Sydney Hakkında Bilgi

Sydney Avustralya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri. Sydney Pasifik Okyanusu kıyısında bir sahil şehri. Avustralya’nın ekonomik, kültür, sanat ve yeme içme gibi her açıdan merkezi kabul edilen Sydney ülkenin ilk kurulan şehirlerinden biri.

Sydney Gezi Rehberi
Sydney Gezi Rehberi

Sydney 1778 yılında İngiltere tarafından kurulmuş. Kuruluş amacı da çok ilginç. En azılı ve kötü suçlular buraya gönderilmiş. İngiliz Donanması Kaptanı James Cook bu adaya geldiğinde bu bölgede yerli halk yaşıyormuş. İngiliz askerleri tarafından yerinden edilen veya öldürülen yerliler neredeyse hiç kalmamış. Kaptan Cook ingiliz hapishanelerinde tutuklu bulunan 759 kişinin Sydney’e getirilmesi önerisinde bulunmuş. Ayakları zincirlerle birbirine bağlanan mahkumlar burada en kötü şartlar altında çalışmışlar. İngiliz donanmasında görev alan askerler de bu bölgeye yerleşmiş.

Sydney Yapılacak Şeyler

Sydney Nereler Gezilir
Sydney Nereler Gezilir

Sydney çok kültürlü ve kendine özgü bir şehir. Sydney’de farklı kültürler bir arada yaşıyor. Bu kozmopolit yapı Sydney’e ayrı bir hava katmış. İnsanlar çok kibar ve saygılı. Pasifik Okyanusu kıyısındaki bu güzel şehir yemyeşil parklara sahip. Şehir çok büyük bir alana yayılmış. Metro ve otobüs ağları çok iyi. Sydney’de yapılacak şeyleri sizin için sıralamaya çalıştık.

Sydney Gezilecek ve Görülecek Yerler – Sydney Gezi Rehberi

1. The Rocks

Sydney'de Gezilecek Yerler
Sydney’de Gezilecek Yerler

Günümüzün en modern ve yeni şehirlerinden biri olan Sydney’de 18. ve 19. yüzyıldan kalma binaların ve kamusal alanların bulunduğu The Rocks çok ilgi çekici bir yer.

Buraya ilk gelen mahkumların ve denizcilerin yaşamlarından kesitleri, geçmişten gelen hikayelerini şehrin tarihi dokusunu ve havasını burada hissedebilirsiniz.

Avrupalı göçmenler Sydney’e gelmeden önce Gadigal (Cadigal) denilen Aborjinler burada yaşıyormuş.

The Rocks’ta yapılan arkeolojik kazılarda tarihi 15. yüzyıla kadar giden kalıntılar bulunmuş. Buna göre; Gadigal Aborjin halkı balıkçılıkla uğraşıyormuş.

The Rocks bölgesinde görülmesi gereken yerler çok fazla. Buraya yaklaşık yarım gününüzü ayırabilirsiniz.

Museum of the Contemporary Art (Modern Sanat Müzesi) ön tarafından Sydney Opera House manzaralı çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

The Rocks bölgesinin arka sokaklarında yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Çok güzel restaurantlar, cafeler ve barlar burada yan yana sıralanıyor. Ayrıca tasarım mağazaları var.

The Rocks’ta dönemsel pazarlar kuruluyor. Bazen hafta sonları veya özel günlerde bu tür etkinlikler olabiliyor. Sydney gezinizden önce kontrol etmeyi unutmayın.

2. The Rocks Sydney Observatory Park

Sydney Gezi Rehberi
Sydney Gezi Rehberi

The Rocks gezinizi bu parkta dinlenerek sonlandırabilirsiniz. Buraya çıkarken yokuş yukarı olduğu için biraz zorlanabilirsiniz. Çıktığınızda gördüğünüz manzara o kadar güzel ki, kesinlikle yorgunluğunuza değiyor. Sydney Opera House, Luna Park, Sydney Harbour Bridge ve Circular Quay gibi bir çok yer ayaklarınızın altına seriliyor. Yanınıza yiyecek içecek alırsanız, burada bulunan banklarda küçük bir mola verdiğinizde yiyebilirsiniz. Eğer hava sıcaksa yanınıza su almanızı tavsiye ederiz; büfe veya cafe göremedik.

