Ana sayfa Seyahat Rehberi Burcu Tunca – Gezginlerle Röportajlar

Burcu Tunca – Gezginlerle Röportajlar

3037
0

Gezgin Yogini “Burcu Tunca” ile yaptığımız keyifli röportajımız

“Türkiye’de yetişmiş bir kadın olarak kadınların başına gelebilecek sıkıntılara alışığız biz, bu yüzden biraz daha temkinli davranabiliyoruz”

Nasıl bir hayatınız var, neler yapıyorsunuz, biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bundan 3 sene öncesinde kadar mühendislik yapıyordum. Pek mutlu olduğumu söyleyemem o dönemde, sonra istifamı verip yollara attım kendimi. 2,5 sene seyahat ettim sırtçantamla, Türkiye’ye döneli 5 ay kadar oldu sanırım. Şimdilerde seyahatlerim sırasında aldığım eğitimleri öğretmek için çabalıyorum, İzmir’de yoga eğitmenliği yapıyorum. Yoga hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere elimden geldiğince ışık tutmaya çalışıyorum.

Seyahate olan ilginiz ve yeni yerler keşfetme isteğiniz ilk ne zaman başladı?

Çok kitap okuyan bir çocuktum ben, o zamanlar çok hayaller kurardım uzak diyarlarla ilgili. Tabi sonra yavaş yavaş sistemin içinde sindirilip, hayallerimi bastırmaya başladım. Ta ki sistemin gereklerinin bizleri getirdiği noktanın farkına varıp, bu görme, keşfetme isteği en sonunda benim kafamı fazlasıyla kurcalayana kadar. Sanırım 5 sene kadar uğraştım gidebilmek için 🙂 Ya param olmadı, ya arkadaş bulamadım( o zamanlar yalnız gezmek fikrinden ürkerdim), ya vize alamadım. İçim git derken uzun süre kalmak zorunda kaldım açıkçası.

İş hayatını bırakıp, gezgin olarak devam etme kararını neden aldınız? Çok zor olmadı mı?

Öyle pat diye gerçekleşen bir karar değil aslında. Okuduğum kitaplar, izlediğim filmler, felsefeye ve yogaya olan ilgim benim hayata bakış açımda değişiklikler yapmaya başladı, kendi hayatım hakkındaki farkındalığımı arttırdı. Mutsuzluğumun farkına varıp, bundan şikayet etmek yerine bunu değiştirmek için adım atma cesaretini göstermemi sağladı.
Kararı vermem zor oldu tabi. Ailenin, toplumun bizden beklentileri var, bize öğretilen bir yaşantı var, sadece öyle yaşanır sanıyoruz. Sonra para konusu büyük bir sıkıntı. Kendime olan inancım kafamda bu korkuları aşmamı sağladı. Baktım ki kişi gerçekten inanınca ve gönülden isteyince birçok şey oluyormuş, birçok sorunun çaresi bulunuyormuş.
Ben kendimi tanımak ve mutlu olacağım bir meslek seçmek hayaliyle çıktım yola. Ve şimdi bir yoga eğitmeni olarak iyi ki çıkmışım yola diyorum.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

İlk yurtdışı gezinizi nereye yaptınız, nasıl geçti?

Aslında benim ilk yurtdışına çıkışım bir iş seyahati için Dubai’ye oldu. Sonra kendi başıma sırtçantasını sırtıma alıp çıktığım ilk yolculuğum Avrupa’yaydı. Biraz Asya öncesi alıştırma olsun istemiştim. Roma, Barcelona ve o zamanlar flamenko dansıyla uğraşan bir kadın olarak tabi ki Endülüs: Sevilla, Granada.
Birçok şapşallıklarla dolu bir geziydi benim için 🙂 Ama çok eğlenceliydi. Gezinin sonunda Barcelona’da fotoğraf makinemi ve telefonumu çaldırınca çektiğim bütün fotoğrafların yanmasına ağladığım kadar başka bir şeye ağladım mı bilmiyorum 🙂 Fotoğrafları olmasa bile anıları benimle birlikte.
Bu seyahatim sayesinde kendime güvenimi topladım ve birkaç ay sonra istifamı basıp Hindistan yollarına attım kendimi.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Hindistan kadınlar açısından gezmesi en tehlikeli yerlerden biri olarak bilinir? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hindistan’ın kolay bir ülke olduğunu söyleyemem tabi, özellikle kadınların bir tık daha dikkatli olması gereken bir ülke. Ama yazılarımda da belirttiğim gibi Türkiye’de yetişmiş bir kadın olarak kadınların başına gelebilecek sıkıntılara alışığız biz, bu yüzden biraz daha temkinli davranabiliyoruz. Her ülkeyi gezmenin kendince kuralları vardır, içinde bulunduğun ülkenin kültürünün ve toplumun farkında olarak hareket ettikten sonra tehlikeleri yaşama ihtimaliniz düşüyor zaten.
Öyle çok gözünüzde büyütmeye de gerek yok, akıllı davranmak, gözü açı olmak gerekiyor sadece, e Türkiye’de de böyle olmak gerek miyor mu ? 🙂
Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi şu yazımda yazmıştım, göz atmak isteyenler olursa.

