Seyahate çıkmadan önce ya da seyahat sırasında düşünülmesi gereken çok şey var. Uçak bileti satın alma, otel rezervasyonları, diğer insanlarla iletişim kurabilmek ya da harcamaları kontrol etmek gibi. Eğer tatile çıkmadan önce doğru uygulamalara sahip olunursa akıllı telefon en iyi yardımcı olabilir. Hepsinin ortak özelliği seyahatte ortaya çıkabilecek ihtiyaç ya da problemleri çözebilmeleri.

Tatil Uygulamaları

1. Google Maps

Google Maps (Android, iOS), sayesinde artık seyahatlerde kaybolmak imkansız. Eğer internet bağlantısı bulunuyorsa ulaşım seçeneklerine ve konum bilgilerine ulaşılabiliyor. İnternet bağlantısı olmasa bile Google Maps yine de bir harita olarak kullanılabiliyor. Bunun için gideceğiniz yeri haritanın üzerinde işaretleyip indir seçeneğini tıklatmak gerekiyor.

2. XE Currency

XE Currency (Android, iOS), piyasada birçok para birimi çevirme uygulaması arasından sıyrılıyor. Kullanım kolaylığı ve canlı döviz kurlarını kullanması sayesinde 5 milyon defadan fazla indirildi. Aynı zamanda çevrimdışı kullanma özelliği de var. Gidilen yerin para birimini anlamak için mutlaka telefonda olması gereken bir uygulama.

Turna Uçak Bileti

3. Turna

Türkiye’nin yenilikçi uçak bileti uygulaması Turna, dünyanın dört bir yanından 1.300’den fazla hava yolu şirketinin uçak biletlerini aynı ekranda bir arada sunuyor. Çok kısa sürede hızlı bir şekilde satın alma işleminin yapıldığı Turna.com Android Uygulaması, bilet fiyatlarını karşılaştırarak en uygun bilete ulaşmayı sağlıyor. Uçak biletinin satışını kendi platformumuz üzerinden yapan Turna uçak bileti uygulaması ile kazanılan puanlar bir sonraki uçak bileti alımında kullanılabiliyor. Ayrıca kredi kartınızda biriken puanları Turna Puan’a çevirip, uçak bileti satın alırken kullanma imkanı sunuyor. Arkadaşlarınızı uygulamayı indirmeye davet ederek arkadaşlarının yaptığı işlemlerden ekstra %10 turna puan kazanma fırsatı da veriyor. Aynı zamanda 24 saat hizmet veren bir çağrı merkezi de bulunuyor.

4. Google Translate

Google Translate (Andorid, iOS), yurt dışında yemek siparişi vermek gibi basit konuşmaları çok zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanılabilecek en iyi uygulama Google Translate. Ayrıca yeni görselle çeviri özelliğiyle akıllı telefon kamerasıyla tabela ve menü gibi yerleri anında çeviri sağlıyor. Sesli komut özelliği de var. Gerek yol danışma veya yerel insanlarla sohbet etmek için gerekli, hayatı kolaylaştıran bir seyahat uygulaması.

5. Foodspotting

Foodspotting (Android, iOS), diğer uygulamalar kullanıcı yorumlarıyla genel olarak restoranlar hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı oluyor. Bu uygulama denenmek istenen yemeğin en iyi nerede yenilebileceğini bulmayı sağlıyor. Yine kullanıcı yorumlarıyla en doğru restorana saniyeler içinde ulaşılabiliyor. Damak tadımıza hitap eden bir tatil uygulaması. İtalya‘ya gittiğinizde en iyi pizza nerde yenir diye bakabilirsiniz mesela.

Tatil Uygulamaları

6. TripAdvisor

TripAdvisor (Android, iOS), online seyahat acentesi gibi çalışıyor. Hotel, restoran, görülmesi gereken yerler ve daha fazlasına orayı ziyaret etmiş kullanıcıların yorumlarına ulaşılabilir. Yorumlara göre, en çok ziyaret edilen yerleri listeleyin ve rotanızı, gezilmesi gereken yerleri belirleyin. Ayrıca bir yenilik olarak uygulama üzerinden rezervasyon da yapılabiliyor. Görülecek yerleri ve rotamızı belirlememize yardımcı olan bir tatil uygulaması. Seyahatleriniz sonrası siz de deneyimlediğiniz yerlere yorumlar yazabilirsiniz.

7. Wi-Fi Finder

Wi-Fi Finder (Android, iOS), yurtdışında data kullanım fiyatlarının uçukluğuna karşı dünyanın her yerindeki wi-fi noktalarının isim ve parolalarına ulaşabileceğiniz bir uygulama. Yakındaki kablosuz internet bağlantı noktalarının uzaklığını ve oralara yol tarifini de içinde barındırıyor. Akıllı telefonunuzda bulunması gereken bir uygulama.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here