3. Circular Quay

Sydney'de Görmeden Dönülmemesi Gereken Yerler
Sydney’de Görmeden Dönülmemesi Gereken Yerler

Eğer Sydney’i ziyaret ediyorsanız bu bölgeye mutlaka uğramanız gerekiyor. Circular Quay, Sydney’in ana feribot terminaline ev sahipliği yapıyor.

Circular Quay, Sydney Harbour’ın tam merkezinde; The Rocks, Sydney Harbour Bridge ve ayrıca Sydney’in simgelerinden Sydney Opera House burada yer alıyor.

Circular Quay feribot terminalinden bir çok önemli noktaya düzenli feribot seferleri yapılıyor. Manly, Watsons Bay, Mosman ve Taronga Zoo (hayvanat bahçesi) bunlardan bazıları.

Circular Quay metro istasyonundan direk havaalanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan otobüs duraklarından şehrin bir çok noktasına gidebilirsiniz.

Circular Quay’de bir çok şık ve güzel restaurant, cafe ve barlar var. Bunlardan birine oturup Sydney Harbour Bridge ve Sydney Opera House manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içip günün yorgunluğunu çıkarabilirsiniz. Burası gece ve gündüz ayrı güzel. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

4. Sydney Opera House – Sidney Opera Binası

Sydney Yapılacak Şeyler
Sydney Yapılacak Şeyler

Sydney Opera House – Sidney Opera Binası, Avustralya’nın ve Dünya’nın en ünlü yapılarından biri. Danimarkalı ünlü mimar Jorn Utzon tarafından yapılan bina 2007 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne girmiş.

1973 yılında açılan Sidney Opera House, Jorn Utzon’a 2003 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandırmış.

Sidney Opera Binası içinde 5 ayrı salon bulunuyor. Burada gösteri izlemek için önceden bilet almanız faydalı olur. Genelde aylar öncesinden biletler tükenmiş oluyor. Binanın dışında ise barlar ve restaurantlar var. Gösterilere bilet bulamazsanız burada Sydney Harbour Bridge manzaralı mekanlardan birinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

1959 yılında başlayan inşaat 14 yılda tamamlanmış. Sydney Opera House yapımı için yaklaşık olarak 7 milyon dolar maliyet çıkarılmış. Evdeki hesap çarşıya uymamış ve 100 milyon doların üzerinde harcama yapılmış. Maliyet ile ilgili çıkan tartışmalara dayanamayan Mimar Jorn Utzon 1966 yılında  istifa etmiş ve geri dönmemek üzere ülkeden ayrılmış. Yılda yaklaşık olarak 8.5 milyon turist tarafından ziyaret edilen Sidney Opera Binası’nı bittikten sonra da hiç gelip görmemiş.

5. Sydney Harbour Bridge – Sidney Liman Köprüsü

Sydney şehrinin en ünlü simgelerinden biri olan Sydney Harbour Bridge 1932 yılında tamamlanmış. Sydney’de yeni yıl kutlamalarının yıldızı olan köprüde yürüyüş yapmak serbest. Hatta çelik halatların üstüne çıkıp Sydney’i seyredebilirsiniz. Çelik halatların üzerine çıkmak için tur satın almanız ve ücret ödemeniz gerekiyor.

6. Darling Harbour – Darling Limanı

Sydney Gezilecek ve Görülecek Yerler
Sydney Gezilecek ve Görülecek Yerler

Darling Limanı, Sidney’in en hareketli bölgelerinden biri. Liman çevresinde restaurantlar, barlar ve cafeler bulunuyor. Maritime Museum (Denizcilik Müzesi), Madame Tussauds Sydney, Sea Life Sydney Aquarium bu bölgeye canlılık katıyor.

Darling Harbour için en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz. Liman çevresinde yürüyüş yapmak, çevrede bulunan restaurant ve cafelerde yemek yiyip zaman geçirmek çok keyifli. Öğlen saatlerinde happy hour yapıyorlar. Eğer denk gelirseniz kaçırmayın, uygun fiyatlı menüler bulabilirsiniz.

Sydney’de Alışveriş

Alışverişi seviyorsanız Sydney sizin için tam bir cennet. The Rocks, Circular Quay ve Sydney Opera House civarında hatıralık ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Sydney, Avustralya’dan hediyelik olarak ne alınır? derseniz; en çok bulabileceğiniz şeylerin başında kanguru, koala gibi peluş oyuncaklar, aborginlere özgü desenlerde boyanmış resimler, rengarenk bumeranglar, kanguru çıkabilir trafik işaretleri, kanguru derisinden yapılmış cüzdan ve kemerler, Ugg marka botlar yer alıyor. Ayrıca opal taştan yapılmış kolye, bilezik ve yüzükler burada çok yaygın olarak görebileceğiniz hediyelik eşyalar arasında bulunuyor.

