Dubrovnik, Dalmaçya kıyılarında en çok görmek istediğim yerlerden biri. Eski şehrin fotoğrafları, hep bana çok çekici gelmiştir. Dubrovnik’te gezilecek yerler, old town (eski şehir) içerisinde toplanmış durumda. Şehir surlarının içerisine girdikten sonra çok kolay bir şekilde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehirde ilk yapılacak şey, old city girişindeki turizm ofisinden Dubrovnik Card ve eski şehrin haritası almak. Dubrovnik Card ile birçok yere ve müzeye ücret ödemeden girebiliyorsunuz.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Eski adıyla Ragusa şehri, bugünkü Dubrovnik 7. yy’da kurulmuş. Küçük bir şehir devleti olan Ragusa Orta Çağda çok gelişmiş. Fatih Sultan Mehmet zamanında yıllık 15000 altın vergi karşılığı Osmanlı imparatorluğunun himayesine girmiş. Denizcilikte, Venedikle yarışır hale gelmiş. Bütün Balkanların tuz ticaretinin merkezi olmuş. Dubrovnik 1667 yılında çok büyük bir deprem yaşamış. Eski Şehir bölümü büyük ölçüde yıkılmış ve hasar almış. 1808-1815 yılları arasında Fransa Egemenliğine giren şehir, daha sonra kısa süreliğine Avusturya – Macaristan imparatorluğuna da bağlanmış.

Sonra eski Yugoslavya’nın Liman kenti olmuş. Yugoslavya’nın parçalanmasıyla birlikte 1991 yılında bombalanmış ve savaş sırasında çok hasar almış. 2005 yılında bütün şehir eski tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmiş. Eski Şehir Unesco Dünya Mirası Koruma listesinde yer alıyor.

Son yıllarda turistik cazibe merkezi olan Dubrovnik’te gezerken kendinizi başka bir çağdaymış gibi hissediyorsunuz. Hırvatistan’ın güney ucundaki liman kenti, hem tarihi dokusu hem de çekici sahilleri ve etrafındaki adalarla ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan şehrin nüfusu yaklaşık 50.000. Eski şehir bölümünde daha çok turistik amaçlı olarak hizmet veren mağazalar, kafeler ve restaurantlar bulunuyor.

Dalmaçya kıyılarının güneyinde, denize uzanan bir burun üzerine kurulu Dubrovnik, Balkanlar’ın en eski kentlerinden biri. THY uçak bileti kampanyalarını takip edin.

1. Dubrovnik Eski Şehir Surları

Dubrovnik şehrinin en önemli yeri Surlar Bölümü, yaz aylarında giderseniz, öğlen sıcak saatlere kalmadan bu bölümü gezmenizi tavsiye ederiz. Dubrovnik Kalesini de görebileceğiniz ve çok güzel manzaraları seyredip fotoğraf çekme imkanı bulabileceğiniz surlar, 2 km uzunluğunda. Eskiden şehri düşmanlardan korumak amacıyla yapılmış.

2. Dubrovnik Kalesi (Fortress Lovrijenac)

Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Yerler

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Dubrovnik Kalesi, 37 m yüksekliğindeki sarp bir kayanın üzerine inşa edilmiş. Dubrovnik Kalesi çok stratejik bir konumda bulunuyor. Eski şehrin surlar içinde kalan ticari ve yönetim merkezini denizden ve karadan yapılabilecek saldırılara karşı savunmak ve korumak için yapılmış. 1038 yılında yapıldığı düşünülen kalenin, en erken 1301 yılında yazılı kayıtları bulunuyor.

Fotoğraflar için Sertaç Apanay’a çok teşekkür ederiz.

Hırvatistan Gezilecek Yerler
Hırvatistan Gezilecek Yerler

3. Dubrovnik Büyük Onofrio Çeşmesi

Eski şehirin içine girer girmez sizi, güzel Onofrio çeşmesi karşılıyor. Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan çeşme 15 yy.’da İtalyan mimar Onofrio tarafından kentin su ihtiyacını sağlamak amacıyla yapılmış. Kentte veba salgını başladıktan sonra, şehrin ileri gelenleri bunun nedenini araştırmış. Sonuçta şehir suyunun yetersiz olduğu ortaya çıkmış. Bu hastalıktan korunmak için temizliğe önem verilmiş ve bu büyük çeşme yapılmış. Bugün şehrin en çok turist çeken yapılarından olan eski çeşmenin çevresinde gösteri yaparak, turist çekmeye çalışanlara da rastlayabilirsiniz.

Dubrovnik Gidilecek Yerler
Dubrovnik Gidilecek Yerler

4. Dubrovnik Franciscan Manastırı

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Manastır 14. yy’da yapılmış. En önemli özelliği şehrin yazılı arşivini barındırması ve Dünya’nın bilinen en eski 3. eczanesine ev sahipliği yapması.

Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Yerler

5. Dubrovnik Şehir Çan Kulesi (City Bell Tower)

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Kulenin üstünde meşhur “Zelenci” denilen heykeller vardır. Maro ve Baro adı verilen bu askerler her saat başı çıkarlar. Bronz heykellerin orijinalleri Sponza Sarayı’nda muhafaza edilir. Buradakiler kopyadır. 31 m yüksekliğindeki kule Rektörler Sarayının hemen bitişiğinde yer alır.

6. Dubrovnik Sponza Sarayı

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Dubrovnik Sponza Sarayı,1667 yılında meydana gelen çok yıkıcı bir depremde hasar almadan kurtulabilen orijinal yapılardan biridir. Eskiden Gümrük binası olarak kullanılan bina tarihi arşivleri de içinde barındırıyor.

Açık olduğu saatlar: 10:00-22:00

Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar

7. Dubrovnik Rektör Sarayı

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Dubrovnik Rektör Sarayı, bugün Müze olarak kullanılıyor. Bina Dubrovnik’in en eski ve en önemli yapılarından biridir.

8. Dubrovnik Şehir Kapıları

Şehir Surları tarafından korunan Dubrovnik’te Eski Şehrin içine girebilmek için 4 kapı bulunuyor. The Pile Gate, The Ploce Gate, The Peskarija Gate & The Ponta Gate. The Pile Gate kapısından girerek şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Pile : Büyük Kapı anlamına geliyor.

9. Dubrovnik Teleferik Turu

Teleferik turunu kesinlikle tavsiye ederim. Şehri üstten “Srd Dağından” panoramik olarak görebiliyorsunuz. Hava açıksa çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler

10. Dubrovnik Placa / Stradun Caddesi

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında bulunan Dubrovnik Placa şehrin en canlı ve geniş caddesidir. Gece ve gündüz bu cadde üzerinde bulunan kafelerde ve restaurantlarda oturarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar ve ünlü dondurmacılar da burada bulunur.

13 yy’da uzunluğu ve genişliği ile Akdeniz’in en büyük caddelerinden biriymiş.  Stradun ismini buraya italyanlar vermiş. Büyük Cadde anlamına geliyormuş.

Eski Şehir Surlarından Stradun Caddesi ve Orlando Sütunu:

Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler

11. Dubrovnik Tekne turları

Dubrovnik limanından kalkan birçok tekne turu bulabilirsiniz. Biz Kasım ayında gittiğimizden dolayı tekne turu yapamadık. Adriyatik Denizi’nde 1185 ada bulunuyor.

Elaphite Adalarını tekne turu ile dolaşabilirsiniz. Dubrovnik’in hemen karşısında bulunan Lokrum Adası’na da Eski Liman’dan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

12. Dubrovnik St John’s Fortress

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Dubrovnik St John’s Fortress Kalesi bugün deniz müzesi ve akvaryum olarak kullanılıyor. Kale şehri denizden gelen saldırılardan korumak için 14. yy’da inşa edilmiş.

Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Görülecek Yerler

13. Dubrovnik Bokar Fort

Dubrovnik şehir surlarının yanında 15. yy’da inşa edilen kale savunma amaçlı olarak Mimar Michelozzi tarafından yapılmış.

Dubrovnik Gidilecek Yerler
Dubrovnik Gidilecek Yerler
Dubrovnik Gidilecek Yerler
Dubrovnik Gidilecek Yerler

14. Dubrovnik Dominican Manastırı

Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında olan Dominik Manastırı; Dubrovnik şehrinin tarihi ve kültürel bir çok eserini içinde barındırır. Dubrovnik Sanat Okulunun 15. ve 16. yy’lara ait bir çok el yazması, yağlı boya tablo ve sanat koleksiyonları burada saklanmaktadır.

Ploce Şehir kapısına ve limana yakın yerde inşa edilmiştir.
Dominik Manastırının yapılmasına 1225 yılında başlanmıştır. 14.yy’da tamamlanmıştır. Son şekilini 15 yy.’da almıştır
Manastırın içindeki salon ünlü Dubrovnikli mimar Bozitko Bogdanovic tarafından yapılmıştır.

15. Dubrovnik Katedrali

Efsaneye göre; Aslan Yürekli Richard, 1192 yılında katıldığı bir Haçlı Seferi’nden dönerken Dubrovnik açıklarında çok şiddetli bir fırtınaya yakalanır. İçinde bulunduğu gemi buna dayanamaz ve Lokrum Adası civarlarında karaya oturur. Bu kazadan sağ kurtulmayı başaran Richard Tanrı’ya şükranlarını sunmak için kazadan kurtulduğu ve karaya çıktığı yerde büyük bir kilise yapılması için yüklü bir bağışta bulunur.

