İstanbul Gezilecek Yerler yazımızda Dünya’nın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul Gezilecek Yerler Listesini bulabilirsiniz. Bu bölümümüzde sürekli eklenen yeni konulara yer vereceğiz. İstanbul yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, her yanında tarihi yapılar bulunan bir şehir.

İstanbul Gezilecek Yerler

1. Anadolu Hisarı

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Anadolu Hisarı, yüzlerce yıllık tarihi ile Anadolu Yakası’nın en tarihi yerlerinde biri. Buraya gelirseniz ve hava güzelse Göksu nehri üzerinde tekne gezisi yapabilirsiniz. Nehrin kenarında bulunan cafeler ve restaurantlarda vakit geçirmek de burada yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden bazıları.

2. Anadolu Kavağı

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Anadolu Kavağı, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı küçük bir sahil ve balıkçı kasabası. Bir gününüzü şehrin gürültü ve karmaşasından uzakta geçirmek isterseniz, çok da uzakta olmayan bu rotayı tercih edebilirsiniz. Anadolu Kavağı’nda özellikle midye ve balık gibi deniz ürünleri restaurantları çok seviliyor.

3. Bakırköy

Bakırköy, İstanbul Avrupa Yakası’nın en kalabalık semtlerinden biri. Alışveriş olanakları, marinası ve uzun yürüyüşler yapabileceğiniz sahil şeridi ile bölgenin en sevilen yerlerinden biri.

4. Bebek

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Bebek, İstanbul Boğazı’nın en şık semtlerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında, cafeleri, her zaman trend olmuş restaurantları ile İstanbulluların en sevdiği yerlerden biri.

5. Beşiktaş

Beşiktaş, konumu gereği İstanbul Avrupa Yakasının en işlek ve canlı yerlerinden biri. Alışveriş olanakları çok fazla olan semtte her türlü şeyi bir arada bulabilirsiniz. Son yıllarda özellikle Beşiktaş Çarşıda açılan barlar ve restaurantlar bölgeyi daha da önemli yapıyor.

6. Beykoz-Yuşa Tepesi

Beykoz, İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden biridir. İstanbul’un kuzeyinde yer alan Beykoz’da, Beykoz Korusu’nun yanı sıra, ilk çağlardan bu yana kutsal olarak kabul edilen Yuşa Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Hz. Musa zamanında yaşadığı kabul edilen Hz. Yuşa’nın Beykoz’da 17 m uzunluğunda bir kabri bulunuyor. Yuşa Tepesi’nden, İstanbul Boğazı’nın manzarasını seyretmek Beykoz’da mutlaka yapmanız gereken şeyler arasında bulunuyor.

7. Beylerbeyi

Beylerbeyi, Bizanslılar döneminde küçük bir köymüş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yeniçeri Ağası Mehmet Paşa burada güzel ve büyük bir yalı yaptırmış. Beylerbeyi ismi de o dönemlerden geliyor. Günümüzde, Boğaz kıyısındaki sahil restaurantları, cafeleri ve Beylerbeyi Sarayı ile İstanbul’un en sevilen semtleri arasında yer alıyor.

8. Beyoğlu ve İstiklal Caddesi

Beyoğlu, İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Yerli veya yabancı olsun İstanbul’a gelen turistlerin görmeden dönmemeleri gereken yerler listesinin en üst sırasında yer alıyor.

9. Burgazada Adalar

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler, Burgazada Kalpazankaya, Burgazada Yapılacak Şeyler, Burgazada Gezi Rehberi, Burgazada Görülecek Yerleri bulabilirsiniz.

10. Büyükada Adalar

Büyükada Adalar Gezilecek Yerler yazımızda, Büyükada’da Yapılacak Şeyler, Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’ya Nasıl Gidilir? konularını bulabilirsiniz.

11. Cihangir ve Çukurcuma

Cihangir ve Çukurcuma, son yıllarda İstanbul’da adını sıkça duyduğumuz yerler arasında bulunuyor. Özellikle sanatçıların yaşadığı Cihangir ve antikacı dükkanları ile ön plana çıkan Çukurcuma’yı ziyaret etmeyi düşünürseniz bu yazımıza mutlaka göz gezdirin.

12. Çengelköy

Çengelköy, İstanbul Boğazı’nın keyfini çıkabileceğiniz en güzel köşelerden biri. Çengelköy’deki Çınaraltı Çay Bahçesi buranın vazgeçilmezlerinden biri. Buraya gelirseniz Çengelköy Börekçisi’nden böreğinizi alıp burada yiyebilirsiniz. Çengelköy Sahili ve yol üzerindeki kokoreççiler de çok seviliyor. Özellikle yaz ve bahar aylarında Çengelköy’de vakit geçirmek İstanbul’da yapabileceğiniz en keyifli şeylerden bir kaç şey arasında.

