Kahire, Mısır’ın başkenti ve Dünya’nın en büyük şehirlerinden biri. Kahire gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Kahire gezi rehberi yaparken 3 veya 4 günlük bir plan çıkarmaya çalıştık.

Bu çılgın şehir, gezginlerin en sevdiği yerlerden biri. Kalabalık, gürültü, karmaşa ve trafik, Kahire’den nefret etmenize neden olabilir. Bunun yanı sıra, sahip olduğu tarihi zenginlik, binlerce yıllık kültür, Dünya’nın 7 harikasından biri olan Giza Piramitleri ve Nil Nehri bu şehre aşık olmanıza neden olabilir.

Mısır tarihi ve medeniyeti yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişe sahip. Firavunlardan, Bizansa Osmanlılardan, İngilizlere kadar pek çok imparatorluk bu topraklarda hüküm sürmüş. Hz. Musa ve Kleopatra bu topraklarda yaşamış.

Mısır’ın %90’ı çöllerle kaplı. Mısır’ın en büyük yaşam kaynağı Nil Nehri. Bilge Heradot Mısır’ı anlatırken Nil’in armağanı demiş. Üzerinde süzülen tekneleri ile Nil Nehri, Kahire’nin de can damarı ve Mısır’a hayat veriyor. Mısırlılar, güzel havalarda ve hafta sonları Nil Nehri kenarında vakit geçirmeyi çok seviyorlar.

Kahire gezilecek yerler
Kahire gezilecek yerler

Kahire Hakkında Bilgi

Kahire, Mısır’ın başkenti ve en büyük şehri. Nil Nehri Kahire’den geçiyor. Müzeleri, çarşıları, parkları, kalesi ile Kahire çok canlı ve eğlenceli bir şehir.
15 milyonun üzerinde nüfusu olan Kahire’nin korkunç bir trafiği var. Özellikle sabah ve akşam iş çıkışı saatlerinde daha da kalabalık oluyor. Karşıdan karşıya yaya olarak geçmek için müthiş dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şehirde üst geçit veya alt geçit bulmanız pek mümkün değil. Trafik ışıkları da yayalar düşünülerek yapılmamış. Şehirde dolaşırken oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Kahire Gezilecek Yerler – Kahire Gezi Rehberi

Kahire’de nereler gezilir? Kahire’de neler yapılır?

Kahire’de gezilecek yerler bir kaç bölgede toplanıyor. Kahire gezi planı yaparken bunu göz önüne almak gerekiyor.

1. Basamaklı Piramit – Sakkara Piramiti

Mısır görülecek yerler
Mısır görülecek yerler

Sakkara Piramidi, yeryüzünde bilinen en eski piramit olarak kabul edilmektedir. Eski Mısır krallarının mimarı ve aynı zamanda doktoru olan İmhotep tarafından, Firavun Djoser için yapılmış. Sakkara Piramiti’nin özelliği; kat kat yapılmış olması.

Giza Piramitleri’nin yanından, Nil Nehri boyunca devam eden bölgede 100’den fazla piramit var. Bu bölgede piramitlerin yapımında çalışan binlerce insan iskeleti bulunmuş. Yaşları 15 – 45 arasında değiştiği anlaşılan bu insanların tamamının iskelet yapısı bu taşları çekerek taşımaktan bozulmuş, eğrilmiş ve hasar görmüş.

Kahire’de gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan Sakkara Piramidi‘nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Sakkara Piramidi Kahire

2. Kahire Kalesi – Selahaddin Eyyübi Kalesi

Kahire gezilecek noktalar
Kahire gezilecek noktalar

Selahaddin Eyyübi Mısır’a gelince Kahire’yi korumak ve güvenliğini sağlamak için Kahire Kalesi’ni yaptırmış. Kalede yıllar içinde savaşlar da olmuş, devletin idaresi de yapılmış.
1176 yılında haçlıların istilasını önlemek için Eyyübi Hanedanı’nın kurucusu Selahaddin Eyyübi tarafından yaptırılan kale 75 m yüksekliğinde şehre hakim bir tepeye kurulmuş.
Selahaddin Eyyübi Kalesi’nden bakınca bütün Kahire şehri görülebiliyor.

