Gürcistan’da Yemek – Batum Yemekleri – Batum Mutfağı – Gürcistan’da Ne Yenir?

Gürcistan’da Yemek, Gürcü Mutfağı yazımızda, Batum’da Nerede Ne Yenir, Gürcü Mutfağı, Batum Yemekleri, Gürcistan’da Ne Yenir, Batum Mutfağı, Batum’da Ne Yenir, Batum Yeme İçme konularını bulabilirsiniz.

Gürcistan’da yemek kültürü oldukça gelişmiş durumda ve bizim damak tadımıza uygun bir çok lezzeti bulabilirsiniz.

Gürcü Mutfağı

1. Ajarian Khachapuri-Acharuli-Haçapuri

Batum’a gelirseniz mutlaka denemeniz gereken yerel lezzetlerden biri Haçapuri. Yapılışını seyretme fırsatımızın olduğu Haçapuri, bir çeşit pide. Pideyi hazırlarken genelde iki çeşit peynir karıştırılıyor ve istenirse ortasına yumurta kırılıyor. Taş fırında pişirilen pidenin içindeki peynir iyice eriyor ve üstü hafifçe kızarıyor. En son üzerine tereyağı da ekleniyor. Gürcistan’ın en sevilen lezzetllerinden biri olan Haçapuri’nin bir çok farklı çeşidi bulunuyor. Megruli tarzında yapılan Haçapuri’de de ana malzemeler, yine peynir ve hamurdan oluşuyor. Pizza gibi taş fırında pişirilen Haçapuri’nin üstündeki peynir kızarırken, içindeki peynir iyice eriyor. Gürcü Mutfağı’nın sevilen lezzetlerinden, Haçapuri’nin bütün çeşitleri inanılmaz lezzetli, denemenizi tavsiye ederiz.

Armutlu Gazoz ve Haçapuri; Gürcistan Mutfağı’nın en sevilen lezzetlerinden.

Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

2. Khinkali (Hinkal)

Gürcü mantısı olan Hinkal, bizim mantılara göre oldukça büyük. Açılan hamurun içine et, soğan ve maydanoz konuluyor ve bohça gibi kapatılıyor. Daha sonra suda haşlanan Hinkal, sıcak sıcak servis ediliyor. Yerken dikkat etmeniz gereken şey, Hinkalin içinde et suyu olması. Isırdığınızda bu suya ulaşıyorsunuz. İsterseniz bu suyu içebilirsiniz ama dikkat edin çok sıcak oluyor. Hinkal’in ayrıca mantar ve peynir ile yapılan çeşitleri de bulunuyor.

Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

3. Gürcü Gazozları

Farklı meyve aromaları ile yapılan Gürcü Gazozları denemeye değer. Özellikle Armutlu Gazoz bizim favorimiz oldu. Batum’a yaptığınız bir gezide mutlaka deneyin deriz.

Batum Mutfağı
Batum Mutfağı

4. Gürcü Peynirleri

Gürcistan’ın peynirleri çok meşhur. Gürcü Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında olan peynirlere yerel pazarlarda rastlayabilirsiniz. Restaurantlarda yemek gelmeden önce masaya bir çok peynir çeşidi, yöresel tereyağı ve sıcak sıcak servis edilen pide getiriliyor.

Gürcü Mutfağı
Gürcü Mutfağı
Gürcü Mutfağı
Gürcü Mutfağı

5. Phkhali

Phkhali için, çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan bir tür lezzet topları diyebiliriz. Ispanak, patlıcan, havuç, bezelye gibi sebzeler bir araya getiriliyor. Daha sonra çeşitli baharatlar, nar ve fındık ile süsleniyor. Phkhali, baharatlarla arası iyi olanların seveceği türden bir lezzet diyebiliriz.

Gürcü Mutfağı
Gürcü Mutfağı

6. Churchkhela

Gürcistan’ın en geleneksel lezzetlerinden biridir. Üzüm püresi, mısır unu ve şeker, hamur haline getirildikten sonra arasına fındık veya ceviz konulur. Daha sonra asılarak kurutulur. Bu tatlıya yöresel pazarlarda rastlayabilirsiniz. Şekil olarak, bizim cevizli sucuğumuza benziyor. Şeftali, elma ve armut kullanılarak yapılan çeşitlerine de rastlayabilirsiniz.

Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

7. Cevizli Patlıcan Badricani

İnce ince dilimlenen patlıcanların üzeri ceviz ve baharatla kaplanıp yağda kızartılıyor. Genellikle yaz aylarında yapılan bu yemek soğuk servis ediliyor.

Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

8. Barbunya Pilaki – Lobio

Barbunya Pilaki, Gürcistan’ın en sevilen lezzetlerinden biri. Bir çok değişik tarifte hazırlanan Barbunya Pilaki, genel olarak barbunya, yeşil soğan, kırmızı biber ve kişniş kullanılarak hazırlanıyor.

Gürcü Mutfağı
Gürcü Mutfağı
Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

9. Tolma – Dolma

Bizim etli yaprak sarmamıza çok benzeyen Tolma burada da çok seviliyor.

Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

Gürcistan’da Yemek-Batum’da Nerede Ne Yenir?

