Bali gezilecek yerler yazımızda, Bali gezi rehberi, Bali’de gezilecek ve görülecek yerler, Bali’de nereler gezilir, Bali’de mutlaka görmeniz gereken yerler konularını bulabilirsiniz.

Bali gezilecek yerler – Bali gezi ve seyahat rehberi – Bali gezilecek noktalar

Bali’de gezilecek yerler çok fazla ve Bali Adası oldukça büyük bir yer. Endonezya’nın Bali Adası, bütün Dünya’da özellikle balayı destinasyonu olarak büyük ilgi görüyor. Bali Adası’nda gezilecek ve görülecek yerler hakkında, gelmeden önce biraz ön araştırma yaparsanız özellikle tapınakların fazlalığı dikkatinizi çekecektir. Endonezya genel olarak müslüman ülkeler arasında yer alsa da Bali Adası’nın yaklaşık %90’ı Hindu ve Budist. Bali’de trafik soldan akıyor ve motorsiklet sayısı çok fazla. Araba kiralamayı düşünürseniz aklınızda bulunsun. Bali gezi rehberimizde bizim gezip görme fırsatı bulduğumuz yerler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

1. Ubud Monkey Forest – Sangeh Holly Monkey Forest – Bali gezilecek yerler

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Holly Monkey Forest bulunuyor. Ubud’a yakın olan Holly Monkey Forest ağaçlar arasında çok güzel bir yer. Hemen girişi ürkütücü heykeller ile süslenmiş. Yemyeşil ağaçların arasında ilerlediğinizde yine bir çok heykele rastlıyorsunuz.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Buraya gelmeden önce; üstünüzde fazla takı, toka, saat ve gözlük gibi şeylerin olmamasına özen gösterin, maymunlar çok meraklı olduklarından hemen üstünüze çıkıyorlar gibi bir çok uyarı ile karşılaşmıştık. Bu konuya çok dikkat etmemize rağmen yine de üstümüze maymunlar çıktı. Alışık olmadığımız için oldukça korktuk.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Üstünüze maymun çıkarsa yapmanız gereken şey yere doğru eğilmeniz. O zaman iniyorlar. Maymunları ellememeye çalışın. Aslında sevimli görünseler ve insanlara alışık olsalar da yine de tehlikeli olabilirler. Ormanın içinde ilerlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Buraya gelirseniz yaklaşık 1 saat ayırmanızı tavsiye ederiz.

2. Mount Batur – Penelokan The Viewing of Mount Batur & Lake Batur – Bali görülecek yerler

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Endonezya’nın Bali Adası, volkanik bir ada. Batur Yanardağı aktif bir yanardağ. Bu bölgeye manzara seyretme ve trekking gibi çeşitli turlar düzenleniyor. Trekking yaparsanız dağda çadırda kalarak 1 gece geçirebilirsiniz. Bu turun oldukça yorucu olduğu söyleyebilirim. Bizim katıldığımız turda Batur Dağı ve dağın eteklerindeki gölün manzarasını seyrettik. Bu tura gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Hava sisli veya yağmurlu olduğunda hiçbir şey göremeden dönebilirsiniz.

3. Bedugul Ulundanu Beratan Temple & Lake Beratan – Pura Ulun Danu Bratan – Bali turistik noktaları

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali yolculuğum burada çekilen bir fotoğrafı görmem ile başladı. Gölün kıyısındaki bu tapınak Bali’nin en etkileyici manzaralarından birine sahip. Beratan Temple, huzurlu, sakin göl manzarası ve yemyeşil doğası ile Bali’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Bali’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan tapınağı Bali’de gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye ederiz.

4. Goa Gajah – Elephant Cave Temple – Bali’de nereler gezilir?

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’de bizi en çok etkileyen yerlerin başında Elephant Cave Temple geliyor. Burası için Dünya’daki cennet diyebilirim. Tapınak oldukça geniş bir alana yayılmış. Bu nedenle burayı gezi programınıza alırsanız, en az 2 saat ayırmanız gerekebilir. Tapınağı gezmek için yukarı ve aşağıya yüzlerce merdiveni inip çıkmanız gerekiyor. Yüzlerce yıllık ağaçlar ile süslenmiş bu tapınağa girmeden önce kıyafetinizi kontrol ediyorlar.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Tapınaklarda gezeceğiniz günler kapalı kıyafetler giymeye özen göstermeniz gerekiyor. Arada akan sular, yöresel yemekler hazırlayan kadınlar, mağaralar ve taşa oyulmuş heykellerin bulunduğu bölümleri ile tapınak insanı çok etkiliyor. Bali’de görmeniz gereken yerler arasında bulunan Elephant Cave Temple’ı sıcak bir havada ziyaret ederseniz yanınızda su bulundurmanızı tavsiye ederiz.

5. The Holy Spring Temple – Tampaksiring – Bali’de gezilecek ve görülecek yerler

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali The Holy Spring Temple gezi planınızda olursa, burada girebileceğiniz havuzlar bulunduğunu söyleyelim. Eğer kıyafetinizin içine mayo giyerseniz havuzlardan faydalanabilirsiniz.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali The Holy Spring Temple’ı gezerken saçınız toplu olması ve yöresel uzun eteklerden giymeniz zorunlu. Kıyafetimiz çok kapalı olmasına rağmen etek giymeden içeri girmemize izin verilmedi. Bu arada kadın veya erkek olmanız da fark etmiyor, her durumda da uzun eteklerden giyiyorsunuz.

