Ana sayfa Seyahat Rehberi Kampçılıkta ve Doğa Yürüyüşlerinde Çakı Kullanımı

Kampçılıkta ve Doğa Yürüyüşlerinde Çakı Kullanımı

3570
0

Çakı, açılıp kapanan birkaç farklı işlevi olan portatif bir cep bıçağıdır. Çakılar özellikle kampçılıkta ve doğa yürüyüşlerinde her zaman gereklidir. Bir çakı ile barınak yapılabilir, kuru dallar yontularak sivri aletler elde edilebilir ve vahşi hayvanlara karşı koruma sağlanabilir.
Arazi ortamında ilerlemeyi zorlaştıran çalı, ağaç dalı gibi etkenlerin kolayca kesilip kenara atılmasında önemli bir işlevi olan tek bıçak formundaki çakılar, kampçıların ve trekking sporcularının kırsal yaşam şartlarında mutlaka taşıması gerekir. Bu açıdan av çakıları ve outdoor çakılar en kullanışlı ürünlerdir.

Çakı özellikleri nasıl olmalı?

Tam otomatik, kapanma emniyetli outdoor çakılar ile güvenli bir kullanım elde edilir. Bu çakıların birçoğunun üzerinde kemer klipsi bulunur ve gerektiğinde çakı kılıfı ile taşınarak, çanta içinde güvenle saklanabilir.
Tek bıçak formundaki çakıların paslanmaz çelik olması uzun kullanım ömrü için önemli bir özelliktir. Çakının kapanmayı önleyen kilit sistemi, kaymaz tutma kabzası ve kabzasının cam kırıcı özellikte olması kampçılık için ideal bir çakı olduğunu gösterir. Aynı zamanda üzerinde LED fener bulunan çakılar oldukça işlevseldir.

Doğada kullanılacak çakı nasıl olmalı?

İyi bir çakı ile kesme, kazma, yontma işleri rahatlıkla yapılabilmelidir. Barınak yapmak, ateş yakmak, avlanmak, kişisel savunmayı sağlamak ve ilk yardımda çakılar ilk sırada yer alır. Doğada sipsivri bir uç yerine klasik uçlu bir çakı daha kullanışlıdır ve iki tarafı bıçak olan çakılardansa tek taraflı çakılar tercih edilmelidir. Böylece tek yüzüne vurularak balta işlevi de görebilirler. Ağaç kütüğünü yarmak için bu şekilde kullanılabilirler. Kabzanın sağlamlığı da bu nedenle önemlidir.

Çakı nasıl taşınır?

Çakı pantolon cebinde taşınacaksa arka cepte cüzdan ile desteklenerek kayması önlenmelidir. Vücudun ön bölümünde taşınacaksa çakının klipsi pantolon kemerine takılmalıdır. Çakının belde veya cepte taşınması kolay olsa da tamamen görünmeyecek şekilde taşımak da mümkündür. Çakılar için yapılmış özel kılıflar ile hem güvenli hem de görsel açıdan şık bir şekilde taşınabilmektedir.
Tek bıçak formundaki çakının bıçağını harekete geçiren düğmeli bir mekanizması vardır. Çakıyı genellikle arka cebinde taşıyan kişiler bu düğmeye dikkat etmelidir. Düğmeye baskı oluşması çakının açılmasına ve bıçağın batmasına sebep olabilir.

Klipsli çakı tercih edilmeli, sabitlenerek taşınmalıdır

Kemere, cebe, çantaya kolayca takılabilen klipsli çakıların taşıması kolaydır. Çakılar güvenli bir şekilde taşınabilir bıçaklardır. Taşımaktan ziyade bilinçli kullanım daha önemli olduğundan kişiler hangi amaçla kullanacağının farkında olmalıdır.
Yaban ortamında bir doğa yürüyüşü yapacaksanız ya da kampçılıkta deneyim kazanacaksanız mutlaka bir çakıya ihtiyacınız vardır. Cinarextreme.com internet sitesinde farklı modelde birçok çakı modelini inceleyebilir, ihtiyacınız olan çakıyı cinarextreme.com’dan hızlı ve kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here