Kahire’de gezilecek en iyi 10 yer arasında bulunan Kahire Kalesi’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Kahire Kalesi

3. Kahire Mehmet Ali Paşa Camii – Kahire Muhammad Ali Paşa Camii

Kahire gezi ve seyahat rehberi
Kahire gezi ve seyahat rehberi

Mısırlıların Muhammad Ali Paşa olarak isimlendirdiği Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Selahaddin Eyyübi Kalesi’nin (Kahire Kalesi) içine bir cami yaptırmış.
Caminin inşasına 1830 yılında başlanmış, 1848 yılında Abbas Hilmi Paşa döneminde tamamlanmış.
Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Napolyon’un Mısır’ı işgali sırasında Mısır’a gönderilmiş. Kısa zamanda komutanlığa yükselmiş. Bu arada Vali Hüsrev Paşa’ya bir ayaklanma düzenlenmiş. Hüsrev Paşa kaçınca, Mehmet Ali Paşa, 1805 yılında Mısır valisi olmuş.

Kahire’de gezilecek yerler arasında bulunan Kahire Mehmet Ali Paşa Camii’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

4. Kahire Tahrir Meydanı

Tahrir Meydanı Kahire’nin en önemli ve canlı meydanı. Burası için Kahire’nin merkezi diyebiliriz. Ünlü Kahire Mısır Müzesi bu meydanda bulunuyor. Ayrıca, meydana çıkan sokaklarda restaurant ve cafeler de var.

Kahire’nin gezilecek yerleri arasında yer alan Tahrir Meydanı’nın yerini aşağıda görebilirsiniz.

Kahire Tahrir Meydanı

5. Giza Piramitleri

Kahire gezi rehberi
Kahire gezi rehberi

Giza Pramitleri, Dünya’nın 7 harikasından biri. Tüm Dünya’nın ilgi odağı olan piramitler firavunların mezarları olarak kullanılmış. Firavunlar kendilerini insan olarak değil Tanrı olarak görüyorlarmış. Bu nedenle normal bir mezarlığa gömülmemişler. Her başa gelen firavun ilk iş olarak, kendine öldükten sonra yaşamaya devam edeceğini düşündüğü bir Piramit yaptırmaya başlarmış. Firavunlar gömüleceği zaman en değerli eşyaları, hazineleri ile birlikte gömülürmüş. Bunların yanı sıra yiyecek, içecek, turşu, asker, karısı, annesi gibi bütün sevdiği şeyleri de piramitlerin içine gömerlermiş.

Kahire seyahat önerileri
Kahire seyahat önerileri

Piramitlerin içinde bu kadar çok değerli şey olunca, bunların korunması için de Uşepti denilen mezar bekçileri de gömülürmüş. Uşeptiler; bebek heykeller oluyor. Eski Mısırlılar 1 yılın 365 gün olduğunu hesaplamışlar ve her gün için bir mezar bekçisi Uşepti’yi mezara koymuşlar. Her on Uşepti’ye bir de bekçi Uşepti, tüm bunlara da bir yönetici Uşepti gibi başka görevleri olan Uşepti’ler de gömülmüş. Toplamda bir piramitte 400 kadar Uşepti bebek olurmuş.
Uşepti denilen bu bebekler, kişinin zenginliğine göre çeşitli boylarda olurmuş. En fakirlerinki küçük, firavunların Uşepti bebekleri saf altından olurmuş.

Kahire görülecek yerler nelerdir
Kahire görülecek yerler nelerdir

Piramitler, adına yapıldıkları firavunların isimlerini almış.
Keops Piramiti Dünya’nın 7 harikasından biri ve hala ayakta duruyor. En küçüğü 1.5 ton en büyüğü 10 ton ağırlığında 2 milyon taştan yapılmış. Firavunlar hazineleri ile birlikte gömüldükleri için, piramitlerin içine tuzaklar da yapılmış.

