Peru Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Peru Machu Picchu yazımızda, Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi ve Machu Picchu Gezi Rehberini bulabilirsiniz.

Peru Machu Picchu Gezi Rehberi

Cusco’daki 2. günümüzde Peru’ya gelmemizin asıl sebebi olan Machu Picchu’ya doğru yola çıkıyoruz. Sabah 06:40’da kalkacak olan trene yetişmek için saat: 04:30’da kalkmamız gerekiyor. Yaklaşık 4 saat kadar sürecek olan tren yolculuğumuz Cusco yakınlarındaki tren istasyonundan başlıyor. İstasyon bizim gibi turistlerle dolu. Trenin pencereleri oldukça geniş ve tavanın bir kısmı manzarayı seyredebilmeniz için cam olarak yapılmış. Sağlı sollu tarlaların ve küçük köylerin arasından geçiyoruz. İleride görünen And Dağları üzerindeki kar ve tepelerindeki bulutlarla çok hoş bir manzara oluşturuyor. Kahve, çay ve ufak ikramlar eşliğinde yapılan keyifli bir yolculuktan sonra Aquas Calientes istasyonuna varıyoruz.
Buradan dağların arasından devam eden kısa bir otobüs yolcuğu ile Machu Picchu’ya ulaşıyoruz.

Peru Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Machu Pichu deniz seviyesinden yaklaşık 2450 m yükseklikte, olağanüstü güzellikte tropik Amazon yağmur ormanlarının ve And dağların arasında kurulmuş gizemli bir şehir. İnka imparatorluğunun bu yükseklikte kurduğu belki de en etkileyici yerleşim yeri.
İnka İmparatoru Pachacutec’in bu kadar zor bir yere 1000 kişinin yaşayabileceği bir şehir inşa ettirmesinin nedenini sorgularken, İnka İmparatorlarının aynı zamanda yarı Tanrı ve Güneş’in oğlu olarak kabul edildiklerini unutmamak gerekir.
Pachacutec’in gökyüzündeki sarayı Machu Picchu’nun konumu, İmparator’u Tanrılara yaklaştırmak için özellikle seçilmiş. Kent, çok zor bir yere yapılmış; 2450 m yükseklikte, ormanla kaplı, neredeyse hiç düz alanı olmayan, deprem bölgesinde bulunan bir dağın yamacında kurulmuş. 600 yıl boyunca şiddetli yağmur, rüzgar ve toprak kaymalarına rağmen ayakta kalmış.
Pachacutec’nin 1438-1472 yılları arasında burada yaşadığı sanılıyor.

Peru Machu Picchu
Peru Machu Picchu

Ünlü İnka İmparatoru Pachacutec, Büyük İnka İmparatorluğunu kurduktan 54 yıl sonra Kaşif Cristof Colomb Yeni Dünya’yı keşfetmek için İspanya’daki küçük bir limandan gemileriyle yola çıkar. Amerika Kıtalarını keşfederek, maceracılara ve işgalcilere buranın kapılarını açar. Francisco Pizarro komutasındaki İspanyollar, Pachacutec’nin kurduğu imparatorluğu, İnkaların daha önce hiç görmediği ateşli silahlar, atlı askerler ve bu toprakların hiç tanımadığı Çiçek hastalığı ile yıkar.
İnka imparatorluğu düşüşe geçince, bir zamanlar 1000 kişinin yaşadığı bu canlı şehir terkedilir ve  yaklaşık 500 sene tarihten silinir.
İnkalar, şehri korumak ve saklamak için Machu Picchu’ya giden yolları ve geçitleri ortadan kaldırmışlar. Bölge çok yağmur aldığından, kısa zamanda büyüyen bitkiler bütün şehri kaplamış ve İspanyollar burayı bulamamış.
Amerikalı Profesör Hiram Bingham tarafından 1911 yılında keşfedilmiş ve Dünya’nın en önemli arkeolojik buluşlarından biri olmuş.