Sydney Alışveriş Rehberi – Sydney’den Ne Alınır?

1. Sydney Pitt Street
Sydney Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Sydney Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Sydney’de alışveriş için mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Pitt Street Mall. Burası Sydney’in trafiğe kapalı en ünlü caddesi. Dünya’nın ve Avustralya’nın en ünlü markalarını burada görebilirsiniz. Pitt Street Mall, Sydney’in en cıvıl cıvıl ve canlı caddesi. Özellikle öğleden sonra ve hafta sonları sokak performansı yapan dansçılar, müzisyenler ortama ayrı bir güzellik katıyor.

Central tren garından başlayıp Circular Quay’e kadar devam eden Pitt Street boyunca bir çok mağaza, restaurant, cafeler ve barlar sıralanıyor. Yine George Street, York Street ve King Street de Sydney’de görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

2. Queen Victoria Building
Sydney Görülecek Yerler Nelerdir
Sydney Görülecek Yerler Nelerdir

Sydney’de alışveriş deyince ilk akla gelen yerlerden biri de Queen Victoria Building. Burası şehrin en tarihi yapılarından biri. İçine girdiğinizde bunu hissedebiliyorsunuz. Görkemli mimarisi, keyifli cafe ve restaurantları, muhteşem tavan süslemeleri ile Sydney’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

1898 yılında inşa edilen Queen Victoria Building 1986 yılında restore edilerek Sydney’in en prestijli ve popüler alışveriş merkezi olmuş.

Renkli cam tavana doğru uzanan, 19. yüzyıldan kalma merdivenler en üst katta görülebilir.

Özellikle yılbaşında muhteşem güzellikte kocaman çam ağacı ile süslenen bina ziyaretçi akınına uğruyor.

Aboriginal Art Gallery, Peter Nathan Toy Soldiers, Royal Selangor;  Queen Victoria Building Alışveriş Merkezi içersinde dikkatimizi en çok çeken yerler arasında.

Peter Nathan Toy Soldiers; Dünya’nın en önemli meydan savaşlarını oyuncak askerler, silahlar, arabalar ile canlandıran bir dükkan. Her şey gerçeğine uygun olarak ve en küçük ayrıntısına kadar düşünülerek yapılmış. Çanakkale Savaşı da bunlardan biri.

Aboriginal Art Gallery; Avustralya’nın yerli halkı aborjinler tarafından yapılan objeler burada sergileniyor. Bumeranglar, tablolar, çeşitli duvar süslerini burada görebilirsiniz. Hepsi birbirinden ilginç hatıralık eşyalar burada Circular Quay’deki mağazalara göre daha pahalı.

Royal Selangor; Bu mağazada bulunan el yapımı kupalar, bardaklar, şarap kadehleri, çay setleri çok ilgi çekici. Bazıları design edilirken British Museum’daki eserlerden ilham alınmış. Star Wars, Lord of the Rings gibi ünlü filmlerin ürünleri de yapılmış. Fiyatları çok pahalı.

3. The Strand Arcade
Sydney Gezilecek Noktalar
Sydney Gezilecek Noktalar

Sydney’in en şık ve görülmeye değer yapılarından biri olan The Strand Arcade 1892 yılında açılmış. Bu tarihi yapı Pitt Street Mall ile George Street arasında yer alıyor.

İngiliz mimar John Spencer tarafından tasarlanan pasajın tavanı renkli camlar ile süslenmiş.

4. Chinatown Sydney

Sydney Chinatown, diğer ülkelerde görmeye alışık olduğumuz tarzda kalabalık bir bölge değil. Burada küçük hediyelik satan dükkanlar veya çin yemekleri satan yerler yok. Çin mahallesi denildiğinde genellikle pazar tarzı yerler gözünüzün önüne gelir. Burası ise tamamen farklı. Çin yemeği yapmak için malzemeler satan yerler var. Ucuz hediyelik eşya satan yer arıyorsanız, buraya gitmeyin deriz.

Sydney Seyahat Önerileri – Sydney’de Ne Yapılır?

Sydney’de şehir merkezi dışında nereler gezilir? derseniz, Sydney Blue Mountains bölgesini görmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında mevsim uygunsa Sydney Plajları‘nı gezebilirsiniz.

