Peru Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir yazımızda, Machu Picchu Antik Kenti’ne ulaşım ve Machu Picchu Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz.
Machu Picchu’ya ulaşmak için Cusco’dan – Aquas Calientes’e kadar trene binmek veya yürümek gerekiyor. Otobüsle ve özel araçla ulaşım için karayolu bulunmuyor.

1. İnka Trekking Yolu – İnka Trail

Machu Picchu’ya gitmek için sınırlı sayıda insan tarafından tercih edilebilen ve özel izin gerektiren bir yürüyüş (trekking) yoludur. Yüzyıllar öncesinde, Machu Picchu’da ve Sacred Valley’de yaşayan insanlar birbirleriyle bu yolla iletişim kuruyorlardı. Bu yolu tercih etmek isterseniz, 2 veya 4 gün boyunca deneyimli rehberler eşliğinde dağların arasından yürümeniz gerekiyor.
İnka Trail için kişi sayısı devlet tarafından sınırlandırılmıştır. Lisanslı şirketler tarafından yapılabilir. Bağımsız ve kişisel olarak yapılmasına izin verilmez. Aylar öncesinden rezervasyon yapılması tavsiye edilir.
Machu Picchu Resmi web sitesinden lisanslı İnca Trekking şirketlerini aramak için:

 1. Web sitesine giriniz.
 2. Üstten ingilizceyi seçin.
 3. Üstten Queries bölümünü seçin.
 4. Yukarıdan gitmek istediğiniz tarihleri seçin.
 5. Aşağıdan Travel Agency bölümünü seçin.
  Peru Machu Picchu
  Peru Machu Picchu

İnka Yolu’nda  yapılan yürüyüş Güneş Kapısı’ndaki girişte sona eriyor.
İnka Yolu’nu yürüyerek ve kamp yaparak geçmek isterseniz, yolculuk öncesindeki birkaç günü Cusco’da geçirerek yüksek irtifaya alışılması tavsiye ediliyor.
Nisan – Ekim arası kuru sezon, Kasım- Mart arası yağışlı sezondur.
Şubat ayında trekking yapılmaz.

Yağışlı sezonda İnka Yürüyüş Yolu tavsiye edilmiyor.

İnka Yürüyüş Yolu’nu yapmak isterseniz. Acentanın dikkatli seçilmesi gerekir.

Ne taşıyacaksınız, çadırda kaç kişi kalacak, eşyaları taşımak için kaç kişi (hamal) var gibi bir çok soru sormanız tavsiye edilir.

Yürüyüş ve kamp yerleri yüksek olduğundan, soğuk havaya karşı uygun kıyafetler almanız tavsiye edilir.

Zemin kaygan olabileceğinden uygun ayakkabı  seçilmelidir.

İlk yardım malzemeleri ve varsa kullandığınız ilaçları yanınızda götürün.

Machu Picchu Peru
Machu Picchu Peru

2. İnka Trail / İnka Yürüyüş Yolu – 4 Gün Klasik İnka Yolu

Cusco’dan, Aquas Calientes’e doğru yapılan Klasik İnka Yürüyüş Yolunda, 3 gün boyunca yürüyüş ve 3 gece kamp şeklinde konaklama yapıyorsunuz. 4. günün sabahında Machu Picchu’ya varıyorsunuz. Dönüş Ollantaytambo veya Cusco’ya tren ile yapılıyor. Orijinal İnka yürüyüş rotalarında yapılan bu yürüyüşünüzde az bilinen İnka yerleşim yerlerini de görebilirsiniz.
Yürüyüş Cusco’dan – Aquas Calientes’e doğru giden demiryolunun 82 km veya 88 km ilerisinde başlıyor. Muhteşem Alp Dağları ve Tropik Orman manzaraları eşliğinde  devam ediyor. 4200 m irtifaya kadar çıkılan yürüyüş yolu için tecrübe gerekiyor. Ayrıca Yüksek İrtifa Hastalığına karşı yürüyüş öncesi  birkaç gün Cusco’da geçirilmesi tavsiye ediliyor.

İnka Trail – İnka Yürüyüşü ile Görülebilecek Bazı Yerler:

Patallaqta (Llaqtapata): İnka tarihi şehri.
Willkaraqay:  İnka tarihi şehri.
Wayllapampa (Wayllabamba) : Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı küçük bir köy (3000 m)
Intipata (aka Yunkapata) : İnkalar tarafından sebze ve meyve yetiştirmek için kullanılan teraslar.
Phuyupatamarka : İnka tarihi şehri, İnka Yolu’nun sonuna doğru, yaklaşık 3600 m yükseklikte tarihi bir kasabaya ulaşırsınız. Phuyupatamarka adındaki bu tarihi şehir “Bulutların Üzerindeki Şehir” olarak biliniyor. Machu Picchu’nun girişindeki Güneş Kapısı’na buradan saat 03:00 gibi ayrılarak ulaşılır.
Warmi Wanusqa ( Dead Woman’s Pass) : 4215 m de bulunan geçit
Runkuraqay (Runkurakay) : İnka tarihi harabeleri (3750 m)
Quchapata (Cochapata) : Küçük bir göl, kamp alanı olarak kullanılıyor (3950 m).
Qunchamarka – Sayaqmarka (Sayacmarca) : Urubamba ve Aobamba vadilerinin manzarası görülebiliyor.
Phuyupatamarka (Phuyupatamarca) : Kamp alanı olan bölgede, İnka tarihi harabeleri bulunuyor (3650 m).
Winay Wayna (win-yay-way-na: forever young: daima genç) : Hostel, restaurant, kamp alanı da olan bölgede,  İnka tarihi şehri bulunuyor.

