San Francisco Gezilecek Yerler yazımızda; San Francisco Gezi ve Seyahat Rehberi, San Francisco Gezilecek Noktalar, San Francisco Hakkında Bilgi, Golden Gate, Union Square, Fisherman’s Wharf, Pier 39, Alcatraz Adası, Lombart Street, Chinatown gibi konuları bulabilirsiniz.

San Francisco, ABD’nin en güzel şehirlerinden biri. San Francisco bir yarımada şeklinde, bir tarafında San Francisco Körfezi, diğer tarafında Pasifik Okyanusu yer alıyor. Şehir doğal yollardan klimalı gibi, hiç bir zaman çok soğuk veya çok sıcak olmuyor.
San Francisco’nun aniden bastıran sisli havası çok ünlü, yine aynı şekilde sis, birkaç dakika içinde dağılabiliyor.
San Francisco’nun diğer bir özelliği tepeleri, şehirde onlarca tepe bulunuyor. Yürüyerek bir yerden bir yere gideceğiniz zaman bunu göz önüne almanızı tavsiye ederim.
Pasifik Okyanusu çok soğuk ve dalgalı olduğu için yüzmek için uygun değil.

San Francisco Gezilecek Yerler Nereler? – San Francisco’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler? – San Francisco Turistik Yerler

1. Union Square – San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerler

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Union Square için San Francisco’nun merkezi diyebiliriz. San Francisco’nun Tarihi Tramway’ının ( The San Francisco Cable Car) ilk durağı burada. Yolun başında tramway kuyruğunu bekleyen turistleri görebilirsiniz. Nostaljik tramway; diğer toplu taşıma araçlarına göre 3 kat daha pahalı. Union Square her zaman kalabalık ve eğlenceli. Burada küçük konserlere, dans edenlere, turistlere, zaman geçiren öğrencilere ve halkın her kesiminden insana rastlayabilirsiniz.
Union Square’in çevresinde Dünya’ca ünlü mağaza ve restaurantlar var. Cheese Cake Factory, Macy’s bunlardan bazıları.
DSW Designer Shoe Warehouse’u benim gibi, ayakkabı ve çanta meraklısı olanlara tavsiye ediyorum. Buradan Dünya’ca ünlü markaların ayakkabılarını uygun fiyata alabilirsiniz.

Union Square

2. Fisherman’s Wharf – Pier 39 – San Francisco’da nereler gezilir?

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Fisherman’s Wharf. Burası şehrin en eğlenceli yeri. Her çeşit restaurant, cafe, çikolatacı, dondurmacı burada. Ayrıca Fisherman’s Wharf’ın hemen önüne, fok balıkları için dubalar yapılmış. Yüzlerce fok balığı burada yaşıyor.

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Fisherman’s Wharf

3. Haight & Ashbury Bölgesi – San Francisco’da yapılacak şeyler

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Bu bölge San Francisco’nun en ilginç yerlerinden biri. Rengarenk evleri, mağazaları, retro tarzı kıyafet satan dükkanları ile San Francisco’da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri. 1920’lerden ve 1930’lardan kalma kıyafetleri ve eşyaları bu mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca tattoo ve piercing yapan yerler de bu cadde üzerinde yer alıyor. Haight Street ve Ashbury Street’in tam kesiştiği yer bölgenin merkezi kabul ediliyor.
Eskiden Haight & Ashbury’de hippiler yaşarmış. Günümüzde de renkli ve canlı dokusunu koruyor.

Haight-Ashbury

4. Painted Ladies – San Francisco gezilecek noktalar

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Painted Ladies, San Francisco’da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri. Aslında bu şekilde rengarenk bir çok evi sokaklarda görebiliyorsunuz ama burası çok ünlü.

Painted Ladies

5. Alamo Square Park – San Francisco turistik noktalar

Painted Ladies’in hemen yanında Alamo Square Park var. Bu yemyeşil parkta da vakit geçirebilirsiniz.

6. Lombart Street – Sana Francisco gezilecek ve görülecek yerler

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco tepeleri ve yokuşları ile ünlü bir şehir. Yine bu yollardan birisi arabaların “S” şeklinde dönerek inebileceği şekilde düzenlenmiş ve yolun her tarafı çiçeklerle süslenmiş. Lombart Street, San Francisco’da görülmesi gereken yerlerden biri.

Lombart Street

7. Golden Gate – San Francisco gezilecek yerler

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Golden Gate, San Francisco’nun ve Dünya’nın en ünlü köprülerinden biri. Golden Gate rengi ile de ünlü. Köprü, sarı ve bakır tonlardaki bu özel rengini koruması için her sene boyanıyormuş. Golden Gate üzerinde yürümek ve bisiklete binmek serbest. Hemen köprünün girişinde küçük bir cafe var. Oradan kahve ve kurabiye alıp yürüyüşe çıkabilirsiniz. Golden Gate’in batısı, Pasifik Okyanusu olduğu için köprü çoğunlukla sisle kaplı oluyor. Burada yürümeden önce üstünüze polar veya benzeri bir şey giymenizi tavsiye ederim. Aniden rüzgar çıkabiliyor ve oldukça serin. Golden Gate üzerinden bisikletle geçen bir çok kişi de göreceksiniz. Fisherman’s Wharf’tan veya şehrin başka bölgelerinden bisiklet kiralayıp Sausalita’ya kadar gidebiliyorsunuz. Buradan şehir merkezine feribot ile dönebilirsiniz. Golden Gate’e gitmenin en kolay ve ucuz yolu belediye otobüslerine binmek ve köprünün hemen girişindeki parkta inmek.

