Düzce gezi rehberi yazımızda, İstanbul’a yakın doğada gezilecek yerler arasında bulunan Düzce’de gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Düzce Gezi Rehberi
Düzce Gezi Rehberi

Bu hafta sonumuzda farklı bir şeyler yapmak istedik. İlkbaharın bu güzel aylarında doğanın uyanışını görmek ve şehrin kalabalığından uzaklaşmak için alternatif rotalar aradık. İçinde rafting ve trekking gibi biraz da heyecan olsun istedik. Biraz araştırma yapınca konumu ve doğası ile en uygun yerlerden biri olan Düzce’ye bir gezi düzenlemeye karar verdik.

Düzce Gezi Rehberi – Düzce Gezilecek Yerler – Düzce’de Gezilmesi Gereken Yerler

Düzce görülecek yerler
Düzce görülecek yerler

Türkiye’nin iki önemli şehri İstanbul ve Ankara arasında yer alan Düzce, binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir.
Yemyeşil doğası, yaylaları, şelaleri ve gölleri ile Düzce özellikle doğa yürüyüşleri, rafting, trekking gibi alternatif turizm rotaları arayanlar için mükemmel bir destinasyon.

Yeşilin bin bir rengi ile kaplı ormanlar, yaylalar, akarsular ve gölleri ile Düzce her mevsimi ayrı güzel ve bu bölge büyüleyici bir coğrafyaya sahip.

Düzce’de köy kahvaltısı – Düzce kahvaltı mekanları – Düzce kahvaltı yerleri

Bibi’nin Yeri

Düzce Gezi Rehberi
Düzce Gezi Rehberi

Düzce’ye gitmek için sabah çok erken saatlerde yola çıkıyoruz. Düzce’ye giderken nefis lezzetleri ile mükemmel bir köy kahvaltısı yapmak ister misiniz? Bibi’nin Yeri’ne uğramınızı tavsiye ederiz. Yöresel tatlar, köy balı, köy kaymağı, fırından yeni çıkmış gözleme ve sıcacık ekmek kokusu, tereyağı ve daha neler neler… Sonrasında yemyeşil doğada çayımızı içip yolumuza devam ediyoruz.

Düzce gezi rehberi listesinde bulunması gereken Düzce Bibi’nin Yeri’nin konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Düzce Bibi’nin Yeri

Düzce’de nereler gezilir? – Düzce görülecek yerler – Düzce’de neler yapılır?

1. Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce Gezilecek Yerler
Düzce Gezilecek Yerler

Kahvaltımızı yaptıktan sonra ilk durağımız Güzeldere Şelalesi. Zümrüt yeşili bir doğa ve gürül gürül akan suları ile Güzeldere Şelalesi görenleri büyülüyor. Düzce şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan şelale keşfedilmeyi bekliyor. 130 m yükseklikten akan su ve yemyeşil ağaçlarla kaplı ortam sizi cennette hissettiriyor.

Düzce gezilecek yerler arasında bulunan Güzeldere Şelalesi’nin konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi

2. Efteni Gölü ve Kaplıcası

Düzce Gezi Rehberi
Düzce Gezi Rehberi

Güzeldere Şelalesi’nden sonra Efteni Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz.
Su kuşlarının göç yolu üzerindeki Efteni Gölü müthiş manzarası ile karşımıza çıkıyor. Geçmiş yıllarda daha geniş bir alanı kaplayan göl günümüzde kuruyarak küçülmüş.

Düzce'de nereler gezilir
Düzce’de nereler gezilir

Buradaki yaklaşık olarak 150 tür kuş, Milli Parklar tarafından koruma altına alınmış.
Göçmen kuşların uğrak yeri olan bu alanın yanı başında Efteni Kaplıcası var. Buradaki şifalı sular cilt, mide ve romatizmal hastalıklara iyi geliyor. Efteni Kaplıcasında su sıcaklığı yaklaşık olarak 43°C.

Efteni Gölü ve Kaplıcası Nerede? Efteni Gölü ve Kaplıcası’na nasıl gidilir?

Gölyaka ilçesine 5 km, D-100 karayoluna 15 km ve TEM otoyoluna 10 km uzaklıktadır. Düzce’de gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alan Efteni Gölü’nün yerini aşağıda görebilirisniz.