3. İnka Trail / İnka Yürüyüş Yolu – 2 Gün İnka Yolu

Eğer Klasik İnka Yürüyüş Yolu’nu yapmak için enerji veya zamanınız yoksa “Kısa İnka Yürüyüş Yolu”nu yapabilirsiniz. Bu program diğer klasik programa göre kısadır ama yine de zor bir rotadır.
2 günlük yürüyüşü kapsayan programda, konaklamayı otelde yapabilirsiniz.
Cusco ve Ollantaytambo’ya dönüş tren ile yapılır.
İlk gününüzde,  İnka tarihi alanlarını görürsünüz.
İkinci gününüz, Rehberli tur ve serbest zamanı kapsar.
Salkantay Yürüyüş Yolu:

Salkantay Dağı geçilerek yapılan bu yürüyüşte, irtifadan kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir. Muhteşem manzaralar eşliğinde yürüyebileceğiniz bu rotayı yapmak için önceden tecrübeniz olması gerekiyor.

4. Machu Picchu Alternatif Yürüyüş Rotaları

Mollepata-Machu Picchu

Eğer klasik İnka Yürüyüş Yolu için rezervasyon yapmakta geç kaldıysanız. Alternatif bir rota tercih edebilirsiniz. 5 gün sürecek yürüyüşte Mollepata-Salkantay-Santa Teresa – Machu Picchu güzergahını takip ederek yürüyorsunuz. En zor ve uzun yürüyüş rotasıdır. 4200 m yüksekliğe kadar çıkılan rotada, Yüksek İrtifadan kaynaklanan rahatsızlıklar yaşanabilir. Yol boyunca bir çok tarihi İnka kalıntıları görülebilir.

Santa Maria ve Santa Teresa

Cusco “Terminal Santiago” otobüs garından Santa Maria veya Santa Teresa’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Santa Maria; Aquas Calientes’e daha uzaktır. Buradan dağların ve küçük köylerin arasından yürüyerek, Santa Teresa’ya ulaşabilirsiniz. Buradan yine yürüyüş rotasıyla Aquas Calientes’e ulaşılır.

Lares-Machu Picchu

4 gün sürecek bu yürüyüş rotasında çok güzel manzaralar eşliğinde yürüyerek küçük İnka Köylerinin ve tarihi yerleşimlerin arasından geçiyorsunuz.

5. Machu Picchu’ya Trenle Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya ulaşımda treni kullanmak en çok tercih edilen yöntemdir. Tren ile Aquas Calientes kasabasına ulaştıktan sonra 8 km uzaklıktaki Machu Picchu’ya otobüs ile gidiliyor.
Camino Inca “İnka Yolu” denilen bu yol yürüyerek de geçilebiliyor.
İki trenyolu şirketi bulunuyor. Perurail ve Incarail:
Üç tren istasyonundan Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz. Cusco (Poroy-Cusco’dan 20dk uzaklıkta), Ollantaytambo ( Cusco’dan 1,5 saat uzaklıkta) ve Urubamba (buradan çok az sayıda tren seferi var).
Perurail ile Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarının ikisinden de Machu Picchu’ya tren seferi yapılıyor.
Incarail ile sadece Ollantaytambo Tren istasyonundan Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz.

Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir
Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir

İki şirketinden de farklı fiyatlı hizmetleri bulunuyor.

Cusco’dan Machu Picchu’ya giden trenlere binmek için; şehrin biraz dışında kalan (20 dk.) Tren İstasyonuna ulaşılması gerekiyor. Perurail kullanarak Cusco-Machu Picchu arasında tren yolculuğu yapacaksanız,

“Otobüs (Cusco Şehir Merkezi – Tren İstasyonu) + Tren” birlikte satınalabilirsiniz.

Ollantaytambo ( Ollanta) tren istasyonu kullanmak da Machu Picchu’ya ulaşım için çok tercih edilen bir yöntem. Burası Sacret Valley (Kutsal Vadi) deki son köy ve hem Perurail  hem de Incarail buradan Machu Picchu’ya (Aquas Calientes istasyonu) tren seferleri düzenliyor.

