Amerika seyahatlerinde vizeler ülkeye gidiş amacına göre verilmektedir. Bu nedenle de ABD göçmenliği vizesi, ABD’de çalışma ve staj vizesi, ABD’de yatırımcı vizesi, turist ve kısa süreli ABD seyahat vizesi, ABD eğitim-öğrenci ve değişim programı vizesi, ABD nişanlılık vizesi ve ABD aile üyesinin başlattığı göçmen vizesi gibi farklı vize çeşitleri oluşturulmuştur.

ABD göçmen vizesi

Amerika’da hayat boyu oturma imkanı için ABD greencard başvurusu yapılması gerekmektedir. ABD vatandaşı olmayan kişilerle, bu kişilerin eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde hayat boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belge Green Card olarak adlandırılmaktadır. Birçok kişinin Amerika’da yaşama hayallerini süsleyen ABD göçmen vizesi Green Card, başlangıçta Amerika’ya giriş vizesidir. Ülkeye girdikten sonra esas Green Card’ı alan kişiler, bu kart sayesinde ABD’de göçmen statüsünde yaşama hakkına sahip olmaktadır. Green Card ile Amerika’da yaşayan bir kişinin neredeyse bir Amerikan vatandaşına denk hak ve yükümlülükleri olmaktadır.

Green Card
Green Card

ABD turist ve kısa süreli iş seyahati vizesi

B1/B2 kategorisindeki vize türüdür. B1/B2 kategorisindeki vize başvuru formunda, Amerika’ya hangi amaçla gideceğinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Bazen 3 ay, bazen de 10 yıl çok girişli uygun görülen bu vizede genel olarak ABD’ye girişte pasaportlara 6 ay kalma hakkı verilmektedir. Dileyen bu 6 aylık süreyi ABD’de başvurarak ve kanunlara uygun şekilde uzatabilmektedir. Tüm vize sürecini elektronik hale getiren ABD Büyükelçiliği, aynı zamanda seyahat yapmak isteyen kişilerden PTT kaydı yaptırmalarını ve randevu tarihini seçmelerini istemektedir.

ABD eğitim – öğrenci ve değişim programı vizesi

Amerika’ya eğitim ve değişim programı kapsamında seyahat etmek isteyenlerin bu vizeyi alması gerekmektedir. Bir Amerikan öğrenim programına kabul edildiyseniz, mülakat sırasında yeterli maddi durumunuz olduğunu ve ne yaptığınızı gerçekten bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. F, M ve J vizelerini kapsayan ABD’da eğitim ve değişim programı vize türü sahiplerinin vize başvurusundan önce ellerinde ABD’deki eğitim kurumundan onaylanmış dilekçeleri bulunmalıdır.

Amerika’da çalışma ve staj vizesi

Amerika’da çalışma ve staj; H, L, O, P, Q ve R vize türlerini kapsamaktadır. Bu vizeleri yakından tanımak gerekirse;

  • H2-B vizesi, mevsimlik işçiler içindir. Amerika’da geçici olacak çalışacak işçilere verilir.
  • H3 vizesi tıp ve akademik staj dışındaki stajyerleri kapsamaktadır.
  • L-1 vizesi genel olarak şirketlerin üst düzey veya önem taşıyan elemanlarını ABD ofislerine göndermeleri için kullanılan vize türüdür.
  • O-1 vizesi sadece “olağanüstü yeteneği” bulunan kişilere verilen bir çalışma vizesidir. Uluslararası anlamda tanınmış, ödüllü veya yetenekli kişilere yönelik bir vizedir.
  • P vizesi uluslararası üne sahip sporcular, sanatçılar ve gösteri grupları için verilir.
  • Q vizesi uluslararası kültürel değişim programlarına yönelik bir vizedir.
  • R vizesi ise din görevlilerinin geçici olarak ABD’de çalışmalarını sağlayan vizedir.

ABD yatırımcı vizesi

ABD’de yatırımcı olmak isteyen kişilerin vize başvurusu süreci; Konsolos tarafından daha detaylı incelendiği için diğer vizelere göre daha farklı işlemektedir. E1/E2 vizelerini kapsayan ABD’da yatırımcı vize türü sahiplerinin vize başvurusundan önce ellerinde ABD’den onaylanmış dilekçeleri bulunması gerekmektedir. Bu vizeye sahip yatırımcıların, ailesi de kişiye seyahat sırasında eşlik edebilmektedir. Ticari Anlaşmalı Tüccar (E1) ve Ticari Anlaşmalı Yatırımcı (E2) vizeleri için Büyükelçilik tarafından şu ifadeler verilmektedir:

“Birleşik Devletler ile ticaret ve sefer anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve temel olarak Birleşik Devletlerle anlaşma yaptığı ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak, ya da yatırım yaptığı bir kuruluşun faaliyetlerini geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak için Birleşik Devletlere gelen kişilere yöneliktir.”

Aile üyeleri ve nişanlılar için ABD göçmenlik vizesi

ABD vatandaşı olan kişiler ve Amerika’da yaşayan Green Card sahipleri, aile üyeleri ve nişanlıları için göçmenlik işlemlerini başlatabilir. I-130 olarak adlandırılan aile üyesinin başlattığı göçmen vizesi başvurusu ve I-129 olarak adlandırılan nişanlılık vizesi başvurusu ABD’de bulunan Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’ne (USCIS) yapılmaktadır. Her iki başvuru da USCIS tarafından onaylandıktan sonra Ulusal Vize Merkezi’ne (NVC) ve oradan da doğrudan randevu tarihine göre ABD Büyükelçiliği’ne gönderilmektedir. ABD vatandaşları; eşleri, nişanlıları, çocukları, anne-babaları ve kardeşleri; Green Card sahipleri ise eşleri ve evli olmayan çocukları için göçmenlik başvurusu yapabilmektedir.

Amerikan göçmen vizesi almak için yaptığınız araştırmalar sonucunda kafa karışıklığı yaşadıysanız; Amerikauzmani.com sayesinde vize sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Randevudan son aşamaya kadar danışmanlığınızı yapan Amerikauzmani.com; doğru, hızlı ve sonuç odaklı bir Amerika vizesi danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Amerikauzmani.com; üniversite öğrenimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan ve aynı bölümde yüksek lisans derecesini alan Gökçe Taşkıran tarafından hayata geçirilmiştir. İş hayatına Turkish Daily News gazetesinde muhabir olarak başlayan Taşkıran, daha sonra Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde Dış İlişkiler dairesinde devam etmiştir.

Gökçe Taşkıran’ın Amerikauzmani.com’u hayata geçirmesine olanak sağlayan asıl iş tecrübesi 15 yılını geçirdiği, takım lideri konumuna yükseldiği ve her tür ABD vizesi konusunda geniş bilgi birikimi edindiği ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here