Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Peru Machu Picchu’nun Bölümleri yazımızda, Machu Picchu Antik Kenti Bölümleri ve Machu Picchu Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz.

Machu Picchu’nun Bölümleri

Machu Picchu 2  bölümden oluşuyor.
1. Evlerin tapınakların ve sarayın olduğu şehir bölümü.
2. Tarımın yapıldığı bölüm.
Şehir yaklaşık 35 hektarlık bir alana yayılmış.

Güneş Tapınağı – The Temple of the Sun

Güneş tapınağı şehrin en önemli kutsal sayılan yapısı. Bu bölgede, İnka taş işçiliğinin en güzel örneklerini görmek mümkün.
Machu Picchu’nun en güzel ve kendine has şekillendirilmiş yapısı budur. Bu özel yapıya diğerlerinden fazla ilgi gösterilmiştir. Yapının duvarları özelikle sıradışıdır. İnkalar doğal çevreyi, mimarinin bir parçası olarak kullanmışlar. Binanın duvarı, ana kayanın kavisini takip ederek yarım daire çizer.
Tam olarak ne amaçla yapıldığı bilinmeyen Machu Picchu’nun tek dairesel yapısı için Bilim İnsanlarının 2 teorisi bulunuyor.

  • İnkaların Astronomik Gözlem Merkezi:

Bunun en önemli kanıtı: Burada doğu yönünde bulunan pencereden giren güneş ışığı, 21 Aralık’ta tapınağın ortasındaki taşın üzerine vuruyor.

  • İnkaların Tapınmak için kullandıkları dini merkez.

Şehrin üst düzey aristokratlarının burada yaşamış olabileceği de tahminler arasında bulunuyor.

Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi
Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

 

Kraliyet Mezarı – Royal Tomb

Güneş Tapınağı’nın altındaki bölümde, mumyaların yapıldığı ve saklandığı bir kraliyet mezarlığı da bulunuyor.

İnka İmparatorları, Mısır Firavunlarından farklı olarak sonraki yaşamlarında tekrar Dünya’ya gelmek için hazırlanmazdı. Onların farklı bir yaşam biçimine dönüşüp, gündelik yaşamda etkili olduğu düşünülürdü. Mumyalanan İmparatorlar, düzenli olarak beslenir ve bakım görürdü. Önemli olaylarda, törenlerde ve ayinlerde şeref konuğu olurlardı. Deprem, sel gibi olağanüstü doğa olaylarında, Tanrılardan af dilemek ve yardım istemek için altın gibi değerli metaller mumyalara sunulur, bazen de küçük çocuklar kurban edilirdi.

Bu mağara benzeri yerde İnka inanışları 3 seviyede temsil edilir.

  1. seviye: Yılan, yeraltını ve ölümü sembolize ediyor.
  2. seviye: Jaguar, bugün yaşadığımız hayatı sembolize ediyor.
  3. seviye: Akbaba, manevi hayatı sembolize ediyor.

Üç Pencereli Oda – The Temple of The Three Windows

İnka İmparatoru Pachacuteq’in burada yaşadığı ve şehrin soylu kesimiyle burada toplantılar düzenlediği düşünülüyor. Bu yapıda kullanılan taş blokların ağırlıkları neredeyse 3 tonu bulmaktadır. Yalnızca insan gücü ve ilkel aletler kullanılarak inşa edilen Machu Picchu’da, bu binanın İnkalar için çok önemli olduğu düşünülmektedir. Genişliği 8 m olan bu yapı, adını 11 m uzunluğundaki duvarında bulunan 3 adet pencereden alıyor.

Intiwatana Taşı – Intihuatana Stone

İnkalar tarafından kutsal kabul edilen bu taşın, saat ve takvim olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Keçuva dilinde , Güneş Takvimi anlamına geliyor.

Inti : Güneş

Huatana : Ölçmek, ölçüm almak

Kutsal Plaza – Sacred Plaza

İnka taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan Sacred Plaza, Machu Picchu’nun en önemli yerlerinden biridir. Buranın inşasında kullanılan büyük taş bloklar yüzyıllardır, depremlere ve yağmurlara dayanarak mükemmel bir şekilde ayakta kalmış.

Kutsal Kaya – Sacred Rock

Huayna (Wayna) Picchu – Genç dağ üzerinde bulunan Kutsal Kaya’nın Machu Picchu şehrini koruduğuna inanılıyor. Eski İnka Kültüründe, her yeni kurulan köy veya şehirin mutlaka böyle bir Kutsal Kaya’sı bulunurmuş. Machu Picchu’ya gelen ziyaretçiler buraya yalnızca 1 günlerini ayırdıklarından, Huayna (Wayna) Picchu’nun üzerindeki bu Kutsal Kaya’yı ve buradaki muhteşem manzarayı genelde göremeden ayrılırlar.

Peru Machu Picchu
Peru Machu Picchu

 

Funerary Rock Hut

Buradan meşhur Macha Picchu manzarasının fotoğrafını çekebilirsiniz. Günün sonunda bu bölgede otlayan lama ve alpakalara da rastlayabilirsiniz. Bu bölgede İnka soylularının mumyalandığı düşünülüyor. İnka Yolu’nun da başlangıcı olan bölgenin yakınında, Kraliyet Mezarını (Royal Tomb) görebilirsiniz.

