Zambia Gezilecek ve Görülecek Yerler

Zambia Gezilecek Yerler yazımızda, Zambia Hakkında Bilgi, Zambia Gezi Rehberi ve Zambia Victoria Şelalesi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Yazı ve Fotoğraflar : Cengiz Ulus

Zambia Gezilecek Yerler

Sonunda üçümüze de uygun tarihi yakalayıp Dubai aktarmalı, Zambia biletimizi aldık. Artık gidiyoruz şu Afrika’nın göbeğine. Keşke o da gelseydi..:-(((
Dubai 4 saatlik bir mesafede ..Sekiz buçuk saat Lusaka aktarması var. Uçak biletinizi Emirates’den aldıysanız 8-9 saatlik beklemelerde; ücretsiz Dubai vizesi ve otel konaklaması veriyor. Otel konaklamasını almak için, daha önceden Emirates’den rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Uçaktan iniş, Dubai vizesini alış ve pasaporta damga vurdurmak için uzun bir kuyruğa giriyoruz. Lusaka uçağımız 09.40’da. Biz otele 03.50’de girebiliyoruz. Saatler 07.30’a kuruluyor. Ne anladım ben bu işten?
Nihayet Lusaka uçağındayız. Hava açık, sıcak değil ama.. 7 saatlik bir uçuş için havalanıyoruz. Uçak boş sayılır. Koridor olan yerimi, pencere kenarı olarak değiştiriyorum. İki film, biraz oyun, biraz müzik, biraz uyku inişe bir saat kaldı. Az önce dağ çölüydü, şimdi ortalık yeşillenmeye başladı. Kazasız belasız iniyoruz minik Lusaka havaalanına.

Zambia Gezilecek Yerler
Zambia Uçaktan Görünüm

Zambia’ya giriş vizesi TC. vatandaşlarına kapıda ve 50 $ tek girişli. Eğer Zimbabwe ya da başka bir ülkeye gidip tekrar Lusaka’ya dönecekseniz 80 $ verip çok girişli vize istiyorsunuz.. Parmak izi alınıyor.. İçecek ücreti diyerek bahşiş de isteniyor.

Zambia Hakkında Bilgi
Zambia Lusaka

Türk arkadaşım bizi çıkışta karşılıyor.. Söylediğine göre; 80 kwacha’ ya merkeze taksi tutuluyormuş, tabii ki sıkı bir pazarlıktan sonra. ( 1$: 5.30 kwacha, 1 euro:6.31 kwacha)
Lusaka’ya girişte diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi, yol kenarında yürüyen insanlar dolu. Seviyorum bu görüntüleri. Başının üzerinde bir şeyler taşıyanlar, arkasına çocuğunu kundaklamış kadınlar, derme çatma küçük dükkanlar, sebze meyve satıcıları…. Zambia nüfusu 14 milyon, Lusaka 2.5 milyon. Zengin bakır madenleri varmış. Ortalama ömür 40 yaşmış. Şaşırtıcı ve üzücü… Bir mezarlıkta durduk ve bu yaş ortalamasının doğru olduğunu gördük. Bebek ölümleri çok fazla. Katolik hıristiyanlar..Müslümanlar % 1.5
Küçük bir merkez turu yapıyoruz. Saat 18.00 gibi bütün iş yerleri kapanıyor.(alışveriş merkezleri de dahil )

Zambia Gezi Rehberi
Zambia Mezarlıkları

Planımıza göre bugün Lusaka sokaklarında olacağız. İlk önce, sadece Pazar günleri açık olan hediyelik eşya pazarına gidiyoruz.Arcades Shopping Center’ın oto parkında kurulan bu Pazar bence Lusaka’nın güzellerinden. El sanatları ,resim ,ağaç oymacılığı gibi hediyelik eşyalar var.

