Paris Ulaşım Rehberinde, Paris’te gezerken ihtiyaç duyabileceğiniz, Paris Metro ve Otobüs gibi bütün toplu taşıma araçları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

PARİS ULAŞIM REHBERİ

PARİS METRO

Paris’te en kolay ulaşım Metro ile yapılır. Şehir içindeki Metro girişleri, büyük sarı renkli “M” harfi ile gösterilmiştir. Bütün hatlar (16 hat) metro haritasında ayrı renklerle ve numaralarla (1,2,3…) gösterilmiştir. Her hattın iki yönü vardır. Gitmek istediğiniz yönü, hattın son istasyonuna göre seçebilirsiniz.

Paris Metro hatları çalışma saatleri: Her gün 06:00 – 00:30

Bilet geçerlilik süresi: 2 saat boyunca aynı biletle istasyonlardan dışarı çıkmamak koşuluyla yolculuk yapabilirsiniz. Eğer “Exit” çıkış bariyerlerinden geçerseniz biletiniz iptal olur.

PARİS OTOBÜS

Paris’te trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde, ulaşımda Otobüsü tercih edebilirsiniz. 59 otobüs hattı bulunmaktadır. Paris Metro hattı ile tam gitmek istediğiniz noktaya ulaşamazsanız, Metro’dan indiğiniz yerde Otobüs hatlarını kontrol etmenizde fayda var. Ulaşmak istediğiniz noktaya yakın bir Otobüs Durağı bulabilirsiniz.

Otobüslerin üzerinde gideceği son durağı ve Otobüs Numarasını gösteren yazı vardır.

Otobüsün içinde “Gelecek İstasyon”u gösteren digital ekranlar bulunur. İneceğiniz durağa geldiğinizde, Otobüs içindeki kırmızı butona basmanız yeterlidir. Şoförün üstünde bulunan ekranda “Duracak” anlamında “arrêt demandé” yazısı çıkar.

Otobüs Hatları çalışma saatleri:

Pazartesi – Cumartesi 07:00 – 20:30 (20:30-00:30 arasında Metro ve RER bağlantılı özel otobüs seferleri bulunur ama sayısı azdır)

THE NOCTILIEN

Paris‘te Son metroyu kaçırırsanız, 0:30-05:30 arasında çalışan “Noctilien” hattını (42 hat) kullanabilirsiniz. Paris Metro ve Otobüs hattında kullanılan biletler burada da geçerlidir.

BALABUS

“Gare de Lyon – the Grande Arche de la Défense” arasında hizmet veren hattır.

Duraklar : Bastille, the Marais, Ile Saint Louis, Notre-Dame, the Louvre, Orsay, Invalides, the Eiffel Tower ve the Champs-Elysées…

Nisan – Eylül ayları arasında 15 veya 30 dk’da bir seferler düzenlenir.

Normal otobüslerle aynı durakları kullanır. Otobüsün üzerinde “Balabus” veya “Bb” işareti görürsünüz.

Balabus Otobüslerinin çalışma gün ve saatleri:

Pazar ve Tatil günleri

Gare de Lyon’dan 13:30 – 20:30

Grande Arche – La Défense ‘den 12:30 – 20:00

PARİS RER

Paris’in dış bölgelerini de (Ile-de France) kapsayan en büyük demiryolu ağıdır. A, B, C, D ve E olarak 5 hattı vardır. Paris’in içinde istasyonlarda Metro ve RER olarak yönlendirmeleri görebilirsiniz. İstasyon sayısı daha az olduğundan, RER hatlarını kullanarak Metro’dan daha kısa sürede gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

RER ile Versay (Versailles) Sarayı Ulaşımı (Örnek olarak verilmiştir)

Place de la Madeleine (“Madeleine” istasyonu) – Versay Sarayına (RER C “Versailles-

Rive Gauche”) gitmek için:

1. Ticket Office (Bilet Satış Ofisi) veya makinalardan biletinizi alın. Yaklaşık 2,50 Euro tutacaktır.

2. Metro Hat 8 – “Balard” yönündeki metroya binin.

3. “Invalides” istasyonunda inin.

4. RER C hattında “Versailles” hattına binin.

5. “Versailles Rive Gauche” istasyonunda inin.

PARİS TRANSILIEN – BANLİYÖ TRENLERİ

Banliyö trenleri, Paris’teki bazı ana istasyonlardan kalkar. 1- 6 bölgeler arasında RER ile aynı ücretle yolculuk yapılabilir. Bilet satış ofisi veya makinalardan bilet alınabilir.

PARİS METRO, RER, BANLİYÖ TREN ÜCRETLERİ

Biletleri makinalardan, bilet satış ofislerinden veya Tobacconist denilen yerlerden alabilirsiniz. Biletiniz kontrol edilebilir, ceza ödememek için, biletinizi yolculuk sonuna kadar saklamayı unutmayın. Bindiğiniz araçta kart okutulan bir küçük bir makina göreceksiniz. Biletinizin geçerli olabilmesi için buraya okutarak tarih ve saat bastırmalısınız.

1. ve 2. bölgeler dışında kalan bir yere gitmek isterseniz, istasyon dışına çıkarken de, makinaya biletinizi okutmanız gerekebilir.

