Lizbon Gezilecek ve Görülecek Yerler

Lizbon Gezilecek Yerler yazımızda, Lizbon Hakkında Bilgileri, Lizbon Görülecek Yerler ve Lizbon Gezi Rehberini bulabilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler – Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon kaşiflerin diyarı Portekiz’in başkenti ve Avrupa’nın en batısında bir şehir. Portekiz’in nüfusu yaklaşık 10.5 milyon bunun 500.000’i Lizbon’da yaşıyor. Lizbon tepelerin üzerine kurulmuş. Arnavut kaldırımlı yolları ve tramvayları ile tarihi dokusunu koruyan bu şehre birçok noktadan tepeden bakabilirsiniz.

Fotoğraflar için Taner Köken’e çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar için Hakan Uzunosman’a çok teşekkür ederiz.

1. Lizbon Sao Jorge Kalesi

Lizbon Gezilecek Yerler arasında bulunan Sao Jorge Kalesi şehri tepeden seyredebileceğiniz en güzel noktalardan birisi. 12. yy’da araplardan ele geçirilen kale, şehrin önemli bir turistik değeri. Kalenin gözler önüne serdiği muhteşem Lizbon manzarası sanatçıları da çok etkilemiş.

Sao Jorge Kalesi Google Map Konumu:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Yapılacak Şeyler
Lizbon Yapılacak Şeyler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

2. Lizbon Kaşifler Anıtı:

Lizbon Gezilecek Yerler yazımızın ilk sıralarında Kaşifler Anıtı bulunuyor. Lizbon bir kaşifler şehri, Vasco de Gama , Macellan ve daha bir çok ünlü kaşif bu şehirden çıkmış. 15. ve 16. yüzyıllarda yapılan keşifler Avrupa medeniyetini müthiş zenginleştirmiş, doğu medeniyetlerinin zenginliği anlaşılmış ve denizcilikte gelişmeler sağlanmış. Bunda Portekizli ünlü kaşiflerin ve onların destekçisi Prens Henry’nin büyük katkısı var. Sahilde bulunan Kaşifler anıtında en önde Prens Henry ve arkasında Vasco de Gama, Magellan ve diğer kaşifler sıralanmış.

Kaşifler Anıtı Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

3. Lizbon Belem Kulesi

Lizbon Gezilecek Yerleri arasında mutlaka bulunması gereken Belem Kulesi Lizbon’un çok önemli bir sembolü ve aynı zamanda kentin denizci kimliğinin göstergesi. Unesco Kültür Mirası ve Portekiz’in 7 Harikası listelerinde yer alıyor. Lizbon’u korumak için 1519 yılında yapılmış olan 30 m yüksekliğindeki bu kale, 1755 yılındaki büyük depremden hasar almadan kurtulmuş. Eskiden keşfe çıkan denizciler buradan izlenebiliyormuş. Şimdi ise Lizbonlular ve turistler için cazibe merkezine dönüşmüş. Bu bölgeye geldiğinizde bir de uçak göreceksiniz. Gago Coutinho ve Sacadura Cabral Lizbon’dan Rio de Janeiro’ya ilk okyanus aşırı uçak yolculuğunu 1922 yılında yapmışlar. Uçak anıtı onların anısına yapılmış.

Belem Kulesi Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

4. Lizbon 25 Nisan Köprüsü

Portekiz Lizbon Gezilecek Yerleri arasında bulunan 25 Nisan Köprüsünü Belem Kulesi ve Kaşifler anıtının hemen arkasında göreceksiniz. Köprünün adı 25 Nisan 1974 yılında gerçekleşen Karanfil Devriminden alıyor. Bu kansız ve şiddetsiz devrimin hikayesi de çok ilginç: askerler tanklarının ve silahlarının namlularına kırımızı karanfiller takarak demokrasiye geçmişler. Köprünün altından demir yolu geçiyor ve Almada – Lizbon şehirlerini birleştiriyor.

25 Nisan Köprüsü Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

5. Lizbon Augusto Caddesi

Lizbon Gezi Rehberinde mutlaka olması gereken Augusto Lizbon’un en popüler caddesi. Avrupanın bir çok caddesi gibi sokak performansçılarının gözdesi. Augusto caddesinde seviye farkı olan 2 semti birbirine bağlayan bir asansör göreceksiniz. 1902 yılında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılmış. Şimdi ise daha çok turistik amaçlı olarak kullanılıyor. Şehri tepeden görmek isterseniz bu asansörü kullanabilirsiniz. Lizbon yokuşlu bir şehir olduğundan pek çok noktadan şehri panoramik olarak seyredip fotoğraf çekebilirsiniz. Bu yüksek teraslara mirador deniyor.

Augusto Caddesi Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Noktalar
Lizbon Gezilecek Noktalar
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

6. Lizbon Alfama Semti

Alfama 12 yy. kalma bir semt ve Fado’nunda yurdu.Fado: Sevgililerini ve kocalarını deniz aşırı yolculuğa gönderen kadınların söylediği ağıt tarzında bir müzik türü. Alfama’da çok şeker, küçük, sevimli, süslü püslü evler hemen gözünüze çarpacaktır. Bu sıcacık bölgede keyifli bir yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin, burayı çok seveceksiniz. Lizbon’da fayans kaplı evler dikkatinizi çekecektir. Havadaki su buharı oranı fazla olduğundan eski tip evlerin hepsi bu şekilde yapılmış. Daha sonra da şehrin karakteristiğini oluşturmuş durumda.