1. Sydney Plajları

Sydney Gezisi
Sydney Gezisi

Sydney Circular Quay limanından kalkan tekneler ile Bondi Beach, Mosman, Manly, Port Jackson gibi bir çok plaja ulaşabilirsiniz. Buralar yaz aylarında yani; Aralık, Ocak ve Şubat gibi çok kalabalık ve canlı oluyor. Özellikle hafta sonları denizin keyfini çıkaranlar, dalga sörfü yapanlar, cafede ve restaurantlarda zaman geçirenleri Sydney’in bu sahil şeridinde görebilirsiniz.

2. Sydney Blue Mountains

Sydney Görülecek Yerler
Sydney Görülecek Yerler

Avustralya’da Sydney’e giderseniz Blue Mountains mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Çok geniş bir alana yayılan vadide, muhteşem güzellikte manzaraları seyredebilirsiniz. Burası doğa harikası bir bölge.

Buraya gitmek için Sydney Central Station istasyonundan kalkan Blue Mountains trenine binmeniz gerekiyor. Yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Katoomba istasyonunda inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Blue Mountains 2000 yılında Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

Katoomba çok küçük bir kasaba. Katoomba tren istasyonunda indikten sonra kasabayı görmek isterseniz Echo Point tarafına doğru yürüyebilirsiniz. Yürüyüş yaklaşık 1 saat sürüyor. Katoomba istasyonundan kalkan belediye otobüslerini kullanarak da bölgede gezmek mümkün. Özellikle hava sıcak olursa yürüyüş yapmak yorucu olabiliyor. Hop on Hop off otobüsler çok pahalı. Aynı yerlere gittiği için biz tercih etmedik. Eagle Hawk Lookout, Echo Point mutlaka görmeniz gereken yerler. Echo Point’ten The Three Sisters manzarası muhteşem gözüküyor.

Burada Scenic World denilen teleferik var. Biraz pahalı ama farklı bir deneyim yaşamak isterseniz tercih edebilirsiniz.

Sydney’den Blue Mountains bölgesine gidiş geliş yaklaşık 4 saat sürüyor. Biz günübirlik gezi yaptık. Doğada yürüyüş yapmak ve buranın keyfini daha fazla çıkarmak isterseniz. Burada 1 gün konaklama yapmanızı tavsiye ederiz.

Sydney, Blue Mountains turu için 1 gün ayırmanız gerekiyor.

3. Sydney Whale Watching – Sydney Balina İzleme Turu

Sydney Seyahat Önerileri
Sydney Seyahat Önerileri

Sydney’de çok farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, Sydney Whale Watching turu satın alabilirsiniz. Balinalar mayıs ayından kasım ayına kadar Antartika’dan kuzeye doğru gidiyorlar. Eğer bu aylar içersinde Sydney’e giderseniz balina görme imkanınız var.

Sydney Limanı’ndan Pasifik Okyanusu’na çıkarak yaklaşık 1 saat yol alıyorsunuz. Bu tur yaklaşık olarak yarım gününüzü alıyor.

Tekneler çok büyük olmasına rağmen dalgalardan çok fazla sallanıyor. Eğer deniz tutması probleminiz varsa bu turu tavsiye etmeyiz.

Sydney Yeme İçme – Sydney’de Ne Yenir? – Sydney’de Nerede Ne Yenir?

Sydney Ne Yenir
Sydney Ne Yenir

Sydney, Avustralya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Burada Dünya’nın çeşitli bölgelerine özgü bir çok yemek çeşidi ve restaurant bulabilirsiniz.

Pitt Street üzerinde İtalyan, Japon, Çin ve Kore restaurantları yan yana sıralanıyor. Özellikle hafta sonu ve akşam saatlerinde bu bölge çok kalabalık ve canlı.

Macchiato Wood Fire Pizza & Coffee Roastery, Pitt Street üzerindeki en popüler yerlerden biri. Pizzaları ve italyan tatlı çeşitleri nefis.

Japon ve Kore restaurantlarının açık büfe akşam yemeği servisleri var. Burada dikkat etmeniz gereken şey, tabağınızdaki her şeyi bitirmeniz gerekiyor. Yoksa para cezası olarak hesabınıza ekleniyor. Aynı uygulamayı Seoul’deki birkaç restaurantta da görmüştük.

İstanbul’daki Vapiano Restaurant, Sydney’de de var.

