Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri. Kiev gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Şehri gezerken eski ve yeni yapıların birbiri ile uyumlu bir şekilde inşa edildiğini görüyorsunuz.

Kiev Hakkında Bilgi

Ukrayna Slav dilinde sınır bölge anlamına geliyor. Ukrayna ile saat farkımız yok. Kuzeyde olduğu için daha soğuk bir ülke. Kışın hava sıcaklığı -40° C’ye kadar düşüyor. Kiev yaklaşık 1500 yıl önce Dinyeper Nehri’nin yanına kurulmuş. Dinyeper Nehri şehri ikiye ayırıyor ve şehrin tam ortasından geçiyor. Kiev’in nüfusu yaklaşık 3 milyon.
Ukrayna’nın Kiev şehri çok büyük parklara sahip. Ünlü Alman edebiyatçı Goethe, Kiev için şöyle demiş: “İçinde parklar olan çok şehir gördüm ama parkın içinde bir şehir ilk defa görüyorum.” Sovyetler Birliği’nin Moskova ve St. Petersburg’tan sonra en büyük üçüncü şehriymiş. Sovyet Rusyası’nın izlerini burada da görmek mümkün. Geniş caddeler, parklar, birbirine benzeyen yüzlerce apartman, sanat galerileri ve müzeler.

Kiev Gezilecek Yerler – Kiev Gezi Rehberi – Kiev’de Yapılacak Şeyler

Kiev’de nereler gezilir? Kiev’de nereye gidilir?
Kiev geniş meydanları, parkları ve yolları ile Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biri. Kiev gezilecek ve görülecek yerler listesini sizin için düzenlerken Kiev’de görmeden dönmemeniz gereken yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Kiev Özgürlük Meydanı – Kiev Independence Square

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

Kiev Özgürlük Meydanı, Ukrayna’nın ve Kiev’in en meşhur yeri. Meydan, adını Kiev Özgürlük Anıtı’ndan alıyor. Kiev Özgürlük Anıtı, Ukrayna’nın bağımsızlığı adına yapılmış.
Bir çok önemli olaya tanıklık eden meydanın, Ukrayna tarihinde çok önemli bir yeri var. 1991 yılında bağımsızlık hareketinde, 1.5 milyon Ukraynalı bu meydanda toplanmış ve gösteriler yapmış.
Kiev Özgürlük Meydanı özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Kuş gösterisi yapanları bu meydanda görmek mümkün. Meydan turistler dışında yerel halk arasında da çok popüler. Yaz aylarında güneşli havanın tadını çıkaran Ukraynalıları burada görebilirsiniz. Kiev Özgürlük Meydanı; heykelleri, özellikle yılbaşı yaklaşırken kurulan ufak pazarları ve fotoğraflanacak köşeleri ile Kiev’in gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Kiev Independence Square

Golden Gate – Altın Kapı

Kiev Görülecek Yerler
Kiev Görülecek Yerler

Golden Gate, Kiev’in en ihtişamlı tarihi kalıntılarından biri. Kiev’in sembollerinden biri olan Golden Gate, yani Altın Kapı, Kiev’in giriş kapısı olarak kullanılmış. Eski dönemlerde Bizans İmparatorluğu’nu ziyaret eden Ukrayna Prenslerinden biri oradaki şehre giriş kapılarını çok beğenmiş ve bir tane de Kiev’e yaptırmış.
Kiev’e girmek isteyenler bu kapıya geldiklerinde bir altın vermek zorundaymış. Adı o nedenle, Golden Gate/Altın Kapı olarak kalmış.
Kiev gezi ve seyahat rehberi yaparsanız burayı mutlaka rotanıza ekleyin.