Güneş Kapısı – Inti Punku

Inti Punku Keçuva (Ketschua)  dilinde “Güneş Kapısı” İnka yolunun bittiğini ve Machu Picchu’ya ulaştığınızı gösteren en meşhur kapıdır. Buradan muhteşem güzellikteki manzarayı seyredebilirsiniz. İnkalı rahiplerin Güneş’e adaklar sunarak, kutsal ayinler düzenledikleri yerdir.

Akbaba Tapınağı – Temple of the Condor

Akbaba Tapınağı İnka taş işçiliğinin nefes kesen bir örneğidir. Burada milyonlarca yıl önce şekillenmeye başlayan kaya, İnkalar tarafından kanatları açık bir Akbaba şeklinde oyulmuş. Tarihçiler Akbaba Kafasının bir kurban adağı olarak kullanıldığını düşünmektedir. Tapınağın altındaki bölüm hapishane olarak kullanılıyormuş. Tembellik, şehvet veya hırsızlık ile suçlanan birisi 3 gün boyunca zincirlenir ve öldürülmüş.  Buradaki, küçük mağarada bir mumya bulunmuş.

Peru Machu Picchu
Peru Machu Picchu

 

Tarım Alanı – Agriculture Terraces

Burada bulunan teraslar, 50° eğimle aşağıya doğru inen dağın yamacındaki erozyonu önler ve yağmur suyunun akışını kontrol eder. Machu Picchu’daki yüzlerce yapı, bu teraslar tarafından desteklenir.  Terasların tasarımında en altta büyük kayalar, yukarı doğru küçülen taşlar, kum ve tarım toprağı kullanılmıştır. Terasların altında bulunan 130 adet su kanalıyla ne kadar yağmur yağarsa yağsın, terasların üzerinde su birikmiyor ve fazla yağmur suları aşağıdaki Urubamba nehrine akıtılıyor.
Eskiden şehrin ihtiyacı olan sebze ve meyvenin yetiştirildiği alanda, şimdi otlayan Alpaka ve Lamalara rastlayabilirsiniz.

Machu Picchu
Machu Picchu

 

Ay Tapınağı – The Temple of The Moon

Macha Picchu: Yaşlı Dağ
Huayna (Wayna) Picchu: Genç Dağ
İnkalar tarafından gecenin tanrısı olduğuna inanılan Ay için yapılan tapınak.
Huayna Picchu’nun, Macha Picchu’dan 360 m daha yüksek zirvesinde inşa edilen Ay Tapınağı’na 07:00 – 13:00 saatleri arasında tırmanabiliyorsunuz. Bu tepeye çıkmak için çok zor bir yolu rehberle çıkmanız gerekiyor. Yolu da dar olduğundan, günlük belli sayıda insanın bu bölgeyi ziyaretine izin veriliyor. Aquas Calientes’de konaklama yaparsanız, erken saatlerde Macchu Picchu’ya gelip Ay Tapınağı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Kraliyet Mezarının İçi – Inside The Royal Tomb

Kraliyet mezarının içinde 100’den fazla iskelet bulunmuş. Bu bölümde bulunan iskeletlerin rahipler ve seçilmiş kadınlara ait olduğu düşünülüyor. Buradaki 16 adet hamam, bir su kemeri ile birbirine bağlanmış.

Merkez Meydan – Cenral Plaza

(Wayna) Huayna Picchu’nun güzel manzarasını seyredebileceğiniz bu bölge, çatısı olmayan taş yapılar ve teraslar ile çevrilidir.
Central Plaza’nın yeşil alanı Intihuatana ve Sacred Plaza (Kutsal Plaza)’yı , yerleşim alanlarından ayırır. Üç Pencereli Oda’nın bulunduğu Sacred Plaza’dan yemyeşil Central Plaza manzarası görülür. Hapishaneler de bu bölümde bulunur. Central Plaza’nın en önemli yeri ise kayaya oyularak yapılan Temple of the Condor  yani Akbaba Tapınağıdır.

Machu Picchu’nun Hayvanları

Machu Picchu’ya yapacağınız bir gezide, bölgeye özgü bir çok hayvanla tanışacaksınız. Lama ve Alpakalar bunların en bilinenleri ve ikisini birbirine karıştırmak kolay. Alpakalar, genellikle daha küçük oluyor ama aradaki asıl fark yün kalitesinde. Alpakaların yünleri çok kaliteli, sıcak tutuyor ve  yumuşak. Bölgede Alpaka yününden yapılmış rengarenk kıyafetler ve hediyelik eşyalar bulmak mümkün.
Ayrıca kuş gözlemlemeye meraklıysanız bölgeye özgü 420’nin üzerinde çeşit kuşu burada bulabilirsiniz.

Peru Machu Picchu
Peru Machu Picchu

Peru Machu Picchu’nun Bölümleri yazımızı beğendiyseniz bunlar da iliginizi çekebilir.

Machu Picchu Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir? Buenos Aires Machu Picchu’ya Giriş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here