Dubrovnik Şehrinin ileri gelenleri bu noktada uyanıklık yaparak Aslan Yürekli Richard’ı Katedralin şimdi bulunduğu yerde inşa edilmesi için ikna ederler.

1667 yılında meydana gelen büyük Dubrovnik Depreminde büyük hasar gören Katedral 1713 yılında Mimar Andrea Buffalini tarafından tekrar yapılmış.

1981 yılında büyük bir renovasyon uygulanmış. Bu renovasyon sırasında mevcut katedralin altında 7. yy’da başka bir dini yapı olduğu ortaya çıkmış.

Adriyatik kıyılarındaki en önemli Katedrallerden biri olan yapı, bugün de bir çok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır.
St. Blasius: Dubrovnik’in koruyucu azizidir. Bazı kemikleri bu ketedralde bulunuyor. Ayrıca şehrin önemli kuyumcuları tarafından yapılan değerli mücevherler de burada saklanmaktadır.

Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar

16. Dubrovnik St. Blasius Kilisesi

St. Blasius: Dubrovnik’in koruyucu azizidir. 1667 yılındaki depremde büyük hasar gören kilise, 1706 yılında çıkan yangında tamamen harap olmuştur. Şehrin ileri gelenleri tarafından ünlü heykeltraş Marino Gropelli’ye Barok sitilindeki bugünkü kilise yaptırılmıştır. Aynı heykeltraş St. Petersburg’ta Büyük Petro’nun ( bizde bilinen ismiyle Deli Petro) yazlık sarayındaki heykelleri de yapmıştır.

Efsaneye göre; 3 Şubat 971 gecesi, bir Venedik gemisi Dubrovnik açıklarında demirler. Venediklilerin amacı, şehire saldırmaktır. O sırada Stojko adındaki bir rahip, gece yarısı şehre varır. Bu arada St. Stephen Kilisesi’nin kapılarının ardına kadar açıktır. Rahip kiliseye doğru ilerler, yorgunlukta ve dikkatsizlikten kilisenin merdivenlerinde yaşlı bir adama çarpar. Yaşlı adam rahip Stojko’dan, Venedik saldırısına karşı şehri uyarmasını ister. Rahip adama kim olduğunu sorar. Adamın adı Blasius’tur. Rahip şehir konseyini uyarır. Dubrovnik’in bütün kapıları kapatılır ve şehir surlarında bütün tedbirler alınır. Venedik donanması, şehre giriş yolunu bulamayınca geri döner ve Dubrovnik işgalden kurtulur.
St. Blasius; şehrin koruyucu azizinin ismi de bu efsaneden geliyor.

17. Dubrovnik Jesuit Kilisesi ve Jesuit Merdivenleri

Kilise Mimar Ignazzio Pozzo tarafından 1667-1725 yılları arasında yapılmıştır. Merdivenler 1738 yılında Pietro Passalacqua tarafından yapılmıştır. Roma’daki ünlü İspanyol merdivenlerine benzetilir.

Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar

18. Dubrovnik Lapad Bölgesi

Eski Şehir’den 3.5 km uzaklıkta bulunan bölge, eğlenceli sahil şeridi ile ünlüdür. Masmavi Adriyatik Denizi’nin kenarındam sıralanmış plajlarda, akşam üzeri ve gece yürüyüş yapabileceğiniz sahil yolunda güzel vakit geçirebilirsiniz. Bölgede kahve içebileceğiniz kafeler ve deniz ürünleri & yöresel yiyecekler yiyebileceğiniz restaurantlar da bulunuyor.

Dubrovnik Görülecek Yerler
Dubrovnik Görülecek Yerler

19. Dubrovnik Banje Beach

Dubrovnik Eski Şehir’e çok yakın konumuyla dikkat çeken plajda, aradığınız her şey mevcut. Plaj voleybolu, mini futbol ve çeşitli eğlenceli aktivitelere katılabilir veya sadece eski şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

20. Dubrovnik Lokrum Island

Lokrum Island: Bu adada Dubrovnik sahil şeridine göre daha sakin plajları bulabilirsiniz. Dubrovnik limanından kalkan teknelerle buraya ulaşmak mümkün.

21. Dubrovnik Limanı

Akvaryum: Adriyatik denizinde ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden getirilmiş Deniz canlılarını burada görebilirsiniz.

Ivan Gundulic Meydanında yer alan Riznika Katedrali ve Orta Çağda inşa edilmiş Dominican Manastırını görmeyi unutmayın.

Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Noktalar
Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Gezilecek Yerler
Dubrovnik Görülecek Yerler
Dubrovnik Görülecek Yerler

Dubrovnik Gezilecek Yerler, Dubrovnik Görülecek Yerler, Dubrovnik Gezi Rehberi yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here