Bodrum gezi rehberi yazımızda, Türkiye’nin turizm başkenti kabul edilen yerlerden biri olan Bodrum hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bodrum sanki yazı en canlı, en renkli ve ışıltılı karşılayan ilçemiz.

Özellikle yaz aylarında nüfusu artan ilçede tatil yapmak için Bodrum otelleri veya apart dairelerinden aylar öncesinden erken rezervasyon yapılıyor. Siz de Bodrum’da tatil yapmak istiyorsanız gezi rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Nereden başlasam, nasıl anlatsam gibi klasik sözlere girmeden önce Bodrum’da gezmeye merkezdeki Bodrum Marina’dan başlıyoruz. Marina’da tekneler, yelkenliler yan yana sıralanmış. Marina Bodrum’un en güzel yerlerinden biri.

Bodrum Gezilecek Yerler

Begonviller ile süslü beyaz evleri, çarsısı, pazarı ve dondurmacısı ile Bodrum, yazı en renkli yaşayan yaşayan yerlerden biri. Bodrum gezilecek noktalar arasında yer alan ünlü alışveriş caddesi günün her saati çok kalabalık ve canlı. Dünya’nın her yerinden gelen turistlerin uğrak yeri.

Bodrum’da yapılacak şeyler arasına mutlaka güzel manzaralı bir kafede oturmayı ve soğuk bir şeyler içmeyi ekleyin. Çünkü burada gezerken çok yürüyüp çok yorulacaksınız. Bodrum mandalinası gazozu buraya özgü bir içecek. Manzaranın keyfini çıkarırken bu güzel içeceği denemenizi ve tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Biraz dinlendikten sonra Bodrum’un ara sokaklarında gezip kaybolmanın zamanı.

1. Bodrum Gümüşlük

Bodrum gezilecek yerler

Gümüşlük, Bodrum’un en sakin ve güzel koylarından biri. Bodrum Yarımadası’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Bazı kaynaklara göre adını civarda bulunan gümüş madenlerinden almış. Bazıları da sonbaharda gümüş rengini alan doğasından adının Gümüşlük olarak kaldığını söylüyor.

Adı nereden gelirse gelsin Gümüşlük Bodrum’un en güzel köşelerinden biri. Gümüşlük antik Mindos Kenti üzerinde kurulmuş. Bir süre Rodos Şövalyeleri burada hakimiyet kurmuş. 1999 yılına kadar da Turgut Reis’e bağlı küçük bir köymüş.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum Gümüşlük çarşısında cam ustalarının yaptığı çok şirin hediyelik eşyalar bulmak mümkün.

Bodrum gezilecek noktalar
Bodrum gezilecek noktalar

Gümüşlük Tavşan Adası‘na yürüyüş Bodrum’da yapılacak şeyler arasında bulunuyor. Gümüşlük Akademi üretken bir sanat ortamını içinde barındırıyor. Müzisyenler, ressamlar ve diğer sanatçılar buradaki work shoplara katılıyorlar. Buranın sessiz, dingin ve huzurlu ortamı sanatçılara ilham kaynağı oluyor.

Gümüşlük’te balık ürünleri, kalamar, ahtapot ve özellikle tuzda balık yenir. Ege Bölgesi’ne özgü kabak çiçeği, deniz ürünlü enginar da burada yiyebileceğiniz şeyler arasında bulunuyor.

2. Bodrum Torba

Bodrum gezi rehberi

Torba, Bodrum’un merkezine sadece 8 km uzaklıkta ama Bodrum’un en sakin ve güzel yerlerinden biri. Anlatılacak çok ciddi bir tarihi geçmişi yok. Bodrum’da turizm gelişmeye başlayınca burada yerleşim başlamış. Torba koyunun en ucunda küçük bir kilisenin kalıntıları var. Bundan başka tarihi bir yapı da yok.

Sahilde bulunan yol boyunca yürümek en güzeli diyebiliriz. Bunun dışında Torba Koyu’nda tekne ile gezmek en keyifli şeylerden biri.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Torba’yı sessizliği seven ama günün bir kısmını da eğlenerek geçirmek isteyenlere tavsiye ederiz. Çocukları ile kaliteli zaman geçirmek isteyenler için de Bodrum Torba çok uygun bir yer. Torba’nın plajları bütün yılın yorgunluğunu atmak için sizleri bekliyor.

Bodrum Torba’da akşam yemeğinde deniz ürünlerini önerebiliriz. Günlük taze balıklar, kalamar, karides ve Ege’nin yeşillikleri ile yapılan salata ve mezeler buranın en ünlü yiyecekleri.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken eşsiz güzellikte birçok koy bulunuyor. Gölköy, Güvercinlik, Akyarlar, Yalıkavak, Turgutreis, Göktürkbükü için Bodrum’un en güzel koyları diyebiliriz. Bodrum’dan tekneler ile yapacağınız turlarda buraları görebilirsiniz.

Ayrıca Bodrum’un su altı zenginliklerini görmek isteyenler için dalış yapma imkanı da bulunuyor. Özellikle kentin güneyinde bulunan adacıklar dalma ve şnorkel ile yapılacak aktiviteler için çok uygun.

3. Bodrum Kalesi

Bodrum yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler
Bodrum yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler

Bodrum tarihte çok önemli yerlerden bir tanesi. Antik dönemde Karya bölgesinin başkenti ve Halikarnas adıyla biliniyor. MÖ 4. yüzyılda altın çağını yaşıyor.

