Riga Gezilecek Yerler- Riga Gezi Rehberi-Riga Yapılacak Şeyler

Riga Gezilecek Yerler, Riga Görülecek Yerler yazımızda, Letonya’nın başkenti Riga Gezi Rehberi’ni ve Riga Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz.

Riga Gezilecek Yerler – Riga Görülecek Yerler – Riga Gezi Rehberi

Daugava nehrinin kenarına 1200 yılında kurulan Riga şehri, yemyeşil parkları, Orta Çağ havasındaki evleri ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Letonya 1991 yılında SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan ediyor. Halkın bağımsızlık mücadelesi de çok ilginç; Estonya, Letonya ve Litvanya halkı 23 Ağustos 1989 tarihinde Tallinn, Riga ve Vilnius arasındaki 600 km. yol boyunca el ele tutuşarak bir zincir oluşturuyor ve şarkı söylerek eylem yapıyorlar. Bütün Dünya’ya bu şekilde bağımsızlık isteklerini duyurmuşlar.

2004 yılında da NATO ve Avrupa Birliği ülkesi olmuşlar. Riga 2014 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Letonya’nın nufüsu 2.500.000 bunun 700.000’i Riga’da yaşıyor.

Riga’ya beyaz gecelerin hüküm sürdüğü Ağustos ayının başında gittik. Akdeniz’de bunaltıcı sıcağın etkisi sürerken Baltık Ülkelerinin hafif yağmurlu ve serin havası bize çok iyi geldi. Riga çok bakımlı , temiz ve düzenli bir şehir. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken aralarda meydanlara ve yeşil alanlara rastlıyoruz (Not: Topuklu ayakkabı ile dolaşmak zor olabilir). Bu kadar küçük bir şehirde halkın vakit geçirebileceği onlarca meydan bulunması şehri çok keyifli bir hale getirmiş.
Riga’nın eski şehir merkezinde evler ve restaurantlar rengarenk ve süslü olarak dekore edilmiş. Buralarda gezmek gerçekten çok keyifli oluyor. Rehberimiz Yılbaşında ve Noelde çam ağacı süsleme geleneğinin ilk defa Riga’da başladığını anlatıyor. Eskiden burada Karakafalılar denilen bekar yabancı tüccarlar loncası varmış. Bunlar yılbaşında ormandan çam ağacı kesip yakarlarmış. Bir gün öyle büyük bir çam ağacı kesmişler ki bunu yakamamışlar ve meydanda bırakıp ne yapsak diye düşünmeye başlamışlar. Büyük çam ağacı orada oynayan çocukların çok hoşuna gitmiş ve süslemeye başlamışlar. Loncalarından çıkan karakafalılar da bu süsleme işini çok beğenmişler ve benimsemişler. Bundan sonra çam ağaçlarını yakmayalım süsleyelim demişler. O gelenek bugüne kadar devam etmiş.

Riga Eski Şehir merkezi 1997’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Riga Gezi Rehberi

Art Nouveau Mimarisi

Riga Gezi Rehberimizin ilk sırasında Riga Şehri’nin Art Nouveau mimari tarzında yapılmış binaları bulunyor. 20. yüzyılın başında başlamış olan bu sanat akımında çiçek motifleri , kıvrımlar, desenler ve insan figürleri kullanılmış. Bu tarzda yapılmış bina örneklerini görebileceğiniz en güzel caddeler Alberta, Elizabetes ve Strelnieku olarak sıralanabilir. Bu yapıların bir çoğunun mimarı bir çok kişinin “Potemkin Zırhlısı” filmiyle tanıdığı Dünyaca ünlü Rus yönetmen Sergei Eisenstein’ın babası Mikhail Eisenstein’dır. Evlerin çatıları, balkonları, pencere pervazları o kadar güzel süslenmiş ki hayran olmamak elde değil.

Art Nouvea Mimarisi’ni görebileceğiniz caddelerin Google Map Konumu

Riga Görülecek Yerler
Riga Art Nouveau Mimarisi Riga Görülecek Yerler
Riga Gezilecek Yerler
Riga Art Nouveau Mimarisi
Riga Hakkında Bilgi
Riga Art Nouveau Mimarisi

Riga Alışveriş Rehberi

Riga Central Market Zeplin Hangarları

Doğu Avrupanın en büyük ve en eski pazar yerlerinden birisi Riga’da bulunuyor. Eski zeplin hangarlarını 1930 yılında kapalı pazar yerine dönüştürmüşler. Burada yiyecekten, içeceğe veya çeşitli kıyafetlere kadar herşeyi bulabilirsiniz.

