Sharm El Sheikh, Mısır’ın en popüler tatil rotalarından biri. Sharm El Sheikh gezilecek yerler açısından çok zengin bir bölge. Burada; Ras Mohammed Milli Parkı, Sina Dağı, Azize Katerina Manastırı (St Catherine Monastery), Naama Koyu (Naama Bay) gibi çok önemli noktaları gezme fırsatı bulabilirsiniz.
Sharm El Sheikh, eskiden küçük bir balıkçı kasabasıymış. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında bile denize girilebilen Sharm El Sheikh, Sina Yarımadası’nın en çok turist çeken rotalarından biri.

Fotoğraflar: Metin Gündoğ

Sharm El Sheikh Hakkında Bilgi

Sharm El Sheikh’e İstanbul’dan yaklalış 2,5 saat süren bir uçak yolculuğu ile varabiliyorsunuz. Ekonomik bir tatil rotası. Sharm El Sheikh’te hayat hiç durmuyor. Gündüz; deniz ve güneş, akşam eğlence, turistler için her şey düşünülmüş. Sharm El Sheikh, masmavi ve berrak denizi, mercan resifleri, altın renkli çölleri ile hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer.
Deniz suyu sıcaklığı 20°C – 28°C arasında değişiyor. En soğuk olan Aralık ayında bile deniz suyu sıcaklığı 20°C altına inmiyor.

Sharm El Sheikh Gezilecek Yerler – Sharm El Sheikh Gezilecek Noktalar

Sharm El Sheikh’te nereler gezilir? Sharm El Sheikh’te neler yapılır?

Bu bölümde Sharm El Sheikh gezisi içinde bulunması gereken yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

1. Su Sporları, Dalış, Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Gezi Rehberi
Sharm El Sheikh Gezi Rehberi

Sharm El Sheikh, Dünya’nın en güzel sualtı manzaralarına sahip. Sina Yarımadası’nın en ucunda yer alan bölgeye her yıl binlerce turist dalış yapmak için geliyor. Burada dalış yapmanıza da gerek yok. Deniz gözlüğü veya şnorkel getirseniz de binlerce deniz canlısını görebilirsiniz. Biz dalmayı bilmediğimiz için deniz gözlüğü ile yüzdük. Yine de muhteşem denizaltı yaşamını gördük. Bunun dışında; rüzgar sörfü ve diğer deniz sporlarını da yapabilirsiniz. Eğer bunların hiçbirisini yapamazsanız da sorun değil. Altı cam tekneler ile deniz altındaki muhteşem manzaraları hiç suya girmeden seyredebilirsiniz. Şunu da hatırlatalım Kızıldeniz’in suyu çok tuzlu, bu nedenle gözlük takmadan yüzmek çok zor.

2. Ras Muhammed Milli Parkı – Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Gezi Rehberi
Sharm El Sheikh Gezi Rehberi

Ras Muhammed Milli Parkı, Mısır hükümeti tarafından çok iyi korunan bir park. Sina Yarımadası’nın güney ucunda kalan bu parka gitmek için sabah erkenden kalkıyoruz. Buradaki otellerden, Sharm El Sheikh çevresinde yapacağınız turları satın alabiliyorsunuz. Sabah sizi otelden alıp, akşam yine otele bırakıyorlar. Tek başınıza bu bölgelere girmenize izin verilmiyor. Mutlaka yerel bir acente ile anlaşmanız gerekiyor.
Ras Muhammed Milli Parkı’nda balıklara yem atmak, balık avlamak, mercanlara zarar vermek kesinlikle yasak.

Sharm El Sheikh Gezilecek Noktalar
Sharm El Sheikh Gezilecek Noktalar

Ras Muhammed Milli Parkı’nda denizaltı yaşamı o kadar muhteşem ki saatlerce yüzseniz de denizden çıkmak istemiyorsunuz. Buraya giderken deniz gözlüğünün yanı sıra su altında fotoğraf çekebilen bir cep telefonunuz veya fotoğraf makinanız olursa harika olur.
Ras Muhammed Milli Parkı’nda Allah Kapısı’nı da ziyaret ediyorsunuz. Ayrıca Magic Lake denilen bir gölü de görüyorsunuz.

Sharm El Sheikh Gezilecek Yerler
Sharm El Sheikh Gezilecek Yerler

Ras Muhammed Milli Parkı’na giderken yanınıza yedek mayo, havlu, deniz gözlüğü almanızda fayda var. Burada denize girmek için çok güzel yerler var. Giyinme ve soyunma işlerini genellikle arabada halletmeniz gerekiyor. Çevrede soyunma kabinleri gibi tesisler yok.