Hindistan’da Tek Başına Kadın Olarak Gezmenin İpuçları

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Hindistan çok büyük bir ülke nerelerini gezdiniz, gördüğünüz yerler ve Hint Kültürü sizin hayatınızı nasıl etkiledi?

Ben Hindistan’daki seyahatime güneyden başladım. İlk gittiğim yer Chennai yakınlarındaki Pondicherry, oradan Auroville, Hampi, Goa, Bangalore, Vrindavan, Agra, Delhi, Rishikesh, Mcleod Ganj, Varanasi. Daha sonra Varanasi’den Nepal’e geçtim karayolu ile.

Hindistan’da yeme içme konusunda zorluk yaşadınız mı yada diğer ülkelerde?

Hindistan’da yeme içme konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım, hatta yeme içme konusunda en rahat ettiğim , yemeklerini en çok sevdiğim ülke Hindistan. Tadı damağımda bütün yemeklerinin 🙂

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Vegan olarak hayvanlara hiç bir zarar vermeden yaşıyorsunuz, bu çok zor mu? Bu kararı nasıl aldınız?

İçinde yaşamak zorunda kaldığımız sistemde bunu %100 gerçekleştirmek imkansız denebilecek kadar zor. İnsanoğlu herşeyi hakimiyeti altına almaya çalışırken diğer canlılara verdiği zararı görmezden geliyor yazık ki. Ben elimden gelen en iyi şekilde zulüme destek olmadan yaşamaya çalışıyorum. Devrim insanın kendinden başlar, bahanelerin ardına sığınmıyor, değişimi kendi bedenimde, zihnimde başlatıyorum.
Tüm canlıların eşit haklara sahip olduğuna inanıyorum. Hayvanların da en az benim kadar yaşama, en az benim kadar özgür olma hakkı var. Zaten çocukluğumdan beri hayvansal ürünleri yemeyi elimden geldiğince reddederdim, tiksinirdim, yiyemezdim, veganlık kavramından haberdar olduktan sonra yemeye devam ettiğim hayvansal ürünleri de hayatımdan çıkarma kararı aldım. Kullandığım eşyaları, ürünleri bir kez daha gözden geçirdim.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Nepal’e gidip Himalayalar’a tırmanmışsınız, bu rota da ne gibi zorluklarla karşılaştınız mı? Günlerce dağlarda kalmak, oralarda yaşamak nasıl bir duygu?

Tırmanma değil aslında trekking yaptım.Gerçekten de inanılmaz bir deneyimdi benim için. 17 gün Annapurna dağlarında büyüleyici dağ manzarasında yürümek, yükseklerdeki köylerde konaklamak,oralardaki insanlarla tanışabilmek, dağdan size yayılan enerjiyi farketmek, koskoca dağlar karşısında kendi küçüklüğünü idrak edebilmek, 2 ay önce tanıdığın insanlarla dağda nasıl da çok yakın dost olabildiğini görmek, zorlu rotalarda ölebilme ihtimalini düşünmek, dağda karşılaştığın bir insanın düşüp öldüğü haberini alarak yola yine de devam edebilecek cesareti kendinde bulabilmek, ölümün farkına varabilmek… 5416 metrede zaferi yaşayabilmek…Hepsi çok çok farklı deneyimlerdi benim için, bugünki ben olabilmem de çok etkisi olan deneyimler…

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Daha sonra Avustralya’ya geçtiniz. Avustralya nasıl bir ülke? Burada yaşamayı düşündünüz mü?

