Brisbane gezi rehberi yazımızda Brisbane gezilecek yerler, Brisbane’da nereler gezilir? Brisbane’da neler yapılır, Brisbane’da görülecek yerler ve Brisbane’da yapılacak şeyler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Brisbane Gezi Rehberi – Brisbane Gezilecek Yerler – Brisbane Yapılacak Şeyler

Brisbane Hakkında Bilgi

Brisbane, Queensland’in başkenti. Yıl boyunca güneşli ve güzel havası ile Avustralya’nın en turistik şehirlerinden biri.
Doğa ile iç içe yemyeşil parkları, canlı alışveriş caddeleri, her zevke hitap eden restaurantları, kibar ve yardımsever insanları ile Brisbane unutamayacağınız anılarla ayrılacağınız bir şehir.

Brisbane Şehir Merkezi’nde Gezilecek Noktalar

1. Brisbane Queen Street Mall
Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Avustralya Queensland Bölgesi’nin önde gelen alışveriş merkezlerinden biri olan Brisbane’da ünlü markalarını ve design butiklerini Queen Street Mall üzerinde görebilirsiniz.
Queen Street Mall için şehrin kalbi diyebiliriz. Cadde üzerinde popüler restaurant ve cafeler sıralanmış. Hafta sonu burada ücretsiz yapılan canlı müzik performanslarına denk gelebilirsiniz.
The Myer Centre: Brisbane’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Myer Centre’ın alt katında bir çok restaurant bulabilirsiniz. Ayrıca burada günlük alışverişinizi yapabileceğiniz büyük bir süpermarket var. Myer Centre’ın bodrum katında ise belediye otobüs durakları bulunuyor. Şehrin bir çok noktasına otobüs seferleri buradan düzenleniyor.
Brisbane’da mutlaka görülemesi gereken yerler arasında bulunan Queen Street Mall konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Queen Street Mall

2. Brisbane Eagle Street – Waterfront Place
Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Brisbane’da gece hayatı nehrin kenarındaki bu ışıl ışıl cadde üzerinde sürüyor diyebiliriz. Burası ünlü Story Bridge manzaralı restaurant, bar ve cafeler ile süslenmiş bir bölge. Eagle Street çevresindeki restaurantlar şehrin diğer yerlerine göre oldukça pahalı. Özellikle akşam saatlerinde burası çok kalabalık oluyor. Nehir kıyısında yürüyüş yapanlar, gezenler, cafe ve barda oturanlar ile şehrin en zevkli yerlerinden biri. Eğer Brisbane’a giderseniz burada zaman geçirmenizi öneririz.
Brisbane görülecek yerler arasında yer alan Eagle Street ve Waterfront Place konumunu aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Eagle Street

3. Brisbane Edward Street

Queen Street Mall gibi burası da şehrin en ünlü caddelerinden biri. Bu cadde üzerinde ünlü markaları ve restaurantları görebilirsiniz.
Brisbane gezilecek noktalar arasında yer alan Edward Street konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Edward Street

4. Brisbane South Bank
Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane’nın nehir kenarındaki bu bölgesi şehrin eğlenceli bir parkı olarak düzenlenmiş. Yemyeşil ortamı, havuzları, barları, cafeleri ve restaurantları ile keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri.
Brisbane’nın sembollerinden dönme dolap burada yer alıyor. Yaz mevsiminde burada plajda yüzebilirsiniz.
Nepalese Peace Pagoda: South Bank’te yer alan bu pagoda Kathmandu Valley’den gelen 160 ağaç oyma ustası tarafından tamamen el işçiliği ile yapılmış. Expo 1988 için yapılan bu güzel eser, yemyeşil bir bahçe içinde sergileniyor. Kesinlikle görülmeye değer. Arka tarafında küçük bir havuz var. Pagoda’nın bulunduğu ortam uzak doğu stilinde düzenlenmiş.
Little Stanley Street üzerinde bir çok cafe, bar ve restaurant bulunuyor. İsterseniz South Bank bölgesine yarım gününüzü ayırabilirsiniz.
Brisbane’da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında yer alan South Bank konumunu aşağıda görebilirsiniz.

South Bank

5. Brisbane City Botanic Gardens
Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Yüzlerce yıllık ağaçları ve bitki örtüsü ile yemyeşil bir ortam. Burada koşu yapanları, bisiklete binenleri ve çimenlerin üzerinde zaman geçirenleri görebilirsiniz. Genç, yaşlı demeden herkesin çeşitli doğa sporları yapabildiği bir yer burası.
Bazı yerleri o kadar sık ağaçlar ve bitkiler ile kaplı ki yürüyüşe kapatılmış.

Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Brisbane gezilecek yerler listesi içinde bulunması gereken Brisbane City Botanic Gardens konumunu aşağıda bulabilirsiniz.