Sharm El Sheikh Gidilecek Yerler
Sharm El Sheikh Gidilecek Yerler

Muhteşem güzellikte bembeyaz kumları, rengarenk balıklarla dolu denizi ve el değmemiş doğal güzellikleri ile Ras Muhammed Milli Parkı, Sharm El Sheikh’de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Sharm El Sheikh Gezi Önerileri
Sharm El Sheikh Gezi Önerileri

Ras Muhammed Milli Parkı için 1 gün ayırmanız gerekiyor. Sharm El Sheikh gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan Ras Muhammed Milli Parkı’nın yerini aşağıda görebilirsiniz.

3. Azize Katerina Manastırı – St Catherine’s Monastery, Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Gezilecek ve Görülecek Yerler
Sharm El Sheikh Gezilecek ve Görülecek Yerler

Azize Katerina Manastırı (St Catherine’s Monastery) 4. yüzyılda yapılmış. Dünya’daki en eski manastırlardan biri. Manastır, Hz. Musa’nın yanan çalıyı gördüğü yerde kurulmuş. Yüzyıllardır aynı yerde duran çalıyı görebiliyorsunuz. Manastır savaşlarda hiç zarar görmemiş. Bu nedenle, nadir el yazması eserlerin saklandığı bir kütüphanesi, çeşitli sanat eserleri ve kiliselerin duvarlarını süsleyen resimleri ile de görülmeye değer bir yer.

Sharm El Sheikh Turistik Noktalar
Sharm El Sheikh Turistik Noktalar

Azize Katerina Manastırı’na gitmek için yerel bir tur ile anlaşmanız gerekiyor. Sabah erken saatlerde otelden alıp, yine otele bırakıyorlar. Kendiniz gidemiyorsunuz.
Azize Katerina Manastırı, Sina Dağı’nda bulunduğu için çok uzun bir yol gitmeniz gerekiyor. Buraya giden turlarda, araçların içinde silahlı korumalar bulunuyor. Yol boyunca askeri kontrol noktaları var. Pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Sharm El Sheikh Gezi ve Seyahat Rehberi
Sharm El Sheikh Gezi ve Seyahat Rehberi

Biz Aralık ayında gittiğimiz için yol üzerinde mola yerleri çok soğuk ve rüzgarlıydı. Mola verilen yerler, bizimkiler gibi değil. Bezden çadırlar kurmuşlar. Kış aylarında giderseniz, sıkı giyinmenizi tavsiye ederiz. Azize Katerina Manastırı, Sina Dağı eteklerine kurulu olduğu için serin olabilir.
Azize Katerina Manastırı için 1 gün ayırmanız gerekiyor.

Sharm El Sheikh Gezi Notları
Sharm El Sheikh Gezi Notları

Sharm El Sheikh’te görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunan Azize Katerina Manastırı’nın yerini aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Azize Katerina Manastırı

4. Naama Koyu – Naama Bay, Sharm El Sheikh

Naama Koyu, Sharm El Sheikh’in merkezi diyebiliriz. Sharm El Sheikh’te eğlenceli bir gece hayatı ararsanız burası tam size göre. Restaurantlar, cafeler, barlar ve daha bir çok mekan. Sharm El Sheikh’te bir gecenizi mutlaka buraya ayırın.
Burası turistler için sonradan yapılmış bir yer. Bir çok kaliteli restaurantı burada bulabilirsiniz. Dünya mutfağından çeşitli lezzetleri de deneyebilirsiniz.
Bu bölge trafiğe kapalı olduğu için çok rahat yürüyebiliyorsunuz.
Sharm El Sheikh’te gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alan Naama Koyu’nun (Naama Bay) yerini aşağıda görebilirsiniz.

Naama Bay, Sharm El Sheikh

5. Soho Square, Sharm El Sheikh

Soho Square, Naama Bay gibi Sharm El Sheikh’in eğlence ve gece hayatı merkezi. Özellikle akşam saatlerinde canlanmaya başlayan bölge, gece en hareketli zamanlarını yaşıyor.
Sharm El Sheikh turistik noktaları arasında bulunan Soho Square’in yerini aşağıda görebilirsiniz.

Soho Square, Sharm El Sheikh

6. Eski Pazar, Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Neler Yapılır
Sharm El Sheikh Neler Yapılır

Eski Pazar, Sharm El Sheikh’te görülecek yerler arasında yer alıyor. Eski Pazar bölgesinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Buradaki sokaklarda, çok sayıda yan yana sıralanmış dükkanlar bulunuyor. Kıyafet, şapka, terlik, ayakkabı, yöresel lezzetler, tropik meyveler, baharatçılar, nargile, renkli lambalar gibi bir çok şey Eski Pazar’da satılıyor.
Aslında Eski Pazar’ın sadece 40 yıllık bir geçmişi var. Buraya akşama doğru gelmekte fayda var. Gündüz çok sıcak olduğundan, gece saatlerinde en canlı zamanlarını yaşıyor. Eski Pazar’da restaurant ve cafeler de var.
Çeşitli tropik meyveler, mangolar, muzlar, adını bilmediğimiz meyveler, hurmalar her şeyi burada bulabilirsiniz.
Sharm El Sheikh’te görülecek yerler arasında bulunan Eski Pazar’ın yerini aşağıda bulabilirsiniz.