Avustralya’ya giderken aslında orada yaşamak hedefiyle çıktım yola, ama orada fikirlerim değişti. Avustralya gerçekten yaşanacak bir ülke, sadece benim yaşamdan beklentilerim çok daha farklı 🙂

Gezgin Yogini Avustralya Yazıları

Couchsurfing yapmanın ve hostelde kalmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahseder misiniz?

Ben aslında couchsurfingle birilerinin evine misafir olmaya başlayalı çok uzun zaman olmadı. Daha öncesinde benim misafir ettiğim arkadaşlar olmuştu, ben siteyi insanlarla tanışmak amaçlı kullanıyordum daha çok. Sonra evlerinde kalarak insanları daha iyi tanıyabileceğimi anladım 🙂
Couchsurfing sayesinde gittiğiniz ülkenin yerli insanlarının hayatlarını öğrenme, turistik yerlerin dışında yerel halkın gittiği yerleri görme şansınız oluyor. Hostel ise başka bir kültür, sizin gibi gezen bir çok insanla tanışıp arkadaş oluyor, hatta bazen yola birlikte devam ediyorsunuz. Ama bazen sizin gibi gezen kişilerle vakit geçirirken yerli kültürü hiç öğrenememe gibi bir dezavantajınız da olabiliyor.

Bundan sonra hayallerinizi süsleyen ve çok görmek istediğiniz yer var mı?

O kadar çok ki 🙂 Afrika, Güney Amerika, Yeni Zellanda ilk sıralarda 🙂 Ama hepsinden önce hedefim, uzun yıllardır hayalim: “Everest”, ilk sırada bu var şimdilik, ne zaman olur bilemem.

Seyahat etmenin en güzel yanı sizce nedir?

Keşfetmek 🙂 Kendini, yeni yerleri, yeni insanları, yeni hayatları…

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Yurtdışına çıkarken kullandığınız web sitesi yada uygulamalar var mı?

Olmaz mı 🙂 Google Map, Uber , Airbnb , Foursquare, Tripadvisor, Hostelbookers, Skyscanner, Couchsurfing…
Bir de bir ülkeye girmeden önce, daha önce o ülkeye seyahat etmiş bloggerların yazılarını okuyorum.

Seyahatlerinizde yaptığınız en çılgınca şey nedir?

Bilemiyorum sanırım 🙂 Rishikesh’te yaptığım Bungee Jumping olabilir, Avustralya’da Büyük Mercan Resifleri’ne dalış olabilir, Nepal’de rehbersiz tehlikeli denmesine rağmen inat edip çıktığımız Tlicho Gölü yolculuğu olabilir, Hindistan’da 10 gün boyunca konuşmanın, okumanın, yazmanın yasak olduğu meditasyon inzivam olabilir…
Seyahat etmek çok pahalı mı? Bütçenizi planlarken zorluk çekiyor musunuz? Yurtdışı seyahatlerini ekonomik yapmak için önerileriniz olur mu?
Ben ucuz yollu seyahat etmeyi tercih ediyorum, uygun fiyatlı hostellerde kalıyorum, yerel halkın kullandığı taşıma araçlarını kullanıyorum, ana caddedeki turistik restaurantlardan yemek yerine bi arka sokaktaki yerel halkın yediği lokantalarda yemeyi tercih ediyorum, hatta eğer kaldığım hostelde mutfak varsa günün en azından 1 öğününü orada pişirmeyi tercih ediyorum, paramın yarısını hediyelik eşyalara harcamıyorum. Bu şekilde seyahat ettikten sonra seyahatin nesi pahalı olsun 🙂

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Seyahatlerinizde güvenlik amaçlı önlemler alır mısınız?

Ufak oyunlar oynadığım oluyor bazen, yalnız başına gezen bir kadın gördüklerinde bazen rahatsız edici olabiliyor insanlar. Eşimin arkadan geldiğini söylüyorum bazen, bazen telefonda eşimle konuşurmuş gibi yapıyorum nerede olduğumdan nereye gittiğimden bahsediyorum, bazen taksiye ya da otobüse yalnız bindiğimde yerli bir arkadaşımı şoförle telefonda konuşturuyorum. Ama çok da kendimi korkutup önlemleri abartmıyorum açıkçası.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Seyahatlerin size kazandırdığı şey ne oldu? Ne gibi deneyimler elde ettiniz?

