Mykonos Gezilecek Yerler yazımızda, Mykonos’ta Görülecek Yerler ve Mykonos Gezi Rehberini bulabilirsiniz. Yunan Adaları’nın en güzellerinden biri olan Mykonos gündüz masmavi denizin keyfi, akşam eğlenceli partileri ve her zevke uygun restaurantları ile tam bir tatil ve eğlence adasıdır.

Son yıllarda Türkiye’den Mykonos Adası’na yapılan direk uçak seferleri ile Türk Turistler tarafından da en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olan Mykonos’un şehir merkezi dar ve labirent şeklinde sokaklardan oluşuyor.

Sokakların bu şekilde yapılmasının en önemli nedeni adanın çok rüzgar alması. Diğeri de eskiden çok yaygın olan korsan saldırılarında, halkın bu ara sokaklara kaçıp kendini korumak ve saklanmak istemesiymiş. Şimdi ise bembeyaz badanalı, mavi pencereli evlerin sıralandığı bu şirin sokaklar Dünya’nın her yerinden gelen turistlerle dolup taşıyor. Mykonos’un dar sokaklarında hediyelik eşya mağazaları, restaurant ve barlar bulunuyor.

Mykonos Gezi Yazısı
Mykonos Sahili

Mykonos Fotoğrafları için Yargı Mutlu’ya ve Ahmet İlham İster’e çok teşekkür ederiz.

Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos Little Venice

Mykonos Gezilecek Yerler ilk sırasında bulunan Mykonos Little Venice, denize sıfır kafelerin ve restaurantların bulunduğu yer. Bölge özellikle akşam saatlerinde çok yoğun oluyor. Denizden sonra bu bölgede zevkinize göre bir şeyler yiyebilir veya günbatımında, manzaraya karşı kahvenizi içebilirsiniz.

Little Venice Mykonos
Mykonos Adası
Mykonos Little Venice

Mykonos Plajları

Mykonos Gezilecek Yerler ikinci sırasında Mykonos Adası Plajları bulunuyor.

Mykonos Adası’nın plajları yüzmek, yelken ve rüzgar sörfü için tercih edildiği gibi bazılarında Dünya’ca ünlü DJ’lerin verdiği partilere de katılabilirsiniz.

Kalafatis Plajı: Mykonos Adası’nın en sevilen plajlarından biri.

Kalafatis Plajı Google Map Konumu

Paradise Beach ve Super Paradise Beach: Mykonos Şehir merkezinden otobüs veya motor boatlarla gidilebiliyor. Saat 15:00’den sonra başlayan partileri çok meşhur. Super Paradise Beach ve Elia Beach’te gay çiftlere rastlayabilirsiniz.
Bu plajların yanında bulunan Pinky Beach bir çıplaklar kampı.

Paradise Beach

Elia Beach: Mykonos Şehir merkezinden kalkan otobüslerle gidiliyor. Dönüş otobüsü belli bir saate kadar bulunabiliyor. Son otobüs saatini sormak gerekebilir.

Elia Beach
Mykonos Gezi Rehberi
Mykonos Yel Değirmenleri ve Little Venice

Mykonos Ano Mera Köyü

Mykonos Adası’nda geleneksel yunan yaşantısının nasıl devam ettiğini görmek isterseniz, küçük bir yunan köyü olan Ano Mera’yı ziyaret edebilirsiniz. 1542 yılında yapılan Panagia Tourliani Manastırı ise bu köyün en tarihi ve görülmeye değer yapılarından biri.

Mykonos Ano Mera Köyü

Mykonos Yel Değirmenleri

Mykonos Gezilecek Yerler listesinde mutlaka bulunması gereken, 16. yy’dan bugüne gelen yel değirmenleri Mykonos’un en çok dikkat çeken yapılarından biri.
Yel değirmenlerinin bulunduğu bölgeden ve Mykonos Little Venice’den gün batımını seyretmek çok popüler. Yel Değirmenleri adanın merkezi Chora’da bulunuyor.

Mykonos Yel Değirmenleri
Mykonos Nerede
Mykonos Yel Değirmenleri
Mykonos Tatil
Mykonos Yel Değirmenleri

Mykonos Yemekleri

Yunanistan’ın hiç bir yerinde yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bildiğiniz Türk Yemeklerini farklı isimlerle bulabilirsiniz. Baklava, cacık, Türk kahvesi, çoban salatası, patlıcan musakka, lokma tatlısı ( lokoumades), mücver burada yiyebileceğiniz Türk Yemeklerinden sadece bir kaçı.
Özellikle Mykonos Adası’nın Little Venice bölgesinde bir çok restaurant ve kafe bulabilirsiniz.

Mykonos Nammos: Psarou denilen plajda bulunan restaurant çok ünlü. Hem plajından yararlanabileceğiniz, hem de yemek yiyebileceğiniz Nammos Türkler tarafından çok tercih ediliyor. Akşam 17:00’dan sonra dans partileri başlayan restaurantın fiyatları çok pahalı.