Biletinizi alırken mutlaka gideceğiniz bölgeye dikkat ederek, buna göre bilet alın. Bölgelere göre fiyat farklılığı olabiliyor.

1. ve 2. bölgelerde geçerli olan bilet ücretleri:

Metro ücreti tek yön: 1.70 Euro

Carnet (10 bilet birarada): 13.30 Euro

Aylık veya Haftalık olarak seçenekleri bulunan NAVIGO CARD alabilirsiniz.

Kullanılacak bölgeye göre farklı fiyat seçenekleri vardır. Kartları çıkarmak için vesikalık fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

RER hattında şehir içi yolculuk ücreti Metro hattı ile aynıdır. Şehir dışına çıkacaksanız, gideceğiniz bölgeye göre ücret farklılık gösterir.

PARİS OTOBÜS BİLETİ

Biletinizi Otobüs Şöföründen alabilirsiniz. Metro biletini otobüse binerken de kullanabilirsiniz.

Balabus, Noctilien ve 221, 297, 299, 350 ve 351 nolu hatlarda ücret faklıdır.

1 bilet ile 1 kez yolculuk yapabilirsiniz. Aktarmalarda ayrı bilet almanız gerekir veya Travel Pass kullanmanız gerekir.

PARİS PASS KARTLARI VE İNDİRİMLİ YOLCULUK

4 yaşın altındaki çocuklar Toplu Taşımayı ücretsiz olarak kullanabilirler.

Paris Carnet (10 bilet) : Carnet denilen 10 bileti toplu olarak indirimli olarak alabilirsiniz. Paris Metro, RER, otobüs, tramway, Montmartre funiküler ve banliyö hatlarında geçerlidir.

Paris Travel Pass: 1 veya birkaç günlük, haftalık, aylık veya yıllık yolculuk kartları (travel pass) mevcuttur. Kartı kullanırken, Metro ve RER hatlarında makinaya okutulur. Otobüse bindiğinizde şöföre göstermeniz yeterlidir. Otobüs içindeki makinaya okutmamaya dikkat edin. Kartınızı delebilir.

Travel Pass kartını Metro ve RER istasyonlarından alabilirsiniz.

PARİS MOBILIS İLE SEYAHAT

1 gün boyunca bütün toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Kartınızı, kullanacağınız bölgeye göre seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kartı akşam 22:00’da kullanmaya başlasanız da saat 24:00’dan sonra geçerli olmaz.

PARIS VISITE İLE SEYAHAT

1, 2, 3 veya 5 günlük olarak alabilirsiniz. 1-3 veya 1-6 bölgeler için ayrı Paris Visite kartları vardır. Kartlarda isminiz yazar ama fotoğraf gerekli değildir. Kartla birlikte Paris haritası da verilir. Burada dikkat etmeniz gereken, kartı kullanmaya başladığınız günün dikkate alındığı ve saatine dikkat edilmediğidir. Kartı saat 22:00’de kullanmaya başlasanız da, o gün 24:00’de kart geçerliliği sona erer. Sabah saatlerinde kullanmaya başlamak avantajlı olacaktır.

PARİS HAFTALIK VEYA AYLIK NAVIGO PASS İLE SEYAHAT

Haftalık veya aylık olarak Paris Navigo Pass alınabilir. Vesikalık fotoğraf gereklidir.

Bölge seçenekleri: 1 & 2, 1-3, 1-4, 1-5 ve 1-6 bölgeleri için alınabilir.

Haftalık pass kartı (carte hebdomadaire): Pazartesi-Pazar günleri arasında geçerlidir. Bulunduğunuz hafta için Çarşamba gününe kadar alınabilir. Gelecek hafta için Cuma gününden itibaren satışa çıkar.

Aylık pass kartı (carte mensuelle): Her ayın 20’sinden itibaren gelecek ay için satışa çıkar. Her ayın 19’una kadar o ay için geçerli aylık kart alınabilir. Alındığı ay için geçerlidir.

PARİS YILLIK NAVIGO PASS İLE SEYAHAT

Kişisel bilgilerinizi RATP satış ofisine bildirmeniz gerekir. Magnetik akıllı karttır. Çaldırır veya kaybederseniz, ücretsiz olarak RATP ofisinden yenileyebilirsiniz. Yılın herhangi bir günü alınabilir.

Bölge seçenekleri: 1 & 2, 1-3, 1-4, 1-5 ve 1-6 bölgeleri için alınabilir.

PARİS IMAGINE R İLE SEYAHAT

26 yaşın altındaki bütün öğrenciler için yıllık olarak geçerlidir. Tatil günlerinde bütün “Ile de France” bölgesinde geçerli olur.

Bölge seçenekleri: 1 & 2, 1-3, 1-4, 1-5 ve 1-6 bölgeleri için alınabilir.

PARİS EMERAUDE VE AMETHYSTE KARTLARI İLE SEYAHAT

60 yaş üstü ve engellilerin yararlanabildiği karttır. Ücretsiz yolculuk imkanı sağlar.

Paris Metro ve Paris Ulaşım Rehberi yazımızı beğendiyseniz Paris Gezilecek Yerler ile ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here