Kyoto, Japonya’nın eski başkenti ve Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri. Kyoto, tarihi geçmişi, yemyeşil Zen tarzı bahçeleri ile insanı büyülüyor. Kyoto gezilecek yerler yazımızda şehrin mümkün olduğunca en önemli yerlerini açıklamaya çalıştık. Biz, Kyoto için 4 gün ayırmıştık. Kyoto’da görülecek yerler o kadar çok ki, yüzlerce tapınak, Zen bahçeleri, tarihi yerler. Bunları bu kadar kısa süreye sığdırmanız mümkün değil. Kyoto 794 – 1868 yılları arasında, 1074 yıl boyunca Japonya’nın başkenti olmuş. II. Dünya Savaşı sırasında hiç bombalanmamış. Japonya’ya atom bombası atılması planlanırken Kyoto’da düşünülmüş ama daha sonra vazgeçilmiş.

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

1000 yılın üstünde Japonya’ya başkentlik yapan Kyoto’da gezerken kendinizi tarihi bir film setinde gibi hissediyorsunuz. Kyoto, Japonya için de çok önemli bir şehir, burada gezerken yüzlerce öğrenciye rastladık. Tarihleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bu meraklı öğrenciler hafta sonlarını Kyoto’da geçiriyor.
Kyoto’da nereler gezilir ? derseniz size belki de yüzlerce yer önerebiliriz ama süre kısıtlı olunca, listeyi biraz kısaltmak gerekiyor. Kyoto gezisi için önceden araştırma yapmak çok önemli.

Kyoto Gezilecek Yerler – Kyoto Gezi ve Seyahat Rehberi

1. Fushimi Inari Shrine – Fushimi Inari Tapınağı

Kyoto gezi rehberi
Kyoto gezi rehberi

Pirinç ve Sake (pirinçten yapılan Japon içkisi) Tanrısı Shinto adına yapılan Kyoto’da yaklaşık 400 tapınak varmış. Fushimi Inari Tapınağı Kyoto’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Fushimi Inari Tapınağı’nın tarihi 8. yüzyıla kadar gidiyor. İnsanlar bu tapınağa aslında turuncu ve kırmızı kapılardan oluşan yolu görmek için geliyorlar. Bu güzel yol yaklaşık 4 km boyunca devam ediyor ve 10.000 kapıdan oluşuyor.
Kapıların üzerlerinde onları yaptıran kişilerin adı yazıyormuş. Bu yürüyüş yolu Inari Dağı’na doğru devam ediyor. Yol boyunca bronz ve taştan yapılmış tilki heykelleri göreceksiniz. Bunların Inari Dağı ile Fushimi Inari Tapınağı’nın arasında bağlantı sağlayan elçiler olduğuna inanıyorlar.
Inari Dağı’na tırmanmak yaklaşık 3 saat sürüyormuş. Bizim çok zamanımız olmadığı için yolun tamamını yürümedik.

Fushimi Inari

2. Kyomizu-dera Temple – Kyomizu-dera Tapınağı

Kyoto gezi notları
Kyoto gezi notları

Kyoto Kiyomizu-dera Tapınağı’nın en önemli özelliği tapınağın terasından seyredebileceğiniz muhteşem doğa manzarası. Eğer bahar aylarında ve kiraz çiçeklerinin açtığı haftalarda burayı ziyaret etme şansınız olursa seyredeceğiniz manzara daha da güzel oluyormuş.
Kyomizu-dera Tapınağı, Kyoto’nun doğusundaki Otowa Dağı’nın eteklerine kurulmuş. Burayı gezerken dağın eteklerinden gelen suyu içenleri göreceksiniz. Kiyomizu, Japonca’da saf su anlamına geliyormuş. Bu suyun uzun yaşam, akademik başarı ve aşk getirdiğine inanılıyor.

Kyoto görülecek yerler
Kyoto görülecek yerler

Tapınak kompleksinde, aşk tanrısı Shinto’ya ayrılmış bir bölüm de var.
Kyoto’da görülecek yerler arasında bulunan Kyomizu-dera Tapınağı‘nı mümkün olduğunca sabahın erken saatlerinde ziyaret etmeye çalışın. Öğleden sonra çok kalabalık oluyor.