Pazar yeri kilise gözlem terası veya herhangi bir yerden kuşbakışı Riga’ya bakıldığında görülebiliyor.

07:00-18:00 saatleri arasında açık.

Riga Zeplin Hangarları Google Map Konumu:

Riga Berga Bazar

Riga’nın en büyük pazarlarından Berga Bazar’da her şeyi bulabilirsiniz

Riga Berga Bazar Google Map Konumu

Riga’dan Neler Alınır?

Black Balsam:

Çeşitli baharatlar ve bitkilerle hazırlanan “Black Balsam” denilen içkileri çok meşhur. Soğuk algınlığı ve çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği iddia ediliyor. Rus Kraliçesi Katerina’nın bile rahatsızlandığında bu içkiden içtiği söyleniyor. Alkol oranı çok yüksek olduğundan kahve ve değişik içeceklerle karıştırıp içiyorlar. Not: Biz denemedik ama merak edenler olabilir.

Amber (Kehribar):

Baltık bölgesinde amber takılar çok yaygın, fiyatları da büyüklüğüne, parlaklığına, rengine… göre değişiyor. Seyyar satıcılarda, pazarda, dükkanlarda bulabilirsiniz.

Pilsetas Kanalı ve Çevresi:

Şehrin ortasından kenarları yemyeşil ağaçlarla ve bakımlı çiçekler süslü Pilsetas Kanalı geçiyor. Bu kanalda tekne turu yapabilirsiniz. Kanalın yanındaki köprüde asılı bir çok kilit bulunması dikkatinizi çekecektir. Sevgililer veya evli çiftler aşklarının sonsuza kadar sürmesi için kilitleri buraya asıp anahtarını Pilsetas kanalına atıyorlarmış. (Not: Boşanma oranı çok yüksekmiş, kilitler pek işe yaramıyor )

Pilsetas Kanalı Google Map Konumu için

Riga Görülecek Yerler
Riga Pilsetas Kanalı – Riga Görülecek Yerler
Riga Gezi Rehberi
Riga Pilsetas Kanalı
Riga Gezilecek Yerler
Riga Pilsetas Kanalı

Riga Gezi Rehberi

Bu bölölümde Riga Gezilecek Yerler Listenizde bulunması gereken 11 adrese yer verdik.

1) Letonya Özgürlük Anıtı / Monument of Freedom

Riga Gezilecek Yerler Listemizin ilk sırasında Letonya Özgürlük Anıtı bulunuyor.

Riganın en önemli anıtı 1918-1920 yılları arasında Letonya’nın özgürlüğü için savaşanların anısına yapılmış olan Letonya Özgürlük anıtı 1935 yılında açılmış. Bu anıttaki Kadının adı Milda , anıt bazen bu isimle de anılıyor. Elinde tuttuğu yıldızlar ise ülkenin 3 bölgesini temsil ediyor.

Milda Monument Google Map konumu

2) Riga Kalesi / Castle Square / Riga Castle

Riga Gezilecek Yerler Listemizin ikinci sırasında Riga Kalesi yer alıyor. Litvanya Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan Riga Kalesi Daugava Nehrinin kenarında bulunuyor.

Riga Castle Google Map Konumu için

3) Büyük Christopher / Big Christopher

Büyük Christopher, sel ve diğer doğal afetler kentin koruyucusu kabul ediliyor. Efsaneye göre 16. yüzyılda Daugava Nehri’nin kenarında küçük bir mağarada ortaya çıkıyor ve derin sel sularından küçük bir çocuğu kurtarıyor. Bir gün sonra çok büyük miktarda altın buluyor ve bu altınların hepsini Riga Şehrini kurmak için kullanıyor. Yüzyıllardır şehrin sembolü olan Büyük Chiristopher’a uzun bir yolculuğa başlamadan önce çiçekler sunup saygı gösterirlermiş. Şu anda nehrin kenarında yolcuları selamlayan heykel aslının kopyası, gerçek heykel Riga Tarih müzesinde saklanıyor.

Riga Big Christopher Sahilde görülebilir

Gerçeği Traih müzesinde saklanıyor.

Riga Tarih ve Kültür Müzesi’nde görebilirsiniz.

4) Şehir Surları, Eski Şehir ve Swedish Gate

Riga’da eski zamanlardan kalan şehir surları, orijinal formunda korunan tek şehir kapısı burada bulunuyor.