Kahire yapılacak şeyler
Kahire yapılacak şeyler

Piramitlerin geçmişi M.Ö. 3000 yılına kadar gidiyor. Piramitlerin içine girmek için uzun ve dar koridorlardan geçmeniz gerekiyor.

Giza Piramitleri’nin çevresini biz yürüyerek dolaştık. İsterseniz, Piramitlerin çevresinde deve veya at turu yapabiliyorsunuz. Aralık ayında gittiğimiz için hava aşırı sıcak değildi. Giza Piramitleri, Kahire’nin en turistik yerleri arasında bulunduğundan çok fazla satıcı var. Bunlara çok dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kahire gezi notları
Kahire gezi notları

Kahire’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Giza Piramitleri’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Giza Piramitleri

6. Gemi Mezarı – Giza Piramitleri

Kahire gezisi
Kahire gezisi

Firavunlar sevdiği şeyleri öldükten sonra kullanmak için yanında gömdürürmüş. 1930’lu yıllarda Firavun Keops’un gemi mezarı da bu şekilde ortaya çıkarılmış.
Tam 30 yıl boyunca Dünya’nın en iyi arkeologları tarafından birleştirilerek Keops’un 5000 yıllık gemisi tekrardan yapılmış.

Kahire gezilecek yerler arasında yer alan Gemi Mezarı, Giza Piramitleri’nin yanında bulunuyor. Giza Piramitleri’ni gezerken burayı atlamamaya çalışın.

7. Al Azhar Mosque Cairo – Al Azhar Camii Kahire

Kahire gidilecek yerler
Kahire gidilecek yerler

Al-Azhar Camii, Fatimiler döneminde 972 yılında yapılmış. Müslümanlar Mısır’a geldiklerinde ilk bu camiyi yapmışlar. 989 yılında 35 bilim adamının burada çalışmaya başlamasından sonra, cami üniversite statüsünü almış. Dönemin en önemli dini bilimler okullarından biri olmuş.

Kahire’nin gezilecek yerleri arasında bulunan Al-Azhar Camii’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Al-Azhar Camii Kahire

8. Al-Azhar Parkı Kahire

Kahire gezilecek yerler
Kahire gezilecek yerler

Kahire’de yemyeşil huzur dolu bir parkta vakit geçirmek isterseniz Al-Azhar Parkı’nı tavsiye ederiz. Uzun, ağaçların arasından devam eden yürüyüş yolları ile burası Kahire’nin nefes aldığı bir doğaya sahip. Burada akşama doğru müzikli ve danslı, eğlenceli etkinlikler yapıyorlar. Parkın içinde havuzlar, restaurantlar ve cafeler var. Kahire’nin turistik yerlerini gezip yorulduğunuz bir günün akşamında buraya gelebilirsiniz.

Kahire gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Al-Azhar Parkı’nın konumunu aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Al-Azhar Park Kahire

9. Kahire Mısır Müzesi

Kahire turistik noktalari
Kahire turistik noktaları

Piramitlerin çoğu yıllar boyunca talan edilmiş. İçinden çıkan değerli şeyler çalınmış. Bu yağmadan bir tek M.Ö. 1332 -1323 yılları arasında hüküm süren Firavun Tutankamon’un mezarı kurtulmuş.

Tarihte bilinen en genç firavun Tutakamon’un mezarını 1926 yılında ingiliz bir arkeolog olan Howard Carter bulmuş.
Krallar Vadisi, Luxor’da yer alan Tutankamon’un mezarında 3 oda dolusu eşya, altın, para, yiyecek, içecek, turşu, salamura ve 400 Uşepti altın bebek yani mezar bekçisi de bulunmuş.