Alfama Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Yeme İçme – Lizbon’da Ne Nerede Yenir?

7. Lizbon Belem Pastanesi – Lizbon Yemekleri

Lizbon’da mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında 1837 kurulan Belem Pastanesi bulunuyor. Yaptıkları turta çok özel bir lezzet ve günde yaklaşık 20.000 adet satılıyormuş. Hafta sonları ise 50.000 adet satıldığı söyleniyor. Tarifi hiçbir yere yazılmıyormuş. Dünya’da bu tarifi bilen yalnızca 4-5 kişi bulunuyormuş. Hiçbir zaman hepsi bir arada aynı uçağa, aynı arabaya binmezlermiş. Aynı yemeği yemezlermiş. Gerçekten çok özel olan bu lezzet Gurmeler tarafından Lizbon Gezilecek Yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken Belem Pastanesi Dünya’da tadılması gereken 20 lezzetin arasında yer alıyor. Kapısında müthiş bir kalabalık oluyor. İçerisi ise orijinalliğini bozmamak için kurulduğu tarihteki sadeliğini koruyor , hiç bozulmamış ve bütün masalar dolu. Biz denedik ve beğendik 🙂

Belem Pastanesi Google Map Konumu için:

Lizbon'da Ne Nerede Yenir
Lizbon’da Ne Nerede Yenir
Lizbon Yemekleri
Lizbon Yemekleri
Lizbon Yeme İçme
Lizbon Yeme İçme

8. Lizbon Jeronimos Manastırı

Bu manastırın özelliği Hindistan’a ulaşan ilk kaşif Vasco de Gama’nın mezarının burada bulunması.

Jeronimos Manastırı Google Map Konumu için:

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Yapılacak Şeyler
Lizbon Yapılacak Şeyler

Lizbon’un karşı kıyında bulunan Christo Rei heykeli de dikkanizi çekecektir. 1959 yılında Rio de Janeiro’da bulunan Christo Redentor heykelinden esinlenilerek yapılmış. Lizbon’da yemek olarak okyanus kıyısında bir şehir olmasından dolayı daha çok deniz ürünleri bulunuyor.

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon Gezi Rehberi
Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezilecek Yerler, Lizbon Hakkında Bilgileri, Lizbon Görülecek Yerler, Lizbon Gezi Rehberi yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.
Diğer Portekiz yazılarımız
Cascais Sintra Cabo da Roca

17 YORUMLAR

  1. Hazırlamış olduğunuz,rehber o kadar güzelki sanki oralara gitmiş gibi hissediyorum. Biraz evvel Lizbon tanıtımınızı okudum bir aksilik olmazsa Nisan ayında ordayım.Emeklerinize sağlık.

  2. Şubat ayının ilk haftasında orada idim. Bu gösterdığiniz resimlerin hepsini gördüm. Şahane çalışma yapmışsınız tebrik ederim. Ben şahsen Benfica’yı ayrı bır şehir sanırdım halbuki Benfica Lizbon’ un bir semti imiş, sordum çok arkadaşımda öyle biliyormuş. İki tane birinci ligde oynayan futbol takımı var. Orada Lizbon’un en büyük şahane bir alış veriş merkezi var merkezede çok yakın, oradan hiç bahsetmemişsiniz, bir eksik onu gördüm, ilerisi için yardımcı olacağimı düşünerek aydınlatmak istedim, başarınızın devamını dilerim.

  3. Merhaba yazı da fotoğraflar da çok keyifli. En çok gitmek istediğim yerlerden birisi. Keyifle takip ediyorum:) whiletravelling.com’dan selamlar

  4. Lizbon’a bir arkadaşım gitti geçen sene hala gelmeye niyeti yok. Çok beğenmiş sanırım, keyfi yerinde. Bilgilendirme için teşekkürler. 🙂

  5. Lizbon’un gezilecek yerlerini muhteşem özetlemişsiniz. gerçekten tekrar gezmiş kadar oldum, oldukça başarılı bir rehber olmuş, tebrik ediyorum.

  6. gerçekten çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Lizbon’u görmeyen e İberya’nın ruhunu yaşadım diyemez. Avrupa’nın Amerika ile en yakın noktası portekizde, Amerika ve Avrupa karışımı bir kültürü göreceksiniz.

  7. Emeginize Saglik Kardesim – Gecen yil esimle birlikte 3 gunlugune Lizbon’da idik ; Guzel Sehir Ancak Ulkemiz sehirlerinin eline su dokemez Yemeklerimi !! Bacalao Balik dediler – Bizim ulkemizde kimse yemez ; Belemdeki Nata da halt etmis bizim Laz boreginin yaninda o kadar sirayi bosuna beklemisiz” Ayrica Sehrin Rüzgarida cabasi – Ah Vatanim Her Seyi ile Bir numara””

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here