Venedik Gezilecek Yerler- Venedik Gezi Rehberi-Venedik Yapılacak Şeyler

Venedik Gezilecek Yerler yazımızda, Venedik Gezi Rehberi, Venedik Yapılacak Şeyler, Venedik Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz.
Venedik’te gezilecek yerler arasında ilk sıralarda; San Marco meydanı ve Rialto Köprüsü yer alıyor. Venedik İtalya özelikle Türk turistlerin çok tercih ettiği bir destinasyon. Güneşli bir günde buradayız. Venedik çok keyifli ve çok eğlenceli bir şehir.

Venedik Gezilecek Yerler – Venedik Gezi Rehberi

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerlerin ilk sırasında bulunan Rialto köprüsüne geliyoruz. Rialto köprüsü 1400 yılında ahşap olarak inşa edilmiş daha sonra bu son şeklini almış. . Rialto Köprüsü’nün üzerinde irili ufaklı bir çok dükkan var.

San Marco Meydanı – Rialto Köprüsü arasında yürüyüş yolu tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Venedik ara sokaklarında dolaşmak çok eğlenceli. Bazı yerlerde sokaklar o kadar dar ki 2 insanın yan yana geçmesi mümkün olmuyor. Burada yaşayan herkesin evinin önünde bir sandal bağlanmış. İnsanlar okula, işe, alışverişe ve her yere sandalla gidiyor.

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

Gondollar ise bir klasik ve hepsi siyah renkte. Bunun nedeni ise bütün Avrupa’yı ve tabii Venedik’i de etkileyen veba salgını sırasında gondollarda ceset taşınmasıymış.
Renkli evleri, dükkanları, daracık sokakları ve kanallar arasındaki estetik köprüleri ile Venedik çok güzel bir şehir.
Venedik Gezilecek Yerler arasında ikinci sırada güvencileri ile ünlü San Marco meydanına geliyoruz. Güvencinler insanlara çok alışık, korkmazsanız elinizle bile besleyebilirsiniz.
San Marco, Venedikliler için çok önemli bir kişiymiş. Bu nedenle cesedi 800 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinden Venedikli 2 tüccar tarafından buraya getirilmiş.

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

Meydandaki muhteşem güzelikteki Kilise ise Venedik’in gücünü gösteren en önemli kilise olarak 1073 yılında tamamlanmış.
Meydandaki Saat Kulesi de çok güzel ve orijinal bir yapı. Avrupa’da bir çok güzel yapının mimarı gibi bunu yapan mimarın da gözlerinin çıkarıldığı söyleniyor.
Bir diğer güzel yapı Muhteşem Dükler Sarayı istiridye ve pembe damarlı Verona mermerinden Gotik tarzında yapılmış. Sarayın ikinci katı bir süre mahkeme salonu olarak kullanılmış.
San Marco meydanı çok önemli ve eğlenceli bir meydan burada bulunan kafeler de çok ünlü ama fiyatlar çok pahalı, oturmadan önce menüleri kontrol etmekte fayda var.

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

Burada yapılabilecek klasik aktivitelerden birisi de Gondol turu yapmak. Genelde 30 dk. süren gondol turlarında dar kanallardan geçilip ana kanal olan Grande Kanal’a geliniyor.
Daha sonra Venedik’in dar sokaklarında dolaşabilirsiniz. En yaygın destinasyon San Marco meydanı- Rialto Köprüsü arasındaki yollar. Sokaklara çok fazla sayıda yönlendirme konulduğundan yollunuzu bulmanız zor olmaz.
Venedik çok turistik olduğundan İtalya’nın en pahalı şehirlerinden birisi. Özelikle Venedik’te yeme içme çok pahalı, 2 veya 3 çeşit olarak hazırlanan menülerden almakta fayda var.

Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

 

Burada alınabilecek en güzel hediyelikler danteller, maskeler, Murano camları ile yapılmış süs eşyaları olarak sıralanıyor.

Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler

 

Ulaşımda en yaygın araç olarak Vaporetto kullanılıyor.

Vaporetto ile ulaşım-1-

Vaporetto ile ulaşım-2-

Fotoğrafların bazıları Sertaç Apanay’ın Albümünden alınmıştır.

Venedik Gezilecek Yerler, Venedik Gezi Rehberi, Venedik Yapılacak Şeyler, Venedik Hakkında Bilgileri içeren yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.
Burano Adası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here