rocca Al Mare – Estonya

Baltıklar

Avrupa Gezileri

Barselona Gezilecek Yerler
Madrid Gezilecek Yerler
Endülüs Ronda Gezisi
Palma de Mallorca Gezilecek Yerler
Palma Alışveriş Rehberi
Palma Ejderha Mağaraları
Paris Gezilecek Yerler
Villefranche Gezilecek Yerler
St Tropez Gezilecek Yerler
Annecy Gezilecek Yerler
Nice Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler
Portofino Gezilecek Yerler
Burano Gezilecek Yerler

Latin Amerika

Buenos Aires Gezilecek Yerler
Rio de Janeiro Gezilecek Yerler
İguazu Şelaleler Vadisi
Rio de Janeiro Yemekleri
Arjantin Yemekleri
Rio'da Güvenlik
Empana'da Börek Tarifi
Peru Machu Picchu
Peru'da Yeme İçme
Peru Cusco Gezilecek Yerler
Uruguay Gezilecek Yerler
Peru Lima Hakkında Bilgi
Machu Picchu'ya Nasıl Girilir
Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir
Peru Aquas Calientes
Peru Lima Gezisi

Baltıklar-Kuzey Avrupa

Tallinn Estonya Gezilecek Yerler
St Petersburg Rusya Gezilecek Yerler
St Petersburg Rusya Gezilecek Yerler
Riga Gezilecek Yerler
Vilnius Gezilecek Yerler
Jurmala Riga Gezilecek Yerler
Trakai Gölü Vilnius Gezilecek Yerler
Rocca Al Mare - Tallinn Gezilecek Yerler
Paris Gezilecek Yerler
Villefranche Gezilecek Yerler
St Tropez Gezilecek Yerler
Annecy Gezilecek Yerler
Nice Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler
Portofino Gezilecek Yerler
Burano Gezilecek Yerler

Asya-Çin- Kırgızistan

Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi'ne Nasıl Gidilir
Pekin Cennet Tapınağı
Pekin Gezilecek Yerler
Pekin Yasak Şehir
Pekin Yazlık Saray
Guilin Gezilecek Yerler
Şangay TV Kulesi
Şangay Yuyuan Bahçeleri
Terracotta Askerleri
Kırgızistan'da Trekking

Paylaşın

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bizi takip edin

Facebooktwittergoogle_plusyoutubeinstagramfoursquare

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here