Eğer Machu Picchu’da daha fazla vakit geçirmek ve Ay Tapınağı’na çıkmak isterseniz, Aquas Calientes’te konaklayarak 1 gece geçirmeniz gerekebilir. Tapınağa çıkış sabah saatlerinde yapılabiliyor ve kişi sayısı sınırlıdır. Cusco’dan , Machu Picchu’ya tren ile yaklaşık 4,5 saatte ulaşıldığından, buraya öğlen saatlerinde varılabiliyor ve ancak yarım günlük bir süreniz olabiliyor.

Perurail Tren Sınıfları

Perurail web sitesi için

Expedition Train

Machu Picchu’ya giden en ekonomik sınıf trendir. Vagonları oldukça moderndir. Çok geniş ve panoramik camları olan trende, küçük ikramlar eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur. Vagonlarda ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarından bu trene binebilirsiniz.

Vistadome Train

Çok rahat ve konforlu , orta sınıf bir trendir. Geniş, panoramik yan camlarının yanı sıra üst kısmında bulunan camlar ile Alp Dağlarının manzarasını da seyretmeye olanak tanır. Yolculuk sırasında yiyecek ve içecek ikramlar vardır. Vagonlarda ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur. Cusco (Poroy) ve Ollantaytambo (Ollanta) istasyonlarından bu trene binebilirsiniz.

Hiram Bingham Luxury Train

Machu Picchu’ya giden en lüks ve konforlu (en pahalı) trendir. Aynı zamanda, G. Amerika Kıtası’nın en ünlü trenidir. 84 yolcu kapasiteli, 4 vagonlu trende her türlü konfor mevcuttur. Cusco-Machu Picchu arasında brunch, Machu Picchu- Cusco dönüş yolunda ise akşam yemeği servisi yapılır. Ayrıca, Aquas Calientes tren istasyonundan Machu Picchu’ya otobüs ulaşımı, Machu Pichu’da rehberli tur, Sanctuary Lodge’da çay ikramı da hizmetlerin arasındadır.

Andean Explorer Train

Hiram Bingham Luxury tren ile aynı konfordadır. Cusco – Puno arasında, Titicaca Gölü manzaraları eşliğinde 10 saat süren keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Tren ücreti “Hiram Bingham Luxury Train” yarısı kadardır. Lüks bir tren yolculuğu yapıp, çok para vermek istemeyen yolcular tarafında da tercih edilir. Bütün yemek ve ikram servisleri ücrete dahildir.

Incarail Tren Sınıfları

İncarail web sitesi için:

Tourist Class Train

Incarail’in Ollantaytambo ( Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden en ekonomik sınıf trenidir. Vagonları oldukça moderndir. Panoramik camları olan trende, küçük ikramlar eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur.

Executive Train

Incarail’in Ollantaytambo ( Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden orta sınıf trenidir. Oldukça konforlu vagonları ve panoramik camları olan trende, yolculuk sırasında yiyecek ve içecek ikramları da yapılır. Koltukları karşılıklıdır ve arada servis masası bulunur.

First Class Train

Incarail’in Ollantaytambo (Ollanto) istasyonundan Machu Picchu’ya giden lüks ve konforlu sınıf trenidir. 4 kez yemek ve şarap ikramı yapılır.

Presidential Service Train

Incarail’in en konforlu ve üst sınıf trenidir. Vagonlar 8 kişiliktir. Peru’nun en iyi şeflerinin hazırladığı özel yemekler eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gidilir?

Nisan – Ekim arası kuru sezon, Kasım- Mart arası yağışlı sezondur.

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir yazımızı beğendiyesiniz bunlar da ilginizi çekebilir.

Machu Picchu Peru Machu Picchu’nun Bölümleri Machu Picchu’ya Giriş

8 YORUMLAR

 1. cok güzel bir yazı hazırlamışınız teşekkür ederim 4 mart 2015 günü biten gemi turuyla şili de olcaz peru yada gecmek istiyoruz aileyiz fakat yabancı dilimiz zayıf telofonuz yazabilirseniz bir şey ler sormak istiyorum selamlar

  • Haluk Bey merhaba, yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa seve seve yardımcı oluruz.
   Selamlar, sevgiler

 2. Merhaba benim sormak istediğim cusco’dan machu picchu’ya ulaşımda hangi tren yolunu tavsiye edersiniz ,maliyeti gidiş dönüş nedir ve machu picchu’ya kaç gün ayırmamı tavsiye edersiniz…teşekkürler

  • Merhaba, Trenden indikten sonra Machu Picchu’ya gitmek için otobüsü kullanabilirsiniz. Yürümek zor olabilir.

 3. sevgili gezginler peruya gitmeyi düşünüyorum sitenizi incelemek bu gayeyle girdim.
  hiç bir şeyle ilgili bir fiyat belirmemişsiniz bence bu eksiklik bunu sağlarsanız şimdiden teşekkür

 4. Merhaba, Machu Picchu’ya ocak sonu gitmeyi planlıyorum. Gitmek için kötü bir zaman mı acaba? sürekli mi yağış oluyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here