Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın en ünlü turist destinasyonu olarak kabul ediliyor. Dünya Mirası listesinde olan Kale, Edinburgh Eski Şehir merkezinde bulunuyor.

Edinburgh Kalesi
Edinburgh Kalesi Princes Street’ten Görünüş

Edinburgh Kalesi’nin bulunduğu konumdan bütün şehir manzarasını seyretmek mümkün.

One O’Clock Gun : Edinburgh Kalesi’nde bulunan bir toptan her gün saat tam 13:00’da bir top atışı yapılıyor. Bu top atışına One O’Clock Gun ismi verilmiş.

Kalenin en eski kısmı St. Margaret’s Chapel (Aziz Margaret Şapeli) 12. yy’da yapılmış. The Great Hall (Büyük Salon) IV. James tarafından 1511 yılında inşa edilmiş. Ahşap çatısı görülmeye değer.

Kaleyi gezerken eski dönemlerde Kralların yaşadığı, yemek yediği ve uyuduğu bölümleri görebiliyorsunuz.

Kale şehrin bir çok yerinden görülebiliyor.

Savaş Hapishaneleri: Savaş esirleri buralarda tutuluyormuş. Esirlerin ne kadar kötü koşullarda kaldığını görebiliyorsunuz.

Savaş Müzesi: 1. Dünya Savaşı’dan sahnelerin sergilendiği bölümde, savaş sırasında hayatını kaybeden askerlerin isimleri de sıralanmış.

Edinburgh Kalesi’ni gezerken, İskoçların milli kahramanı William Wallace hakkında da bilgi vermek gerekir. Doğum tarihi tam bilinmese de 1270 yılında doğduğu kabul edilen İskoçyalı Şövalye, İskoçya’nın bağımsızlığı ve İngiliz egemenliğinden kurtulması için büyük mücadele vermiştir. Wallace’in babası ve ağabeyi  İngilizler tarafından öldürülmüştür.

William Wallace, İngiltere Kral’ı I. Edward’a karşı bir çok savaş kazanmıştır. Bunların en ünlüsü “Strirling Köprüsü Muharebesi’dir”. William Wallace komutasındaki İskoç Ordusu, sayıca çok üstün olan İngiliz ordusunu büyük kahramanlıklar göstererek yenmiştir. Sonraki yıllarda da ordusuyla birlikte bir çok savaş kazanan ünlü şövalye İskoç Halkı tarafından kahraman olarak görülse de, İngiltere Kralı’na sadık olan kişiler tarafından düşman olarak kabul edilmiş ve aranmaya başlanmıştır.

İngiltere Kralı I. Edward’a sadık olan Sir John de Menteith tarafından yakalanan William Wallace vatan hainliği ile suçlanıp 1305 yılında idam edilmiştir.

William Wallace’ın hayatı Braveheart (Cesur Yürek) filminde canlandırılmıştır.

Ünlü ingiliz şövalye’yi Mel Gibson’ın oynadığı Cesur Yürek filmi; En İyi film dahil 5 Oscar Ödülü almıştı.

Edinburgh Kalesi Girişi
Edinburgh Kalesi Girişinde Sir William Wallace’in heykeli sizi karşılıyor.

Edinburgh Kalesi’nin Haritaları ve 3D Görüntüleri

Edinburgh Kalesi’nin haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Edinburgh Kalesini 3 boyutlu olarak aşağıdaki bağlantılardan gezebilirsiniz.

1- Edinburgh Kalesi 3D

2- Edinburgh Kalesi 3D

Edinburgh Kalesi Google Map Konumunu aşağıda bulabilirsiniz. Royal Mile yolunun hemen başında bulunan kaleye yürüyerek çok kolay ulaşabilirsiniz. İçeri girmek için ücret ödenmesi gerekiyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer alan kalenin gişelerinde bilet kuyruğu olabiliyor. Sabah erken saatlerde gidilmesini tavsiye ederim.

[space size=”10px”]

[btn text=”Edinburgh Kalesi Haritada Görün” link=”https://www.google.com/maps/place/Edinburgh+Castle/@55.948683,-3.200363,682m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4887c79a2099c0f7:0x469a1eebe54c0a58!8m2!3d55.9485947!4d-3.1999135?hl=tr” tcolor=”#ffffff” thovercolor=”#ffffff” icon=”icon-location2″ target=”true”]

[space size=”10px”]
Bunlar da ilginizi çekebilir.

Edinburgh Gezilecek Yerler Edinburgh Eski Şehir Edinburgh Yeni Şehir Edinburgh Gezi Rehberi Edinburgh Yemekleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here