Kahire nereler gezilir
Kahire nereler gezilir

İngiliz arkeoloğun Tutankamonun mezarından çıkardığı 2019 parça değerli eşya Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergileniyor. Müzede ayrıca eski Mısır uygarlığı ile ilgili ses ve ışık gösterisi de yapılıyor.
Kahire Mısır Müzesi’nde ayrıca mumyalar sergileniyor. Burada her şeyin mumyasını yapmışlar. İnsanlar dışında çeşitli hayvanların mumyaları da var.

Kahire’de görülecek yerler arasında bulunan Kahire Mısır Müzesi‘nin konumunu aşağıda görebilirsiniz.

Kahire Mısır Müzesi

10. Memphis Antik Kenti Mısır

Kahire'de ne yapılır
Kahire’de ne yapılır

Memphis Antik Kenti, yıllar boyunca Mısır’a başkentlik yapmış. Mısır’ın eski krallarından Menes tarafından M.Ö. 3000 yılında kurulmuş. Memphis, o dönemlerde Akdeniz’in en önemli şehirlerinden biri olmuş.

Kahire gezilecek yerler
Kahire gezilecek yerler

Memphis Antik Kenti, Sakkara Piramiti (Basamaklı Piramit) yakınlarında bir bölgede yer alıyor. Sakkara Piramiti’ne yapacağınız bir geziye burasını da ekleyebilirsiniz. Çevresindeki müzelerde Memphis şehrinden çıkarılmış çok önemli eserler sergileniyor.

Kahire gezilecek yerler arasında yer alan Memphis Antik Kenti’nin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Memphis Antik Kenti Mısır

Kahire’de alışveriş – Kahire’den ne alınır? – Kahire’de gidilecek yerler

Kahire alışveriş
Kahire alışveriş

Mısır’da hediyelik eşya olarak kedi heykelleri çok fazla. Bunun nedeni eski mısırlıların kediye tapması ve bu heykellerin zamanında put olarak kullanılması.
Eski zamanlarda Hititliler, Mısırlıları bu heykeller sayesinde bir savaşta yenmiş. Hitit ve Mısır orduları bir savaşta karşı karşıya gelmiş. Mısırlıların kedileri çok sevdiğini bilen Hititliler heybelerinde getirdikleri kedileri dışarı çıkarıp, boyunlarına kılıçlarını dayamışlar. Bunun üzerine bütün Mısırlı askerler silahlarını yere atmış ve kedileri öldürmeyin demişler.
Bastet kedi tanrı heykellerini İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde de görebilirsiniz.
Mısırlılar korktukları şeyleri Tanrı ilan etmişler. Çakallar, böcekler gibi. Her yerde bunların heykellerinden satıyorlar.

Kahire Han El-Halili – Eski Kahire Şehri

Kahire'de neler yapılır
Kahire’de neler yapılır

Eski Kahire’nin en renkli yerlerinden biri Kahire Han El-Halili Çarşısı. Özel el işleri, altın, gümüş, kumaş gibi bir çok şeyi bu çarşıda bulabilirsiniz. Buraya çok sayıda turist geliyor.
Han el-Halili Kahire’nin en önemli pazarlarından biri. Mısır’ın oriental yüzünü görmek isterseniz rengarenk tezgahların sergilendiği bu pazarı mutlaka gezin.

Kahire’de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunan Kahire Han El-Halili Çarşısı’nın yerini aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Kahire Han El-Halili

Papirus

Papirus tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından icat edilmiş. Papiruslar Nil nehri kıyısında yetişen papirus bitkisinden yapılıyor. içinde su ve şeker bulunan bitki şeritler halinde kesildikten sonra 10 gün kadar suda tutuluyor. 2 ıslak kumaşın arasında basılarak bir süre bekletiliyor. Daha sonra üzerlerine resimler çizilebiliyor. Papirus ilk defa Mısır Firavunları döneminde yapılmış ve tarihi bilgilerin yazılmasında kullanılmış. Papirusler günümüzde hediyelik eşya satan dükkanlarda bulunabiliyor.

Kahire yeme içme rehberi – Kahire’de nerede ne yenir ne içilir?