8. Sausalito – San Francisco mutlaka görülmesi gereken yerler

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Golden Gate’ten şehrin kuzeyine geçtikten sonra Sausalito’ya varıyorsunuz. Sausalito, San Francisco’nun sayfiye kasabası gibi. Şehrin kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenler buraya geliyorlar. Napa Valley Burger ve Lappert’s Ice Cream, Sausalito’da tavsiye edebileceğimiz yerler. Sahil boyunca yürüyüş yaparsanız, daha bir çok yer keşfedebilirsiniz. Buradan feribot veya belediye otobüsleri ile San Francisco merkezine dönebilirsiniz.

Sausalito

9. Tiburon – San Francisco gidilecek yerler

Sausalito’nın hemen doğusunda Tiburon’u görebilirsiniz. Burası da aynı Sausalito gibi San Francisco’nun sayfiye kasabası. Buraya gelirseniz Sam’s Anchor Cafe’ye uğramanızı tavsiye ederiz.

Tiburon

10. Napa Valley – Napa Vadisi – San Francisco gezi ve seyahat rehberi

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Napa Vadisi, California’nın en ünlü yerlerinden biri. Özellikle bu bölgede yetiştirilen üzümler ve üretilen şaraplar Dünya çapında çok seviliyor. Bu yemyeşil vadide bir çok çiftlik göreceksiniz. San Francisco’da araç kiralarsanız Napa Vadisi’ni mutlaka ziyaret edin. Auberge du Soleil burada tavsiye edebileceğimiz yerlerden biri. Burada konaklayabileceğiniz gibi yalnızca yemek yemek için de uğrayabilirsiniz. Muhteşem bir vadi manzarası var.

11. Alcatraz

Yıllarca hapishane olarak kullanılan ada günümüzde müzeye çevrilmiş. Aslında bakıldığında Alcatraz’ın karaya çok yakın olduğu görülüyor. Adanın çevresinde çok kuvvetli soğuk su akıntıları olması ve köpek balıklarının tehlike yaratması nedeniyle bu hapishaneden kaçış neredeyse imkansızmış. Alcatraz Adası bir çok sinema filmine de konu olmuş.

12. Chinatown San Francisco

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

Çinli nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgeden ucuz hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Chinatown’da en görülmeye değer yer Dragon’s Gate.

Dragon’s Gates

San Francisco Gezi Rehberi

San Francisco’da kaç gün kalmalı?

San Francisco’da en az 3 veya 4 gün kalmanızı tavsiye ederiz.

San Francisco’da nerede kalınır?

San Francisco’da kalmak için bir çok alternatif bulabilirsiniz. Otel fiyatları oldukça yüksektir. Merkezi bir yerde konaklamak isterseniz, Union Square çevresinde bir yer bakmanızı tavsiye ederiz. Bu bölge şehrin merkezi ve toplu taşıma araçları oldukça fazla.

San Francisco’da Ulaşım

San Francisco’da toplu taşıma araçları oldukça yaygın. San Francisco International (SFO) Airport’tan şehir merkezine metro ile ulaşabilirsiniz.

Bart

San Francisco şehir içinde tramway veya belediye otobüslerini kullanarak bir çok yere kolayca ulaşabilirsiniz.

San Francisco’da Yeme İçme

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco’da nüfus çok çeşitli milletlerden oluştuğu için yeme içme konusunda zorluk yaşamazsınız.
Şehirde Dünya’ca ünlü bir çok kaliteli restaurant olduğu gibi, hamburger, sandviç gibi fazla pahalı olmayan yiyecekleri bulabileceğiniz bir çok yer de var.
San Francisco’da bir çok yerde Walgreen market zincirini görecekseniz. Hızlı ve ucuz kahvaltı yapmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.
Market Street üzerinde bulunan Westfield San Francisco AVM’de bir çok restaurant bulunuyor.

San Francisco Hakkında Bilgi

San Francisco Gezilecek Yerler
San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco, Golde Gate Köprüsü, inişli çıkışlı yollarında gezen tramwayları, renkli Viktoria stili evleri ile ABD’nin en büyük ve güzel şehirlerinden biridir.
San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi nedeniyle Dünya’nın her yerinden beyin göçü alır. Facebook, Google, Apple gibi bir çok ünlü şirketin merkezi San Francisco’dadır. Ekonomisi çok güçlü olduğundan fiyatlar ABD’nin diğer şehirlerine göre oldukça pahalıdır.
San Francisco şehrinde 43 tepe bulunur. Bu nedenle harita üzerinde çok kısa görünen mesafeleri bile yürümekte zorluk yaşayabilirsiniz.

San Francisco gezilecek yerler yazımız ilginizi çektiyse bunlar da ilginizi çekebilir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here