Hollanda denilince ilk akla gelen şehir hiç şüphesiz Amsterdam oluyor ama eğer bu ülkeye ayıracak 3 gününüz varsa Volendam ve Marken Turuna da bir gününüzü ayırıp görmek gezinize ayrı bir güzellik katacaktır.

Volendam ve Marken Gezisi

Volendam ve Marken Gezisi
Volendam ve Marken

Volendam ve Marken Gezisinde ilk durağımız olan Volendam Kuzey Denizi kıyısında bulunan tipik bir sahil kasabası. Yolumuz buraya yaz aylarında düştü. İnsana huzur veren sessiz ve sakin bir kasaba. Otobüsten indikten sonra sahile doğru yürüyoruz. Sahile ulaştığımızda kıyıya paralel uzanan parke taşlı bir yol görüyoruz. Bu yol boyunca hepsi birbirinden bakımlı, tarihi evler birbiri ardına sıralanıyor. Bu evler daha çok turistik amaçlı restaurant, kafe ve mağaza olarak kullanılıyor. Deniz manzaralı kafelerinde kahve içen veya bir şeyler yiyip günün keyfini süren insanlara rastlıyoruz. Limanda birbirinden güzel tekneler sıralanmış duruyor. Ahşap tekneler ve yatlar özelikle dikkatimizi çekiyor. Yaz aylarında Marken Adasına bu teknelerle ulaşmak mümkün veya isterseniz Kuzey Denizinde keyifli bir tekne turu da yapabilirsiniz. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğundan bunları yapamıyoruz. Biraz etrafta dolaştıktan sonra iskeleye çıkıyoruz. Daha sonra kafelerden birinde oturup kahvemizi içiyoruz. Yol boyunca hediyelik eşya dükkanları sıralanıyor. Birkaçına uğruyoruz, fiyatları Amsterdam’a göre biraz daha uygun. Dükkanların içinde bulunan ahşaptan yapılmış gemi maketleri, klasik Hollanda ayakkabıları ve ev maketleri o kadar incelikle ve güzel yapılmışlar ki gerçek gibi duruyorlar. Otobüsümüze geri dönerken sahil kenarında bulunan villalar bölgesi dikkatimizi çekiyor. Bu bölge merkeze göre daha da sessiz ve sakin. Burada çiçekli ve bakımlı bahçelerin içersindeki villalar sahil yolu boyunca çok hoş bir görüntü oluşturuyor. Havanın güzelliğinden yararlanan bazı kasabalılar bahçelerinin bakımıyla uğraşıyorlar. Buradan ayrılmadan önce buradaki banklardan birinde oturup otobüs saatimizi beklerken bu güzel kasabayı ve Kuzey Denizi’ni seyrediyoruz.

Volandam ve Marken Gezisinde bir sonraki durağımız Marken kasabası. Rehberimiz burasının tipik bir Hollanda sahil kasabası olduğundan bahsediyor. Marken dar yolları, şirin, küçük ve bakımlı evleri ile görülmeye değer bir yer. Burasını ilginç kılan şey ise ada olması. Anakaraya ince bir yolla bağlamışlar. Aralarda bulunan kanallar ve bu kanalların üzerindeki küçük taş köprüler bu kasabayı daha da güzelleştirmiş.

Amsterdam – Volendam arası otobüs ile ulaşım için Google Map tarifi size yardımcı olacaktır:

Volendam – Marken arası Google Map Yol Tarifi

Marken – Amsterdam arası Google Map Yol Tarifi

Volendam ve Marken Gezisi
Marken Kasabası
Volendam ve Marken Turu
Marken Kasabası
Volendam ve Marken Turu
Volendam Kasabası
Volendam ve Marken Turu
Volendam Kasabası
Volendam ve Marken Turu
Volendam Kasabası
Volendam ve Marken Turu
Volendam Kasabası
Volendam ve Marken Gezisi
Marken Kasabası
Volendam ve Marken Gezisi
Marken Kasabası
Hollanda Gezilecek Yerler
Volendam Kasabası

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here