Moskova Gezilecek ve Görülecek Yerler ve Gezi Rehberi

Moskova Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerler yazımızda, Moskova Hakkında Bilgileri ve Moskova Gezi Rehberini bulabilirsiniz.

Moskova , Rusya Federasyonu’nun başkenti. Şehir merkezinde yaklaşık 11.000.000 kişi yaşıyor. Moskova, Dünya’nın en zengin ve en pahalı kentlerinden biri. Dünya’da en çok milyarder Moskova’da yaşıyor.

Moskova Fotoğrafları için Taner Köken’e çok teşekkür ederiz.
Moskova Fotoğrafları için Gümrah Demir’e çok teşekkür ederiz.

Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler

Moskova Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerler -Moskova Gezi Rehberi

1. Moskova Kremlin Sarayı

Moskova Gezilecek Yerler arasında ilk sırada Kremlin Sarayı bulunuyor. Kremlin Sarayı 12. yy’da yapılmış. Kremlin “Kale” anlamına geliyor. Burası aslında tek bir saray değil. Yaklaşık 28 Hektar alana kurulmuş binalar kompleksi.  İçersinde saray, katedral, kilise, senato binası var. Rusya Federasyonu devlet başkanının ikametgahı da burası.

Büyük Ivan Katedrali / Büyük Ivan Çan Kulesi: Burası 1505-1600 yılları arasında tamamlanmış. Burada Dünya’nın en büyük çanı yerde duruyor. 200 tonluk bu çan hiç çalınamamış. Çanın ilk yapımında yangın çıkmış ve çan yere düşerek kırılmış. Tekrar yapılırken yine yangın çıkmış. Yangını söndürmek için üzerine su sıkılınca bir parçası kırılıp kopmuş. Kopan parça yaklaşık 11 ton ağırlığında.

Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı

2. Moskova Kızıl Meydan

Moskova Gezilecek Yerler arasında ikinci sırada Moskova Kızıl Meydan bulunuyor.

Moskova Kızıl Meydan Moskova’ya gelen binlerce turistin buluşma noktası. Kızıl Meydan’da birbirinden güzel yapıları bir arada görebilirsiniz. 15. yy’dan bu yana Kızıl Meydan Dünya’nın en ünlü meydanı.

Moskova Kızıl Meydan’da Lenin’in Anıt Mezarı, Aziz Vasili Katedrali, Devlet Tarih Müzesi, GUM alışveriş merkezi yer alıyor.

Moskova Kızıl Meydan yüzyıllardır Rusya’nın bütün tarihine tanıklık ediyor. Rusya Çarlık döneminde büyük gösteriler bu meydanda yapılırmış. Sosyalist Rusya zamanında ise, 1 Mayıs ve Ekim Devrimi yürüyüşleri burada yapılırmış.

Rusya’nın ilk devlet kütüphanesi ve ilk üniversitesi Kızıl Meydan’da açılmış.

Kızıl Meydan’da Kremlin Sarayı’nın girişi bulunuyor ve Sıfır Noktası olarak adlandırılıyor. Eskiden Moskova’dan bütün şehirlere ve ülkelere olan uzaklıklar buradan hesaplanırmış. Şimdi ise turistler buraya para atıp, dilekte bulunuyorlar. Bazı Moskovalılar da ucunda mıknatıs olan bir çubuk ile bu paraları arkadan hemen topluyorlar.

Moskova Kızıl Meydan’ın en dikkat çekici yapısı Korkunç Ivan tarafından yaptırılan Aziz Vasili Katedrali. Soğan Kubbeleri ile ünlü. Bu katedralin kubbeleri ilk yapıldığında som altındanmış. Daha sonra rengarenk boyanmış. Dünya’nın dört bir yanından burayı görmeye gelen turistler var.

Kızıl Meydan’da, Kremlin Sarayı’nın hemen karşısında uzun ve görkemli GUM Alışveriş Merkezi var. Kızıl Meydan’ı gezerken yorulursanız veya acıkırsanız, biraz dinlenmek ve yemek yemek için buraya girebilirsiniz.Moskova’ya gelen turistlerin uğradığı GUM Alışveriş Merkezi çok şık olarak tasarlanmış. Çatısı yüksek ve camdan olan binada sergiler de düzenleniyor.

