İstanbul’da en iyi tatlıcılar yazımızda, İstanbul’un çeşitli semtlerindeki en iyi mekanlara yer vermeye çalıştık. Bu yazımızı ileride daha da geliştirmeye çalışacağız. Karaköy Güllüoğlu ve Hafız Mustafa gibi yıllardır eskimeyen lezzetler dışında yeni keşfettiğimiz ve çok beğendiğimiz yerler de var.

İstanbul’da En İyi Tatlıcılar – İstanbul’un En İyi Tatlı Mekanları

Mendel’s Chocolatier

Günlük olarak hazırlanan taze çikolatalar, çikolatalı tatlılar ve kahve tutkunlarının çok seveceği kaliteli kahve çeşitlerini tatmak için Mendel’s sizleri bekliyor.
Burada denediğimiz bütün tatlılardan çok memnun kaldık. Ortamı ve çalışanların ilgisi ile tavsiye edebileceğimiz bir mekan. Tatlılarının tamamında en iyi kalite Belçika Çikolatası kullanıyorlar.

Mendel’s Chocolate Bomb

İstanbul'da en iyi tatlıcılar
İstanbul’da en iyi tatlıcılar

Yumuşacık sütlü çikolata bombasının içinde Mendel’s parfesi, taze muz ve çilek parçacıkları çevresini saran pişmaniyeyle birlikte bayıldığınız tüm lezzetleri buluşturuyor.

Mendel’s Sizzling Brownie

Eritilmiş yoğun çikolatalı sosuyla sıcak brownie, doğal dondurma, fıstık ve fındık ile buluşarak eşsiz bir deneyime davet çıkarıyor

Mendel’s Macadon

Fıstıklı, karamelli ve çikolatalı macaronların arasında fıstıklı, karamelli ve çikolatalı dondurma yanında özel Mendel’s parfesi ile bir araya gelerek bayılacağınız bir sunuma kavuşuyor.

Mendel’s Mösyö Gustave

Taptaze Antep fıstıklı Mendel’s pandispanyası, doğal şanti, eritilmiş çikolata, taze muz ve çilek ile birlikte zarif ve lezzetli bir buluşma.

Mendel’s Camelot

İstanbul'un en iyi tatlı mekanları
İstanbul’un en iyi tatlı mekanları

Büyük tartelette çikolatalı kek parçaları, doğal dondurma, taze muz ve çilek parçaları, eritilmiş çikolata ile birlikte serin ve doygun bir lezzet.

Mendel’s Chatelet

İstanbul'un en iyi tatlıcıları
İstanbul’un en iyi tatlıcıları

Antep fıstıklı ve kremalı pasta eritilmiş çikolata ile doygun bir lezzet oluşturmak üzere bir araya geliyor.

İstanbul’un en iyi tatlıcıları arasında bulunan Mendel’s Chocolatier’in yerini aşağıda görebilirsiniz.

Mendel’s Chocolatier

Karaköy Güllüoğlu

İstanbul'da en iyi baklavacılar
İstanbul’da en iyi baklavacılar

Karaköy Güllüoğlu’ndan baklava aldığınızda, el yapımı ve benzersiz bir tada sahip olacağınızı bilirsiniz. Karaköy Güllüoğlu’nda çalışan her usta, bilinen teknikleri kullanmakla birlikte, kişisel bir lezzetin izini bırakacak olan özel hamur açma yöntemlerini tatbik eder. Bu özel dokunuş, Dünya’nın en ince hamurunu açmak için geçirilen onlarca yılın tecrübesinin sonucudur. Hamura hayat veren bu özel dokunuş, elle toplanmış doğal malzemelerle birleştiğinde eşşiz tada ruhunu vermiş olur.

Baklava Nasıl Yenir?

Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile test İyi baklava, daha vitrinde, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Eski ustalar, buna 24 ayar altın rengi derlermiş. Ayrıca baklava diri görünmeli, iştah çekmeli. Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı. İşitme duyusu ile test İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiğine işarettir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur. Koku alma duyusu ile test Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmeli. İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test Baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz.

Karaköy Güllüoğlu Fıstıklı Dürüm
İstanbul'un en iyi tatlıcıları
İstanbul’un en iyi tatlıcıları

İncecik açılan hamurun mis gibi kokan antep fıstığı ile dürüm haline getirilmesi ile oluşan eşsiz lezzet.

Karaköy Güllüoğlu Cevizli Burma
İstanbul'un en iyi baklavacısı
İstanbul’un en iyi baklavacısı

Üzerinde bütün ceviz taneleri ve yuvarlak şekilde sarılmış ince yufka. Ceviz tadını sevenlere özel olarak yapılmış.

İstanbul’da en iyi tatlıcılar arasında bulunan Karaköy Güllüoğlu’nun yerini aşağıda görebilirsiniz.