City Botanic Gardens

6. Brisbane Fortitute Valley

Şehrin bir başka eğlenceli bölgesi Fortitute Valley. Burada barlar, restaurantlar ve cafeler var. Fortitute Valley’daeki Brunswick Street Mall trafiğe kapalı cadde üzerinde yürüyüş yaparsanız, bir çok mekan görebilirsiniz. Akşam saatlerinde bazı yerlerde yalnızca içki servisi yapılıyor. Yemek için bir yer bakarsanız buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Restaurant kısımları kapanıyor. Öğlen saatlerinde ise happy hour var. Daha uygun fiyatlara yemek yiyebiliyorsunuz. Buradan James Street ve Ann Street tarafına yürüyebilirsiniz. Yine bu caddelerde popüler bir çok yer keşfedebilirsiniz.
Brisbane turistik noktaları arasındaki Fortitute Valley konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Fortitude Valley

7. Brisbane King George Square

Ann Street ve Adelaide Street arasında kalan King George Square şehrin en önemli meydanlarından biri. Akşam saatlerinde çok kalabalık olan alanda biraz para kazanmak için konser verenlere rastlayabilirsiniz. Okuldan çıkan öğrenciler, işten çıkan çalışanlar veya boş zamanlarını geçirenler gibi, şehrin her kesiminden insanı burada görebilirsiniz. İsterseniz buradaki cafelerde ve restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz.
King George Square’de gördüğünüz büyük bina Brisbane Belediye Binası.
Brisbane gezilecek yerler arasında bulunan King George Square konumunu aşağıda görebilirsiniz.

King George Square

8. Brisbane Queensland Museum

Şehrin en iyi müzelerinden biri Queensland Museum. Avustralya’da çok iyi müzeler var. Oradaki müzecilik anlayışı yalnızca bir şeyleri sergilemekle sınırlı değil. Aynı zamanda öğretici bilgiler vermek.
Queensland Museum’a dönemsel eserler geliyor. Biz oradayken Mısır’dan getirilen mumyalar sergileniyordu. Brisbane’ı ziyaret ederseniz, bu müzede ilginizi çeken bir konu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
Brisbane gezisi içinde yer alması gereken Brisbane Queensland Museum yerini aşağıda görebilirsiniz.

Queensland Museum

9. Brisbane Square Library
Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane Square Library ilgi çekici mimari yapısı ve içindeki binlerce kitap ile kesinlikle görülmeye değer bir kütüphane. Kitaplara karşı ilginiz ve sevginiz varsa uğramanız gereken yerlerden biri.
Brisbane görülecek yerler arasında yer alan Brisbane Square Library konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Brisbane Library

10. Brisbane Story Bridge
Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Brisbane Story Bridge şehrin en tarihi köprülerinden biri. Fortitude Valley ile Kangaroo Point bölgelerini birleştiren köprü 1940 yılında yapılmış.
Brisbane Story Bridge köprüsünün üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz. Brisbane’da farklı bir deneyim yaşamak isterseniz de köprünün ayaklarının tepesine çıkabilirsiniz. Gruplar halinde yapılan bu aktivite için ücret ödemeniz gerekiyor. Konu ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Story Bridge Adventure

Brisbane’da görülmesi gereken yerler yerler arasındaki Brisbane Story Bridge konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Story Bridge

Brisbane’da neler yapılır? – Brisbane’da nereler gezilir?

Brisbane gezilecek yerler – Brisbane Şehirdışında Gezilecek Yerler

Brisbane gezilecek ve görülecek yerler şehir içi ile sınırlı değil. Eğer fazladan 1 gününüz varsa Brisbane gezilecek noktalar arasına aşağıdaki yerleri de ekleyebilirsiniz.

Brisbane seyahat önerileri – Brisbane görülecek yerler nelerdir?

Mount Coot-tha tepesini görmenizi tavsiye ederiz. Lone Pine Koala Sanctuary de Brisbane gezi listesi yaparken ilave edilmesi gereken yerlerden biri.

Brisbane Mount Coot-tha
Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane şehrinin manzarasını tepeden görmek isterseniz, Mount Coot-tha tepesine çıkabilirsiniz. Burada yemek yiyebileceğiniz çok güzel manzaralı bir restaurant ve cafe var.
471 nolu belediye otobüsü ile Mount Coot-tha tepesine ulaşabilirsiniz.
Mount Coot-tha tepesinde bir botanik parkı da var. Zamanınız varsa burada yürüyüş yapabilirsiniz.
Brisbane gezilecek noktalar arasındaki Mount Coot-tha konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Mount Coot-tha

