Ana sayfa Seyahat Rehberi Yolculuğa Çıkmadan Önce Bakılması Gereken 10 Öneri

Yolculuğa Çıkmadan Önce Bakılması Gereken 10 Öneri

3054
4

Yolculuğa çıkacak birçok insan hazırlığını son güne bırakıyor. Son dakikaya bırakılan hazırlık nedeniyle, seyahat sırasında birçok olumsuz durum ve eksikle karşılaşılabiliyor. Sonradan pişman olmamak için, yolculuğa çıkmadan önce önerilere göz atmak gerekiyor.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Bakmanız Gereken 10 Öneri

1. Turlar tek seçenek değil

Seyahate çıkan birçok kişi kendi seyahat planını kendi yapıyor. Rutin, alışılagelmiş turistik rotalar ve uyumsuz tur grupları can sıkıcı olabiliyor. Gezi blogları ve seyahat yazıları rotayı belirlemede etkili olurken; ucuz bilet bulduğunuz anda kaçırmamanız gerekiyor. Gittiğiniz yerde araç kiralama seçeneği ile çevreyi çok daha kolay bir şekilde gezebileceğinizi hatırlatmakta yarar var. Diyelim Alaçatı’ya gideceksiniz; İzmir havalimanı araç kiralama servislerinden faydalanıp kimseye bağımlı olmadan 1 saate şirin kasabaya varmanız mümkün.

2. Mil programlarına üye olun

Günümüzde neredeyse tüm havayolu şirketleri sadakat programı uyguluyor. Bir şirketten ömür boyu tek bilet alacak olsanız bile sadakat programına üye olun. Uçuşlarda sınıf yükseltme, hediye kazanma ya da indirimli uçak bileti gibi imkanları için üyelik gerekiyor.

3. Bir cüzdan ve bir bel çantası

Olası hırsızlıklara karşı alınabilecek tedbirler arasında bir cüzdan ve bir bel çantası taşımak da var. Cüzdanınızın çalınması durumunda bel çantası içindeki para ve kimliklerle seyahatin sonunu getirmek mümkün olabilir.

4. Çocukların oyalanabileceği cihaz taşıyın

Çocuklu seyahatlerde, uzun beklemeler ya da yolculuk sırasında çocukları oyalamak için, tablet, laptop gibi cihazlar kullanılabilir. Canları sıkılan çocukların sağa sola sarmasını engellemek için çizgi film ya da çok basit bir oyun çoğu zaman yeterli olabiliyor.

5. Battery Bank imdada yetişir

Yolculuklarda fotoğraf çekip, internete girdiğimiz zaman zaman da görüşme yaptığımız akıllı telefonların en büyük handikapı şarjlarının çabuk bitmesi. Farklı boy ve çeşitleri olan battery banklar uzun yolculukların olmazsa olmazlarından. Yolculuğa çıkmadan önce şarjlarını tam olarak doldurmayı unutmamak gerekiyor.

Power Bank
Power Bank

6. Otelde ve havalimanında para bozdurmayın

Oteller ve havalimanları döviz kurunun en düşük olduğu ve komisyon alınan yerler arasında. Herhangi bir döviz bürosuna giderek normal kurdan para bozdurmak ya da kredi kartına komisyon uygulamayan yerleri tercih etmek sorunu ortadan kaldırabilir.

7. Paranoyak olmayın

Seyahatlerde her an hırsızlık mağduru olacağınızı ya da kapkaççıların size saldıracağını düşünmek, tüm geziniz boyunca rahat hareket etmenizi engeller. Tedbiri ve dikkati elden bırakmadığınız sürece, seyahatin tadını çıkarmayı deneyin. Yardımcı olmaya çalışan insanlara potansiyel suçlu muamelesi yapmayın.

Araç Kiralama
Araç Kiralama

8. Uykunuzu senkronize edin

Uzun süreli uçuşlar ve zaman dilimi farkları vücudun biyolojik ritmini olumsuz etkiliyor. Jet-lag olmaktan kolayca kurtulmak için gitmeden önce varacağınız yerin saat dilimine göre yaşamaya başlayın. Bu önlem ile gittiğiniz yere adapte olmanız daha kolay olacak.

Araç Kiralama
Araç Kiralama

9. Vücut dilinizi kullanın

Yabancı dil bilmeyen ya da karşısındakiyle anlaşmakta sorun yaşayacağını düşünen kişilerin en çok uyguladığı yöntemlerden biri bağırarak konuşmak. Karşınızdaki ile aranızdaki dil farkının çözümü bağırmak değil. Gülümseyerek konuşmak ve vücut dilini kullanmak sanıldığından çok daha kısa sürede işleri çözebilir.

10. Telaşa gerek yok

Genellikle gidiş ve dönüş tarihi belli olan seyahatlerde telaş yapmanın hiçbir şeye olumlu etkisi görülmüyor. Varış durağına gitmek için acele etmek yerine yolculuğun keyfini çıkarmak çok daha fazla detay görmek için iyi bir seçenek. Anahtar formül: anı yaşa, keyfini çıkar!

4 YORUMLAR

    • Güneş merhaba,
      Son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri powerbankler gerçekten

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here