Karaköy Güllüoğlu

Baylan Pastanesi

Baylan Trüf Pasta
İstanbul'un en iyi tatlıcıları
İstanbul’un en iyi tatlıcıları

Baylan’ın dillere destan çikolatalı Trüf pastası Avusturya pastacılık geleneğinin de en soylu temsilcilerindendir.
Trüf’ün gösterişsiz sadeliği asaletinin kanıtıdır. Daha ilk lokması ağzınızda erirken bu kadar yoğun çikolata lezzetinn nasıl bu kadar hafif olabileceğine hayret edecek, ince çikolatalı pandispanya hamuru üzerinde neredeyse kaymak kıvamındaki trüflü çikolatasının tadına doyamayacaksınız.

Baylan Kup Griye
İstanbul'un en iyi tatlı mekanları
İstanbul’un en iyi tatlı mekanları

İstanbullular arasında neredeyse Baylan adı kadar meşhur olan Kup Griye’nin geçmişi 1954 yılına dayanır. O dönemlerde Baylan’ın Karaköy şubesine uğrayan İstanbullular burada giderek hızlanan hayat ritimlerine uygun bir şekilde, ayaküstü yüksek bankoya dayanarak veya bar sandalyelerinde oturarak daha önce tatmadıkları yepyeni lezzetlerle tanışırlar.
Bunların arasında özellikle sıcak yaz aylarında ideal bir lezzet kaçamağı sunan dondurmalı, kremalı kuplar en çok rağbet gören “alafranga” tatlılardandı.
Baylan’ın icadı olan ve bazı Avrupa pastanelerinde bugün “Coupe Baylan” olarak satılan Kup Griye, vanilyalı ve karamelli dondurmanın krem şanti, balbadem ve karamel sosuyla karşı konulamaz karışımıdır. Neredeyse yarım asırdır tarifi hiç değiştirilmeden ve mutlaka taze hazırlanan Kup Griye’yle tanıştığınızda umarız şöhretinin ne kadar haklı olduğunu
siz de göreceksinizdir.

Baylan Adisababa
İstanbul'da en iyi tatlıcılar
İstanbul’da en iyi tatlıcılar

Dondurulmuş krema, çileğin meyvesi, vanilyanın yumuşacık aroması, fıstığın benzersiz tadı… Özellikle sıcak yaz aylarında Baylan müşterilerinin favorileri arasında yer alan 3 lezzetli parfe* Adisababa’nın son derece hafif, taze, serinletici tadı gerçekten de mükemmeldir.
* Fransızcadan gelen “parfe” ismi (parfait = mükemmel) dondurulmuş krema ile hazırlanan ve soğuk olarak servis edilen pastalara verilen genel isimdir.

Baylan Çikolata

İstanbul’un en eski pastanesi Baylan’ın el yapımı çikolataları, 92 yıldır değişmeyen özel reçetesiyle çikolata aşıklarının kalbini çalmaya devam ediyor.
Baylan’ın İstanbul’a getirdiği yenilikler arasında çikolatanın çok önemli bir yeri var. Likörlü, pralinli, limonlu ve krokanlı çikolatalar ilk Baylan’da İstanbulluların beğenisine sunuldu. Baylan’ın tüm çikolata ve pralin çeşitleri halen el yapımıdır ve taze krema ile hakiki tereyağ kullanılarak hazırlanır.

İstanbul’un en iyi tatlıcıları arasında bulunan Baylan’ın Bebek’teki yerini aşağıda görebilirsiniz.

Baylan Bebek

Hatay Ekol Künefe

İstanbul'da en iyi tatlı nerede yenir
İstanbul’da en iyi tatlı nerede yenir

Hatay Ekol Künefe; 2006 yılında faaliyetine künefe, katmer ve fıstıklı kadayıf ile başlamış. Ülkemizin Urfa, Mersin, Hatay ve Antep illerinde anılan bu eşsiz lezzetlerini, yöresel malzemeleri ile İstanbullularla buluşturmuş. Künefesi kaymak, katmerini dondurma ile denemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’un en iyi tatlı mekanları arasında bulunan Hatay Ekol Künefe’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Hatay Ekol Künefe Üsküdar

Hafız Mustafa 1864

İstanbul'da en iyi tatlıcılar
İstanbul’da en iyi tatlıcılar

Hafız Mustafa tarafından 1864 yılında açılmış. O zamandan günümüze kadar aynı yerinde hizmet veriyor.

İstanbul'da en iyi tatlıcılar
İstanbul’da en iyi tatlıcılar

Eminönü ve Sirkeci tarafına gelirseniz, buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Lokumları, baklavası ve diğer tatlıları harika. Kullandıkları malzemeler çok kaliteli ve lezzetli.

İstanbul’daki en güzel tatlıcılar arasında bulunan Hafız Mustafa 1864’ün Sirkeci’de bulunan yerini aşağıda görebilirsiniz.

Hafız Mustafa 1864 Sirkeci

İstanbul’da en iyi tatlıcılar yazımızda, İstanbul’da deneyip beğendiğimiz mekanlara yer vermeye çalıştık. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here