Mısır’ın başkenti Kahire’de yeme içme açısından problem yaşamazsınız. Mısır mutfağı lezzet açısından, bize çok uzak bir mutfak değil.
Mısır’da et yemekleri çok ön plana çıkıyor. Koyun, keçi, tavuk ve dana eti ile yapılan yemekleri çok lezzetli. Bunun yanı sıra, et yemeklerinin yanında makarna, mercimek, nohut servis ediliyor.
Kahire’de nerede ne yenir? derseniz, Kahire’de Nil Nehri kıyısında çok güzel restaurant ve cafeler var. Buraları diğer yerlere göre biraz daha pahalı mekanlar. Uygun fiyatlı yerler ararsanız, Tahrir Meydanı’na yakın bir çok yer bulabilirsiniz.

Mısır Yemekleri

yazımıza bakabilirsiniz.

Kahire Gezi ve Seyahat Rehberi

Kahire gezi rehberi
Kahire gezi rehberi

Kahire gezi ve seyahat rehberi bölümünde Kahire ile ilgili pratik bilgiler vermeye çalıştık.

Kahire’de kaç gün kalmalı? – Kahire’de kaç gün kalsak yeter?

Kahire’de en az 3 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Giza Piramitleri ve çevresini gezmek için 1 gün, Kahire Müzesi, Eski Kahire, Nil Nehri, Al Azhar gibi çok önemli noktaları gezmek için de 2 gün gerekiyor.

Kahire’de nerede kalınır? – Kahire otel tavsiyeleri

Kahire’de her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Otelinizi Tahrir Meydanı’na yakın bir yerden seçerseniz, Kahire’de gezilecek noktalara yakın olursunuz.

Kahire’de ulaşım – Kahire’de şehir içi ulaşım

Kahire’de trafik tam bir kaos. 17 milyonluk nüfusu ile Kahire çok kalabalık bir şehir. Bir yerden bir yere ulaşmak için Uber uygulamasını kullanabilirsiniz.
Bunun dışında metro ile ulaşım da mümkün.

Kahire Metrosu

Eğer taksi kullanırsanız, taksiye binmeden önce nereye gideceğinizi söyleyip pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Taksiciler genellikle fazla ücret söylüyorlar. Biraz pazarlık yaparsanız %30 kadar indirim yapıyorlar.

Kahire’ye nasıl gidilir?

Kahire gezi rehberi
Kahire gezi rehberi

Kahire’ye THY ve Mısır Havayolları’nın İstanbul’dan direk seferleri ile gidebilirsiniz.

Kahire nerede?

Kahire Kuzey Afrika’da yer alıyor.
Mısır’ın başkenti Kahire’yi haritada görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kahire, Mısır

Kahire’ye ne zaman gidilmeli?

Kahire; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak zamanlarını yaşıyor. Özellikle Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları Kahire için en uygun dönemler.

Kahire’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Kahire’de mutlaka yapılması gerekenler nedir? diye sorarsanız sizin için şöyle bir liste çıkarabiliriz.

Kahire gezilecek yerler
Kahire gezilecek yerler

-Nil Nehri’nin kıyısında akşam üzeri saatlerinde bir yürüyüş yapın.
-Nil Nehri kıyısındaki restaurantların birinde oturup yemek yiyin.
-Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olan Giza Piramitlerini gezin.
-Giza Piramitlerinden birinin içine girin.
-Giza Piramitleri’nin bulunduğu çölde yürüyerek veya deve ile gezin.
-Kahire Eski Şehri’nde, daracık sokaklarda yürüyüp halkın arasına karışın.
-Kahire Mısır Müzesi’ni gezin.
-Mısır yemeklerini deneyin.
-Nil Nehri kıyısında kahvaltı yapın.

Kahire gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Kahire’de gezilecek ve görülecek yerler listesi yaparken çok daha fazla yere rastlayacaksınız. Sizin de eklemek istediğiniz şeyler olursa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here