Kyomizu-dera Tapınağı

3. Kyoto Gion

Kyoto gezi ve seyahat rehberi
Kyoto gezi ve seyahat rehberi

Kyoto’da gezilecek yerler listesinde yer alması gereken Gion’da, Kyoto’nun tarihi ve mistik havasını hissedebilirsiniz. Tarihi ahşap çay evleri, geyşa kıyafetleri ile yolda yürüyen Japon kadınları ve yöresel el işçiliği ile yapılmış hediyelik eşya satan dükkanları ile Gion görülmeye ve gezilmeye değer bir bölge.
Gion, geyşa hizmeti veren mekanları ile de ünlü. Burada geleneksel Japon çay seromonisini geyşalar eşliğinde yapabilirsiniz. Geyşalardan yemek sunumu, dans, oyun veya sohbet gibi çeşitli hizmetler alabilirsiniz. Japon kadınları geyşa olabilmek için yıllarca süren çok sıkı eğitimler alıyorlarmış. Bu nedenle geyşalar çok pahalı. Geyşaların hizmet verdiği akşam yemeği için kişi başı yaklaşık olarak 500$ vermeniz gerekiyor. Geyşa danslarını tiyatroda seyretmek isterseniz 50$ vermeniz gerekir. Gion’da mahallede gezinen geyşalara rastlayabilirsiniz. Fotoğraflarını çekmeden önce izin isteyin, izinsiz çekime tepki verebiliyorlar.

Gion Corner

4. Kyoto Yasaka Tapınağı

Kyoto seyahat önerileri
Kyoto seyahat önerileri

Yasaka Tapınağı, Kyoto’nun en turistik noktalarından biri. 656 yılında inşa edilen Yasaka Tapınağı günümüzde Kyoto’nun en büyük festivali olan Gion Matsuri’ye de ev sahipliği yapıyor. Festival her yıl 17 Temmuz günü buradan başlıyor. Ayrıca, Şubat, Mayıs ve Kasım aylarında da burada festivaller var.
Yasaka Tapınağı’nın bahçesi Nisan ayında, kiraz çiçekleri mevsiminde en güzel günlerini yaşıyor.
Tapınak geyşalar arasında oldukça popülermiş. Tapınakta gezen bir çok geyşaya rastlayabilirsiniz.
Yasaka Tapınağı’nın içindeki binalar 1654 yılında General (Shogun) Tokugawa tarafından yaptırılmış.
Girişteki heykellerin tapınağı koruduğuna inanılıyor.
Yasaka Tapınağı’nı gece gezerseniz, girişteki fenerler yakıldığı için güzel bir manzaraya tanık olabilirsiniz.
Yasaka Tapınağı, Gion Bölgesi’nde bulunuyor. Kyoto’nun turistik noktaları arasında bulunan tapınağı Gion gezinize ekleyebilirsiniz.

5. Kyoto Kennin-ji Tapınağı

Kyoto gezisi
Kyoto gezisi

Kyoto’nun gezilecek yerleri arasında mutlaka bulunması gereken yerlerden biri de Kennin-ji Tapınağı. Zen tarzında yapılan bahçesi, Kyoto’da görebileceğiniz en güzel bahçeler arasında bulunuyor. Yemyeşil bu bahçelerde dolaşmak insana huzur ve sakinlik veriyor. Zen tarzındaki bu bahçelerin, aralarda akan suları, küçük havuzları ve çiçiekleri ile muhteşem bir atmosferi var.
Kennin-ji Tapınağı 1202 yılında yapılmış. Kyoto’nun en büyük ve güzel 5 Zen bahçesinden biri.
Kyoto’da gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunan Kennin-ji Tapınağı’nı Gion Bölgesi gezinize ekleyebilirsiniz.