13. Eminönü ve Sirkeci

Eminönü ve Sirkeci, binlerce yıllık tarihi ile İstanbul’un en önemli yerleşim yerlerinden biri. Topkapı Sarayının hemen çevresinde yer alan bölgede gezip dolaşabileceğiniz o kadar çok yer var ki. İstanbul’a geldiğinizde bir tam gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

14. Emirgan

Emirgan, Emirgan Korusu, İstanbul Boğazının kıyısındaki çay bahçeleri, yalıları ile İstanbul’un sevilen yerleri arasında. Özellikle, Nisan ve Mayıs aylarında binlerce rengarenk lale ile süslenen Emirgan Korusu keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında bulunuyor.

15. Eyüp Sultan Camii ve Eyüp

Eyüp, İstanbul’un en kutsal sayılan lokasyonlarından biri. Eyüp Sultan Camii’nde her zaman dua edenleri görebilirsiniz. Özellikle Ramazan aylarında en kalabalık dönemlerini yaşayan Eyüp, Haliç kıyısında yer alıyor.

16. Edirnekapı-Kariye Müzesi-Fethiye Müzesi-Mihrimah Sultan Camii

Edirnekapı, İstanbul’da tarihi binlerce yıl öncesine giden semtlerden biri. Özellikle, Kariye Müzesi ve Fethiye Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

17. Fatih Camii-Hırka-i Şerif-Fatih Kadınlar Pazarı

Fatih adını İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’ten alıyor. Fatih Camii, Hırka-i Şerif Camii, Fatih Kadınlar Pazarı, Fatih At Pazarı burada ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Yalnızca Ramazan ayında görebileceğiniz Hırka-i Şerif, Fatih semtine ayrı bir önem katıyor.

18. Fener Balat Cibali

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Fener, Balat ve Cibali’deki tarihi yapılar, fotoğraf meraklılarının İstanbul’da en sevdiği yerler arasında bulunuyor. Burada gezip görebileceğiniz ve tarihi binlerce yıl öncesine giden bir çok yer var.

19. Galata Kulesi ve Çevresi

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Galata Kulesinin tarihi Cenevizlilere kadar gidiyor. Tarih boyunca yangın gözetleme kulesi, hapishane gibi farklı şekillerde hizmet veren kule günümüzde turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

20. İstanbul’da Kahvaltı Mekanları

İstanbul’da köşklerde ve korularda kahvaltı yapmak isterseniz bu yazımıza bir göz atın. Nerede, kaç liraya kahvaltı edebilirsiniz? Menüde neler var? Bütün sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Emirgan, Hıdiv Kasrı, Yıldız Parkı, Çamlıca Köşkleri, Fethipaşa Korusu kahvaltı fiyatları ve menüleri.

21. Kadıköy

Kadıköy, İstanbul’un Marmara Denizi kıyılarına bakan en merkezi semtlerinden biri. Kadıköy’ün, İstanbul fethedilmeden önceki adı Kalkedonya’ymış. İstanbul’un fethinden sonra yönetimi İstanbul Kadısına verilmiş ve Kadıköy olarak anılmaya başlanmış. Kadıköy günümüzde özellikle gece hayatı ve alışveriş caddeleri ile dikkat çekiyor.

22. Kandilli

Kandilli, İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarını seyredebileceğiniz yerlerden biri. Kandilli’de bulunan Adile Sultan Sarayı ünlü işadamı Sakıp Sabancı ve Sabancı Holding tarafından restore edilmiş. 2007 yılından bu yana da kültür ve kongre merkezi olarak hizmet veriyor. Gezilecek ve Görülecek Yerler yazımızda, Kandilli Nerede, Kandilli Mekanlar, Kandilli Adile Sultan Sarayı konularını bulabilirsiniz.

23. Kanlıca

Kanlıca, İstanbul’un en ünlü semtlerinden biri. Özellikle Kanlıca Yoğurdu, Kanlıca denilince ilk akla gelen şeylerden biri. Eski zamanlarda burada yetişen bir bitkiyi yiyen ineklerin sütlerinden yapılan yoğurt çok lezzetli olurmuş. Günümüzde de Kanlıca İskelesi’nin çevresinde yoğurt satan bir çok yeri görebilirsiniz. Mihrabat Korusu ve Kanlıca Sahili Kanlıca’da diğer gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

24. Kapalıçarşı İstanbul

İstanbul Gezilecek Yerler arasında olan Kapalıçarşı yazımızda Kapalıçarşı Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz. Kapalıçarşı kendine has havası, esnafı ve tarihi dokusuyla yüzyıllardır Osmanlı’nın ve İstanbul’un en çok ilgi gören yapılarından biri ve İstanbul’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş.