Seyahat bana bambaşka bir hayat verdi, bambaşka bir ben verdi. Aslında sadece seyahat demek doğru olmaz sanırım; yoga ve seyahat benim bambaşka bir insan olmamı sağladı. Mutlu, huzurlu, kendine güvenen, ne istediğini bilen, yapabileceklerinin farkında olan, istemeyi ve isteklerim için çabalamayı bilen bir insan haline geldim, şimdi olduğum ben için kendime şükran doluyum.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Türkiye’ye döndükten sonra neler yapıyorsunuz? Eskisi gibi ofiste çalışmayı düşünür müsünüz?

Şuanda İzmir’de yoga eğitmenliği yapıyorum; sevdiğim işi yapmanın, öğrendiklerimi öğretmenin, ve her öğrencimden yeni bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum. Eskisi gibi ofislere dönmeyi düşünmüyorum tabi ki. Allah düşünmesin 🙂

Yogaya ilgi duyanlara tavsiyeleriniz olur mu? Nasıl başlamalı, neler yapmalı? Herkes yoga yapabilir mi? Örneğin bana çok zormuş gibi geliyor. Yoga yapmanın diğer sporlara göre avantajları varmı?

Yoga kendinizi tanımanızda size yardımcı olacak çok vefakar bir dostdur. Eğer yogaya ilgi duyuyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız duruşlara başlamadan önce ya da duruşlarla beraber yoga felsefesine ait kitapları okumanızı öneririm. Yoga duruşları için öğrenme aşamasında bir eğitmenden yardım almanızı öneririm, kendi başınıza yoga yapabilecek hale kadar bir eğitmenin kontrolünde olmanızda fayda var.
Herkes yoga yapabilir evet, ama herkes her duruşu yapacak diye bir şey yok. İnstagramda gördüğünüz afilli yoga pozlarına bakıp da yogayı gözünüzde büyütmeyin. Her şeyin bir seviyesi olduğu gibi yoganın da bir seviyesi var, eğer yoga duruşlarını daha önce denemediyseniz başlangıç seviyesinden başlayarak zamanla bedeninizin açılmasına izin verin, aceleye gerek yok. Herkesin bedeni birbirinden farklı, siz bedeninizi tanıyor, sınırlarınızın farkına varıyor, engelleri kaldırıyorsunuz, akrobasi yapmıyorsunuz unutmayın.
Yoganın spor dallarına göre avantajı nefes ve beden farkındalığıyla yapıldığı için bedeninizi tanımaya fırsat verirken zihninizi de sakinleştirmesi, size bir yaşam felsefesi sunması.
Sayfamda yoga ile ilgili daha ayrıntılı yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Gezgin Yogini Yoga Yazıları

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Web sitenizden biraz bahseder misiniz? Bu fikir nereden geldi, nasıl gelişti?

Aslında ilk yola çıkarken “Sonradedimkikendime” diye blogspot bir siteyle başlamıştım. Yazmayı seviyorum, amacım arkadaşlarıma,aileme anılarımı anlatmaktı.
Şimdi kullandığım www.gezginyogini.com sitesini Avustralya seyahatimin sonunda açma kararı aldım. Gökhan’la Bali’de buluşmadan önce internetten tanışıp yazışmaya başlamıştık, siteyi kurmamda onun çok çok büyük faydası oldu. Sonra baktım aldı yürüdü site 🙂 Önceleri sessiz sedasız gezerken ben, sonra yeni isim , yeni siteyle birçok insanın takip ettiği bir oluşum çıktı ortaya.

Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar
Burcu Tunca Gezginlerle Röportajlar

Gezginlere veya gezmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Bir çok insan seyahat etmek istediğini söylüyor, önemli olan kaçının bunu “gerçekten” istediği. Seyahat ile tatil farklı şeyler, seyahatte lüks şansınız pek olmayabilir, önceliklerinizi değiştirmeniz gerekir, şikayet etmeyi bırakmanız gerekir, keşfetmeyi sevmeniz gerekir. Önce gerçekten bunu isteyip istemediklerine, sonra da bunun için neleri feda edebileceklerine, önceliklerini nasıl değiştirebileceklerine bakmalı insanlar. Kararını verirseniz, sonrası gelir zaten.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here