Göynük, Osmanlı tarzı iki katlı ve cumbalı evleri, Arnavut Kaldırımlı dar sokakları ile Bolu’nun en sevimli yerlerinden biri. Hafta sonunuzu İstanbul’a yakın tarihi ve güzel bir yerde geçirmek isterseniz Göynük ve Sünnet Gölü çevresini seçebilirsiniz.

Anadolu tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Göynük’ün en eski adı Koinon Gallicanon’dur. Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan önce, Beylikler zamanında Umurbey Han Beyliği merkezini Göynük olarak seçmiş. Bizanslılar ve Umurbey Han Beyliği ile çıkan savaşta Göynük Bizanslıların eline geçmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk yıllarında geri alınmış.

Bolu Göynük Gezilecek Yerler
Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Bolu Göynük Gezilecek Yerler

1. Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı

Göynük Süleyman Paşa Camii
Göynük Süleyman Paşa Camii

Osmanlılar zamanında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa buraya yerlemiş. Süleyman Paşa ilk iş olarak Göynük’e bir cami yaptırmış. Caminin yanına daha sonra bir hamam ilave edilmiş.  1335 yılında yapılan Süleyman Paşa Camii ve Hamamı bu bölgedeki en tarihi yapılardan biridir ve günümüzde de kullanılmaktadır.

2. Göynük Akşemsettin Türbesi

Göynük Akşemsettin Türbesi
Göynük Akşemsettin Türbesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük Padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin İstanbul’un fethinden sonra buraya yerleşmiş. 15 yıl boyunca burada yaşayan Akşemsettin burada vefat etmiş. Fatih Sultan Mehmet çok sevdiği hocası Akşemsettin için 1464 yılında buraya bir türbe yaptırmış. Her yıl Mayıs Ayı’nın son haftası Göynük’te Akşemsettin’i anma etkinlikleri düzenlenir.

3. Göynük Zafer Kulesi

Bolu Göynük Gezilecek Yerler
Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi, burada en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biridir. Kasabanın en yüksek yerinde bulunan kule her yerden görülebilir. 1924 yılında yapılan kule Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılmış. Zafer Kulesi’nin bulunduğu yerden şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

4. Göynük Evleri

Göynük Evleri
Göynük Evleri

Tarihi dokusu bozulmamış olan Göynük’te 19. yüzyıl’dan kalma bir çok tarihi Osmanlı Tarzı ahşap evler bulunuyor. Göynük Evleri nedeniyle; Göynük Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilmiş. Geniş ailelerin bir arada yaşamasına olanak tanıyan bu tarihi evlerden bazıları otel olarak da kullanılıyor. Hafta sonu gezinizde buralarda konaklayabilirsiniz.

5. Göynük Çubuk Gölü – Göynük Sünnet Gölü

Göynük Sünnet Gölü
Göynük Sünnet Gölü

Göynük ilçesine yakın iki göl bulunuyor. Göynük’ten kısa bir süre içinde ulaşabileceğiniz Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü muhteşem güzellikte manzaraya sahiptir. Doğal karaçam ormanları arasında kalan göllerin çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Yöresel el sanatlarından kaşıkçılık burada halen yapılmaktadır. Pazartesi günü kurulan pazara uğrarsanız, burada yetişen ürünlerden alabilirsiniz.

Bolu Göynük Gezilecek Yerler
Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Göynük’te mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri Göynük Bombay Fasulyesi. Yöresel lezzetlerden biri olan fasulye oldukça iri ve lezzetli.

Göynük Nerede? – Göynük’e Nasıl Gidilir?

Göynük Bolu’nun bir ilçesi ve İstanbul’dan 230 km uzaklıkta bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here