Brisbane Lone Pine Koala Sanctuary
Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane Lone Pine Koala Sanctuary Avustralya’nın sembolü olan koala ve kanguruları görmeniz için yapılmış bir hayvanat bahçesi.
Parkta ilk önce Avustralya’nın sembolü olan Koalaları ziyaret ediyoruz. Koalalar sadece Avustralya’ya özgü hayvanlar. Bu hayvanlar zamanlarının çoğunu uyuyarak geçiriyor. Koalalar okaliptus ağaçlarının yapraklarını yiyerek besleniyorlar. Günün 20 saatini uyuyarak geçiriyorlar ve çok yavaş hareket ediyorlar. Uyanık olsalar bile ağaçlara sarılıp duruyorlar. Koalalar çok küçük doğuyorlar ve kangurular gibi annelerinin kesesinde büyüyorlar. Koalalar eskiden kürkleri için öldürülüyormuş. Şimdi ise devlet tarafından koruma altına alınmışlar.

Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Koalaları kucağımıza almak istedik. Ancak günde sadece belli saatlerde ve kontenjan dahilinde kucağa alınıyormuş. Tehlikeli olabilir diye yalnızca bazı koalalar insanlara verilebiliyor.
Avustralya’nın simgelerinden biri de kangurular. Kanguruların ön ayakları çok kısa, arka ayakları çok uzun. Uzun arka ayakları ve destek aldığı kuyruğu sayesinde çok ileri mesafelere zıplayabiliyor. Kangurular hiç geriye gidemezmiş. Avustralya’da kanguru eti yemek mümkün. Bu hayvanlar devlet izni ile belli sayılarda avlanabiliyor.
Kanguru adının ilginç bir hikayesi var. Avrupa’dan ilk bu kıtaya gelenler, buranın yerli halkı aborjinlere bu hayvanları gösterip adı ne diye sormuşlar. Aborjinler de hiç dilini bilmedikleri bu insanların dediklerinden bir şey anlamamış ve anlamıyorum manasında “kanguru” demişler. Hayvanın adı da bu şekilde “kanguru” olarak kalmış.
Avustralya’da çok farklı kanguru türleri var. Bazı türlerde yetişkin kangurular yaklaşık 2 m boyuna ulaşabiliyorken en küçük tür kangurular yaklaşık 30 cm boyunda olabiliyor.
Avustralya’da aslan, kaplan gibi vahşi hayvanların hiç birisi yaşamıyor. Dünya’nın en zehirli örümcekleri burada bulunuyor.
Brisbane Lone Pine Koala Sanctuary ulaşım – nasıl gidilir?
Otobüs ile ulaşım: 430 ve 445 nolu otobüsler ile ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Lone Pine Koala Sanctuary – Brisbane arasında nehirden tekne ile ulaşım da sağlanıyor. Fiyatı belediye otobüsüne göre oldukça pahalı.
Brisbane’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Lone Pine Koala Sanctuary konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Lone Pine Koala Park

Brisbane Nehir Turu – City Hopper
Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Brisbane’da yapılacak en güzel şeylerden biri Brisbane Nehir Turu. Bu hizmeti veren bir çok şirket bulunsa da City Hopper ile bu aktiviteyi bedava yapmak mümkün. City Hopper en önemli noktalarda duruyor. Buralarda inip tekrar binerek nehrin çevresinde kolayca, trafiğe takılmadan dolaşabilirsiniz.
Gün içinde her 30 dakikada bir City Hopper servisi var.
Brisbane City Hopper hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

City Hopper

Brisbane Alışveriş – Brisbane’da ne alınır? – Brisbane’da alışveriş için nereye gidilir?

Brisbane Gezi Rehberi
Brisbane Gezi Rehberi

Queen Street Mall Brisbane’da alışveriş için en uygun yerlerden biri. Fortitute Valley’de James Street yine Dünya’nın ve Avustralya’nın ünlü designerlarını bulabileceğiniz yerlerden biri.

Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane’da ne alınır? derseniz, size birkaç önerimiz olabilir. Kanguru derisinden yapılmış cüzdan, kemer gibi şeyler çok popüler. Yine kurutulmuş kanguru eti satılıyor. Dikkat etmeniz gereken şey eğer Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya gidecekseniz bu ülkeye yiyecek maddesi ile giremiyorsunuz. Çok yüksek para cezası var.
Brisbane’dan hediyelik eşya olarak opal mücevher alabilirsiniz. Opal küpe, kolye, bileklik gibi takı eşyaları çok yaygın ve güzel.

Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane’dan koala ve kanguru gibi buraya özgü peluş oyuncak alabilirsiniz.
Avustralya’ya özgü yine Ugg marka ayakkabı dükkanlarını göreceksiniz. Eğer beğenirseniz alabilirsiniz.
Bumerang; Avustralya’nın yerlilerine özgü rengarenk bumerangları alabilirsiniz.
T2: Avustralya’nın bir çok yerinde T2 çay dükkanlarını göreceksiniz. Kahve ve çay kupaları, yöresel çaylar yine alabileceğiniz şeyler arasında.
Koala çıkabilir ve Kanguru çıkabilir trafik işaretleri: Yalnızca bu kıtaya özgü olan trafik işaretleri hediyelik eşya olarak satılıyor.