25. Karaköy

İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler

Her gün binlerce kişinin alışveriş ve çalışmak için geldiği Karaköy, İstanbul’un en kalabalık ve tarihi yerlerinden biri. Karaköy’de, Cenevizliler, Emeviler, Bizanslılar ve Osmanlılar yüzyıllarca hüküm sürmüşler. Sokakların arasında yürürken, her an başka bir tarihi yapıya rastlayabiliyorsunuz.

26. Kuzguncuk

Kuzguncuk, İstanbul Anadolu Yakası’nın en sevilen tarihi semtlerinden biri. Eskiden bu bölgede azınlıklar yaşarmış. O nedenle burada kilise, cami ve sinagogları yan yana görebilirsiniz. Günümüzde iki veya üç katlı cumbalı eski İstanbul evleri ve tarihi sokakları ile İstanbul’un en sevilen semtleri arasında bulunuyor.

27. Mahmutpaşa ve Hanlar-Büyük Valide Han

İstanbul’da Gezilecek Yerler arasında olan, en büyük çarşılarından biri Mahmutpaşa Çarşısı, Mahmutpaşa Pazarı, Mahmutpaşa Yokuşu yazımızda, Mahmutpaşa’da Alışveriş dışında yapabileceğiniz şeyleri ve gezebileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz.

28. Nişantaşı

Nişantaşı, İstanbul Avrupa Yakası’nın en yeni ve gözde semtlerinden biri. Cafeleri, restaurantları, alışveriş olanakları ile ön plana çıkan Nişantaşı’nda gezilecek yerleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

29. Ortaköy

Ortaköy, İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Ortaköy’e özellikle kumpir ve waffle yemek için giden binlerce kişi var. Ortaköy’de sokak aralarında gezerseniz el yapımı takılar, yün örme el işleri satan bir çok tezgahı da görebilirsiniz.

30. Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi, Haliç’i kuş bakışı gören muhteşem bir manzaraya sahip. Fransız bir yazar olan Pierre Loti burayı çok severmiş ve sık sık gelirmiş. Daha detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

31. Sarıyer

İstanbul Gezilecek Yerler arasında olan Sarıyer Gezilecek Yerler yazımızda, Sarıyer Sahil’de gezilecek mekanlar, Sarıyer Börekçisi ve Sarıyer Muhallebicisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. İstanbul’da hafta sonunda şehrin gürültüsünden ve sıkıntısından uzakta biraz zaman geçirmek isterseniz, Sarıyer hem havası hem de lezzetleri ile Boğaziçi’nin en güzel yerlerinden biri.

32. Sultanahmet-Ayasofya-Yerebatan Sarnıcı-Sultanahmet Camii

Sultanahmet, binlerce yıldır İstanbul’un en tarihi semtleri arasında bulunuyor. Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Dikilitaş gibi İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerleri içinde barındıran bölge hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

33. Süleymaniye Camii ve Çevresi

İstanbul’da Gezilecek Yerler arasında olan, Süleymaniye Camii Tarihi Hikayesi yazımızda, Süleymaniye ve Çevresinde yapabileceğiniz şeyleri ve gezebileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz.

34. Şile

Şile, İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan tatil havasına girebileceğiniz yerlerden biri. İstanbul’da çalışıyorsanız ve şehirden uzaklaşmak için zamanınız kısıtlıysa, Şile’ye gidebilirsiniz. Özellikle hafta sonları İstanbulluların kaçış noktası olan Şile’ye günübirlik gidebilirsiniz. Eğer rotanıza Şile çevresindeki diğer yerleri de eklerseniz konaklama da yapabilirsiniz.

35. Tophane ve Çevresi

Tophane bölgesinde eskiden top döküm imalathanesi bulunurmuş. Günümüzde, Karaköy ile birlikte İstanbul’un yükselen değerleri arasında yer alıyor. Özellikle Kılıç Ali Paşa Camii’ne doğru açılan bir çok yeni cafe ve restaurantı ile dikkati çekiyor.

36. Üsküdar-Kız Kulesi

Üsküdar, İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Üsküdar Gezilecek Yerler yazımızda, Üsküdar’da Gezilecek Noktalar, Üsküdar’da Görülecek Yerler, Üsküdar’da Yapılacak Şeyler, Üsküdar’da Tarihi Mekanlar, Üsküdar’da Gidilecek Mekanları detaylı olarak bulabilirsiniz.