Sydney’de yeme içme konusunda diğer önemli bir bölge Circular Quay. Sydney Limanı’nın harika manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilir veya nefis bir yemek yiyebilirsiniz. Sydney Opera House’dan başlayıp The Rock tarafına doğru uzanan sahil boyunca çok çeşitli mekanlar var.

Sydney’de hangi restaurantta yemek yenir? derseniz, Searock Grill ve City Extra Restaurant bizim en sevdiğimiz yerler oldu.

Sydney’de martılara karşı çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Elinizde yiyecekle gezmemeye çalışın. Martılar masada veya elinizde bir şey yediğinizi görürse saldırıp almaya çalışıyor. Bu Türkiye’de hiç görmediğimiz bir olay olduğu için oldukça dikkatimizi çekti.

The Rock, Sydney’in Old Town bölgesi diyebiliriz. Burada geleneksel tarzda bir çok cafe ve restaurant var.

Sydney Neler Yapılır
Sydney Neler Yapılır

Sydney Opera House binasının liman tarafında bir çok restaurant ve bar var. Buraları oldukça popüler.

Sydney’de Coles Super Marketler zincirinden yiyecek içecek alışverişinizi yapabilirsiniz. Çok çeşitli ekmek, tatlı, meyve, yoğurt, peynir ve süt ürünleri var. Pratik ve sağlıklı bir şeyler ararsanız doğranmış meyve tabakları tam size göre.

Sydney’de konaklama önerileri – Sydney’de otel tavsiyeleri

Sydney’de her bütçeye uygun otel veya hostel bulmak mümkün. Sydney’de nerede kalınır? derseniz; Pitt Street Mall ile Circular Quayarasında bir konaklama yeri seçerseniz merkezde kalmış olursunuz. Önemli noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Sydney’de kaç gün kalmalı – Sydney’de kaç gün kalsak yeter?

Sydney’de en az 4 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Blue Mountains turu 1 tam gün sürüyor. Sydney çok büyük bir şehir. The Rocks, Circular Quay, Queen Victoria Building gibi Sydney’de gezilecek yerler için ise 3 gün ayırabilirsiniz. Ayrıca yazın sıcak aylarında giderseniz Sydney plajlarına da zaman ayırmayı unutmayın.

Sydney’e Ne Zaman Gidilir? – Sydney’e Ne Zaman Gidilmeli?

Sydney, Avustralya Güney Yarımküre’de bulunduğu için mevsim olarak Avrupa ve Türkiye’nin tam tersini yaşıyor. Aralık, Ocak ve Şubat ayları en sıcak mevsim. Biz Ağustos ayında gittik. Hava biraz serin ve rüzgarlı olmasına rağmen gezmek için oldukça uygundu.

Sydney’de Gece Hayatı – Sydney’de Eğlence

Sydney, Avustralya’nın en eğlenceli ve hareketli şehirlerinden biri. Sydney Opera House performanslarından birine bilet bulabilirseniz mutlaka alın. Bilet fiyatları pahalı olsa da buraya kadar gelmişken kaçırmayın deriz.

Pitt Street boyunca bir çok bar, pub, restaurant göreceksiniz. Akşam saatlerinde oldukça eğlenceli oluyor. Ayrıca Darling Harbour ve Circular Quay de Sydney’in gece hayatı en hareketli yerlerinden.

Sydney’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Sydney Gezi ve Seyahat Rehberi
Sydney Gezi ve Seyahat Rehberi

Sydney’e gezi planlarsanız Sydney’de görmeden dönmemeniz gereken yerler şu şekilde sıralanıyor.

  • Sydney Opera House
  • Sydney Harbour Bridge
  • Darling Harbour
  • Pitt Street Mall
  • Blue Mountains
  • Circular Quay
  • The Rocks
  • Queen Victoria Building
  • Strand Arcade

Sydney’e Nasıl Gidilir?

Avustralya, Türkiye’ye en uzak ülkelerden biri. Buraya gitmek için yaklaşık 1 günlük uçak yolculuğu yapmanız gerekiyor. Sydney’e direk uçuş bulunmadığı için Singapur, Hong Kong, Dubai gibi bir yerden aktarma yapılması gerekiyor.

Sydney Nerede?

Sydney, Avustralya’nın doğu sahilinde ve Pasifik Okyanusu kıyısında bulunuyor.

Sydney yapılacak şeyler yazımızda, Sydney’in gezilecek noktalarına yer vermeye çalıştık. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here