Kiev Golden Gate

Kiev Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı

Kiev Gezi Notları
Kiev Gezi Notları

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in en özel yerlerinden biri burası. Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Kiev Pechersk Lavra’nın yaklaşık 1000 yıllık bir tarihi geçmişi var. Burada bir çok kilise var. Bir kısmı da yer altında bulunuyor. Yerin altındaki mağaralarda 100’den fazla keşişin mezarı varmış. Buraya girmek için başörtüsü takmanız ve kapalı giyinmeniz gerekiyor. Mağaralar çok karanlık ve dar, yalnızca mumlarla aydınlatılıyor.

Kiev Gezisi
Kiev Gezisi

Dinyeper Nehri’nin kenarındaki bu bölgeye çıkmak ve dolaşmak oldukça yorucu diyebiliriz. İnişli çıkışlı oldukça uzun yolları var.

Kiev'de neler yapılır
Kiev’de neler yapılır

Kiev’de görülecek yerler arasında yer alan bölge Ukrayna’nın en kalabalık ve en çok ziyaretçi çeken yerlerinden de biri.

Kiev Pechersk Lavra

Khreshchatyk Caddesi

Kiev'de nereler gezilir
Kiev’de nereler gezilir

Khreshchatyk Caddesi sadece Kiev’in değil Ukrayna’nın da en ünlü caddesi. 1100 m uzunluğundaki caddede sağlı sollu dükkanlar ve ünlü mağazalar var.
Bu caddenin özelliği tatil günleri ve hafta sonları trafiğe kapalı olması.
Kiev’in en hareketli en canlı yerlerinden biri olan caddede hafta sonları kaykay ile gösteri yapan gençleri görebilirsiniz.
Kiev’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Khreshchatyk Caddesi’ni, Kiev’de gezilecek noktalar arasına eklemeyi unutmayın.

Khreshchatyk Caddesi

Dinyeper Nehri Tekne Turu

Kiev turistik noktaları
Kiev turistik noktaları

Kiev’de neler yapılır? derseniz, eğer yaz aylarında bu şehri ziyaret ettiyseniz ve hava güzel ise tekne turu yapmanızı tavsiye ederiz. Kiev’i nehirden seyretmenize olanak veren tur için yaklaşık 1 saat ayırmanız gerekiyor.

St Sophia Cathedral – St Sophia Katedrali

Kiev'de gezilecek ve görülecek yerler
Kiev’de gezilecek ve görülecek yerler

St Sophia Katedrali 1990 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Katedral 1011 yılında I. Vlademir zamanında yapılmış ve 2011 yılında görkemli bir törenle 1000. yılını kutlamış.
Katedralin içinde 11. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş mozaik ve freskleri görebilirsiniz.
St Sophia Katedrali, Kiev’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.
Kiev’in turistik noktaları arasında yer alan St Sophia Katedrali’ni Kiev gezisi programınıza mutlaka ekleyin.

St Sophia Katedrali

St Michael’s Golden-Domed Cathedral – St Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev gezi ve seyahat rehberi
Kiev gezi ve seyahat rehberi

St Michael Altın Kubbeli Katedral, 1108 yılında Prens Sviatopolk tarafından yaptırılmış. 1930’lu yıllarda Sovyet rejimi tarafından tarihi bir öneme sahip olmadığı söylenerek yıkılmış. Ukrayna’nın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle yeniden yapılmasına karar verilmiş ve 1999 yılında tekrar hizmete açılmış.
Kiev’de görülecek yerler arasında bulunan St Michael Altın Kubbeli Katedrali’ni Kiev’de gezilecek yerler listesine mutlaka ekleyin.

St Michael Katedrali

St Andrew’s Church – St Andrew’s Kilisesi

Kiev gezi ve seyahat rehberi
Kiev gezi ve seyahat rehberi

St Andrew’s Kilisesi, İtalyan Mimar Francesco Bartolomeo Rastrelli tarafından 1754 yılında yapılmış. Rusya İmparatoriçesi Yelizaveta tarafından yaptırılan kilise barok tarzındadır.
St Andrew’s Kilisesi Andriyivsky Caddesi üzerinde bulunuyor.