Moskova Kızıl Meydan
Moskova Kızıl Meydan
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler

3. Moskova Arbat Caddesi – Moskova Arbat Sokağı

Moskova Gezilecek Yerler arasında üçüncü sırada bulunan Moskova Arbat Caddesi ve Sokağı, Moskova’nın tam ortasından geçiyor. Tarihi yapıları ve restaurantlarıyla ünlü, trafiğe kapalı bu caddede yürüyüş yapabilirsiniz.

Moskova Arbat Caddesinde bir çok kafe ve restaurant da bulunuyor. Bunlardan birinde vakit geçirebilirsiniz veya kafelerden birinde oturup keyifli bir kahve içebilirsiniz.

Caddenin sonuna doğru alışveriş için tavsiye edebileceğimiz devlet mağazası var. Burada fiyatlar diğer yerlere göre oldukça ucuz ve pazarlık yapmakla uğraşmanıza gerek kalmıyor. Buradan ne alınabilir diyorsanız, seçmesi çok zor ama Rusya’nın Dünyaca ünlü Matruşka bebeklerinden almadan dönmeyin deriz. Matruşka bir Rus ismi ve Matruşka bebekler ilk defa 1890 yılında ortaya çıkmış.

Buranın devamında Yeni Arbat caddesi var.

Moskova Arbat Caddesi Sokağı
Moskova Arbat Caddesi Sokağı
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

4. Moskova Gece Hayatı

Moskova Gece Hayatı oldukça hareketli bir şehir. Özellikle günlerin uzun olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Moskova’ya giderseniz, bir çok etkinliğe de rastlayabilirsiniz.

Yaz aylarında Moskova Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, bir çok ana cadde ve park ışıl ışıl aydınlatılıyor.

Moskova Gece Hayatı
Moskova Gece Hayatı

5. Moskova Metrosu – Moskova Ulaşım Rehberi

Moskova Gezilecek Yerler arasında beşinci sırada bulunan Moskova Metrosu Dünya’nın en güzel ve en eski metrosu olarak kabul ediliyor. Burası adeta müze özelliği taşıyor. Tavanlarda birbirinde güzel resimler var. 2. Dünya Savaşında burası sığınak olarak kullanılmış. Her bir istasyon göz kamaştırıcı güzellikte ve ünlü Rus mimarlar tarafından yapılmış. Şehri bir uçtan, bir uca dolaşmak için en uygun araç metro. Günde 10 milyon kişi bu metroyu kullanıyor. Çoğu istasyonda oturmak için herhangi bir şey göremiyorsunuz çünkü buna gerek yok. En fazla 5 dk. bir metro geliyor. Biletler yaklaşık 1 TL. Metro ile ilgili şöyle bir bilgi verelim:

Merkezden –> Dışarı doğru giderken istasyonları söyleyen bir kadın sesi

Dışardan –> Merkeze doğru gelirken istasyonları söyleyen bir erkek sesi

Ortada daire şeklindeki hatta ise: Saat yönüne doğru giderseniz hatları söyleyen erkek sesi, saat yönünün tersine giderseniz hatları söyleyen kadın sesi

Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

6. Moskova Bolşoy Tiyatrosu:

1856 yılında açılmış bu ünlü ve gösterişli tiyatro. 2005-2011 yılları arasında çok büyük bir restorasyon geçirmiş. Eğer sanata meraklıysanız buraya kadar gelmişken 1 gecenizi bu tiyatroya ayırıp güzel bir eser seyretmek çok keyifli olacaktır.

Moskova Görülecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

Moskova Parklar

7. Moskova Gorky Park

Moskova’da Görülecek Yerler arasında Moskova Gorky Park bulunuyor. Özellikle yaz aylarında bu parkta çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Moskova Görülecek Yerler
Moskova Görülecek Yerler
Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

8. Moskova Novodeviçi Mezarlığı

Moskova’nın en önemli mezarlığı olan Moskova Novodeviçi Mezarlığı’nda bir çok ünlünün ve Nazım Hikmet’in mezarı bulunuyor.

Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

Moskova Alışveriş Rehberi – Moskova Alışveriş Merkezleri

Moskova’da GUM Alışveriş Merkezi ve Arbat Caddesi’nde alışveriş yapabilirsiniz.

Moskova Gezi Rehberi
Moskova Gezi Rehberi

Moskova Domodedovo Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Moskova Domodedovo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Moskova Domodedovo Havalimanından, Moskova Şehir Merkezine ulaşmak için City Center ve Aeroexpress olarak gördüğünüz tabelaları takip edin.Domodedovo Havaalanı’ndan kalkan Aeroexpress Tren tarifesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için:Aeroexpress Tren Tarifesi Web Sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu trenle son durak olan Paveletsky Tren İstasyonuna kadar gidin.Buradan şehir içi metroya ulaşmak için Pavaletskaya Metro İstasyonuna gitmeniz gerekiyor.Şehir içi metro güncel haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Moskova’ya Ne Zaman Gidilir?

Moskova Hava Durumu

Moskova Hava Sıcaklığı ve Durumu
Moskova Hava Sıcaklığı ve Durumu
Moskova Ne Zaman Gidilir
Moskova Ne Zaman Gidilir

Moskova Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerler, Moskova Hakkında Bilgi ve Moskova Gezi Rehberi yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

11 YORUMLAR

 1. Elinize sağlık. Kremlin Sarayı bunca sene ve defalarca kez sonra dahi bana hâlâ ısırmalık, yemelik bir şeker yumağı, kocaman bir şaka, keyifli bir Hansel Gratel masalı gibi geliyor.

 2. Merhabalar…
  Çok uzun süredir Moskovada yaşamaktayım burda rehberlik tercümanlık ve havaalanı taksi transfer işleri ile meşgulüm Moskovaya gelmeyi düşünüyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz TEL: +7 903 268 25 41

  • Merhaba,
   17 nisanda 4 yetişkin ve 2 çocuk Moskovaya geleceğiz. Domodedovo’ya ineceğiz. Şehir merkezine transferi nasıl yapabiliriz. Sizin aracılığınızla yaparsak ücret ne kadar tutar ?
   Tşk.

   • Havalanından şehir merkezine ulaşım detaylarını web sitemize ekledik. Umarım yardımcı olur.
    Keyifli geziler dileriz.

 3. Moskova hakkındaki yazılarınız ve tespitleriniz çok yerinde, 8 senedir Moskova’da yaşıyorum ve Türkiyeden Moskova’ya gezmeye gelen ve rusça bilmeyenlerin çok zorluklar çektiğini biliyorum ama boyle bilgilendirici makaleler sayesinde insanlar en azından nerde ne yapmaları gerektiği hususunda fikir ediniyorlar. makaleniz adeta moskova rehberi niteliğinde olmuş.

 4. Merhabalar Biz Fe-Mir organizasyon danışmalık firması olarak Moskova da : hava-limanı karşılama , günlük, saatlik taksi hizmeti, otel rezervasyon, özel iş adamları için iş, gezi organizasyon fizibilite çalışma hizmetlerimiz arasındadır.. Bünyemizde kendimize ait 30 aracımız bulunmaktadır. Özel Gruplar için Büyük araç hizmetimizde vardır. Güvenilirlik, hizmet kalitesi bizim vizyonumuz ve misyonumuzdur. Bize güvenilir beraber çalışabileceğimiz partnerler arıyoruz. Saygılarımla! Bana +90506 245 84 92 ulaşabilirsiniz veya +90 212 980 0220

 5. Yaklaşık 10 yıl önce Moskova ‘da 1.5 yıl yaşamıştım. Kışları çoook soğuk oluyor aman diyorum 🙂 Bence gidilecek en güzel zamanlar Haziran Temmuz..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here