Bu dönemden günümüze ulaşan çok önemli bir müze Kral Mausollos’un anıt mezarı. Bugün konserler düzenlenen antik tiyatro, Bodrum Koyu’na yukarıdan bakan ve koyun şeklini alan tiyatro da Bodrum’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

15. yüzyılda bölgeye yerleşen Rodos Şövalyeleri Bodrum Kalesini yapmışlar. Bodrum Kalesi diye bildiğimiz eski şövalyelerin toplanma mekanı günümüzde su altı arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor.
Burada Dünya’daki en eski batıklardan biri olan MÖ 14 yüzyıldan kalma Uluburun Batığını görebilirsiniz.

Bu geç bronz çağının en önemli kalıntılarından olan batıkta, bakır ve kalay büyük külçeler halinde günümüze kadar gelmiş. Bu kalıntılardan o dönemde burada çok büyük bir liman ve ordu olduğu anlaşılmış.

Tarihi Myndos Kapısı da Bodrum’da görülecek yerler arasında bulunuyor.

4. Bodrum plajları

Bodrum görülecek yerler nelerdir
Bodrum görülecek yerler

Bodrum’da eşsiz güzellikte birçok plaj bulunuyor. Gölköy, Güvercinlik, Yalıkavak, Turgutreis ve Akyarlar koyları Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bodrum’dan teknelerle yapacağınız bir turda sualtı zenginliklerini de görebilirsiniz.

Bodrum turistik noktaları
Bodrum turistik noktaları

5. Meşhur Barlar Sokağı

Bodrum’da birçok eğlence mekanı bulunuyor. Meşhur Barlar Sokağı Bodrum’un merkezinde bulunuyor. Ayrıca sualtı sporları açısından da Bodrum en zengin yerlerden biri. Scuba diving ve yelkencilik yapılabilecek su sporları arasında yer alıyor.

İklimi ve doğası çok uygun olduğu için son yıllarda golf klüpleri de açılıyor. Bodrum’un en meşhur barları ve gece klüpleri Göktürkbükü civarında bulunuyor. Yaz aylarında festivallere ev sahipliği yapan Bodrum’un antik tiyatrosunda klasik müzik festivali, şarkı yarışmaları gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

Ayrıca burada yaz ayları boyunca ünlü sanatçıların konserini de izleyebilirsiniz. Tatilcilerin gözdesi tekne turları ile Bodrum’un çevresindeki muhteşem güzellikteki koyları gezebilirsiniz. Bodrum’un gezilecek yerleri arasında bulunan Akvaryum koyu, turkuaz renkli denizi ile en güzel köşelerden biri.

Bodrum gezi ve seyahat rehberi
Bodrum gezi ve seyahat rehberi

Bodrum aslında tatilciler için eğlence demek. Bodrum’un tatil için tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de renkli gece hayatı. Barları, diskoları, gece klüpleri ve dans klüpleri Bodrum’un koylarından Göktürkbükü’nde yer alıyor. Bodrum’un gece hayatı çok renkli ve eğlenceler sabaha kadar sürüyor. Barlar Sokağı neredeyse günün 24 saati en eğlenceli yerlerden biri.

ⓘ Bodrum’da yapılacak en güzel aktivitelerde biri de mavi tur rotalarından birine birkaç günlük katılmak. boattripturkey.com sitesinden mavi tur rotalarını inceleyin.Telefonla her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz ☎️ 0 542 7312358.

Bodrum’a ne zaman gidilir

Bodrum gezisi
Bodrum gezisi

Sıcak iklimi ve sıcak deniz suyu ile neredeyse her zaman gidilebilecek bir destinasyon olan Bodrum’a gitmek için eğlenceli gece hayatının başlamasını beklemek isterseniz özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Bodrum’da doğa sporları için yürüyüşler, dalma, windsurf, kitesurf için bahar aylarından başlayarak, sonbahara kadar geniş bir zaman dilimini tercih edebilirsiniz. Özellikle yelkencilik için Bodrum’un koyları oldukça uygundur. Yaz aylarında gezi tekneleri ile dolu olan koylar nedeniyle yelken sporu bahar aylarında daha zevkli yapılabilir.

Bodrum’da nerede kalınır

Bodrum'da nereler gezilir
Bodrum’da nereler gezilir

Bodrum’da her bütçeye uygun konaklama bulunabilir. Bodrum’un koylarında bulunan Bodrum her şey dahil otelleri ve çok lüks butik otelleri ile son zamanlarda tatilcilerin gözdesi. Bununla birlikte apart oteller ve tatil köyleri de mevcut. Türkbükü’ndeki oteller ve butik oteller turistlerin en çok tercih ettikleri yerlerden.

Bodrum’dan ne alınır

Bodrum gezi notları
Bodrum gezi notları

‘Bodrum’dan ne alalım’ diye soracak olursanız. Üzerinde Bodrum yazan magnet ve tişörtlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bodrum sünger avcılarının eski mekanı, tam Bodrum’a yakışan bir şey almak isterseniz süngeri tavsiye ederiz. Özellikle cilt temizlemeye çok faydalı. Bundan başka Bodrum mandalinalı lokumlar da buradan alabileceğiniz şeyler arasında bulunuyor.

Bodrum’a nasıl gidilir

Bodrum gezilecek yerler

Milas Bodrum Havaalanı’na İstanbul’dan yaklaşık 1 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Havaalanından merkeze olan uzaklık yaklaşık 40 km. Bodrum şehir merkezi ve havaalanı arasında servis otobüsleri çalışıyor. Şehir merkezinden de Bodrum’un koylarına ulaşmak için minibüsleri kullanabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bodrum gerçekten havası ile suyu ile mükemmel bir yer hele fotoğraflardaki güvencinlikte bir balık yemenizi tavsiye ederim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here