Efteni Gölü

3. Cumayeri Rafting

Düzce'de neler yapılır
Düzce’de neler yapılır

Alternatif tatil rotaları ve heyecan arıyorsanız, Düzce’de rafting en güzel seçeneklerden biri olabilir. Gölün sakin ve dingin manzarasından sonra biraz heyecan arıyoruz. Özellikle bahar aylarında suyun debisinin de artmasıyla burada rafting yapmak daha da heyecanlı oluyor. Denemenizi tavsiye ederiz.

Düzce’de yapılmadan dönülmemesi gereken şeyler arasında bulunan Cumayeri Rafting konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Cumayeri Rafting

Gülhanım Ev Yapımı Baklava Tadımı

Düzce'de nereler gezilir
Düzce’de nereler gezilir

Güzeldere Şelalesi, Efteni Gölü ve Cumayeri Rafting heyecanından sonra karnımız iyice acıkıyor. Daha önce yaptığımız araştırmalarda burada harika ev yapımı baklava yapıldığını duymuştuk. Denemek için yola çıkıyoruz. İncecik açılan baklava yufkalarının içine burada yetişen cevizler konulmuş. Nefis bir deneyim diyebiliriz. Size de tavsiye ederiz.

4. Taç Tarım Çiftliği Binicilik

Düzce gezi rehberi
Düzce gezi rehberi

Nefis ev yapımı baklavalarımızı yedikten sonra aynı zamanda konaklama yapacağımız Taç Tarım’a doğru yola çıkıyoruz. Taç Tarım çocuklarınıza doğal ortamı yaşatabileceğiniz harika yerlerden biri. Burada binicilik sporunu deneyebilirsiniz. Atlarla doğada gezip hiç unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.
İlk defa ata biniyoruz. Bizim için çok heyecanlı oluyor.

Düzce’de gezilecek noktalar arasında bulunan Taç Tarım Çiftliği’nin yerini aşağıda görebilirisiniz.

Taç Tarım

Düzce gezilecek yerler
Düzce gezilecek yerler

5. Aydınpınar Şelalesi

Düzce'de ne yapılır
Düzce’de ne yapılır

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Düzce’de görmek istediğimiz doğal güzelliklerden biri olan Aydınpınar Şelalelerine doğru yola çıkıyoruz. Aydınpınar Şelaleleri 5 ayrı şelaleden oluşuyor. Özellikle bahar aylarında çam ağaçlarının içinde, doğayla baş başa kalabileceğiniz bölgede kamp yapabilirsiniz. Eğer günübirlik giderseniz bu mis gibi doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunun dışında doğa fotoğrafları çekmeye meraklıysanız ilkbaharda dağ çileği, sonbaharda böğürtlenlerle renklenen bölgede müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz.

Düzce’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Aydınpınar Şelalesi’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

5. Akçakoca

Bahar aylarında çıktığımız gezimize Akçakoca’yı da eklemek istiyoruz. Akçakoca Karadeniz’in en güzel köşelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Burası yeşil ve mavinin tonlarının en güzel kaynaştığı şirin bir tatil beldesi.
Şifalı kumları ve mavi bayraklı plajları ile Akçakoca deniz tatili düşünüp, İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyenler için harika bir alternatif. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında havanın sıcak ve bunaltıcı olduğu zamanlarda Karadeniz’in bu güzel köşesine gelerek denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz.

Düzce’de nereler gezilir? derseniz ilk aklımıza gelen yerlerden biri olan Akçakoca’nın konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Akçakoca

Akçakoca Plajları

Akçakoca Kadınlar Plajı ve Akçakoca Mavi Bayraklı Plaj
Düzce gezi rehberi
Düzce gezi rehberi

Yaz aylarında Akçakoca’ya gelirsek nerelerde denize girebiliriz diyenler için araştırma yapmak istedik. Akçakoca Ceneviz Kalesi Mavi Bayraklı Plaj ve Akçakoca Kadınlar Plajı bu bölgenin en güzel plajları arasında.
Akçakoca Ceneviz Kalesi Mavi Bayraklı Plaj, cennet köşelerden biri. Tepeden baktığınızda harika bir manzara bizi karşılıyor. Saklı bir koyun içindeki plaj yüzmek ve güneşlenmek için çok uygun. Kesinlikle tavsiye ederiz.
Akçakoca’da sadece kadınların girebileceği bir plaj yapmışlar. Burasını da deniz ve güneş için tercih edebilirsiniz. Akçakoca’nın masmavi sularında huzuru ve dinginliği bulacaksınız.

