Dalyan Gezilecek Yerler yazımızda, Dalyan Hakkında Bilgi, Dalyan Görülecek Yerler, Dalyan Yapılacak Şeyler ve Dalyan Gezi Rehberini bulabilirsiniz.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Marmaris ve Fethiye’nin tam ortasında şirin mi şirin bir yer. Bir tarafında Köyceğiz gölünün durgun suları, diğer tarafında Ege Denizi yer alıyor.

Dalyan Gezilecek Yerler
Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan’da günün ilk ışıklarını yakalamak için çok erken saatlerde kalkıyoruz ama ben seviyorum erken kalkmayı doğanın ilk uyanışını izliyoruz. Güneş, tam dağların üstünden çıkıyor, etrafı yavaş yavaş aydınlatıyor ve bize bütün güzelliği ile mutluluk veriyor. Burada ilk günümüzde kaplumbağaları beslemeye gidiyoruz. Bazı çevreciler doğal beslenme ortamını bozduğundan buna karşı çıkıyor. Sabahın erken saatlerinde teknemize biniyoruz. Mavi yengeç Güney Amerika’dan gelme bir tür ve bu bölgeye özgü bir yengeç türü olmuş. Caretta Carettaları yengeçle besliyoruz. Daha sonra kaptanın bizim için hazırladığı mavi yengeçlerimizi ve balıklarımızı yiyiyoruz.

Dalyan Hakkında Bilgi
Dalyan Caretta Caretta
Dalyan Hakkında Bilgi
Dalyan Mavi Yengeç

Dalyan Gezi Rehberi

Kaunus Antik Kenti

Sonraki durağımız olan kazıları yıllardır devam eden Kaunus antik şehrine doğru yola çıkıyoruz. Kaunus Antik Kenti, MÖ 9 yy. kurulmuş bir şehir. Tiyatro sanatçısı ve sunucu Kenan Işık’ın kardeşi Prof. Dr. Cengiz Işık bu antik kentin kazılarını yürütüyormuş.

Dalyan Gezi Rehberi
Dalyan Kaunos Antik Kenti
Dalyan Gezilecek Yerler
Dalyan Kaunos Antik Kenti

Dalyan Yapılacak Şeyler

Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan’da yapılacak bir çok şey var. Burada ikinci günümüzde tekrar tekne gezisine çıkıyoruz. Amacımız ünlü Kaya Mezarlarını görmek. MÖ 400 yıllarında yapılmış bu mezarların amacı  kralları ve soyluları tanrı katına yaklaştırmakmış. Dalyan Deltasında yol alırken diğer gezi tekneleri ile selamlaşıyoruz. Sazlıkların arasından yavaşça süzülen teknemiz bizi İztuzu plajına getiriyor.

Muhteşem bir tatil için Gezinomi.com adresinden Dalyan Otelleri rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Dalyan Gezilecek Yerler
Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan İztuzu Plajı

Dalyan Gezilecek Yerler arasında olan İztuzu Plajı, son yıllarda yapılan anketlerde yalnız Türkiye’nin değil Dünya’nın en güzel plajlarından birisi olarak kabul ediliyor. Bunun için Caretta Caretta Kaplumbağalarına teşekkür etmeliyiz. İztuzu plajı, Caretta Caretta kaplumbağalarının doğal yaşama ve üreme ortamı olduğundan burada hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor ve burası doğal haliyle kalıyor. İztuzu Plajı, Dalyan merkeze 13 km. uzaklıkta ve 5 km uzunluğunda . Adı ilk defa 1986 yılında buraya bir tatil köyü yapılmak istenmesiyle duyuldu. Çevreciler ve Dünya basını Caretta Caretta Kaplumbağalarını korumak için bu bölgeye akın edince doğal sit alanı olarak kaldı. Bu bölgede hiç bir yapılaşmaya izin verilmiyor.

Dalyan Gezi Rehberi
Dalyan İztuzu Plajı

Dalyan Çamur Banyoları

Daha sonra Dalyan’ın en meşhur noktalarından bir tanesi olan çamur banyolarına gidiyoruz. Çamur banyolarının 1001 derde iyi geldiği söyleniyor. Cilde iyi geliyormuş ve en önemlisi ruhu gençleştiriyormuş.  Aklınızda bulunsun Dalyan merkezdeki  çamur banyoları çok kalabalık olursa yakınlarındaki Sultaniye’de hem çamur banyosu, hem de kaplıca var. Ayrıca mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelen balıklara uğruyoruz.

Dalyan Gezilecek Yerler
Dalyan İztuzu Plajı
Dalyan Hakkında Bilgi
Dalyan İztuzu Plajı
Dalyan Gezi Rehberi
Dalyan İztuzu Plajı

Çandır Kültür Evi

Tekne turumuz sırasında çok ilgi çekici bir yere daha uğruyoruz. Burası Mehmet Varol tarafından kurulan Çandır Kültür Evi. Mehmet Bey bu müzedeki eşyaların tümünü kendi imkanları ile araştırıp bulmuş. Bu iş hiç de kolay olmamış. 20 yıl boyunca Toros Dağlarında gezip Yörük Kültürü ile ilgili bilgiler edinmiş. Buradaki her şeyin orijinal ve gerçek olması bizi çok heyecanlandırıyor. Burayı gezerken adeta zamanda yolculuğa çıkmış gibi oluyoruz. Kilimlere meraklı olduğum için rengarenk Kilim koleksiyonu çok ilgimi çekiyor. Mehmet Bey koleksiyonun hepsini evinin bahçesinde kurduğu çadırda sergiliyor. Bu koleksiyonda neler yok ki, çeşit çeşit giysiler, gelinlikler, kıldan yapılma çadır, kilimler, halılar, ağırlık kullanılmadan üzerindeki çentiklere göre alışveriş yapılan teraziler, gelin taçları, süs eşyaları, ahşap ve bakır eşyalar, ateş çubukları, ibrikler, idare ve gaz lambaları, ahşap aynalıklar, yazmalar, yemeniler, yelekler, çocuk beşikleri, yün eğirmekte kullanılan teşe denilen aletler ve daha bir çok eşyanın bulunduğu sergiyi anlatmak çok kolay değil, en iyisi burayı Dalyan’a geldiğinizde mutlaka gezin.

Dalyan Çandır Kültür Evi
Dalyan Gezilecek Yerler
Dalyan Çandır Kültür Evi
Dalyan Gezi Rehberi

Dalyan Ege’nin incisi ilginç, bozulmamış doğası ve yakınlarındaki tarihi yerleri  ile kesinlikle gezmeye görmeye değer güzel tatil yerlerimizden birisi.
Çok keyifli geçen Dalyan tatiline bizi davet eden ve  organizasyonumuzu yapan www.gezimanya.com  ve Apollon Villas’a çok teşekkür ederiz.

1 YORUM

  1. Yazınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Dalyan doğası ve mitolojik geçmişi ile insanı büyülüyor resmen. Kesinlikle görülmesi gereken değerli yerlerimizden biri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here