Batum Bulvarı’nda, Gürcü Mutfağı’nın özel lezzetlerini deneyebileceğiniz bir çok restaurant ve cafe bulunuyor.

1. Piazza Square

Batum’un en popüler yeri olan Piazza Square, mimarisi ve atmosferi ile çok etkileyici. Akşamları canlı müzik yapılan meydanda bir çok cafe ve restaurant da bulunuyor. Sabah kahvaltınız ve kahveniz için tercih edebileceğiniz gibi, akşam yemeğinizi de burada yiyebilirsiniz.

Piazza Square
Batum Yemekleri
Batum Yemekleri
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir

2. Porto Franco

Gürcü Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında olan Khachapuri (Haçapuri)’nin yapılışını da izleme fırsatı bulduğumuz restaurant oldukça lezzet ve servis olarak oldukça başarılı. Batum Yemeklerini burada deneyebilirsiniz.

Porto Franco

3. Shemoikhede Genatsvale

Gürcü Mutfağı’dan Khinkali (Hinkal) mantısını burada deneyebilirsiniz.

Shemoikhede Genatsvale
Gürcistan'da Yemek
Gürcistan’da Yemek

4. Gold Fish

Karadeniz’den gelen taze balıkların servis edildiği restaurant, muhteşem Batum manzarası ile de göz dolduruyor.

Gold Fish Restaurant

5. San Remo

Batum Bulvarı’nda bulunan restaurantda hem yerel yemekleri deneyebilirsiniz, hem de yöresel halk danslarını seyredebilirsiniz. Uzun ve güzel bir akşam yemeği için oldukça uygun olan restaurant, deniz kıyısında bulunuyor. Batum halkı tarafından da çok sevilen San Remo Restaurant Gürcü Mutfağı konusunda oldukça başarılı.

Ziyaretimiz sırasında özel bir kutlamaya da burada rastladık. Burada aile yemeklerinde, ailenin en yaşlı üyesine Tamara deniliyor. Tamara’lar yemek sırasında çeşitli konuşmalar yapıyorlar ve ardından alkışlar yükseliyor ve bu durum defalarca tekrarlanıyor.

San Remo Restaurant
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir

6. Batum Ters Ev – White Restaurant Batumi

Batum’da bulunan Ters Ev oldukça ilginç bir mimariye sahip. Dışı gibi, iç dekorasyonu da ters yapılmış. Batum’u ziyaret eden herkesin, en azından fotoğraf çektirdiği bir mekan.

White Restaurant Ters Ev
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir

7. Batum Hilton

Batum Hilton, Dünya Mutfağından bir çok güzel lezzeti başarıyla sunuyor.

Hilton Batumi
Batum Yemekleri
Batum Yemekleri
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir

8. Batum Mc Donald’s

Batum Mc Donald’s, Dünya’nın en iyi Mc Donald’s restaurantlarından biri. Batum Bulvarı’nda bulunan Mc Donald’s oldukça zevkli bir mimari ile yapılmış.

Batum Mc Donald’s
Batum'da Nerede Ne Yenir
Batum’da Nerede Ne Yenir
Batum Yeme İçme
Batum Yeme İçme

Gürcistan’da Yemek, Gürcü Mutfağı, Batum’da Nerede Ne Yenir, Gürcü Mutfağı, Batum Yemekleri, Gürcistan’da Ne Yenir, Batum Mutfağı, Batum’da Ne Yenir, Batum Yeme İçme konularındaki yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

Batum Gezilecek Yerler Batum Çevresi Batum Botanik Bahçesi

12 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Hinkal dilimize hengel olarak çevriliyor (Gürcistan’lı komşularımdan biliyorum.) Gürcü gazozlarına gelirsek çok ucuz ve tadı nasıl anlatsam suyla karıştırılmış meyve suları vardır ya köşe başı mahalle bakkallarında satılır aynen o şekilde bir tadı var yada bana öyle geliyor 🙂 Et konusunda fazla güvenmiyorum çünkü Gürcistan da mahalle restaurantların da çok fazla domuz etine şahit oldum bu konuya dikkat eden insanların bunu bilmesi gerekir. Tatlı konusunda çikolata ve şekerler çeşit çeşit satılmaktadır.

  2. gamarjoba, Gebze de yeni açılan Georgian Cafe’yi de ziyaret etmenizi öneririz. Başta Hinkali ve Haçapuri olmak üzere Artvin’den de bir çok Gürcü lezzeti sunuluyor… yazı için tşkler…çok güzel olmuş…

  3. Hayatımda ilk defa yurtdışına çıktım oda Gürcistanın Batum şehrine nasip oldu sınırda aracınızı sigorta yaptırıyorlar 90 lira para alıyorlar, gümrük adam başı 15 tl alıyor 150 lariden aşağı otel yok caddelerde birbirine çarpmadık araba yok! Yollar berbat üçkağıtçı dolu casinplarda 250 lariye ancak bir pul alıyorsunuz ve kırmızı ışık olan kavşak yok. Yemekleri çok pahalı, alışveriş fiyatları aynı ve sadece benzin ucuz diye buraya gelinmez arada anca 1 lira fark var. Ülkemizin değerini şimdi daha iyi anladım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here