Zambia Gezilecek Yerler
Zambia Pazarları

Pazardan çıkıp merkeze gidiyoruz. Freedom heykeli gözümüze çarpıyor.Mütevazi bir anıt… Birkaç poz alıp yürüyüşe devam ediyoruz. Karşımıza otobüs terminali çıkıyor. Buraya kadar gelmişken Livingstone’ a nasıl gidilir diye araştırıyoruz. Terminalden Zimbabwe – Harare’ye ve diğer komşu ülkelere otobüs kalkıyor. Livingstone’ a gidiş saatlerini öğreniyoruz. Terminalden ayrılıp ünlü Kahire Caddesine (Cairo Road) ulaşıyoruz. Tam bir hayal kırıklığı. Bozuk kaldırımlar, kaldırımlara tezgah açmış seyyar satıcılar, kiralanmamış boş ve pis duran dükkanlar. Öyle ünlü markalar falan yok, bu en ünlü caddede.. Bizi pek sarmıyor ayrılıyoruz oradan. Freedom heykelinin oraya geliyoruz. Heykelin arkası Lusaka müzesi ama girmeye niyetimiz yok. Canımız sokaklarda foto çekmek istiyor. Heykelin önündeki caddenin karşısında bir kalabalık var. Yönümüzü çeviriyoruz. Burası tam bir bit pazarı , ne arasanız var…Avrupa’nın ya da Avustralya’nın eski kıyafetleri, eşyaları burada satılıyor. Foto çekmemize çok büyük tepki var. Kendi dillerinde bir şeyler söylüyorlar. Tadımız kaçıyor. Kamerayı kaldırdığımız anda sesler yükseliyor. Bit pazarının yanında LUKAMA MARKET var. Burası saç barakalardan oluşturulmuş bir kapalı çarşı. Korkusuzca girip dolaşıyoruz. İki kişi zor geçiyor. Bütün dükkanlar aynı malzemeyi satıyor. Nasıl ticaretse. Hava kararmak üzere artık, eve dönüş saati.

Zambia Hakkında Bilgi
Zambia Freedom Heykeli

Sabah erken kalkıyoruz. Bu gün pazartesi. Zimbabwe konsolosluğuna gidiyoruz. Pasaportlar bırakılacak, 14 gün sonra gelinecek diyorlar. Bize acil lazım Livingstone’dan çıkış yapacağız diyoruz. Çok tınlayan yok, pek yardımcı olacak gibi de gözükmüyorlar. Kapıda alırız deyip çıkıyoruz. Eşyalarımız yanımızda, otobüs terminaline gidiyoruz. 16.5$’a Livingstone biletimizi alıyoruz (80 khawaca Livingtone’a uçak da var). Biz kara yolculuğunu seviyoruz ve acelemiz de yok zaten. Yolumuz 470 km. Yerimize geçiyoruz. Otobüs yeni model , güzel ve temiz görünüyor. Sadece kokuyor. Yerimize oturmuş bayan itiraz etmeden kalkıp başka bir yere oturuyor. Otobüsün içinde yaşlı bir adam yüksek sesle misyonerlik yapıyor. Yardım parası toplayarak, otobüs hareket etmeden iniyor. TV açılıyor 90’lı yılların filmi sonra da misyonerlik konuşmaları ve kilise müzikleri. O kadar yüksek sesle dinleniyor ki, hiç itiraz eden de yok. Bense Şebnem Ferah dinliyor, hanımeli bisküvi yiyiyorum. Mutluyum Afrika’da olmaktan. Çok şiddetli ve durmaksızın yağmur yağıyor. Saat 11’de bindiğimiz otobüs 18.40’da Livingstone’a ulaşıyor.

Zambia Gezi Rehberi
Zambia Gezisi

Bagajımızı alıp yürüme mesafesindeki Jolly Boys’a geliyoruz. Güzel bir hostel. Gezgin arkadaşların tavsiyesine uyduk, iyi de oldu. Resepsiyondaki kız Türk olduğumuzu öğrenince son yıllarda ülkenizden çok misafir ağırlıyoruz diyor. Hoşumuza gidiyor. Üç kişi 4 yataklı banyo wc içinde oda için 70$ ödüyoruz.

Zambia Gezilecek Yerler
Zambia Gezisi

Zambia Victoria Şelalesi

Sabah kahvaltımızı yapıp, para bozdurup biraz da turladıktan sonra, Zambia Viktoria Şelaleri‘ne gitmek için 30 kwacha’ya taksi ile anlaşıyoruz. Girişte şu Nepal’deki saldırgan maymunlar karşılıyor. Giriş ücreti 20 kwacha. Hava çok kapalı, ilerliyoruz, hediyelik eşya satanlardan yağmurluk kiralıyoruz. Yenisini satan yok (üçü 5 kwacha) Yağmurlukları giyip, yoğun bir şekilde su dökülme sesinin geldiği yöne ilerliyoruz. Heyecanlıyım. Suyun döküldüğü yarığın üstü su bulutu ile kaplı. Ufak taştan patikaları izleyerek, şelaleyi seyir yerlerine ulaşıyoruz. Su debisi çok yoğun ve pek net bir şey görülmüyor. Sürekli yağmur yağıyor, fotoğraf çekmek çok zor oluyor.