6. Fakıllı Mağarası

Düzce'de görülecek yerler
Düzce’de görülecek yerler

Akçakoca’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Fakıllı Mağarası, 1. derece sit alanı olan mağarada sarkıtlar, dikitler ve doğal oluşumları ile görülmeye değer.

Düzce turistik noktaları arasında bulunan Fakıllı Mağarası’nın yerini aşağıda görebilirsiniz.

Fakıllı Mağarası

Akçakoca nerede? Akçakoca’ya nasıl gidilir?

İstanbul’a 243, Ankara’ya 275 km ve Düzce’ye 37 km uzaklıkta bulunan Akçakoca özellikle yaz aylarında şehrin bunaltıcı havasından uzaklaşmak isteyenler için harika bir kaçış noktası.

Akçakoca’da ne yenir? Akçakoca’nın neyi meşhur?

Her mevsim bulunabilen su ürünleri, Dünya’ca ünlü fındığı, leziz meyveleri, yemekleri ve meşhur kestane balını tavsiye edebiliriz.

Akçakoca’da nerede kalınır?

Akçakoca’da her bütçeye uygun konaklama seçeneklerini bulabilirisiniz. Pansiyon, otel ve bungalow tarzı doğa içinde konaklama seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

7. Aktaş Şelalesi

Düzce’de gezimize Aktaş Şelalesi ile devam ediyoruz. Burası yine yurdumuzun cennet köşelerinden biri. Yemyeşil doğanın içinde biraz yürüyüş yaptıktan sonra şelaleye ulaşıyoruz. Yemyeşil doğa ve masmavi akan sular ile doğanın bu büyüleyici köşesi karşımıza çıkıyor.

Düzce’de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında yer alan Aktaş Şelalesi’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi

Düzce yapılacak şeyler
Düzce yapılacak şeyler

8. Kurugöl

Çevredeki su kaynakları ile oluşan göletin çevresi yemyeşil çam ağaçları ile çevrili.Günübirlik olarak ziyaret edebilir ve keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Bu bölge sülün yetiştirme sahası olarak kullanılıyor ve av yasağı var.

Düzce gezi rehberi listesinde bulunması gereken Kurugöl’ün yerini aşağıda görebilirsiniz.

Kurugöl

9. Topuk Yaylası Gölü

Topuk Yaylası’nın eşsiz doğası ile güne başladığınızda kendinizi harika hissedeceksiniz.
Çevresindeki zengi bitki örtüsü ile yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz manzaralara sahip olan göl kıyısında keyifli vakit geçirerek yürüyüş yapabilirsiniz.
Zaman zaman 2000 m yüksekliğe kadar çıkan yaylalarda çam ormanlarının kokusunu içinizde hissedeceksiniz.

Düzce’de gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunan Topuk Yaylası’nın konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Topuk Yaylası

Düzce gezilecek yerler
Düzce gezilecek yerler

10. Torkul Göleti

Volkanik bir çöküntü ile oluşan gölet 1300 m yükseklikte bulunuyor. Özellikle yazın sıcak günlerinde serin bir kaçış noktası ararsanız burayı tavsiye ederiz.

Düzce’de gidilecek yerler arasında bulunan Torkul Göleti’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Torkul Göleti

Düzce Tarihi Yerler – Düzce’de Nereler Gezilir? – Düzce Gezi ve Seyahat Rehberi

11. Düzce Hemşin Camii

Düzce'de gezilecek yerler
Düzce’de gezilecek yerler

Düzce’nin biraz da tarihi eserleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Hemşin Camii bu bölgenin en eski yapılarından biri. 1877 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılmış. Ahşap ve taş işçiliğinin birleşiminin güzel bir örneği olan cami görülmeye değer.

Düzce gezisi içinde bulunması gereken Hemşin Camii konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Hemşin Camii

12. Çuhallı Çarşısı ve Kızlarağası Çarşısı

Bizim gibi çarşı pazar gezmeyi seviyorsanız, Akçakoca’ya gelmişken buranın en ünlü çarşılarına da uğramayı da ihmal etmeyin.

Çuhallı Çarşısı

Düzce gezi rehberi yazımızda Düzce’de gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here