St Andrew Katedrali

Andriyivsky Caddesi

Kiev gezilecek noktalar
Kiev gezilecek noktalar

Andriyivsky Caddesi, Kiev’in en ünlü ve özel caddelerinden biri. Paris’in ünlü Montmarte Tepesi gibi burası da sanatçıların ve ressamların uğrak yeri. Andriyivsky’nin arnavut kaldırımlı yollarında yürürken el emeği ile yapılmış bir çok ürün satan tezgahlara rastlayacaksınız.
Andriyivsky Caddesi, Kiev’de gezilmesi en keyifli yerlerden biri. Buradan aşağıya doğru yürüdüğünüzde, Andriyivsky yokuşunun sağında ve solunda Ukrayna’yı ve Kiev’i anlatan eşyalar satılıyor. Özellikle hediyelik eşya almak isterseniz burası tam size göre. Matruşkalar, kalpaklar, kalın yünden yapılmış örgü ürünler, oyuncak bebekler gibi bir çok şeyi burada bulabilirsiniz.
Andriyivsky Caddesi’ne giderseniz, gezinizi akşam saatlerine bırakmamanızı tavsiye ederiz. Tezgahlar kapanıyor ve caddenin bütün eğlencesi kaçıyor.
St Andrew‘s Kilisesi’nin bulunduğu bölgeye çıkmak için Volodymyrskiy Caddesi üzerinden fünikülere binebilirsiniz.
St Andrew’s Kilisesi, St Sophia Katedrali ve St Michael Altın Kubbeli Katedral aynı meydan üzerinde karşılıklı olarak bulunuyor. Hepsini birlikte gezebilirsiniz.

Andriyivsky Caddesi‘ni Kiev’de gezilecek ve görülecek yerler arasına mutlaka ekleyin.

Andriyivsky Caddesi

Podil

Kiev gezi rehberi
Kiev gezi rehberi

Podil, eski liman ve tüccarlar mahallesi, günümüzde ise Kiev’in sayfiye yeri gibidir. Şehrin tepelerinde konumlanmış tarihi bölgelerinden farklı olarak, burası küçük renkli binaları, restoran ve cafeleri ile dinlenerek vakit geçirebileceğiniz bir yer.
Kiev’de geçireceğiniz yoğun tarih ve kültür dolu bir günün sonunda buraya gelerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Podil

Kiev Opera Binası

Kiev gezilecek yerler
Kiev gezilecek yerler

Kiev Opera Binası 1867 yılında kurulmuş ve yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip. Klasik müziğe merakınız varsa, burada düzenlenen konserlerden birine gidebilirsiniz.

Kiev Opera House

Kiev’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Kiev yeme içme rehberi
Kiev yeme içme rehberi

Sizin için hazırladığımız Kiev’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler listesine seyahat sürenize göre, sizler de ekleme ve çıkarmalar yapabilirsiniz.
Bizim ilk aklımıza gelenler ise şöyle:
-Kiev’in yemyeşil parklarında yürüyüş ve bisiklet turu yapın.
-Podil bölgesindeki yerel restoranlarda yemek yiyin.
-Andriyivsky Caddesi’ndeki yerel tezgahları gezin.
-Özgürlük Meydanı’nı gören bir cafede bir şeyler içip etrafı seyredin.

Kiev Seyahat Önerileri

Kiev’de Ulaşım

Kiev’de toplu taşımayı kullanarak her yere ulaşabilirsiniz. Kiev’de caddeler çok geniş ve her yerde alt geçitler var. Yaya olarak dolaşırsanız mutlaka alt geçitleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
Kiev’de metro ağı çok yaygın. Her yere metro ile ulaşabilirsiniz. Kiev Metro Haritası için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
Metroların özellikle iş çıkış saatlerinde müthiş kalabalık olduğunu belirtelim.

Kiev Metro Haritası

Kiev’e ne zaman gidilir?

Kiev, özellikle kış aylarında çok soğuk oluyor. Kış aylarında Dinyeper nehri bile donuyormuş. Kiev’e ne zaman gidilmeli? derseniz; yüksek sezonu Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları. Yılbaşı zamanlarında giderseniz de süslü sokakları ve gece eğlencelerini görebilirsiniz.