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

Patikalardan biraz ilerlediğimizde, Zambia’ya giden her gezginin beklediği dakika veya görüntü ile karşılaşıyorsunuz: Zambezi nehri üzerinde kurulu olan köprü. Bu köprü, Zambia ve Zimbabwe sınırı. Görüntüsü muhteşem. Çok güzel fotoğraf veriyor. Üzerinde adrenalin sporları yapılıyor. Biraz sonra köprünün üzerine çıkacağız, tekrar Zambia Victoria Şelalesine dönüyoruz. İki dağ arasına küçük bir köprü yapmışlar takribi 50m. Islana ıslana oradan karşıya geçiyoruz. Bu tarafta su bulutu daha az, daha iyi ve daha rahat fotoğraf alınıyor. Bir tarafta güzel bir yeşillik, diğer tarafta dökülen suyun yarattığı gürültü. Yağan yağmur, ıslanan biz, mutlumu mutluyum….Kendimi çok iyi hissediyorum. Artık Zambia Victoria Şelalesi turumuz bitti, köprüye gitme zamanı.

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

Köprüye gitmek için bilet aldığımız girişe gelip o yolda ilerliyoruz. Biraz ileriden İmmigration ücretsiz olarak ufak damgalı bir kağıt parçası alıyorsunuz. Dönünce de aynı işlemi yapıyorsunuz. Artık köprünün üzerindeyim. Manzara anlatılmaz yaşanır cinsten. Yine yağmur var ve biz yağmurluksuzuz. Daha önce baraj gördüm ama buraya dökülen su ve gücü korkutucu. Oluşan girdapları görüyorsunuz. Burada su bulutu oluşmuyor. Köprüyü geçerek 2km . uzaklıktaki Zimbabwe sınır kapısına geliyoruz. Girişim yine ret alıyor. Israr ediyoruz, bahşiş öneriyoruz, olmuyor. Vizeyi alamadan dönüyoruz, muhteşem köprüye. Yolda ilerlerken madem Harare’ye gidemeyeceğiz o zaman biz de şelaleyi yukarıdan görelim diyoruz. Helikopter turu almak üzere geri dönüyoruz. (Köprünün Zambia tarafındaki cafeye mutlaka girin ve o güzelim manzara eşliğinde birşeyler yudumlayın. BRIDGE CAFE

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

BATOKA SKY isimli şirkete geliyoruz. Daha önde broşürlerde 155 $ olan helikopter turu 170$’a çıkıyor. (Tur zamanı 15 dakika ) Vakit geç oldu , düşünmeden turu alıyoruz. 10 dk. bekledikten sonra havalanıyor ve o eşsiz manzaranın tadını çıkarıyoruz. Sürekli fotoğraf çekiyoruz. (Yukarıda çektiğimiz fotoğraflar boşuna gitti . 42$ karşılığında helikoptere biniş hazırlığımızdan, içerideki telaşlı, heyecanlı hareketlerimizin hepsini videoya çekmişler. Bize hem helikopterin altına takılmış kameradan çekilmiş, hem kabin içi, hem de belgesel haline getirilmiş 3 adet cd hazırlayıp otele kadar getiriyorlar.) kısıtlı bir bütçeniz yoksa kesinlikle yapılması gereken bir aktivite…Biz çok memnun kaldık ve hoşumuza gitti.

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

Gece OLGA PİZZA’da güzel pizzamızı yerken, Lusaka’ya dönme kararı alıyoruz. (Büyükelçilikten Zimbabwe vizesini alabileceğini söyleyen birini bulmuş arkadaşımız.)
Sabah 13.30’a Lusaka biletimizi alıyoruz. Çok zamanımız var. Livingston’u dolaşmaya başlıyoruz. Mukuni market turistler için hazırlanmış bir Pazar. Almaya değer bir şey yok.