6. Kyoto Arashiyama

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto’nun gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Arashiyama yemyeşil bir yer. Buraya geldiğimizde çok kalabalık öğrenci grupları ile karşılaştık. Öğretmenleri eşliğinde burayı gezen Japon öğrenciler, bizlere çeşitli sorular da sordular. Dünya’nın neresinden geldik? Japonya’yı beğendik mi? Nereleri gezdik? gibi çok çeşitli sorular hazırlamışlar. Kartonlar üzerine demek istediklerini anlatan resimler de çizmişler. Hem üniversite hem de ilkokul çağındaki bir çok öğrenci bu şekilde anketler yapıyordu. Bazıları ise yaptıkları röportajların video ile çekimlerini yaptılar ve okulun Youtube kanalında yayınlanacağını söylediler. Arashiyama Japonlar tarafından da çok ziyaret edilen bir yer.
Buraya geldiğinizde nehir tarafından gezmeye başlayabilirsiniz. Nehrin üstünü ahşap çok güzel ve tarihi bir köprü süslüyor. Togetsukyo Köprüsü 1934 yılında yapılmış. Nehirde tekne kiralayarak gezebilirsiniz.

Arashiyama

7. Kyoto Bambu Ormanı

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto’da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan Kyoto Bambu Ormanı Arashiyama’da bulunuyor. Ayrıca Monkey Park Iwatayama’yı da ziyaret edebilirsiniz. Maymun parkında 130 tane vahşi maymun varmış.
Arashiyama için gezeceğiniz yerlere göre yaklaşık 3 saatiniz gidebilir. Eğer tekne turu da yapmak isterseniz bu süre artabilir.

8. Kyoto Tenryu-ji Temple – Sogenchi Garden –Arashiyama

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto, Arashiyima’da görmeniz gereken yerlerden biri de Tenryu-ji Tapınağı. Tapınak, Kyoto’daki en iyi 5 Zen tapınağı arasında bulunuyor. Bahçesini gezerken adeta büyüleniyorsunuz. Havuzlar, yemyeşil ağaçlar ve çiçekler ile süslenmiş ortamı ve Japon stilindeki ahşap küçük yaşam alanları ile cennet gibi bir yer. Evlerin içini gezmek isterseniz ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.
Unesco Dünya Mirası listesindeki Tenryu-ji Tapınağı, 1339 yılında General (shogun) Ashikaga Takauji tarafından yaptırılmış. Takauji tapınağı İmparator Go-Daigo’ya adamış.

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

9. Kyoto Nishiki Market

Kyoto görülecek yerler nereler
Kyoto görülecek yerler nereler

Japon yemeklerini tanımanız için gezebileceğiniz en iyi yerlerden biri Nishiki Market. Burası Kyoto’nun merkezinde yer alıyor. Hediyelik eşya satın almak istiyorsanız da Nishiki Market’te uygun fiyatlı dükkanlar var.
Nishiki Market’te daha önce görmediğimiz bir çok ilginç yiyecek satılıyor. Kurutulmuş balık, kalamar, yöresel çaylar, yeşil çay, yosun, yengeç, çeşitli deniz canlıları, yosun, sushi… Aklınıza gelen gelmeyen her şeyi burada görebiliyorsunuz. Bazı yemekler pişirilerek satılıyor. Gözünüze uygun gözükenleri deneyebilirsiniz.

Kyoto gezilecek ve görülecek yerler
Kyoto gezilecek ve görülecek yerler

Kyoto gezilecek ve görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Nishiki Market’te 126 dükkan bulunuyor ve üstü kapalı olduğu için yaz, kış her zaman gezilebilecek bir yer.

Nishiki Market

10. Kyoto Nijo Castle – Nijo Kalesi

Kyoto nereler gezilir
Kyoto nereler gezilir

Kyoto Nijo Kalesi, 1603 yılında samurai efendisi Tokugawa tarafından yaptırılmış. Nijo Kalesi, aslında savunma amaçlı olarak yapılmamış. Saray olarak düşünülmüş. Kaleden içeri girerken süslü ahşap oymacılığı ile yapılmış kapısı, bahçesi ve gösterişli yapısı ile sizi etkileyecek.
Nijo Kalesi, savunma amaçlı yapılmamış ama düşmanlardan korunmak için iç zemine kaplanan ahşap zemin özel olarak ses çıkaran ahşaptan yapılmış. Ne kadar hafif olursanız olun, yürürken her yere bastığınızda ses çıkarıyor. Buraya girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.
Saray bahçesi Japonya’nın ünlü bir tasarımcısı Kobori Enshu tarafından yapılmış. Kendisi aynı zamanda çay konusunda uzmanmış.
Kyoto gezilecek noktalar arasında bulunan Nijo Kalesi (Nijo Castle) için yaklaşık 1 saat ayırmanız yeterli olur.