6. Tanah Lot Temple & Sunset – Bali’de görmeden dönmemeniz gereken yerler

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali fotoğraflarında en çok gördüğünüz yerlerden biri de Tanah Lot Temple. Bu tapınak okyanus kıyısında yapılmış. Özellikle gün batımında turist akınına uğruyor. Güneş’in batarken çok etkileyeci bir manzarası var.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

7. Tegallalang Rice Terrace – Bali gezi ve seyahat rehberi

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’de Pirinç Tarlaları merdiven şeklinde yapılmış teraslardan yapılmış. Bu bölgede bu şekilde bir çok pirinç terası bulunuyor. Tegallalang Rice Terrace en büyüklerinden biri ve Unesco koruması altına alınmış.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

8. Mengwi Royal Family Temple – Bali gezilecek noktalar

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Burası daha önce soylu ve zengin bir aileye aitken, daha sonra halkın ziyaretine açılmış.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

9. Coffee Garden & Spice – Luwak Coffee – Dünya’nın en pahalı kahvesi

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Dünya’nın en pahalı kahvesi olarak bilinen Luwak Coffee Bali’de üretiliyor. Luwak Coffee’nin ilginç bir hikayesi var. Aslında bu kahvenin özel bir ağacı yok. Bali’de bulunan ve Luwak Kedisi olarak bir hayvan kahve ağaçlarının arasına salınıyor. Bu hayvanın özelliği en iyi kahve çekirdeklerini seçip bunlarla beslenmesi. Luwak Kedisi kahve çekirdeklerini yedikten sonra çıkan dışkısı toplanıyor. Bu kahve çekirdekli dışkı toplandıktan sonra yıkanıp temizleniyor, kavruluyor ve çekildikten sonra kahve yapılıyor.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiren Luwak Kedisi çok kıymetli olduğundan diğer hayvanlar zarar vermesin diye gündüzleri kafese konuluyor. Geceleri salınıyormuş.
Avrupa’da 1 fincan Luwak Coffee 50 – 100 Euro arasında satılıyormuş.
Bu çeşit kahve çiftlikleri Bali’de çok yaygın. Burada organik çok çeşitli çaylar da bulabilirsiniz.
10’dan fazla çay çeşidini fincalara koyup sunum yapıyorlar. Buradan beğendiğiniz çay ve kahve çeşitlerini satın alabiliyorsunuz.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

10. Gunung Kawi Rocky Temple – Bali’de mutlaka görülmesi gereken yerler

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’nin en eski ve ilginç tapınaklarından biri Gunung Kawi Rocky Temple. Kayaların içine oyulmuş heykeller 11. yüzyılda yapılmış. Buraya girerken belinize kuşak bağlıyorlar. Tapınak çok geniş bir alana yayılmış ve tapınağı gezerken yüzlerce merdiven inip çıkmanız gerekiyor. Özellikle sıcak havalarda yanınızda su bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’de nerede kalınır? Bali’de konaklama önerileri

Bali’de bir haftadan az kalmamanızı öneririz. Bunun 2 -3 gününü tapınakları ve çevreyi gezerek değerlendirebilirsiniz. Sonrasında deniz, Güneş ve keyif tatili yapabilirsiniz.

Bali Ubud’da nerede kalınır? Bali Ubud’da kaç gün kalsak yeter? Bali’de kaç gün kalınır?

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Bali’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Ubud. Burası Bali Adası’nın ortasında kalıyor. Buradan bir çok yere ulaşım çok kolay. Ubud’da tapınaklara ve Bali Adası’nın en görülmeye değer yerlerine çeşitli turlar düzenleniyor.
Bali’de gezilecek yerlerin çoğu Ubud’a yakın. Ubud’a yaklaşık 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. İyi bir planla 3 gün içinde her yeri olmasa da bir çok yeri görmeniz mümkün. Bali Ubud’da tapınakların bulunduğu yerlerde gezmek çok yorucu. Çoğu tapınak geniş alanlara yayılmış ve içlerinde gezerken yüzlerce merdiveni inip çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Kıyafetlerinizin kapalı olmasına özen gösterin. Tapınak girişlerinde kontrol ediyorlar. Ubud’un şehir merkezinde kalırsanız iyi olur. Ubud Şehir merkezinde konaklama yeri ararsanız, Ubud Palace yakınlarını tercih edebilirsiniz. Burası her yere yakın. Restaurant ve Cafeler bu çevrede bulunuyor. Ayrıca Ubud Pazarı da burada ve hediyelik eşya bakmak için çok uygun yerlerden biri. Alışverişlerinizde pazarlık yapmayı mutlaka deneyin.

Bali Kuta’da nerede kalınır? Bali Kuta’da kaç gün kalsak yeter?

Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler
Bali Gezilecek Yerler

Kuta, Bali’nin en hareketli ve canlı yerlerinden biri. Kuta sörfçülerin mekanı olarak biliniyor. Kuta’nın çok geniş bir sahili var. Özellikle gün batımında muhteşem güzellikte bir manzarası oluyor. Kuta yüzmek için uygun bir yer değil. Çoğu yerinde denize girmek yasak. Yeme, içme, alışveriş ve eğlence arıyorsanız, Kuta’da kalabilirsiniz.
Denize girmek ve yüzmek için Nusa Dua bölgesini tercih edebilirsiniz. Özellikle balayı tatili için çok konforlu ve rahat otelleri burada bulabilirsiniz.

Bali gezilecek yerler, Bali gezi rehberi, Bali’de gezilecek ve görülecek yerler, Bali’de nereler gezilir, Bali’de mutlaka görmeniz gereken yerler yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here