Zambia Gezi Rehberi
Zambia Gezi Rehberi

Bir dükkanda olan, diğerinde de var yani kısaca her mağaza aynı şeyleri satıyor. Bir magnet bile yok. Közde mısır alıyoruz, onun da tadı tuzu yok. Bari müzeye gidelim diyoruz. Sokaklarda fotoğraf almamız hala tepki görüyor. Müzeye giriş 25 kwacha. Burada da fotoğraf almak yasak. Kemik kalıntıları, büyücülük malzemeleri, ok, mızrak uçları doldurulmuş hayvanlar falan var. Mırıldana mırıldana buradan çıkıyoruz.

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

Müze, otelin çok yakınında, bir kahve içmek ve bavullarımızı almak için Jolly Boys’a gidiyoruz. Türkiye’den getirdiğimiz Türk kahvesini yaparken Nabibya’dan gelmiş Türk çiftle tanışıyoruz. Onlar da Zimbabwe vizesi alamamışlar. Kenya – Tanzanya kararı almışlar. Biraz sohbetten sonra biz otelden ayrılıyoruz. Otobüsümüz bizi bekliyor. Biniyoruz ve şaşırıyoruz. Otobüs çok lüks, kişiye özel tv bile var. Yolculuk başlıyor. Bu sefer 6 saatte Lusaka’ya varıyoruz. Bu geliş 2 saat daha erken, sanırım yağmurdan olsa gerek. Çok süratli araç kullanmalarına karşın, bana güvenli geldi. Bu arada Zambia’ya girişimizde bayraklar yarıdaydı. Sebebi ise kamyon ile otobüs çarpışmış 65 kişi ölmüş . Kazaya sebebiyet veren kişi beyazmış. Geldiğimizden beri bize muzungu (beyaz adam) denilip kötü davranılmasının sebebi de bu olabilirmiş. Lusaka otobüs terminaline geldiğimizde etrafımıza toplanan taksiciler çok ürkütücüydü. Çoğu alkollü olan taksicilerden kamera-bavul-sırt çantası-bel çantası- arkadaşı koruyacağız derken ürkmedim değil.

Zambia Hakkında Bilgi
Zambia Sokakları

Bu sabah pasaportlarımızı arkadaşıma verdik. Biz boşuz. Şu çok önerilen hayvanat bahçesine gitmek istemedi canımız. Merkeze gidelim, orada karar veririz deyip, biniyoruz balık istifi minibüse. Yarım saatlik zevkli bir yolculuktu. Yanımızda üniformalarıyla hemşireler vardı.

Zambia Gezi Rehberi
Zambia Sokakları

Lusaka müzesi gözümüze çarptı, hava sıcak, vakit var, hadi girelim dedik. Bomboş bir müzeye gireceğimizi bilsek 25 kwacha’yı verip girmezdik. Livingstone müzesinden kat kat kötü. Yağlı boya resimler ve gazete küpürleriyle müze yapmışlar. Çıktık müzeden. Karnımız acıkmaya başladı. Levy alışveriş merkezini görüyoruz. Üst katta yemek yiyoruz. Çin restaurantı fena değil. KFC var. Cafeler fena değil. Çıkıyoruz değişik bölgeleri dolaşmaya ….Vize alınamamış haberi geliyor. Yıkılıyoruz eve dönüyoruz… Daha 3 günümüz var…..

Zambia Gezilecek Yerler
Zambia Gezisi

Bu üç günde hayvanat bahçesi – Kafue nehir kıyısı – Kabwata kültür köyünü dolaşıyoruz. Hepsi vasat yerler. Hayvanat bahçesinin içinde botanik parkı var. Orada fotoğraf almak güzel. Konsoloslukların olduğu bölge çok ağaçlık, geniş caddeleri olan, güzel bir bölge.
Zambia Gezisi denilince aklıma hep yağmurlar gelecek. Gök gürleye gürleye yağan, durmaksızın yağan, yağdıkça yağan yağmur. Yeşillik gelecek aklıma, Viktoria şelalelerini hiç unutmayacağım. Köprüden bağırdığımı, sırılsıklam ıslandığımı, dökülen suyun sesini unutmayacağım.
ZUKUMU KOMBİLİ ZAMBİA (TEŞEKKÜR EDERİM ZAMBİA ) 10-02-2013 —–19-02-2013

Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi
Zambia Victoria Şelalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here