Çin Seddi Hakkında Bilgi yazımızda, Çin Seddi neden yapıldı, Çin Seddi uzunluğu, Çin Seddi kaç km,  konusunda bilgi ve Çin Seddi Resimlerini bulabilirsiniz. Pekin’deki 2. günümüzde Çin Seddi’ne doğru yola çıkıyoruz. Çin Seddi Pekin’in biraz dışında bulunuyor. Her yıl milyonlarca turist, insan eliyle yapılmış Dünya’nın en uzun savunma duvarını görmeye geliyor. Çin Seddi’nin belli bazı noktaları onarılmış ve ziyaretçilere açık.

Bizim gittiğimiz yer “The Great Wall-Juyongguan” diye adlandırılıyor. Çin Seddi’ne girişte otobüsümüzün park ettiği noktaya yakın küçük tezgahlarda hediyelik eşya satanlara rastlıyoruz. İngilizce ve Çince olarak “Çin Seddine geldim” yazan tişörtler ve sweat shirtler en çok tercih edilenleri ama çok uzun pazarlık süreci gerektirdiğinden bu işi daha sonraya erteliyoruz.

Çin Seddi’nin her 2 yöne doğru uçsuz bucaksız uzadığını görüyoruz. Araziye göre kimi yerlerinde yükselerek ve alçalarak devam ediyor. Gruptan bazıları çok ilerilerideki kulelere doğru yürümeye başlıyor. Biz bunun bir sonu olmadığını görüp vazgeçiyoruz.

Bazıları 4. ve 5. kulelere kadar tırmandığını söylüyor ama en yüksek ve ilerdeki kuleye tırmanabilmek gibi bir şey yok. Her kuleden sonra bir başkası karşınıza çıkıyor. Çin Seddi’nde herkes bizimle fotoğraf çektirmek istiyor. Çinli’ler gerçekten çok sıcakkanlı ve sempatik insanlar, kendilerinden farklı coğrafyadan gelen insanlara karşı da oldukça nazikler. Çinliler tarihte bir çok şeyi ilk defa yapan toplum olarak biliniyorlar.

Bunların arasında piyango çekilişi de var. Çin Seddi’nin yapımında finansman zorluğu çeken Çin Hanedanları piyango çekilişi yapmaya başlıyorlar. Fikir o kadar tutuluyor ki buradan elde edilen gelirle ordularını bile güçlendiriyorlar. Çin Seddi 6000 km. boyunca devam ediyor. Pekin’e yakın diğer ziyaret edebiliceğiniz bölümleri Badaling, Mutianyu ve Simatai olarak sıralanıyor.

Çin Seddi Neden Yapıldı

Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Çin Seddi’nin yapılış amacıyla ilgili tarihçilerin farklı görüşleri bulunuyor. Bunlardan bazıları:

  • Ülkelerini Kuzey’den gelen Türk saldırılarına karşı savunmak
  • Ülkenin tek yönetim altında toplandığını göstermek
  • Üllkeden kaçışları önlemek yer alıyor.
Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi Hakkında Bilgi
Çin Seddi Kaç km
Çin Seddi Kaç km
Çin Seddi Resimleri
Çin Seddi Resimleri
Çin Seddi Uzunluğu
Çin Seddi Uzunluğu

Çin Seddi Hakkında, Bilgi Çin Seddi Hakkında Bilgi, Çin Seddi Kaç km, Çin Seddi Neden Yapıldı?, Çin Seddi Resimleri, Çin Seddi Uzunluğu Ne Kadar? hakkında yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir. Pekin Gezilecek Yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here