İstanbul’un 7 Tepesi Neresi?

İstanbul’un 7 tepe üzerine kurulu olduğu olduğu hep söylenir. Günümüzde çok büyüyüp genişleyen İstanbul’un 7 tepesi eskiden İstanbul’un ilk kurulduğu ve suriçi denilen bölgesinde bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul’un en güzel 7 tepesi üzerine camiler yaptırılmış.

İstanbul’da görülecek yerler neler

1. Topkapı Sarayı-Sultanahmet Camii- Ayasofya – İstanbul’da görmeden dönmemeniz gereken yerler

İstanbul’un 1. Tepesi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya’nın bulunduğu tepedir.

2. Nur-u Osmaniye Camii – Çemberlitaş

Nur-u Osmaniye Camii’nin üzerinde bulunduğu tepe, İstanbul’un 2. tepesidir.

3. Süleymaniye Camii – Beyazıt Tepesi

Üzerinde Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden biri olan Süleymaniye Camii ve Külliyesi’ni barındıran tepe İstanbul’un 3. tepesidir.

4. Fatih Camii – Fatih Tepesi

İstanbul’un Fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in kendi adına cami yaptırdığı tepe İstanbul’un 4. tepesidir.

5. Yavuz Sultan Selim Camii

İstanbul’un 5. tepesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın babası, Yavuz Sultan Selim’in kendi adına yaptırdığı cami ile anılan Yavuz Sultan Selim Camii’nin bulunduğu tepedir.

6. Mihrimah Sultan Camii – Edirnekapı Tepesi

İstanbul’un 6. tepesi, Mihrimah Sultan Camii ve Kariye Camii’nin üzerinde bulunduğu Edirnekapı Tepesidir.

7. Haseki Camii ve Külliyesi- Kocamustafapaşa Tepesi

İstanbul’un 7. tepesi, İstanbul’un en tarihi semtlerinden biri olan Kocamustafapaşa’dadır. Bu tepenin üzerinde Haseki Camii ve Külliyesi bulunur.

21 YORUMLAR

 1. hemen her köşesini gezdiğim güzel İstanbul…..[1960-2o15] küçüktüm,ufacıktım…..babamın eli elimde……öyle başladı sevdam…. yıllarca devam etti ediyor.burgaz adanın yeri ayrı,kalpazan kayada soluklanıp,SAİT FAİK müze evinde duygulanmak……MUHTEŞEM.TEŞEKKÜRLER FAZIL SAY,GEÇEN YIL YAŞATTIĞIN O GÜZEL GECEYE……BİNLERCE TEŞEKKÜR.

 2. Incekum macerapark adinda harika bir mekan var
  Karadeniz kiyisinda deniz atv paintball restoran macerapark çadir kamping toplanti salonu.hersey var AMA en güzeli mûthisss bir tepeden baktiginiz millerce açiklikta ki Karadeniz manzarasi Ve yaz için de plaj açilacak
  haftaiçi haftasonu şirket toplantilari Ve okul gezileri icin de tercih ediliyor
  Tavsiye ediyoruuuum?????☕️????⚾️???

 3. Ben daha güzel gruplandırılıp anlatılamazdı diyorum. Hem tarihi gezmek isteyen, hem de sokaklarda gezip iyi yemek, iyi kahve, iyi tatlı isteyenler için mükemmel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Yorum yapmaktan kendimi alamadım.

  • Çok teşekkürler, keyifli gezmeler, İstanbul’u yavaş yavaş keyfini çıkararak gezmek lazım 🙂

 4. İstanbula 15 gün tattil düşünüyorum ve nereleri gezebilirim bu konuda bilgiye ihtiyacım vardı sitenizden kolaylıkla bilgiler edindim ellerinize sağlık

 5. istanbulda 5 gün içinde nelere gezebilirim bu konuda bilgi aldım çok tşk ederim bilgi sahibi oldum

 6. İstanbul’da gezilecek yerler konusunda oldukça detaylı bir liste olmuş yarım saat oldu hala okuyorum 🙂

 7. İstanbul’da yaşamamıza rağmen bu güzel yerlerin çok azına gidebiliyoruz. Detaylı ve faydalı bir yazı olmuş

 8. Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş.Bu yerlerden sadece birkaçını görebildim.Daha görülecek çok yer var 🙂

 9. Bir çok yeri gezdim istanbul’da yalnız gitmediğim bir kaç yer olduğunu farkettim yazınızda emeğinize sağlık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here