İnka İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerinde yapılan Machu Pichu’da, 100 yıldan az bir süre ikamet edilebilmiş.
1983 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Machu Pichu, Dünya’nın en önemli ve etkileyici Arkeolojik bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.
Her gün yaklaşık 2000 kişinin ziyaret ettiği bölge, 2007 yılından bugüne ise Dünya’nın 7 Harikası Listesi’nde bulunuyor.
Burası tarihçilerin, İnka Medeniyeti hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmaktadır.  İnka dili Keçuva’nın (Ketschua) bir alfabesi ve yazılı dili yok. Bu nedenle İnkaların yazılı tarihi de olmamış. İnka tarihi sözlü olarak nesilden nesile aktarıldığından kesin ve net bilgilere ulaşmak mümkün değil.

Machu Picchu Peru Nerede
Machu Picchu Peru Nerede

Antik şehir Machu Picchu ve Wayna Picchu arasına kurulmuş. Machu Pichhu, İnkaların dilinde (Keçuva) Yaşlı Dağ anlamına geliyor. Antik şehrin ismi de buradan geliyor. Huayna (Wayna) Picchu ise genç dağ  anlamına geliyor.
Machu Picchu’yu gezmek için eğer imkanınız varsa kesinlikle Aquas Calientes veya Antik Kent’in girişindeki Sanctuary Lodge’da kalıp buraya 1 günden fazla ayırmanızı tavsiye ederiz.
Dönüş yoluna geçmeden önce öğle yemeği için Sanctuary Lodge’da Tinkuy Buffet Restaurant’a uğruyoruz. Dönüş yolculuğumuzda, Alpaka yününden yapılmış kazak, hırka ve çeşitli kıyafetleri satmak için trenin içinde mini bir defile yapılıyor. Grubumuzdaki arkadaşlar sıkı bir pazarlık sonrası çok şık kıyafetler alıyorlar.

Machu Picchu Peru
Machu Picchu Peru

Machu Picchu’da Konaklama

 1. Sanctuary Lodge: Machu Picchu’nun girişindeki konumuyla dikkat çeken ve  Aquas Calientes’e göre oldukça konforlu odalar bulabileceğiniz Orient Express tarafından işletilen otelin konaklama fiyatları oldukça pahalıdır. Sanctuary lodge web sitesi 
 2. Aquas Calientes’te konaklama yapılabilir.
 3. Cusco’da konaklama yapabilirsiniz.

İnkalar Hakkında Bilgi

Manco Capac tarafından 12. yy’da  kurulan İnka Krallığı, Pachacutec tarafından 1438 yılında bir imparatorluğa dönüştürülmüştür. Peru, Bolivya, Kolombiya’nın yanı sıra Şili ve Arjantin’in de bir kısmını kapsayan Güney Amerika’nın en büyük imparatorluğu 16. yy’da çöküş dönemine girmiştir. Francisco Pizarro yönetiminde 1532 yılında Peru’ya gelen İspanyollar, İnka İmparatorluğu’nu yok etmişlerdir. Bunun en büyük sebebi İspanyollar tarafından yapılan katliamlar, imparatorluk içindeki iktidar savaşları ve Güney Amerika’da daha önce hiç görülmeyen çiçek hastalığı olmuştur.

Peru Machu Picchu
Peru Machu Picchu
Machu Picchu
Machu Picchu

Peru Machu Picchu yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

Machu Picchu’ya Nasıl GidilirCusco Gezilecek YerlerLima Gezi YazısıAquas CalientesMachu Picchu’nun BölümleriMachu Picchu’ya GirişMachu Picchu’da Yeme-İçme,  Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

4 YORUMLAR

 1. Yazınız çok beğendim,özellikle tarihidetaylar vermesi çok güzel,güney amerika ya bgitmek isteyen benim gibi biri için çok yararlı

  • Merhabalar,
   G. Amerika, tarihi ve doğasıyla Dünya’nın en güzel ve görülmeye coğrafyalarından biri.
   Gitmeden önce sormak istediğiniz konular olursa yardımcı olmaya çalışırım.
   Saygılarımızla,
   Süper Gezginler

 2. Merhaba ben buenoss airesten gitmeyi düşünüyorum. Uçak biletleri çok pahalı ve aktarmalı. Otobüsle cusco ya geçebilirmiyim? Birde tahmini kaç gün ayırmam gerekir? Ocak ayında turistlik yoğunluk nasıldır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here