Nijo Kalesi

11. Higashi Hongan-ji Tapınağı

Higashi Hongan-Ji Tapınağı 1602 yılında yine Tokugawa tarafından yaptırılmış. Tapınak Kyoto’nun en büyük ahşap yapısıdır.

Higashi Hongan-ji Temple

12. Nishi Hongan-ji Tapınağı

Nishi Hongan-ji Tapınağı da Higashi Hongan-ji Tapınağı gibi Tokugawa tarafından aynı yılda yaptırılmış.
İki tapınağı aynı zamanda gezebilirsiniz. Yürüyerek birbirine yakın yerler.

Nishi Hongan-ji Temple

Kyoto Seyahat Önerileri – Kyoto Gezi Notları

Kyoto’da kaç gün kalmalı – Kyoto’da kaç gün kalsak yeter

Kyoto’da en az 3 veya 4 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Daha az süre ayırırsanız bir çok güzel yeri görmeden dönmüş olursunuz.

Kyoto’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler

Kyoto Gezilecek Yerler
Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto’da Gion Bölgesi’ndeki sokaklarda dolaşın.
Kyoto’da Arashiyama’ya gidip nehrin üzerindeki ahşap köprüde yürüyün.
Kyoto Nishiki Market’te bir şey almasanız da gezin.
Fushimi Inari Tapınağı’na gidip turuncu kapılar arasında yürüyün.
Kyoto Bambu Ormanı’na gidip ağaçlar arasında gezin.
Zen tarzında dizayn edilmiş bahçelerde gezin.
Eğer imkanınız varsa Ryokan’da konaklayın.
Japon tarzında barbekü yiyin.
Eğer kiraz çiçekleri zamanında giderseniz, Filozoflar yolunda yürüyün.

Kyoto’da Ulaşım

Kyoto’da Şehiriçi Ulaşım

Kyoto’da şehiriçi ulaşım için en uygun araç belediye otobüsleri. Günlük otobüs bileti alarak her yere gidebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Otobüslerin numaraları dışında renklerine de dikkat edin. Aynı numaralı otobüs rengine göre farklı rotaya gidiyor. Bir kere bu şekilde problem yaşadığımız için uyarmak istedim.

Kyoto Şehiriçi Ulaşım

Kyoto’ya nasıl gidilir

Kyoto’da havaalanı bulunmuyor. Bu nedenle ulaşım için en uygun araç tren kullanmak. Japon süper hızlı Shinkansen trenlerini kullanabilirsiniz. Çok rahat, dakik ve hızlılar.

Kyoto nerede

Kyoto, Japonya’da Tokyo, Nara ve Osaka arasında bir şehir.
Kyoto’yu haritada görmek için tıklayın.

Kyoto

Kyoto’da nerede kalınır – Kyoto’da konaklama

Kyoto’da konaklamak için Shijo Dori Caddesi’ne yakın bir yeri seçmenizi öneririz. Burası şehrin tam merkezi, yeme içme konusunda da çok zengin bir bölge. Ayrıca ana otobüs durakları da bu cadde üzerinde yer alıyor.

Kyoto’da yeme içme – Kyoto’da ne yenir – Kyoto’da nerede yenir

Kyoto yeme içme rehberi
Kyoto yeme içme rehberi

Japonya’da yeme içme konusunda problem yaşamazsınız. Nishiki Market’te yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. Bunun dışında alışveriş merkezlerinde Mc Donald’s, Starbucks gibi bir çok tanıdığımız marka var.
Detaylı Japon yemekleri yazımız için tıklayın.

Kyoto gezi rehberi yazımızda, Kyoto’nun önemli turistik noktalarına yer vermeye çalıştık. Gezi sürenize göre siz bu noktaları arttırabilirsiniz. Kyoto gezilecek yerler için 1 hafta da ayırsanız bitiremezsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Sizi heycanla takip eden bir hayranınız olarak söylüyorum, müthiş bir iş yapıyorsunuz. Bu uzak diyarları, sizin kaleminizden okumak ve resimlerinizden takip etmek keyif veriyor. Sanki çok yakınımdasınız gibi hisediyorum. Başarılı çalışmalarınızın, devamını diliyorum…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here