Şangay Yuyuan Bahçeleri, Şangay Mutluluk Bahçeleri olarak da biliniyor. Şangay’da Gezilecek Yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

Çin kültüründe bahçeler ve parklar çok büyük bir önem taşıyor. İmparatorluk saraylarının çevresinde hep bakımlı, çiçeklerin, ağaçların, yürüyüş yollarının ve süs havuzlarının bulunduğu bahçeler yer alıyor. Bu bölgeye geldiğimizde ilk önce geleneksel Uzak Doğu mimarisi tarzında inşa edilmiş binalar ve kırmızı Çin Lambalarıyla süslü sokaklar bizi karşılıyor.

Şangay Yuyuan Bahçeleri
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Shanghai’da hava genellikle nemli ve hafif yağmurlu olduğundan, her yerde şemsiye ile dolaşıyoruz. Sokakları adeta labirent gibi olan bu bölgede turistler ve yerli halk birbirine karışmış bir halde hem geziyor, hem alışveriş yapıyor.

Şangay Hakkında Bilgi
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Küçük dükkanlarda geleneksel Çin yemeği, karides, balık ve deniz ürünleri gibi yiyecekler satılıyor. Ayrıca kolye, yüzük, bileklik gibi çeşitli takıların ve elektronik eşyaların satıldığı dükkanlar bulunuyor.

Şangay Gezilecek Yerler
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Burada birkaç takı dükkanına uğruyoruz. Ben özelikle kolyelere çok meraklı olduğumdan hemen dikkatimi çeken birkaç tanesine bakıyorum. Hepsi birbirinden güzel görünüyor. Satıcı hanımefendilerden bir tanesine beğendiğim kolyeyi gösteriyorum. Aynı kolye birleştirme şekli değiştirilerek 3 farklı şekilde takılabiliyormuş. Çok etkileyici ama fiyatı bana biraz pahalı geldiğinden alamıyorum.

Şangay Yuyuan Bahçeleri
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Kalabalık ve dar sokaklardan geçerek asıl varmak istediğimiz yer olan Yu Yuan Bahçelerine varıyoruz.

Şangay Gezilecek Yerler
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Yu Yuan Bahçeleri, Shanghai’da görülebilecek en güzel yerlerin başında geliyor. Ming Hanedanlığı döneminde 1577 yılında Pan Yunduan adında üst düzey bir devlet yöneticisi, bu bahçeyi anne ve babasının yaşlılık dönemlerini huzur ve mutluluk içersinde geçirmesi amacıyla özel olarak yaptırmış. “Yu” Çince memnuniyet ve mutluluk anlamlarına geliyormuş.

Şangay Yuyuan Bahçeleri
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Pan ailesinin zor günler geçirdiği 1760 yılında bahçe zengin tüccarlara satılmış. Afyon savaşları sırasında burası büyük hasar görmüş. Bugün gezdiğimiz bahçeler son şeklini 1956-1961 yılları arasında yapılmış restorasyon ile almış.

Şangay Hakkında Bilgi
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Yangtze Nehrinin güney bölgesinde bulunan en yaşlı ve en büyük kaya (14m yüksekliğinde) bu bahçenin içinde bulunuyor. Kayanın alt tarafında Cuixiu Hall denilen yaşlı ağaçlarla ve güzel çiçeklerle çevrili çok hoş bir bölüm bulunuyor.

Şangay Gezilecek Yerler
Şangay Yuyuan Bahçeleri

“Sansui” Çince’de merhametli ve şanslı anlamlarına geliyor. Sansui Hall misafir ağırlamak amacıyla 1760 yılında inşa edilmiş. Bahçede yer alan en ferah ve en büyük yapıdır.

Şangay Yuyuan Bahçeleri
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Yule Pavilion ve Wanhua Chamber bölümlerini gezerken kanallar , süs havuzları, bahçeler ve doğal güzellikler birbiri ardına sıralanıyor. Wanhua Chamber’ın önünde bulunan iki yaşlı ağaçtan bir tanesinin (Maidenhair tree-Ginkgo biloba) bahçenin ilk sahibi tarafından dikildiği söyleniyor. Wanhua Chamber’ın doğusunda bulunan the Dianchun Hall bölgesinde Hexu Hall, Relic Hall, Ancient Well Pavilion ve the Acting-and-Sing Stage bulunuyor. The Dianchun Hall 1853-1855 yılları arasında Qing Hanedanlığına karşı savaşan Xiaodao Hui’nin karargahlığını yapmış. Xiaodao Hui tarafından yapılan bozuk paralar ve mermiler burada sergileniyor.

Şangay Hakkında Bilgi
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Yuhua Hall bölümünde Yangtze Nehri’nin güney bölgesinde bulunan en ünlü üç Yeşim Taşından bir tanesi bulunuyor ( diğer ikisi Suzhou’da bulunan Duanyun Feng ve Hangzhou’da bulunan Zhouyun Feng). Taşın yüksekliği 3.3 m ve 72 adet deliği bulunuyor. Rehberimizin anlattığına göre bu taşın altında bir ateş yakıldığında dumanı bu deliklerden sızarak taşa büyülü bir hava veriyormuş. Taşın üstünden su döküldüğünde ise suyun taşın deliklerinden çıkması izleyenlere muhteşem bir görüntü veriyormuş. Bahçenin ilk sahibi Pan Yuduan bu taşa o kadar hayranmış ki bu muhteşem görüntüyü seyredebilmek için taşın hemen karşısına Yuhua Hall’ü inşa ettirmiş. Bu binanın içi Ming Hanedanlığı’nın doğallığını ve zarafetini yansıtmak amacıyla gül ağacından yapılmış mobilyalarla döşenmiş. İç bahçe 1709 yılında ayrı olarak inşa edilmiş ama şimdi süs havuzları, çiçekleri ve muhteşem manzaralarıyla Yuyuan Bahçelerinin bir parçası haline gelmiş.

Şangay Yuyuan Bahçeleri
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Şangay Yuyuan Bahçesine Giriş Ücreti:

CNY 40 ( 1 Nisan-30 Haziran ; 1 Eylül- 30 Kasım) CNY 30 ( 1 Temmuz-31 Ağustos ; 1 Aralık- 31 Mart) Şangay Yuyuan Bahçeleri’nin Google Map Konumu:

Açık olduğu saatler:

8:30-17:30 (Saat 17:00’dan sonra bilet satışı yoktur)

Şangay Yuyuan Bahçelerine Ulaşım:

Şangay Yuyuan Bahçelerine Otobüs ile Ulaşım:

11,26,64,304,736, 801, 920, 926, 930 nolu otobüs hatları kullanılabilir. İnilecek durak: Xinbeimen (Renmin Road ve Lishui Road) City Sightseeing Bus kullanılırsa “Yuyuan Garden” durağında iniliyor.

Şangay Yuyuan Bahçelerine Metro ile Ulaşım:

Line 10 metro hattı kullanılıyor ve Yuyuan Station durağında iniliyor. Exit 1 takip edilerek çıkılıyor.

Şangay Gezilecek Yerler
Şangay Yuyuan Bahçeleri

Şangay Gezilecek Yerler, Şangay Yuyuan Bahçeleri yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir. Çin Seddi, Guilin Gezisi, Pekin Cennet Tapınağı, Pekin Gezisi, Şangay Televizyon Kulesi, Xian Gezisi, Pekin Yasak Şehir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here