Brisbane’da Ulaşım – Brisbane Şehiriçi Ulaşım – Brisbane’da nasıl gezilir?

Brisbane’da havaalanından şehir içine ulaşım metro ile çok kolay sağlanıyor. Şehir içinde de belediye otobüsleri çok yaygın.
Route 40 ve Route 50 burada kullanabileceğiniz bedava şehir içi ulaşım hatları.
Route 40 : Saat dönme yönünde , Route 50: Saat dönme yönünün tersine hizmet veriyor.

City Centre Free Loops

City Hopper ile Brisbane nehrinde bedava olarak gezebilirsiniz.

City Hopper

Brisbane’da kaç gün kalmalı? Brisbane’da kaç gün kalsak yeter?

Brisbane’da gezilecek çok yer var. Brisbane’da en az 3 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Lone Pine Koala Sanctuary için yarım gününüz gidiyor. Brisbane nehir turu, botanik bahçesi, Brisbane Mount Coot-tha, South Bank gibi bir çok güzel destinasyonu görmek isterseniz 2 gün yetmeyecektir. Bu kadar uzak bir ülkeye gelmişken eksik yer bırakmak istemezsiniz.

Brisbane’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane’da Queen Street Mall caddesini mutlaka görün ve burada bir yemek yiyin.
Brisbane Mount Coot-tha’ya çıkıp buradan şehrin manzarasını seyredin.
Brisbane South Bank’te yürüyüş yapın.
Brisbane Lone Pine Koala Sanctuary’de kanguru besleyin. Burada yapabileceğiniz en eğlenceli şeylerden biri.

Brisbane’da yeme-içme – Brisbane’da nerede ne yenir?

Brisbane’da nerede ne yenir? derseniz, şehrin her yerinde fast food restaurantları ve cafeler var. Bunun dışında Queen Street Mall ve Fortitude Valley’de bir çok şık restauarant bulabilirsiniz. Kore, Çin, Tayvan, Vietnam, Japon gibi uzak doğu restaurantları çok yaygın. Ayrıca koyun ve kuzu eti ile yapılan yemekler çok popüler. Bazı yerlerde tropik meyve suyu satan büfeler göreceksiniz. Bunları denemenizi tavsiye ederiz. Çok farklı meyvelerin karışımlarından harika meyve suları yapıyorlar.
Brisbane’da süpermarketlerde çok çeşitli ve farklı yiyecek – içecek ürünleri görebilirsiniz. Burada süt ürünleri çok çeşitli. Yüzlerce çeşit peynir ve yoğurt bulabilirsiniz.

Brisbane’da konaklama – Brisbane’da nerede kalınır?

Brisbane’da her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Queen Street Mall yakınlarında bir yer seçerseniz şehrin tam merkezinde kalmış olursunuz. Bunun dışında South Bank tarafını da tercih edebilirsiniz. South Bank bölgesi biraz daha sakin.

Brisbane’a Ne Zaman Gidilir? – Brisbane Ne Zaman Gidilmeli – Brisbane Hava Durumu

Brisbane Gezilecek Yerler
Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane subtropikal iklim kuşağındadır. Güney yarımkürede olduğu için Türkiye’ye göre iklimler terstir. Bizde kış ayları yaşanırken Brisbane’da yaz ayları yaşanır.
Brisbane yaz aylarında çok sıcak ve nemli olduğundan kış ve bahar aylarında gitmek daha uygun olabilir.
Kış: Haziran – Ağustos arasında kış mevsimi yaşanır. Kış aylarında hava yağışsız ve güzeldir.
Bu mevsimde ortalama hava sıcaklıkları aşağıdaki gibidir.
Gündüz hava sıcaklığı: 20 °C
Gece hava sıcaklığı: 5 °C
İlkbahar: Eylül ve Ekim ayları ilkbahar ayları yaşanır. Hava ısınmaya başlar ama yağış görülebilir.
Yaz: Kasım – Mart ayları arasında yaz mevsimi yaşanır. Hava sıcak ve nemlidir. Bazen fırtınalar görülebilir.
Sonbahar: Nisan – Mayıs aylarında sonbahar mevsimi yaşanır. Hava sıcaktır ama yağış görülebilir. Geceleri 10 °C’ye kadar hava sıcaklığı düşebilir.
Brisbane gezi rehberi yazımızda, Brisbane gezilecek yerler, Brisbane ulaşım, Brisbane yeme içme, Brisbane alışveriş, Brisbane konaklama, Brisbane’a ne zaman gidilir gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık. Eklemek istediğiniz konular ve sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here