Bakırköy Gezilecek Yerler yazımızda, Bakırköy Yapılacak Şeyler, Bakırköy Mekanlar, Bakırköy Görülecek Yerler, Bakırköy Alışveriş Merkezleri, Bakırköy Tarihi Yerler, Bakırköy Sahil hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

İstanbul’un Avrupa Yakası’nın en büyük ve kalabalık semtlerinden biri olan Bakırköy’ün tarihi Roma İmparatorluğu’na ve 4.yy’a kadar gidiyor.
Roma İmparatoru Konstantin, İstanbul’u kurarken Bakırköy’ü daha çok eğlence ve Marmara Denizi kıyısındaki konumu nedeniyle yazlık ve sayfiye yeri olarak düşünmüş.
Roma İmparatorluğu dönemindeki ismi Hebdomon’muş. Bizans İmparatorluğu zamanında da çok önemli bir yerleşim yeri olan Bakırköy, sırasıyla; Jeptimun, Makrohori, Makriköy isimlerini almış. 1925 yılında ise bugün kullanılan Bakırköy ismi verilmiş.

Bakırköy Gezilecek Yerler
Bakırköy Gezilecek Yerler
Bakırköy Görülecek Yerler
Bakırköy Görülecek Yerler

Bakırköy Gezilecek Yerler – Bakırköy Yapılacak Şeyler – Bakırköy Tarihi Yerler

Dzinunt Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi

Zeytinburnu ve Bakırköy’de fabrikada çalışan Ermeni İşçileri ve aileleri için 1844 yılında Hovhannes Bey Dadyan tarafından yaptırılmıştır. En son 1999 yılında restorasyon geçirmiş ve kutsanarak tekrar ibadete açlımıştır.
Kilisenin kurucusu Hovhannes Bey Dadyan dışında bir çok önemli kişinin mezarı da buradadır.

Bakırköy Tarihi Yerler
Bakırköy Tarihi Yerler
Bakırköy Tarihi Yerler
Bakırköy Tarihi Yerler
Bakırköy Tarihi Yerler
Bakırköy Tarihi Yerler

Bakırköy Çarşı Camii

1602 yılında Şabanağa isminde bir hayırsever tarafından ahşap olarak yaptırılan cami, 1875’te Sultan Abdülaziz döneminde tamamen restore edilmiştir.
Çarşı Camii, cemaate yetersiz kalınca; genişletilmiş ve bugünkü halini 1983 yılında almıştır.

Bakırköy Gezilecek Yerler
Bakırköy Gezilecek Yerler

Zuhuratbaba Türbesi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u ele geçirmeden önce, İstanbul çevresindeki çeşitli bölgelere askerlerini yerleştirmiş.  Zuhuratbaba da Topkapı ve Bakırköy çevresindeki bu öncü birliklerin komutanıymış.  Bizanslılar, İstanbul’un fethini engellemek amacıyla içme suyu kuyularını zehirleyerek Osmanlı Ordusu’na zarar vermek istemişler.
Osmanlı Ordusu büyük bir su sıkıntısı çekmeye başladığı sırada Zuhuratbaba ortaya çıkar ve orduya gerekli temiz suyu sağlar. Bu nedenle; Osmanlı Askerleri kendisine “Zuhurat Baba – Aniden ortaya çıkan” derler.
Zuhuratbaba, İstanbul’un fethi sırasında şehit düşer ve günümüzde türbesinin olduğu yere gömülür. Zuhuratbaba Çeşmesi de yine türbesinin bulunduğu yerdedir.
Özellikle Ramazan ayında müthiş kalabalık olan türbe, Cuma günleri ziyaretçilerle dolup taşar.

Bakırköy Özgürlük Meydanı

Bakırköy’ün en çok bilinen yeridir. Genellikle çok hareketli olan meydan da zaman zaman konserler de düzenlenir.

Bakırköy Yapılacak Şeyler
Bakırköy Yapılacak Şeyler

Bakırköy Sahili

Bakırköy’den başlayıp, Yenimahalle ve Zeytinburnu’na doğru uzanan sahil yolu, günün her saati oldukça canlıdır. Bakırköy Gezilecek Yerler arasında olan Bakırköy Sahilde, yürüyüşünüzü yapabilirsiniz veya buradaki cafelerde çayınızı içerek Marmara Denizi’ni seyrederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bakırköy Görülecek Yerler
Bakırköy Görülecek Yerler
Bakırköy Mekanlar
Bakırköy Mekanlar
Bakırköy Gidilecek Mekanlar
Bakırköy Gidilecek Mekanlar

Bakırköy Alışveriş Merkezleri
Bakırköy Alışveriş Yapılacak Yerler

Bakırköy’de alışveriş yapmak için bir çok yer bulabilirsiniz.

Bakırköy Pazarı

Bakırköy’de alışveriş yapmak için en uygun yerlerden biri Cumartesi Pazarı. Özellikle Bakırköy Metro Durağı’na yakın olması nedeniyle her zaman canlı olan pazara, sabah saatlerinde uğramanızı tavsiye ederiz.

Bakırköy Alışveriş Yapılacak Yerler
Bakırköy Alışveriş Yapılacak Yerler

Bakırköy Ebuziya Caddesi

Bakırköy Gezilecek Yerler arasında olan Ebuziya Caddesi, trafiğe kapalı olması nedeniyle her zaman çok canlı ve kalabalık oluyor. Özellikle hafta sonlarında en sevilen ve en çok tercih edilen yerlerden biri.
Ebuziya Caddesi’nde bir çok mağazanın yanı sıra, yan yana sıralanmış cafeler ve restaurantlar da var. Alışverişinizi yaparken yorulursanız, buralarda dinlenip kahvenizi de içebilirsiniz.

Bakırköy Alışveriş Merkezleri

Bakırköy Capacity Alışveriş Merkezi

Bakırköy’ün en sevilen Alışveriş Merkezlerinden biri olan Capacity AVM, Bakırköy’de oldukça merkezi bir konumdadır. Popüler bir çok mağaza, restaurant ve cafeyi de bünyesinde barındıran AVM, İstanbul’un en popüler buluşma ve alışveriş noktalarından biridir.

Bakırköy Galleria Alışveriş Merkezi

Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk kurulan Alışveriş Merkezidir. 1988 yılında açılan Galleria geniş ve ferah iç dizaynı ile bugün de hizmet vermektedir.

Bakırköy Carousel Alışveriş Merkezi

Merkezi konumu ve ortasındaki atlıkarınca ile özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği AVM Bakırköy Gezilecek Yerler arasında ilk sıralardadır. Bir çok mağazayı ve restaurantı burada bir arada bulabilirsiniz.
Özellikle alt katında çocuklara yönelik giyim ve oyuncak mağazaları var.

Bakırköy Gezilecek Yerler
Bakırköy Gezilecek Yerler

Bakırköy Nerede?

Bakırköy’ü Haritada Görün

Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Bakırköy Gezilecek Yerler, Bakırköy Yapılacak Şeyler, Bakırköy Tarihi Yerler, Bakırköy Mekanlar, Bakırköy Görülecek Yerler, Bakırköy Alışveriş Merkezleri hakkında bilgileri içeren yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here