Riga Eski Şehir Surlarının Google Map Konumu

5) Powder Tower

Eski zamanlardan bugüne ulaşabilen bu kule orijinalliğini koruyor.

Powder Tower Google Map Konumu

6) Üç Biraderler Evleri (Three Brothers- Tris Brali)

Riga Gezilecek Yerler Listemizin altıncı sırasında Üç Biraderler Evleri bulunuyor.

Orta Çağda yani yüzyıllar önce Riga’da evler nasıldı diye merak ederseniz “3 Biraderler Evleri” ni görmenizi tavsiye ederiz. 17, 19 ve 21 nolu evler Riganın Ortaçağ’dan bugüne kadar gelebilen evlerini temsil ediyor. Üzerlerinde hangi yılda inşa edildikleri yazıyor.

Üç Biraderler Evlerinin Google Map Konumu için

7) Riga Dome Katedrali / Riga Dome / Dome Cathedral

Dome Katedralinin bulunduğu ünlü Dome meydanı burada yer alıyor. Meydanın ortasında bu bölgenin UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası ilan edildiğini duyuran bir plaka bulunuyor.

Riga Katedrali’nin Google Map Konumu için

Riga Hakkında Bilgi
Riga Katedrali
Riga Gezi Rehberi
Riga Katedrali
Riga Gezi Rehberi
Riga Katedrali

8) Riga Jauniela

Bu cadde bir çok sinema filmine ev sahipliği yapmış, görmeden dönmeyin

Jauniela Riga Google Map Konumu

9) Riga Livu Square and Cat House

Riga’nın sokaklarında gezerken hediyelik eşya dükkanlarında bir çok kara kedi figürüne rastlıyoruz. Burada çok meşhur olan kara kedinin hikayesi ise şöyle: Eski zamanlarda bir tüccar, Tüccarlar Loncasından atılmış. Evi ise Tüccarlar Loncasının yanındaymış. Buna çok kızan tüccar tepkisini belli etmek için evinin çatısına 2 tane kara kedi figürü yaptırmış ve bunların kuyruklarını ve sırtlarını Loncaya doğru çevirmiş. Tüccarlar Loncasındakiler buna çok bozulmuşlar. Daha sonra iş tatlıya bağlanınca ve kedilerin yüzünü Tüccarlar Loncasına doğru çevirmiş. (Gerçekten çok sanatsal ve esprili bir öfke belirtisi, keşke herkes böyle olsa

Cat House Riga Google Map Konumu

Riga Gezisi
Riga Kedili Ev

10) Riga Aziz Peter Kilisesi / Church of St. Peter

Burası Gotik mimaride yapılmış bir bina ve asansörle kulesine çıkma imkanı var. Burada 72m yükseklikte bir gözlem terası bulunuyor. Buraya çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Özelikle yukarıdan bakıldığında evler maket gibi duruyor. Şehrin ortasından geçen Daugava nehri de manzaraya ayrı bir güzellik katıyor.

Church of St. Peter Google Map Konumu

11) Riga Karakafalılar Binası / Town Hall Square / House of Blackheads

Riga’nın 800. kuruluş yıldönümü için aslına uygun olarak restore edilmiş bu bina Riga’nın görülmeye değer binalarından. Eskiden burası karakafalılar denilen bekar yabancı tüccarların loncasıymış. Bizim gittiğimiz dönemde turizm ofisi olarak hizmet veriyordu.

Meydanda gördüğümüz heykel orta çağın efsanevi karakteri Roland’ın Heykeli. Hava şartlarından etkilenmemesi için orijinali Aziz Peter Kilisesinde sergileniyor, meydanda ise kopyası bulunuyor.

House of Blackheads Google Map Konumu

Riga Gezilecek Yerler
Riga Karakafalılar Binası
Riga Görülecek Yerler
Riga Karakafalılar Binası – Riga Görülecek Yerler
Riga Gezilecek Yerler
Riga Karakafalılar Binası
Riga Gezilecek Yerler
Riga Karakafalılar Binası
Riga Gezilecek Yerler
Riga Gezilecek Yerler

Riga Gezilecek Yerler, Riga Görülecek Yerler, Riga Gezi Rehberi, Riga Yapılacak Şeyler, Riga Hakkında Bilgi yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

Riga’yı gezerken, Baltık Denizi kıyısındaki Jurmala Bölgesini de gezebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Rehber için çok teşekkür ederim. Yakın zamanda gitmeyi planladığım şehir. Google maps ile link vermeniz ayrı bir güzel olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here