Eski Pazar Sharm El Sheikh

7. Sahaba Mosque, Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Nereler Gezilir
Sharm El Sheikh Nereler Gezilir

Sahaba Mosque, Mısırlı mimar Fouad Tawfik Hafez tarafından hiç ücret alınmadan yapılmış. 2017 yılında açılan caminin 76 m uzunluğunda iki minaresi bulunuyor ve 3000 m² ibadet alanı var.
Sharm El Sheikh gezilecek noktalar arasında bulunan Sahabe Camii’nin yerini aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Sahaba Mosque Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Gezi Rehberi

Sharm El Sheikh seyahat önerileri bu bölümde yer alıyor.

Sharm El Sheikh’te yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Sharm El Sheikh, Mısır’ın gözde turist destinasyonunda neler yapmak gerekir? derseniz;
– Mutlaka Kızıldeniz’de yüzün ve canlı denizaltı yaşamını görün.
Eski Pazar yerinde dolaşın ve yöresel lezzetlerin tadına bakın.
Naama Bay’de bir akşamınızı geçirin.
Sina Dağı ve Azize Katerina Manastırı’nı ziyaret edin.
Ras Mohamed Milli Parkı’nı ziyaret edin.
– Eğer ilginizi çekerse çölde safari yapabilirsiniz.

Sharm El Sheikh’te kaç gün kalmalı? – Sharm El Sheikh’te kaç gün kalsak yeter?

Sharm El Sheikh’te 1 gün Ras Muhammed, 1 gün Azize Katerina Manastırı ve Sina Dağı turu yaparsanız, 1 gün Kızıldeniz için ayırırsanız 3 gün yeterli olabilir.

Sharm El Sheikh’e ne zaman gidilmeli?

Sharm El Sheikh yılın 12 ayı gidilebilecek bir destinasyon. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak oluyor. Bunun dışında deniz suyu 20°C altına inmediği için diğer deniz tatili için her zaman gidilebilir.

Sharm El Sheikh yeme içme rehberi – Sharm El Sheikh’te nerede ne yenir?

Sharm El Sheikh Yapılacak Şeyler
Sharm El Sheikh Yapılacak Şeyler

Sharm El Sheikh yeme içme içme açısından sıkıntı yaşamayacağınız yerlerden biri. Bölge çok turistik olduğundan her çeşit yiyecek bulunabiliyor. Özellikle Eski Pazar’da çok güzel et yemekleri yiyebiliceğiniz yerler var. Buraları denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında Naama Bay’de Hard Rock Cafe gibi markaları da görebilirsiniz. Naama Bay bölgesi, Eski Pazar’a göre biraz daha pahalı.

Sharm El Sheikh Otel Önerileri – Sharm El Sheikh’te Nerede Kalınır?

Sharm El Sheikh tam bir otel cenneti. Bütçenize göre çok güzel konaklama yerleri bulabilirsiniz. Naama Bay bölgesine yakın bir yer seçmenizi tavsiye ederiz. Burası şehrin tam kalbi diyebiliriz.

Sharm El Sheikh Alışveriş – Sharm El Sheikh’ten Ne Alınır?

Sharm El Sheikh Gezisi
Sharm El Sheikh Gezisi

Sharm El Sheikh’te nereden alışveriş yapılır? derseniz, Eski Pazar bölgesini önerebiliriz. Burada bulunan dükkanlardan çeşitli ballar, şifalı bitkiler, salep, çaylar, kahveler, alkolsüz parfümler alabilirsiniz. Özellikle bizde çok pahalı satılan salep burada çok uygun fiyata satılıyor. Alkolsüz parfüm satan dükkanlarda çeşitli kokuları deneyebilirsiniz.

Sharm El Sheikh Nerede? – Sharm El Sheikh’e Nasıl Gidilir?

Sharm El Sheikh Sina Yarımadası’nın güney ucunda bulunuyor. İstanbul’dan direk uçuşlarla yaklaşık 2,5 saatte Sharm El Sheikh’e ulaşabilirsiniz.
Sharm El Sheikh’i harita görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh gezi ve seyahat rehberimizde, Sharm El Sheikh’te mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sharm El Sheikh gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil. Sharm El Sheikh’te yapılacak şeyler ile ilgili önerileriniz olursa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. merhaba,

    gidiş dönüş uçak biletiniz ne kadardı acaba ? fikir olması için bilgi rica ederim.

    teşekkürler

    • Merhaba, uçak bileti fiyatları gittiğiniz döneme, saate ve uçak firmasına bağlı olarak değişir.

      • normalde max 500 liraya avrupaya gidiş dönüş biletler aldım bugüne denk ama şuan ve gelecek aylar için sharm el sheikh gidiş dönüş 900 tlyi buluyor siz de ocak ayında paylaştığınız için yazıyı fikir almak istedim, teşekkürler..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here