Kiev’de kaç gün kalmalı? – Kiev’de kaç gün kalsak yeter?

Kiev’de rahat bir gezi yapmak isterseniz en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Kiev’de yeme içme – Kiev’de nerede ne yenir?

Kiev nerede ne yenir
Kiev nerede ne yenir

Kiev yeme içme konusunda oldukça zengin seçenekler sunuyor. Ukrayna Mutfağı, ülkemizde çok tanınmasa da Kiev’de çok güzel örneklerini bulabilirsiniz. Türk Mutfağı ile Ukrayna Mutfağı arasında bir çok benzerlik var.

Kiev ne yenir ne içilir
Kiev ne yenir ne içilir

Et yemeklerine meraklıysanız çok şanslısınız, Kiev’de et yemekleri çok lezzetli. Kiev’de Podil bölgesi restoran ve cafe açısından çok zengin. Ayrıca Khreshchatyk Caddesi üzerinde bir çok yer var. Buralarda denediğimiz restoranlardan çok memnun kaldık. Lezzet, yemek kalitesi ve tarz açısından çok özenli yerlerdi. Kiev’de restoranlar İstanbul ile karşılaştırdığımızda oldukça ucuz.

Kiev alışveriş
Kiev alışveriş

Kiev’in neyi meşhur? derseniz, Kiev’in Khreshchatyk Caddesi üzerindeki Roshen Çikolatacısı’nı önerebiliriz. Yine çikolataya meraklıysanız, Lviv Handmade Chocolate dükkanlarını da önerebiliriz. Buralarda çok güzel tatlılar yiyip, kahveler içebilirsiniz.
Ayrıca beğenirseniz, çikolatalardan satın alma imkanınız da var.

Kiev’de alışveriş – Kiev’den ne alınır?

Kiev yapılacak şeyler
Kiev yapılacak şeyler

Kiev’de alışveriş için önerebileceğimiz cadde Khreshchatyk Caddesi. Bu cadde üzerinde, sağlı sollu bir çok ünlü markanın yanı sıra , yöresel ürünler satan dükkanlar da var.
Andriyivsky Caddesi yine Kiev’de alışveriş yapabileceğiniz yerlerden. Yöresel yün örgü ürünler, matruşka bebekler, Rusya zamanından kalma askeri kıyafetler, şapkalar, el yapımı oyuncak bebekler, yün atkı, çorap, kazak en çok satılan şeyler. Ayrıca dantel masa örgü işleri de çok satılıyor.
Alışveriş için yeraltı çarşılarını tercih edebilirsiniz. Bessarabsky Market, Kiev’de alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Kiev Nerede? – Kiev’e Nasıl Gidilir?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Karadeniz’in kuzeyinde yer alıyor. Yerini haritada görmek için aşağıdaki linke tıklayın.

Kiev Ukrayna

Kiev’de Nerede Kalınır? – Kiev’de Konaklama

Kiev’in merkezi Khreshchatyk Caddesi ve Kiev Özgürlük Meydanı diyebiliriz. Mümkünse bu bölgelere yakın bir otel tercih etmenizi öneririz. Ayrıca, Kiev’de Bessarabsky Market civarında kalabilirsiniz. Otelinizin metro istasyonlarına yakın olmasına dikkat edin. Metro hatları kalabalık ama ulaşım için oldukça uygun ve ucuz.
Kiev’de bütçenize uygun zincir otellerden de bulabilirsiniz.

Kiev gezilecek yerler açısından diğer Orta Avrupa şehirleri gibi çok zengin. Ülkemizde ve Dünya’da o kadar tanınmasa da turizm açısından her geçen gün önemi artıyor. Kiev’de gezilecek ve görülecek yerleri keşfetmek için en az 3 veya 4 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Sizin de önerdiğiniz yerler olursa yazının yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here