Mykonos Yemekleri
Mykonos Yemekleri
Mykonos Yeme İçme
Mykonos Yeme İçme
Mykonos Turu
Mykonos Sahil
Mykonos Yemekleri
Mykonos Yemekleri

Mykonos Alışveriş Rehberi

Mykonos’u ziyaret eden turist sayısı çok fazla olduğundan, şehir merkezinde bulunan dar sokaklarda sıralanmış bir çok mağazaya rastlayabiliyorsunuz. Mykonos’a özgü ne alınır diyorsanız, midye ve çeşitli deniz kabukluları ile yapılan süs eşyaları en çok bulabileceğiniz objeler.

Antik çağlardan kalma gibi görünen kolye, bilezik ve küpeleri de bir çok yerde bulabilirsiniz. Bunlar, Mykonos yakınlarındaki Delos Adası’nda yapılan arkeolojik kazılardan çıkan takılardan esinlenerek üretilmişler.

Alışveriş için mutlaka uğramanız gereken sokak: Matogianni. Matogianni ve çevresindeki sokaklarda Mykonos’a özgü bir çok şey bulabilirsiniz.

Aşağıdaki Mykonos Haritasında detayları görebilirsiniz.

Mykonos Görülecek Yerler
Mykonos Sokakları
Mykonos Gezi Rehberi
Mykonos Gezi Rehberi
Mykonos Alışveriş
Mykonos Alışveriş

Delos Adası

Tarih ve arkeoloji ile ilgileniyorsanız, Mykonos Gezilecek Yerler listenize Delos Adası’nı mutlaka eklemeniz gerekir. Mykonos’tan Delos Adası’na rehberli turlar düzenleniyor. Burası Antik Çağlarda kutsal olarak kabul ediliyormuş. Bunun nedeni de Delos Adası’nın diğer adaların tam ortasında bulunmasıymış.

Mykonos Church of Panagia Paraportiani

Mykonos Gezilecek Yerler listesinde yer alması gereken en önemli yapılardan olan Panagia Paraportiani Kilisesi’nin yapımına 13. yy’da başlanmış ancak 17. yy’da tamamlanmıştır. Mimar Le Corbusier tarafından tasarlanan Paraportiani Kilisesi, Mykonos Adası’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Mykonos Panagia Paraportiani Kilisesinin Google Map Konumu

Mykonos Panagia Paraportiani Kilisesi
Mykonos Hakkında Bilgi
Mykonos Kilise
Mykonos Gezilecek Yerler
Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos Müzeleri

Mykonos Folklor Müzesi-Lena’s House Museum:  Eski yunan yaşantısının canlandırıldığı Folklor Müzesinde bir çok antika eşya da sergileniyor.
Mykonos Arkeoloji Müzesi:  Antik Yunan tarihine ait eserlerin sergilendiği müzede, Delos Adası’ndan gelen bir çok tarihi eser de sergileniyor.
Ege Deniz Müzesi:  Mykonos Yel Değirmenlerinin yanında bulunan müzede denizcilikle ilgili bir çok eser bulunuyor.

Aşağıdaki Mykonos Haritası’nda müzelerin yerlerini görebilirsiniz.

Mykonos Pelikan Petros

Adanın sembolü olan Pelikan Petros’un adaya şans getirdiğine inanılıyor. İlk defa 1950 yılında bulunan Pelikan Petros 1985 yılında ölmüş. Mykonoslular daha sonra başka pelikanlar getirmişler. Adanın sokaklarında dolaşan bu kuşa rastlayabilirsiniz.

Mykonos Adası
Mykonos Kedileri

Mykonos’a Ne Zaman Gidilir?

Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında uygun fiyatlı otel ve konaklama bulmak mümkündür. Temmuz ve Ağustos aylarında en yüksek sezon olduğundan otel fiyatları pahalı olur. En sıcak ay olan Ağustos ayında bile ada özellikle akşamları çok rüzgarlı oluyor.

Mykonos Hava Durumu

Mykonos Hava Durumu
Mykonos Hava Durumu
Mykonos Gezilecek Yerler
Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos’a Nasıl Gidilir?

Mykonos’a nasıl gidilir ve şehir içi ulaşımla ilgili detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Atina Pire Limanından feribot ve katamaranlarla gidilebilir.

İstanbul’dan direk uçak seferleri ile gidilebilir.

Yüksek sezonda havaalanından Mykonos Şehir Merkezine otobüs seferleri yapılıyor.

Mykonos Otobüsleri

Mykonos Görülecek Yerler
Mykonos Sokakları

Mykonos Nerede?

Yunan Adalarının en güzellerinden biri olan Mykonos Google Map Konumu

Mykonos

Yunan Adaları, Mykonos Gezilecek Yerler, Mykonos Görülecek Yerler, Mykonos Gezi Rehberi, Mykonos Gezi Yazısı.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here